Një zëvendësim i denjë për një DSLR. Rishikimi i testit të kamerës pa pasqyrë Fujifilm X-T10. FUJIFILM X-T10: shtesa perfekte për serinë X Nikon 7100 ose Fuji x T10

Një përmbledhje e kamerës së sistemit Fuji X-T10 ose një pa pasqyrë në duart e një amatori, si dhe: "pa pasqyrë kundrejt DSLR - po apo jo?", "Pse më duhet kjo?", "Gjithçka që kishe frikë por të kërkuar” dhe marrëzi të tjera qesharake.

Të gjitha marrëzitë qesharake janë ekskluzivisht një rrëqebull,

dhe bazuar në përvojën subjektive të xhirimeve

në DSLR dhe kamera pa pasqyrë.

Nëse përgjigjeni çështja kryesore e jetës së gjithësisë dhe në përgjithësi shkurtimisht dhe menjëherë - gjithçka varet fuqimisht nga kërkesat. Në një numër të konsiderueshëm rastesh, X-T10 / X-T1 është një zëvendësim shumë i mirë për një DSLR amatore (kjo është ajo, nuk keni pse të lexoni më tej;)).

Përjashtimet, më duket, janë:

  • reportazhi profesional dhe llojet e tij më të vështira (thjesht mos e ngatërroni me "xhirimin e reporterëve" nga koncertet pop, shfaqjet e një shkolle sportive për fëmijë dhe fotot e klubit);
  • fotografia artistike dhe e modës me detaje të larta dhe thellësi të cekët të fushës (nëse keni para për format të mesëm dhe optikë për të, si dhe e kuptoni pse ju nevojitet, atëherë ky artikull nuk është aspak për ju)
  • Mbajtja e një "DSLR të lezetshme" për t'i bërë përshtypje klientëve dhe përgjithësisht ndjenjën e punës me "pajisje serioze" (po, ergonomia e kamerave pa pasqyrë është e veçantë dhe pamja shpesh "nuk frymëzon besim te" njerëzit seriozë ").

Shumica e karakteristikave të performancës (matricat, dimensionet, pesha, etj.) mund të shihen në internet, lexoni lavdërimet e "matricës origjinale fuji me një filtër jo-Bayer" (me të cilën lightroom ende funksionon me buggy, meqë ra fjala) dhe mësuan fraza për "tani nuk keni nevojë të vishni shumë, dhe të qëlloni për kënaqësinë tuaj."
Le të përqendrohemi tek i sinqerti-subjektive.

Duke u fokusuar

Tema më e pyetur dhe më e diskutueshme. X-T10 ka fokusim hibrid - kontrast në të gjithë fushën e kornizës, plus fazën, përgjatë pjesës qendrore të kornizës, zona e mbulimit të sensorëve të fazës është afërsisht e krahasueshme me ato të. Kur zgjidhen pikat e fokusit, pikat hibride ndriçohen pak më shumë se të tjerat. Fokusimi është i shpejtë, megjithëse varet shumë nga lentet, si gjithmonë.

Thuhet se në kushtet e dritës së ngushtë, kamera kalon plotësisht në fokusimin e kontrastit, duke çaktivizuar sensorët e fazës. E vërtetë apo jo, nuk e di.

Një opsion shumë i përshtatshëm është të lëvizni rreth kornizës jo vetëm një pikë fokusi, por edhe "zonën e fokusit" në disa pika, me madhësi dhe përmasa të rregullueshme. Një funksion i ngjashëm (vetëm pa rregullim të shpejtë të zonës) ekziston në DSLR-të profesionale (për Nikon - duke filluar me).

Zakonisht, në kamerat pa pasqyrë, leva konfigurohet si një "enë sapuni" - secilit buton i caktohet disa veprime: ndryshimi i balancës iso / të bardhës / mënyrave / zgjedhjes së pikave të fokusimit. Në X-T10, përveç këtij modaliteti, mund të aktivizoni "modalitetin si një DSLR" - domethënë, katër butona levë janë menjëherë përgjegjës për lëvizjen e pikës / zonës së fokusit. Dhe caktoni parametrat e dëshiruar të rregullueshëm në ekranin e cilësimeve të përdoruesit - "Q":

Mënyrat e fokusimit M / S / C? ka. Ndërrohet me një levë në të djathtë të montimit. Klasike.

Fokusimi me gjurmimin e objekteve përgjatë kuadrit (ajo që Nikon e quan fokusim 3D)? ka. Megjithëse, varet shumë nga cilësimet dhe kontrasti i objekteve.

Fokusimi i bazuar në fytyrë? ka. Në kombinim me pikën e mëparshme, është shumë i përshtatshëm për të qëlluar fëmijët në lojë. Dhe aftësia për të zgjedhur fokusimin sipas syve, për më tepër, për të zgjedhur - në syrin e majtë ose të djathtë ...

A janë të mjaftueshme shpejtësia dhe shpejtësia e fokusimit për fotografinë amatore dhe reportazhin e përgjithshëm? Definitivisht po. Të paktën, shpejtësia e fokusimit nuk është inferiore (dhe nganjëherë tejkalon në saktësi në kushte të errëta) shpejtësinë e serive të mia të vjetra s5pro, d90, d7000 dhe 3xxx / 5xxx. Ndoshta nuk mjafton për raportim profesional, por sa prej atyre që e lexojnë këtë po filmojnë Lojërat Olimpike?

Disa hollësi:

  1. Kur shkrepni me AF të vazhdueshme, modaliteti i diafragmës duhet të jetë "mekanik". Nëse zgjidhen modalitetet "elektronike" ose "elektronike / mekanike", fokusimi në seri do të kryhet në kornizën e parë.
  2. Ekziston një opsion kaq shumë i dobishëm si rritja e kornizës në pikën e fokusit duke shtypur çelësin e kontrollit të pasëm (meqë ra fjala, kur shikoni pamjet, funksionon gjithashtu). E rëndësishme për të dyja mënyrat e fokusimit manual dhe automatik. Mjerisht, por funksionon vetëm kur fokusohet "një pikë".

Ergonomia

Dua t'ju paralajmëroj për një gjë menjëherë moment i rëndësishëm në ergonominë e kamerave pa pasqyrë në përgjithësi dhe "dhjetra" në veçanti. Ndryshe nga DSLR-të, këto janë më shumë si "kamera të dorës së majtë".
Kjo do të thotë, është e lehtë të mbash kamerën " në majë të gishtave të dorës së djathtë " nuk ka gjasa të keni sukses - gishtat tuaj do të ngërçen, veçanërisht me një lente masive. Përjashtim bëjnë vetëm konfigurimet me “kito”, dhe “petullat” 18 dhe 27 mm. Dhe kjo është vetë ndjesia që të jep përdorimi i pasqyrave profesionale: “kamera është si zgjatimi i dorës!” - gjithashtu do të mungojë.

Pavarësisht nga disa modele "të zhdrejtë" të serisë X-T "për DSLR" - të gjitha këto ndalesa janë nën gishtin e madh, një parvaz në pediment dhe truket e tjera, parimi i veshjes së kamerave të sistemit është dukshëm i ndryshëm nga CZK. Herën e parë që duhet të rimësoni.

Një bllok beteje / rrokje shtesë mund të korrigjojë pjesërisht situatën (në të njëjtën kohë duke e bërë kamerën më masive), duke e afruar ergonominë me atë "pasqyrë", por mjerisht, për X-T10 nuk ofrohet as për kinezët.
Nëse e bëni vetë. ;)
Nga këndvështrimi im aktual, mjafton një këllëf lëkure kineze. Njerëzit me pasuri dhe dëshirë mund të blejnë kutinë origjinale dhe kapjen shtesë nga Fuji. Sot është rreth 4500 rubla për çdo pikë.

Për ata që kanë shpenzuar shumë kohë duke xhiruar me SLR filmash dhe matës të distancës (ose kanë pasur përvojë në punën me këlyshët;)), do t'u duhet vetëm të kujtojnë aftësitë e vjetra.

Pra, X-T10 mbahet në dorën e majtë. Ashtu si zeniti i vjetër (ose qenush): gishti i madh dhe treguesi formojnë një "pirun" për kapjen dhe mbajtjen e lentës, dhe pëllëmba dhe gishtat e tjerë e mbajnë kamerën nga poshtë. Është komode, praktike, e lë të lirë dorën e djathtë dhe mbron kamerën.
Po, nëse doni të shkrepni duke e shtrirë kamerën dhe duke e mbajtur në dorën e djathtë, ky është një mashtrim. Megjithatë, me shumë lente do të jetë e vështirë. Mbajtja në dorën e majtë është shumë më e përshtatshme.

Rripi i plotë i qafës, si shumica e kamerave, është i vështirë. Por me cilësi të lartë. Cilësi e vërtetë. Dhe pa një mbishkrim të madh "HEJ PASANS - JA NJË BIKU ME KAMERA REVISTA!". Kështu që mund t'i kushtoni pak kohë për ta gatuar dhe për ta përshtatur.

Në përgjithësi, kamerat pa pasqyrë Fuji dhe Olympus, me ergonominë e tyre, diktojnë një stil fotografimi paksa të ndryshëm nga CZK. Por artikulli “ndikimi i llojit të kamerës në aspektet psikologjike të krijimi artistik“Do ta shqyrtojmë një herë tjetër.

Të gjithë butonat (me përjashtim të butonit të regjistrimit të videos) janë të përshtatshëm dhe të aksesueshëm, gjenden lehtësisht verbërisht, shtypen me reagim të mirë, por pa ngurtësi të tepërt.

Rrotat e kontrollit (para dhe të pasme), përveç rrotullimit, mund të shtypen si butona. Në pjesën e përparme, mund të zgjidhni veprimin, pjesa e pasme, duke shtypur, zmadhon zonën e fokusimit për të mbushur ekranin.

Aktivizimi i kamerës - duke përdorur një levë rrotulluese rreth butonit të diafragmës, gjithçka është si në Nikon.

Kontrolli i ekspozimit dhe mënyrat e të gjitha kamerave pa pasqyrë Fuji zbatohen si në kamerat filmike: apertura vendoset në lente dhe kompensimi i ekspozimit vendoset në trupin e kamerës. Vërtetë, për disa lente të lira që nuk kanë një unazë hapjeje, unaza e hapjes vendoset duke përdorur rrotat e kontrollit, si në Nikon.
Si diafragma ashtu edhe pozicionet ekstreme kanë pozicionin "A" - auto. Duke i vendosur ato në pozicionin "A" në kombinime të ndryshme, marrim mënyrat M, A, S dhe P. Gjithçka është e thjeshtë dhe e përshtatshme.

Në rast se duhet ta dorëzoni kamerën në duart e dikujt që nuk është i njohur me ndërlikimet e shkrepjes, ekziston një levë "auto" nën numrin e shpejtësisë së diafragmës, e cila e kalon kamerën në modalitetin "jeshile" me fokus automatik gjurmues.

Nga rruga, modaliteti është mjaft histerik - për disa arsye ka një fokus automatik të vazhdueshëm, jo ​​të shkëputur, gjurmues, kështu që lentet vazhdimisht gumëzhin dhe dridhen. Siç doli, njerëzit e papërgatitur janë të shqetësuar nga kjo, sikur t'u jepej një kafshë e vogël e shkathët.

Në të majtë, në panelin e sipërm, ka një çelës të modalitetit të drejtimit (me një kornizë, hov të shpejtë dhe të ngadaltë), dy lloje kllapash (sipas ISO, llojet e filmit, etj. Të konfiguruara në meny), dy lloje filtrash ( rreth tyre më poshtë), si dhe xhirime panoramike dhe. Kjo e fundit zbatohet shumë me lehtësi - pas shkrepjes së kornizës së parë, ajo mbivendoset në ekran me një sfond të tejdukshëm, në mënyrë që të mund të shihni kombinimin e imazheve.

Pamje dhe ekran

Ekrani është tipik për kohën e tanishme, pak më shumë se tre inç, me riprodhim të mirë ngjyrash dhe kënde. Unë rekomandoj të ngjitni një mat film mbrojtës ose xhami - do të jetë shumë më i përshtatshëm për të punuar nën diellin e ndritshëm. Paloset mbrapa me ndihmën e zgjatjeve në të majtë (ato ngjiten mirë me gozhdën e gishtit tregues), 45 e lart 90 gradë.
Viewfinder… Kam parë shikues të ndryshëm, si në modelet e vjetra Fuji, në foshnjat sony-nex dhe në Olympus të ri. Sinqerisht, kjo është më e mira! Si në ngjyra ashtu edhe në detaje. Subjektivisht, është vetëm pak më e vogël se pamorja e një DSLR me kornizë të plotë, por më e madhe se sa në prerje, veçanërisht ajo "më e re".

Pamjeku dhe ekrani mund të ndërrohen duke përdorur sensorin e afërsisë dhe kanë 4 mënyra:

  • Punon vetëm ekrani (gjithmonë)
  • Pamjeku funksionon vetëm (gjithmonë)
  • Ekrani funksionon, por kur sillet në sy (rreth 5-7 cm), kalon në pamor
  • Punon vetëm shikuesi, por ai ndizet vetëm kur sillet në sy.

Butoni "gjumë" mungon shumë, siç është, për shembull, i zbatuar në telefonat celularë modernë - rrokullisja e çelësit çdo herë është e lodhshme.

Gjithashtu, do të doja shumë modaliteti "në shikuesin - imazhi, në ekran - vetëm cilësimet dhe menuja e shpejtë e përdoruesit".

Siç duhet të jetë për kamerat pa pasqyrë që nuk janë të lidhura me parametra teknikë - si ekrani ashtu edhe shikuesi mund të shfaqin shumë, shumë informacione shtesë, duke filluar me ISO / shpejtësinë e diafragmës / hapjen dhe duke përfunduar me horizontin virtual dhe tre lloje e asistencës manuale të fokusimit.
Avantazhi kryesor (dhe ekrani) i Fuji ishte aftësia për të shfaqur hapësirën me cilësimet e zgjedhura tashmë.

Për shembull, nëse shkrepni në modalitetin manual dhe ktheni shumë shpejtësinë e diafragmës dhe aperturën, kamera do t'ju tregojë një ekran pothuajse të zi. Ose e mbiekspozuar fort, në varësi të parametrave.


Dhe duke përdorur rrotën e kompensimit të ekspozimit (e vendosur në pjesën e sipërme të kamerës, në të djathtë), mund të zgjidhni lehtësisht ndriçimin e kornizës, për shembull, kur xhironi një qytet në mbrëmje - nga muzgu i lehtë në natën e thellë me drita.

Menu

Gjithçka është e thjeshtë, e përshtatshme, koncize, me një sërë rregullimesh të mundshme "për veten tuaj".
Logjika e menusë është më e afërt me Nikon - një kolonë vertikale me katrorë a1-a5 / s1-s3 në të majtë dhe menutë që shfaqen prej saj. Në versionin rus, ndonjëherë ju duhet të shikoni në udhëzimet se çfarë kuptimi kanë këto ose ato shkurtesa. Por në përgjithësi, gjithçka është e qartë.

Lentet

Gjëja e parë dhe më e rëndësishmja në lidhje me lentet e sistemit Fuji është se pothuajse të gjitha janë në majë. Po, është e drejtë, praktikisht nuk ka syze "të lira dhe kompromisi" në fujiks, me përjashtim të një fiksuesi 27 mm dhe disa "balena" të lenteve standarde fokale (16-50 dhe 55-200). Dhe edhe në këtë rast, më e thjeshta 16-55 / 3.5-5.6 prodhon një pamje shumë, shumë të mirë.
Shumica e rregullimeve janë f / 1.4, disa janë f / 2, zmadhimet janë nga f / 2.8. Konstruksioni është pothuajse gjithmonë tërësisht metal, pa asnjë shirit gome dhe plastike.
Për cilindo nga lentet fuji, mund të themi: "Matsash në duar, fshij - një gjë!"
Avantazhi i kësaj qasjeje është fakti që vërtet dëshironi të shkrepni me ndonjë nga lentet pa u shqetësuar. Ana negative është çmimi. Kush dëshiron të tmerrohet nga çmimet moderne - mirë se vini në tregun Yandex.

Një tipar i lenteve fuji janë unazat elektronike të kontrollit - transmetimi i parametrave të zmadhimit, hapjes dhe fokusimit nuk është mekanik, por elektronik. Nga njëra anë, kjo ju lejon të bëni rregullim të qetë gjatë xhirimit të videos, si dhe rezistencë të plotë ndaj pluhurit dhe lagështirës së lenteve. Nga ana tjetër, ju gjithashtu do të duhet të mësoheni me këtë, reagimi i lenteve nuk është aq i qartë sa me kontrollin mekanik.

Por ka një goditje mjaft të madhe të unazës së fokusimit, rreth dy kthesa nga MDF në pafundësi, e cila jep mundësi të mëdha kur gjuan.

Më ka ndodhur të xhiroj me 4 lente Fujifilm:

Bateritë

Po, ato nuk zgjasin shumë - nga 300 në 600 korniza (dikush përmendi 1000), në varësi të mënyrës së përdorimit, dhe duhet të monitoroni / fikni kamerën në mënyrë që të mos hajë shumë (megjithëse ka një gjumë kohëmatës). Po, është më mirë të kesh gjithmonë një rezervë me vete. Po, është më mirë të marrësh origjinalin, jo Kinën (të cilat janë të paktën një e treta më pak e madhe, dhe në përgjithësi mund të dështojnë ose digjen në çdo kohë. Po, kjo nuk është e lirë - origjinali tani kushton rreth 1.6-2.5 mijë (megjithëse mund të arrini ta pranoni brenda një mijë me të gjitha llojet e zbritjeve).
Koha e karikimit të baterisë është rreth një orë e gjysmë në një situatë "Oh, unë duhet të ngarkoj!" dhe rreth dy në një gjendje "Epo, të gjithë, ne kemi ardhur".

Rreth ngjyrës dhe dritës

Kanonistët, duke gjykuar nga rishikimet në forum, nuk vërejnë ndonjë humbje në diapazonin dinamik kur kaloni në Fujik. Në lule - ata janë shumë të lumtur.
Nikonistët, veçanërisht ata me kamera me shumë piksel (D610 / D7100), mund ta shohin se diapazoni dinamik i xhipave është shumë i vogël për skena me kontrast të lartë. Por zhavorri është praktikisht i njëjtë si tek Nikon, dhe ngjyrat dhe toni i lëkurës janë padyshim më të mirë.

Një shembull është një xhip pa përpunim, një xhip me hije të zgjatura në +100 në lightrum dhe një rav me hije të zgjatura në +100 në dhomën e dritës:

Personalisht, pas "njomjes", me DD-në e tij të madhe në xhipa, m'u desh të kujtoja për raves dhe masterin Capture One, por ngjyrat nuk zhgënjyen.









Trajtimi i blicit

Blicet Fuji janë pak të komplikuara dhe pak të thjeshta.

E vështirë - sepse sistemi është i ri, dhe modelet e prodhuesve të palëve të treta të TTL ndezin për ta - macja qau, tani ka vetëm Meike-320 - një model i vogël me dy bateri, por mjaft i suksesshëm dhe Nissin-40i - një modeli klasik me një kokë rrotulluese, megjithëse dimensionet janë pak më të vogla se zakonisht ...

Thjesht - sepse ka vetëm tre ndezje "amtare", nuk do të ngatërroheni:

EF-X20 me kuti:


Telekomanda e blicit për X-T10:

  1. për EF-X20 - me "ndezje" nga blici i integruar, në modalitetin manual. Në të njëjtën kohë, pjesa e poshtme e blicit ka një çelës për modalitetin TTL, ndjekjen manuale dhe modalitetin e gjurmimit "P", i cili me sa duket lejon që blici të mos reagojë ndaj "flasheve të syve të kuq". Epo, ndezjet në studio / manuale gjithashtu "ndeshen".
  2. Kabllo sinkronizimi, këpucë të nxehta. Ata thonë se kabllot nga sistemi Canon janë të përshtatshëm, por rregullimi i kontakteve në këpucë është disi i ndryshëm nga ato të Canon. Kablloja TTL e Nikon nuk përshtatet saktësisht. Ndoshta i ashtuquajturi. Një "kabllo universale TTL" do të ishte zgjidhja më e mirë në këtë situatë.
  3. Sinkronizuesit e radios përmes hot shoe. Çdo - për modalitetet manuale, ose mundësisht E-TTL për sistemin Canon (informacioni i paverifikuar).

Fuji EF-X20 dhe China Studio Flash:

Një truk i vogël për t'ju ndihmuar të shmangni shqetësimin për mospërputhjen e blicit:

Me një blic në ballë:

Dhe me një copë reflektor petë:

Si një mjet për mbajtjen e letrës me fletë metalike, në renditje rritëse të efektivitetit: gishta, shirit gome për para, shirit magnetik (të blerë nga një dyqan printerësh të avancuar ose nga një prodhues magnetesh)

Për blic i integruar në X-T10, në meny, ka vetëm 4 mënyra funksionimi:

  • "I detyruar" është një mënyrë e thjeshtë TTL. Përpara përdorimit, blici duhet të ngrihet me levën në të majtë të panelit të sipërm.
  • Sinkronizimi i ngadaltë.
  • Sinkronizimi në 2 perde - lexoni "perdja e pasme"
  • komandant. ... Mjerisht, Fuj nuk ka asgjë si CLS e Nikon, në këtë mënyrë blici funksionon me një fuqi minimale, të mjaftueshme vetëm për ndezjen.
  • Blic i çaktivizuar. Pse është i nevojshëm ky artikull, si dhe i pari - kam humbur në hamendje (në fund të fundit, blici ndizet vetëm nëse ngrihet), ka shumë të ngjarë që menyja të jetë sa më e unifikuar me modelet e tjera të kamerave, dhe këto artikuj janë të destinuara për kamera me ndezje jo të ngritjes - për t'i çaktivizuar / aktivizuar ato në këtë mënyrë. Megjithatë, kur zgjidhet ky artikull i menysë, blici i ngritur nuk do të ndizet.

Cilësimet shtesë të integruara të blicit:

  • Kompensimi i ekspozimit të blicit +2 0 -2, me rritje 1/3.
  • Aktivizimi i çaktivizimit të modalitetit "Hiq sytë e kuq". Për më tepër, ai u zbatua jo nga ndezjet paraprake, si zakonisht, por në nivelin e softuerit - automatizimi zbulon fytyrën dhe "nxjerrë nxënësit".
  • Nuk ka asnjë mënyrë manuale.

Meqenëse shikuesi (dhe ekrani) shfaq figurën në përputhje me çiftin e zgjedhur të ekspozimit dhe kompensimin e ekspozimit, duke ju lejuar të zgjidhni parametrat e xhirimit në kohë reale, për të punuar me blici dhe në studio, në menunë "ekran" ekziston një modaliteti "shikimi në modalitetin manual - ndezur / fikur". Kur e fikni, ekrani fillon të funksionojë si zakonisht. Ky funksion mund t'u caktohet tasteve të funksionit "Fn", por nuk mund t'i caktohet menysë së personalizuar "Q".

Wifi

Komunikimi me valë në X-T10 ka katër funksione:

  1. Puna me tableta dhe smartfonë. Android dhe Ios.
  2. Ruaj automatikisht në kompjuter.
  3. Gjeoetiketimi i fotove nga telefonat inteligjentë GPS.
  4. Printeri i veshur me valë Intax.
Punoni me tableta dhe smartfonë.

Gjithçka është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Ekziston një aplikacion në bazën e të dhënave të aplikacionit (googleplay dhe applestory). Ai shkarkohet, instalohet, konfigurohet dhe tani, sa herë që aktivizoni Wi-Fi në smartphone dhe Fujik dhe konfirmoni lidhjen në kamerë, merrni 4 funksione:

  • Kopjimi / marrja (nuk lëviz!) Fotot e zgjedhura në një smartphone (dhe kamera ka funksionin "transferoni një skedar të ngjeshur") Në këtë modalitet, duhet të zgjidhni cilat foto të transferoni dhe cilat jo në ekranin e kamerës.
  • Shikoni kujtesën e kamerës. Njësoj si pika e mëparshme, vetëm në këtë rast, i gjithë kontrolli i kopjimit dhe përzgjedhjes kryhet nga ekrani i smartphone. Në thelb, kjo është një zgjedhje "çfarë të vendosni përsëri në xhep - një aparat fotografik apo një smartphone?".
  • Kontrolli i xhirimit - synimi, lëshimi i diafragmës, ndryshimi i parametrave të shkrepjes - ISO, modaliteti i blicit, kohëmatësi, regjistrimi i fotove ose videove, korrigjimi, etj.
  • Gjeoetiketimi - transferimi i koordinatave të vendndodhjes aktuale në kamerë gjatë shkrepjes.


Lidhja është pothuajse e menjëhershme. Kur punoni me një aparat fotografik, puna me internetin përmes Wi-Fi në smartphone bllokohet automatikisht.
Ndër të metat - çdo herë pas ekzekutimit të një artikulli të menysë, kur ktheheni në përzgjedhjen e artikujve, duhet të rilidheni.
Ky funksion mund t'i caktohet njërit prej butonave të funksionit "Fn"

Ruaj automatikisht në PC

Një program i veçantë i ruajtjes automatike shkarkohet nga faqja e internetit e Fuji (versionet për Win dhe Ios) dhe, pas instalimit, caktohet në fillim, në modalitetin e gatishmërisë. Në të njëjtën kohë, në kamerë, duhet të konfiguroni një lidhje rrjeti (emri / fjalëkalimi ose disa metoda të tjera) - përmes një ruteri wifi në shtëpi ose një pikë aksesi. Më pas, cilësimet e rrjetit ruhen në memorien e kamerës. Mund të ruhen deri në gjashtë rrjete wifi.
Për ruajtjen automatike, duhet të shkoni në modalitetin e pamjes së fotografisë dhe të zgjidhni artikullin "ruaj automatik në kompjuter" atje. Duhen rreth 20-30 sekonda për t'u lidhur dhe autorizuar në programin e ruajtjes automatike, dhe gjysmë minutë tjetër për të kontrolluar dhe kopjuar 10-20 skedarë jpg.
Fatkeqësisht, nuk mund ta caktoni ruajtjen automatike as në tastet e funksionit, as në menynë e personalizuar.

Gjeoetiketimi i fotove nga GPS i smartfonit tuaj

Gjithçka është e thjeshtë këtu - ju ndizni GPS-në në smartphone tuaj, përdorni të njëjtin program lidhjeje dhe ai transmeton shenjat për regjistrim në çdo kornizë të sapo shkrepur. Në të njëjtën kohë ai shfaq në ekran një ikonë "market referuese të marra". Për disa arsye, tregohet se "koha e punës së vazhdueshme është 1 orë".

Printer i veshur me valë Instax SHARE SP-1

Foto - vjedhur sinqerisht nga faqja zyrtare e prodhuesit.

Kjo është një ide shumë qesharake nga Fujifilm, bazuar në kamerat e tyre moderne Instax Polaroid. Është një bllok i printuar nga një aparat fotografik i ngjashëm me një ekran projektor brenda, një modul Wi-Fi dhe mundësuar nga një palë bateri.
Përmasat: 101,6 mm x 42 mm x 122,5 mm, pesha: 253 g (pa bateri dhe film), e varur me kapëse në rrip.
Çmimi është rreth 8-9 mijë rubla për janar 2015.
Fotot janë me përmasa 46 * 62 mm, plus një kornizë të bardhë si një Polaroid.
Ai ushqehet me kaseta nga Fujifilm "a la Polaroid", për 10 fotografi (lloji "mini"), çmimi prej 4-5 qindra rubla secila.
Kushdo që ka lexuar deri këtu është bërë mirë!
Në thelb, ky argëtim është i nevojshëm për të gjitha llojet e festave, dhe për seancat fotografike me pagesë, kur në gjysmë minutë, gjatë procesit të shkrepjes, mund të bëni disa "foto për një çantë" - një surprizë e këndshme për klientin. Epo, ose mund të bëni një ekspozitë koncepti.

Të tjera

Profilet e filmit dhe puna emulative

Kamera ka gjysmë duzinë profile ngjyrash të paracaktuara, kryesisht duke imituar lloje të caktuara filmash, duke përfshirë kromin legjendar kodak dhe sepia klasike. Dhe i shfaq ato menjëherë në pamor kur shkrepni. Dhe gjithashtu - 7 opsione për cilësimet e përdoruesit (në të cilat profilet e filmit janë vetëm një nga parametrat e rregullueshëm). Secila prej tyre mund të ndërrohet përmes menysë së shpejtë ose me çelësat e funksionit të caktuar, me kombinimin "shtypet butoni - rrotullohet timoni / klikoni levë". Opsionet argëtuese që mund t'i caktohen "kullës" së majtë janë imazhe bardh e zi me vetëm një tolerancë ngjyrash - e kuqe, e verdhë, blu, jeshile dhe portokalli.

Kartat e memories

Një nga ndryshimet x-t10 nga x-t1 është. Në X-T10, ai është i kufizuar në rreth 8-10 korniza, dhe pas kësaj kamera mendon të regjistrojë në një USB flash drive. Në shumë forume rekomandohet (dhe jam dakord) të shpenzoni në një kartë me shpejtësi të lartë, me një shpejtësi prej të paktën 80-95 Mbps. Vonesa e regjistrimit bie ndjeshëm - me një shpejtësi serike të ngadaltë, karta nuk derdhet fare, me një shpejtësi të shpejtë fillon të ngadalësohet pas kornizës së dhjetë ose të dymbëdhjetë.
Jo, disa karta të lira, si Transcend class 10, nuk janë të shpejta dhe ngadalësohen shumë. Shpejtësia e regjistrimit duhet të tregohet në kartë (ose në përshkrim). Një lloj SanDisk Extreme Pro SDHC 16 GB (ose më mirë 32) është mjaft i mirë.

Varianti më "i vazhdueshëm me zjarr të shpejtë" është varianti "xhip-normal" me madhësinë minimale të skedarit dhe të gjitha përmirësimet e çaktivizuara - rreth 20 korniza (2,5 sekonda) shkrepje të vazhdueshme pa ngadalësuar shpejtësinë.

Vërtetë, të gjitha sa më sipër kanë të bëjnë me formatin jpg, në formë të papërpunuar - një aparat fotografik me një kartë të shpejtë ngadalëson shpejtësinë e shkrepjes diku pas kuadrit të dhjetë në një shpërthim të ngadaltë dhe pas të gjashtit ose të shtatë në një shpërthim të shpejtë (por nuk ndalon së xhiruari !).

Lentet e palës së tretë

Pothuajse çdo mund të instalohet përmes përshtatësve të duhur. Përshtatësit më të zakonshëm për M42, M39, Nikon dhe Canon. Mjerisht, për syzet me fokus automatik, diafragma automatike (dhe aq më tepër disku i fokusimit ose zmadhimit) nuk do të funksionojë. Me interes të veçantë është mundësia e përdorimit të syzeve interesante të distancave.

Fujifilm X-T10 dhe Jupiter-37MS (përmes përshtatësit Fuji-M42)

Kapele lente

E pakëndshme dhe rrëshqet nga gishtat. Klasik "a la nikon" është shumë më praktik. Por është më e lehtë të vendosësh një të mirë dhe të harrosh mbulesat.

Sugjerime për zhvilluesit e Fujifilm:

  1. artikulli i menusë "shikimi në modalitetin manual - ndezur / fikur". - shumë e nevojshme në "menunë e personalizuar Q".
  2. Funksioni "lidhu me tabletin" dhe "autosave" duhet të shtohen në "ekranin e personalizuar Q"
  3. Më duhet vërtet një buton "gjumë" me detyrim, ose të paktën vendosja në menynë e kohës së gjumit jo vetëm për 2 dhe 5 minuta - ato janë shumë të gjata.
  4. Gjithashtu, do të doja shumë modalitetin "në shikuesin - imazhin, në ekran - vetëm cilësimet dhe menunë e shpejtë të përdoruesit". - siç është zbatuar tashmë me mënyrën e shikimit të fotove. Dhe më pas, duke vendosur modalitetin "vetëm shikuesi", është e pamundur të rregulloni parametrat e shkrepjes në ekran, dhe të xhironi - vetëm përmes shikuesit, si në DSLR.
  5. Në butonin / komandën "ndizni wi-fi" ju duhet të bëni një zgjedhje - ata do të lidhen me një tabletë ose kompjuter / rrjete të tjera (dhe jo ta shpërndajnë atë në dy komanda në dy meny të ndryshme), përndryshe ju duhet të ngjitni secilën menyja për të aktivizuar ruajtjen automatike në mënyrë që të hidhet një foto çift-tre. Epo, ajo lidhet për një kohë të gjatë, për fat të keq. Ndoshta çfarë lloj pajisjeje usb-wifi të lëshoni në mënyrë që të mund të lidhet në kompjuter - dhe të lidh menjëherë kamerën, me të njëjtin program si në telefonat inteligjentë?

Çmimi dhe konsistenca

Mjerisht dhe ah, opsioni "Unë do të shkoj në një aparat fotografik pa pasqyrë, gjithçka është më e lirë dhe më e mirë atje" është një mit.
Nëse kaloni plotësisht në një sistem pa pasqyrë, me lente amtare, automatizim dhe komoditet, do t'ju duhet të shpenzoni para.

Do të bëj një rezervim menjëherë - po, ka zgjidhje të lira për një gamë të ngushtë detyrash.

Për shembull, për "punë thjesht manuale me ngjyra të cilësisë së lartë" ekziston një fuji X-m1 shumë i përshtatshëm dhe relativisht i lirë në tregun sekondar. Për 12-17 mijë, me kusht që të blini një të përdorur, ju merrni një kulture të vogël xhepi-1.5, me një matricë të pronarit, një grup adaptuesish për sistemet kryesore (M42, M39, kanaçe lotimi, Nikon), një manual sistemi i fokusimit, Wi-Fi dhe një ekran i palosshëm ... Nëse shtoni "balenën" tuaj 16-50 / 3.5-5.6 për 10,000 rubla - keni një pajisje për kreativitet, xhirime në studio dhe pushime familjare.

Për fotografinë në rrugë, versionet xhepi dhe të lira Sony nex 5, 6, 7 ose A5100 janë mjaft të përshtatshme. Me petull ose balenë. Ose seritë e stilolapsave Olympus (duke filluar me pesë).

Në fakt, një sistem i lirë pa pasqyrë (me çmimin e një DSLR të vogël) për “Bëni fotografi të familjes dhe vendoseni kamerën në xhep”, këto janë modele jo të vogla të Olympus / Sony / Fuji / Panasonic - pa një shikues, me një ekran rrotullues dhe një balenë / petull të përfshirë (në rastin e Olympus, një petull balenë).

Por! Nëse montoni një sistem universal me një grup funksionesh optimale, fokusim të mirë dhe lente automatike, harroni kursimet në lidhje me DSLR-të.

Më lejoni t'ju jap një shembull konkret.
Për të kaluar në Fuji, më duhej të shisja:

  • (kilometre 83 mijë, 3 bateri batblock);
  • - 16,000 rubla;
  • Bateria WP-126, e lindur në Fuj, me një garanci 2-vjeçare, çmimi 1630 në dyqan, minus ~ 300 pikë me sistemin "pikë" nga Sberbank dhe minus 300 rubla për një rishikim të një blerjeje në një kamerë të lidhur . gjithsej - 1000 rubla në fakt.
  • Flash (do të doja një çift) EF-X20 (9000 me çmimin e lidhur) + 2 grupe baterish AAA eneloop (1000 rubla / grup) + Kartë SanDisk Extreme Pro SDHC 16 GB (1600 rubla). I gjithë ky grup kushton 12,600 rubla, por - minus pikë dhuratë nga Fuji për promovimin e dimrit, minus pikë nga "Svyaznoy" nga blerja e një aparati fotografik, minus pikë për të paguar me një kartë - marrim diçka rreth 8,000 rubla.
  • Me adaptorë ebey për M42, M39, Nikon ~ 1400 rubla.
  • - 1000 rubla në komision.
  • Gjithsej ~ afërsisht të njëjtat 71-72 mijë rubla.

    Për të mos thënë të lirë, apo jo? Dhe kjo pavarësisht se kohët e fundit Fuji ka rritur çmimet për kufomat dhe optikën.
    Megjithatë, mund të theksohet se këto janë çmime të reja për produktet e reja, dhe mjaft cilësore për çmimet e tyre, produktet.

    Pse pikërisht x-t10, dhe jo xt-1, x-e2, ose Olympus ose Sony i ri?

    Me konvikt gjithçka është e thjeshtë - nuk më pëlqejnë. Pa pamje, pa ergonomi, pa foto.
    Me Olympus - është më e ndërlikuar, OMD E10 Mark 2 i ri dhe OMD E5 Mark 2 janë kamerat e vogla më të përshtatshme që kam mbajtur ndonjëherë në duar. Me të vërtetë - ato derdhen drejtpërdrejt në dorë dhe gjithçka është e përshtatshme kudo dhe nuk dridhet askund. Dhe ka një përzgjedhje të madhe të lenteve. Dhe shikuesi është i mirë (megjithëse më pëlqeu shumë më tepër fujik). Dhe ngjyrat e bukura të markës olimpike. Stabilizues në matricë. Autofokusimi më i shpejtë. Gjithçka, fjalë për fjalë gjithçka është e mirë!
    Përveç një "por". Për shkak të të korrave-2, Olimpat kanë një pamje të mërzitshme, të sheshtë si një libër i palosshëm për fëmijë-me-bravë. Nuk ka absolutisht asnjë vëllim. Edhe me kiaroskuro të mirë. Edhe në rregullime të larta. Mjerisht. Nuk më pëlqeu fare.
    fuji X-E2 - nuk ka ekran rrotullues dhe ergonomia është pak e papëlqyeshme.

    Fuji X-M1 është një nga kamerat më të suksesshme fuji pa pasqyrë, relativisht e lirë, por mjerisht, nuk ka pamor dhe fokus automatik hibrid, megjithëse si e dyta, një aparat fotografik xhepi është mjaft i mirë. Një i njohur im në Shën Petersburg e mori enkas për të punuar me lente manuale në studio.

    fuji X-T1 me daljen në treg të X-Pro 2 ka humbur statusin e saj kryesor, duke humbur ndaj modelit të ri në të gjitha aspektet, përveç çmimit (jo shumë) dhe pranisë së një ekrani rrotullues. Në të njëjtën kohë, X-T10 tejkalon flamurin e mëparshëm në dimensione dhe peshë më të vogël, duke pasur të njëjtën matricë dhe sistem fokusimi, si dhe një çmim shumë më të ulët (rreth 20 mijë rubla), duke i dhënë vetëm mungesës së mbrojtjes nga moti, pak në tampon dhe madhësinë e shikuesit, dhe duke humbur disa "përdredhje" të bukura, por jo kritike të nevojshme në trup.

    Pse pa pasqyrë?

    Ja përse:

    Meqe ra fjala. Një plus shumë i madh i një sistemi të tillë është se njerëzit, madje edhe ata të panjohur, nuk kanë aspak frikë nga ju, mos u turpëroni si "nga një kamerë e madhe e zezë". Kjo ju lejon të xhironi me qetësi skena të përditshme dhe gjëra të tjera interesante të reportazhit.
    Epo, edhe një gjë. Ata vërtet duan të qëllojnë.

30.05.2015 10161 Teste dhe rishikime 0

Linja e kamerave të serisë X të Fujifilm u zgjerua model i ri X-T10, i cili është një version më kompakt dhe më i përballueshëm i X-T1 pa pasqyrë, por jo më pak interesant. Kamera X-T10 është e ngjashme në shumë mënyra me modelin X-T1, por nëse i vendosni ato krah për krah dhe i shikoni nga afër, do të vini re një sërë ndryshimesh.

X-T10 është kompakt dhe i bërë nga aliazh i qëndrueshëm i magnezit. Komandat - çelësat elegant të valëzuar prej alumini për shpejtësinë e diafragmës, kompensimin e ekspozimit dhe zgjedhjen e modalitetit të shkrepjes; ka edhe shtatë butona funksionalisht të personalizueshëm. Sidoqoftë, kamera ruajti skajet e mprehta dhe këndore të X-T1. Sa i përket ndryshimeve midis X-T10 dhe X-T1 për sa i përket peshës dhe dimensioneve, produkti i ri është 8 mm më i hollë dhe 5 mm më i shkurtër se paraardhësi i tij, dhe gjithashtu peshon 13% më pak (380 g krahasuar me 490 g të X-T1). Gjithashtu përmban një kapje më pak të zgjatur në pjesën e përparme. Fatkeqësisht, X-T10 nuk trashëgon rezistencën ndaj ujit dhe pluhurit nga X-T1, as nuk trashëgon një gamë të gjerë aksesorësh, duke përfshirë një dorezë vertikale. Megjithatë, kjo nuk është për t'u habitur, duke pasur parasysh fokusin e produktit.

Një nga karakteristikat kryesore të risisë është modaliteti plotësisht automatik, i cili mund të aktivizohet me një ndërprerës. Është menduar për fotografë më pak të shkolluar, të cilët janë kryesorët audienca e synuar kjo "pa pasqyrë". Zgjedhësi i dedikuar ISO nga X-T1 në X-T10 është zëvendësuar nga zgjedhësi i modalitetit të shkrepjes. Risia përmban gjithashtu një blic të ri të lëshueshëm të integruar në parvaz nën pamor, por numri udhëzues është i vogël dhe është 7 metra në ISO 200. Një levë me sustë përdoret për të aktivizuar blicin, i cili ndodhet në të majtë, ndriçimi rregullohet automatikisht, gjë që kursen energjinë e baterisë.

Risia është e pajisur me një ekran LCD 3 inç të pjerrët me një rezolucion prej 920,000 piksele në panelin e pasmë. Ai mbështet Preview Pic Effect, një modalitet që shfaq imazhe natyrale. Është po aq i përshtatshëm për të përdorur ekranin për të shkrepur me kamerën në tokë ose lart. Karta e kujtesës është e vendosur nën të njëjtin mbulesë si bateria. Montimi i trekëmbëshit është i vështirë. Është shumë afër derës së baterisë. Kjo e bën të pamundur ndryshimin e baterisë ose kartës së kujtesës kur kamera është në trekëmbësh. Pas derës në të majtë, ka lidhës për lidhjen e mikrofonit, HDMI dhe USB.

EVF përdor një panel OLED me 2.36 milionë pika, ashtu si X-T1, i cili përmban teknologjinë Organic EL për qartësi dhe kontrast të shtuar. Shkëlqimi i figurës në të rregullohet automatikisht. Xhiroskopi i integruar mat orientimin e imazhit në pamor në varësi të pozicionit të kamerës; Vini re se kjo nuk është e mundur në kamerat me një shikues optik. Vlen të përmendet se shikuesi i jashtëzakonshëm me një faktor zmadhimi prej x0.77 (më i madhi midis kamerave dixhitale) ishte një nga elementët më të rëndësishëm të X-T1; Pamjeku i X-T10 është gjithashtu i mirë, por është pak më i ulët se ai i X-T1 për shkak të madhësisë së tij më të vogël dhe raportit më të ulët të zmadhimit. Vetë shikuesi ka një sensor afërsie për t'u aktivizuar kur një person fillon ta përdorë atë.

Zemra e Fujifilm X-T10 është një sensor X-TransTM CMOS II 16,3 MP me fokusim automatik të zbulimit të fazës me fokusim me një pikë dhe me 49 pikë. Sipas prodhuesit, kjo zgjidhje përmirëson rezultatet e gjuajtjes së objekteve në lëvizje. Përveç kësaj, kamera ju lejon të shkrepni me breshëri deri në 8 korniza në sekondë. Matrica përdor një filtër ngjyrash me një strukturë të parregullt. Pa përdorimin e një filtri optik me kalim të ulët, ai minimizon shtrembërimin e ngjyrave dhe moiré, duke ju lejuar të rrisni sasinë e dritës që hyn në matricë. Kështu, cilësia e imazhit të X-T10 duhet të jetë në të njëjtin nivel me X-T1 më të shtrenjtë.

Sensori plotësohet nga një procesor i fuqishëm EXR II. Reduktimi i zhurmës kryhet në nivelin e procesorit, duke rezultuar në imazhe më të mprehta me të zeza të thella, edhe në nivele të larta ISO. Fujifilm X-T10 ka një vlerë ISO deri në 51200. Përveç kësaj, modeli zbaton një sistem të optimizimit të modulimit të dritës (LMO) për të korrigjuar difraksionin dhe shtrembërimet e tjera, me një vonesë midis lëshimeve të grilave deri në 0,05 s dhe ndërmjet kornizave - 0,5 s... Grila elektronike funksionon në heshtje.

Sistemi AF me 77 pika mund të përdoret në modalitetin me një pikë ose të gjerë / të vazhdueshme me zona 3 × 3, 3 × 5 ose 5 × 5 të zgjedhura nga fotografi. Gama e shpejtësisë së diafragmës është nga 1/4000 deri në 30 s. Fujifilm X-T10 mund të regjistrojë video Full HD deri në 60 fps; në këtë rast, mbështeten edhe mënyrat e Simulimit të Filmit dhe mund të rregulloni ekspozimin, aperturën, shpejtësinë e diafragmës, ndjeshmërinë dhe fokusin (manualisht ose automatikisht). Kamera ka një modul të integruar Wi-Fi që mbështet standardet 802.11b / g / n, i cili siguron transferimin e të dhënave me shpejtësi deri në 36 Mbps dhe kontrollin e shkrepjes nga një smartphone ose tablet i lidhur me Fujifilm X-T10. X-T10 mund të bëjë 350 fotografi pa e rimbushur baterinë, e cila është e njëjtë me X-T1.

Ndër funksionet e dobishme të Fujifilm X-T10, vëmë re Auto Macro - kalimin automatik të kamerës në modalitetin makro duke ruajtur shpejtësinë e fokusimit automatik. Mbështeten aftësi të shumëfishta ekspozimi, duke ju lejuar të kombinoni dy objekte në një foto, për shembull, të shtoni njerëz në foto, Focus Peaking (ndarja dixhitale e imazhit për fokusim të saktë manual dhe theksimi i qendrës së fokusit) dhe fotografinë me kalim kohe. "Marku" i modeles janë efektet që imitojnë nuancat e filmave tradicionalë të Fujifilm, dhe filtrat artistikë.

Konkluzione:

Çfarë kemi në fund? X-T10 nuk trashëgon mbrojtje nga pluhuri dhe lagështia nga X-T1, në të njëjtën kohë, produkti i ri ofron 90% të aftësive të flamurit X-T1 për 60% të kostos së tij. Vlen të përmendet fokusimi automatik më i fuqishëm i gjurmimit, i ngjashëm me gjurmimin 3D të Nikon dhe fokusin automatik Sony A6000. Kamera u drejtohet përdoruesve të nivelit fillestar dhe të mesëm.

teknike Specifikimet e Fujifilm X-T10

Çmimi

700 dollarë (vetëm trupi), 899,95 dollarë me lente 16-50 mm, 1099 dollarë me lente 18-55

Materiali i trupit

Aliazh magnezi

Matricë

Rezolucioni maksimal

Raporti i pamjes

Leja

16 megapikselë

Madhësia e matricës

APS-C (23,6 x 15,6 mm)

Lloji i sensorit

CPU

Hapësira me ngjyra

Grup ngjyrash, filtër

X-Trans II CMOS

Imazhi

Auto, 100-51000 (JPEG), 200-6400 (Raw)

Paracaktimet e balancës së bardhë

Bilanci i personalizuar i bardhë

Stabilizimi i imazhit

Format i pakompresuar

Formati i skedarit

  • JPEG (Exif 2.3)
  • RAW (format RAF)

Optika dhe fokusi

Fokusimi automatik

  • Zbulimi i kontrastit (sensori)
  • Zbulimi i fazës
  • Shumëzonale
  • Qendra
  • Një pikë selektive
  • Ndjekja
  • E vazhdueshme
  • Zbulimi i fytyrës
  • Pamje e drejtpërdrejtë

Ndriçues me fokus automatik

Fokusi manual

Numri i pikave të fokusit

Montimi i lenteve

Shumëzuesi i gjatësisë fokale

Ekrani dhe shikuesi

Mentesha

Përkuluni vetëm lart e poshtë

Madhësia e ekranit

Rezolucioni i ekranit

Ekran me prekje

Lloji i shikuesit

Elektronike

Mbulimi i shikuesit

Rezolucioni i shikuesit

Karakteristikat e fotografisë

Shpejtësia minimale e diafragmës

Shpejtësia maksimale e diafragmës

Mënyrat e ekspozimit

  • Programi
  • Prioriteti i diafragmës
  • Prioriteti i hapjes
  • Manual

Blic i integruar

Gama e blicit

5,00 m (ISO 100)

Blic i jashtëm

Po (hot këpuca ose pa tel)

Modalitetet e blicit

Auto, Blic i detyruar, sinkronizimi i ngadaltë, blici fikur, sinkronizimi i perdes së pasme

Shpejtësia e sinkronizimit të blicit

Të shtënat e vazhdueshme

8.0 fps

Kohëmatësi

Po (10 sekonda / 2 sekonda vonesë)

Kompensimi i ekspozimit

± 3 (në 1/3 ndalesë)

Kllapa e ekspozimit

(1/3 EV, 2/3 EV, në 1 hapa EV)

Kllapa e bilancit të bardhë

Po (+/- 1 deri +/- 3)

Karakteristikat e xhirimit të videove

Leja

1920 x 1080 (60p, 30p, 24p), 1280 x 720 (60p, 30p, 24p)

Formati

Mikrofoni

Folësi

Ruajtja e të dhënave

Lloji i kartës së kujtesës

SD / SDHC / SDXC (UHS-I)

Transferimi i të dhënave

USB 2.0 (480 Mbps)

Po (HDMI Micro (Tipi D))

Porta e mikrofonit

Porta e kufjeve

Wireless

I ndertuar

Standardet pa tela

Telekomandë

Po (duke përdorur smartphone, kabllo)

karakteristikat fizike

Mbrojtje nga lagështia dhe pluhuri

Jetëgjatësia e baterisë

350 të shtëna

Pesha me bateri

Dimensionet (redakto)

118 x 83 x 41 mm

Karakteristika te tjera

Sensori i orientimit

Regjistrimi në interval

duke përdorur një smartphone

dhe lente
Fujinon XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS

Për të filluar, një vit e gjysmë më parë, kritikat kryesore ndaj kamerave të sistemit Fujifilm (pa pasqyrë) përmblidheshin në tre pika kryesore:

  • ata nuk kanë një ekran të kthyer poshtë;
  • fokusimi automatik në modalitetin e videos ndonjëherë fillon të bëhet shumë i ngatërruar;
  • Cilësia RAW është shumë e ulët.

Ekziston një veti e tillë e sistemeve komplekse që edhe shkencat humane e kanë vlerësuar tani: një sistem kompleks është i fortë jo sepse nuk bën gabime, por sepse reagon shpejt dhe në mënyrë adekuate ndaj tyre. Pas lëshimit të flamurit aktual të Fujifilm X-T1 prillin e kaluar, u bë e qartë se Fujifilm është i ndjeshëm për arritjet dhe dështimet e tij. Lidhjet e forta forcohen ose ndryshojnë pak, dhe lidhjet e dobëta ndryshojnë dukshëm. Dhe ai e bën mirë.

Një kopje e Fujifilm X-T1, e cila erdhi tek ne për testim (shiko testin e videos në artikullin "Kamera pa pasqyrë Fujifilm X-T1" vuajti vetëm nga funksionimi i paqëndrueshëm i fokusimit automatik. Kamera mori një ekran rrokullisje, cilësia RAW u ngrit në një nivel të mirë. Vitin e kaluar (pas testit tonë) u lëshua një firmware, në të cilin, përveç përmirësimit të shumë karakteristikave, u shfaq një algoritëm i ridizajnuar i fokusimit automatik. Pra, në teori, ne duhet të kryejmë një test tjetër Fujifilm X-T1 - të kontrolloni se sa ka ndryshuar kamera, sa shpejt dhe saktë filloi të fokusohej.

Por më shumë për këtë më vonë. Kamerat pa pasqyrë të sistemit Fujifilm të lëshuara këtë vit - Fujifilm X-A2 dhe X-T10 - tashmë kanë vizituar laboratorin tonë. Dhe nëse dimë për ndryshimet në firmware-in e flamurit nga thashethemet, atëherë për Fujifilm X-A2 dhe X-T10 mund të themi me siguri: puna për gabimet u krye në një nivel shumë të lartë.

Tani mund të kalojmë te standardi i Fujifilm X-T10 dhe të kalojmë nëpër të gjitha pikat e forta dhe të dobëta të kësaj kamere hap pas hapi. Nga rruga, mund të quhet një "nën-flamur" ose "flamur i dytë" ose, pak më i gjatë, "kamerë pothuajse po aq e lezetshme sa flamuri, por me disa thjeshtime dhe disa ndryshime, jo aq të shtrenjta, të krijuara për një më të gjerë audiencë”.

Fujifilm X-T1Fujifilm X-T10
Data e shpalljes28 janar 201418 maj 2015
KornizëAliazh magnezi
Strehimi i papërshkueshëm nga pluhuri dhe spërkatja
Aliazh magnezi
MatricëMatrix 16 Mp, APS-C, X-Trans CMOS II
Ndjeshmëria ISO200 - 6400
(100 - 51 200)*
Fokusimi automatikAutofokus hibrid TTL (kontrasti + faza)
Matja e ekspozimitMatja TTL me 256 segmente
Ekrani3,0 inç, 1,040,000 pika (720 × 480)
palosje
3,0 inç, 920,000 pika (640 × 480)
palosje
PamorOLED, 0,5 inç, 2,360,000 pika
mbulimi i kornizës ≈100%, zmadhimi ≈0.77

mbulimi i kornizës ≈100%, zmadhimi ≈0.62
Shpejtësia e shpërthimit≈8 fps
Video1920 × 1080 60p fps
CPUProcesori EXR II
PortaMekanike: 30 - 1/4000 sek, X-sync 1/180 sek
Elektronike: 1 deri në 1/32000 s
Kartat e memories1 vend i caktuar: SD / SDHC / SDXC (UHS-II)1 vend i caktuar: SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Wi-Fi / USB / GPS
Dimensionet, pesha129 × 90 × 47 mm
440** G
118 x 83 x 41 mm
381** G
Çmimi, kutiaT-10687078T-12562538

* Në kllapa - në modalitetin e zgjatur, pa aftësinë për të shkrepur në RAW.

** Përfshirë peshën e baterisë dhe kartës së kujtesës.


Le të hedhim një vështrim në grafikun e krahasimit dhe të vërejmë se:

  • Çmimi i Fujifilm X-T10 është pothuajse 40% më i ulët se ai i X-T1 (çmimet ndoshta do të ndryshojnë, por proporcioni, mendoj, do të mbetet).
  • Por në të njëjtën kohë, kamera ka humbur mbrojtjen e saj nga pluhuri, spërkatjet dhe ngricat.
  • Por Fujifilm X-T10 ruajti matricën X-Trans CMOS II, trupin e aliazhit të magnezit, procesorin EXR Processor II, shpejtësinë e shpërthimit dhe parametrat maksimal të xhirimit të videos.
  • Ekrani Fujifilm X-T10 ka një rezolucion pak më të ulët se X-T1. Pamjeku ka të njëjtën rezolucion, por pak më të vogël dhe zmadhim pak më të ulët.
  • X-T10 mund të konsiderohet kamera e parë pa pasqyrë e Fujifilm që ka një grilë elektronike. Por në momentin e daljes në treg, grila elektronike u shfaq edhe në modelet tashmë të prodhuara Fujifilm X-T1 dhe X100T.

Sigurisht, duhet t'i kushtoni vëmendje peshës dhe dimensioneve, por mendoj se në terma të përgjithshëm është e qartë se si ndryshon Fujifilm X-T10 nga flamuri i Fujifilm X-T1. Le të hedhim një vështrim më të afërt në karakteristikat e heroinës së testit në detaje:

Karakteristikat kryesore
Strehimi, mbrojtjaaliazh magnezi; mbrojtje speciale (pluhur, lagështi, ngrica) nr
Lenteoptikë e këmbyeshme, montim Fujifilm X
Matricëmatricë 16.3 Mp, APS-C, X-Trans CMOS II
23,6 x 15,6 mm; faktori i konvertimit të gjatësisë fokale - 1.5
Ndjeshmëri ndaj dritësISO 200 - 6400
në modalitetin e zgjatur 100 - 51 200 pa aftësinë për të shkrepur në RAW
Kontrolli i fokusitautofokus hibrid TTL (kontrasti + faza)
3 modalitete të vetme AF (në vend, zonë, të gjerë) dhe 3 modalitete AF gjurmuese (në vend, zonë, të gjerë)
Kontrolli i ekspozimitMatja TTL me 256 segmente
EkraniRGB 3,0 inç, 920,000 pika, rrokullisje
PamorOLED, 0,39 inç, 2,360,000 pika
mbulimi i kornizës ≈100%, zmadhimi ≈0.62, koha e përgjigjes ≈0.005 s
Stabilizimi i imazhitnë qeli - nr
Mënyrat e xhirimitAuto + PASM (P - Programi, A - Prioriteti i Aperturës, S - Prioriteti i Diafragmës, M - Manual)
Të shtëna me breshërideri në 8 korniza në sekondë
Porta30 - 1/4000 s, X-sinkronizimi - 1/180 s
në modalitetin e grilave elektronike - nga 1 në 1/32000 s
Formati i skedaritJPEG (Exif 2.30), RAW, RAW + JPEG
VideoRezolucioni maksimal i plotë HD 1920 × 1080 60 p
Format MPEG-4 AVC / H.264 (MOV).
Furnizimi me energji elektrikeBateri Li-jon NP-W126
≈350 të shtëna CIPA
Kujtesa1 slot: kartat e memories SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Dimensionet, pesha118 x 83 x 41 mm; 381 g (përfshirë peshën e baterisë dhe kartën e kujtesës)
karakteristika shtesë
Këpucë e nxehtëka
Blic i integruarpo, numri udhëzues ≈7 (ISO 200)
Ndriçues me fokus automatikka
Kllapanga ekspozimi, nga lloji i "filmit", nga bilanci i bardhë, nga diapazoni dinamik
LidhësUSB 2.0, Mini-HDMI (Tipi D), Mikrofoni i jashtëm stereo / Konektori i lëshimit në distancë (minijack 2,5 mm)
Wi-Fi / USB / GPSmoduli i integruar / opsioni USB 2.0 /
Kohëmatësi2 s / 10 s
Formatet e xhirimit3: 2 (4896 × 3264) / 16: 9 (4896 × 2760) / 1: 1 (3264 × 3264)
Veçoritë
  • aftësia për të instaluar dorezën (vetëm dorezë, pa bateri shtesë)
  • diapazoni i zgjeruar i ndjeshmërisë nuk ofrohet kur shkrepni RAW dhe RAW + JPG
  • diapazoni dinamik i zgjerueshëm deri në 400%
  • mundësia e kontrollit të xhirimit me valë

Siç mund ta shihni, Fujifilm X-T10 ka shumë nga të njëjtat specifika si Fujifilm X-T1 shumë më i shtrenjtë. Por për disa, mjaft e rëndësishme (mbrojtja e trupit, madhësia e shikuesit, rezolucioni i ekranit) Fujifilm X-T10 është inferior ndaj flamurit. Por ajo ka një blic të integruar dhe modalitetin SP + (njohja automatike e zgjeruar e skenës) në vend të "auto" të zakonshme.

Ndërtim, projektim, menaxhim

Kur Anton Soloviev analizoi, ai kërkoi ndihmë nga filozofia japoneze. Kur analizohet Fujifilm X-T10, ndoshta mund të thirret edhe filozofia e saj. Por për mua kjo është një detyrë e vështirë. E vetmja gjë që mund të them pa ndonjë mendim të lartë:

  • Fujifilm vazhdon ta përsosë atë stili i formës... Prania dhe meritat e saj janë të vështira për t'u mohuar. Në të njëjtën kohë, pangjashmëria e Fuji me "klasikët" (d.m.th., me tiparet e teknologjisë Canon dhe Nikon) është, ndoshta, më e fortë se ajo e prodhuesve të tjerë (Pentax, Olympus, Panasonic).
  • Pjesërisht, kur krijon kamera të reja, Fujifilm vazhdon të kujtojë ditët e filmit. Ngjashmëria e X-T10 me Fujica-n legjendar është vështirë të humbasë, dhe gjysma e kontrolleve të stilit të figurës janë imitim dixhital i filmave Fujifilm.
  • Për mua personalisht, X-T10 ishte kamera e parë me të cilën ndjeva se sa e mrekullueshme ishte të shkrepje me një shikues elektronik. Mund ta kisha ndjerë më herët, kolegët më treguan për shikuesin e mrekullueshëm Olympus OM-D E-1. Por, mesa duket syrit i është dashur shumë kohë për të pranuar dhe vlerësuar foton elektronike. Gjatë testit X-T10, unë përdora kryesisht pamjen. Shtë e qartë se këto janë zakonet dhe "buburrecat" e mia personale, por klasa e shikuesit X-T10 nuk bëhet më e ulët për shkak të kësaj.
  • Do të duhet të rrëfejmë menjëherë se nuk e kemi testuar me të vërtetë qepenin elektronik. Përparësitë dhe disavantazhet e tij kërkojnë një test të veçantë, ju ende duhet të mendoni se si t'i kapni ato. Prandaj, në këtë artikull nuk do të themi asgjë për një produkt të ri interesant. Më pas, kur të mbërrijnë kamerat e ardhshme të grilave elektronike, ne do të jemi më të përgatitur. Ndërkohë, mund të vërejmë një nga meritat e tij të pakushtëzuara - aftësinë për të qëlluar plotësisht në heshtje.
Pamja e jashtme kamera është plotësisht në përputhje me traditën e Fujifilm. Ky është një dizajn i përditësuar i kamerave filmike Fujica, i cili mezi i ngjan "dixhitalit" nga përpara.

Një zgjidhje shumë e zgjuar e projektimit është të maskoni blicin e integruar si një pentaprizëm. Në fillim, as nuk e dini se piramida e cunguar mbi etiketën Fujifilm mund të rezultojë të jetë një blic.

Një zgjidhje tjetër e zgjuar është aftësia për të rritur kapjen duke përdorur dorezën e sipërme.

Me kontrollin shtesë, kamera sigurisht që bëhet më e rehatshme për të shkrepur. Është e mundur që pas një kohe Fujifilm të futë fuqi shtesë në dorezë ose diçka tjetër të dobishme. Ndërkohë, është bosh - vetëm një dorezë.

Por edhe pa një rrokje shtesë, kamera është mjaft "e shtrënguar". Siç mund ta shihni, kamera mund të mbahet jo vetëm nga shtrydhja në panelin e përparmë, por edhe nga "xhirimi" në anën e pasme.

Kontrollet e panelit të përparmë reduktohen në ndërrimin e modaliteteve të fokusit (në të djathtë të lentës) dhe rrotës kryesore të kontrollit. E cila, nga rruga, mund të shtypet dhe kështu të rregullojë parametrin e përzgjedhur të xhirimit ose shikimit. Shtypja e timonit është si një lloj tasti Enter.

Këtu mund të shihni qartë edhe "scion" në pjesën e pasme të kamerës.

Ekrani Fujifilm X-T10, megjithëse nuk ka rezolucionin Fujifilm X-T1, është gjithashtu i rehatshëm dhe qartë i dukshëm edhe në dritë të ndritshme. Në një ekran shumë të ndritshëm, natyrisht, ai zbehet, por kjo nuk bëhet një problem i madh, pasi shikuesi tregon jo vetëm kornizat (të ardhmen ose tashmë të shkrepur), por edhe menunë e kamerës.

Në të djathtë të ekranit shohim një rrotë kontrolli të pasmë dhe dy butona - kyçja e ekspozimit dhe kyçja e fokusit (të dyja mund të riprogramohen).

Dhe më poshtë ka një levë krejtësisht tradicionale (navipad) me një buton qendror dhe katër butona periferikë. Plus një buton krejtësisht tradicional i menysë së shpejtë (Q), një buton Fn i programueshëm dhe një buton ekrani (për të zgjedhur modalitetin e shfaqjes në ekran ose në pamor; kur punoni në meny, ky buton kryen funksionin e kthimit - Prapa).

Në anën tjetër të panelit të pasmë, ne shohim vetëm dy butona tradicionalë: "Shiko" dhe "Fshi".

Pranë shikuesit ka një rregullator të rregullimit të dioptrisë që funksionon në një gamë të gjerë nga -4 në +4.

Në anën tjetër të shikuesit është butoni i përzgjedhjes së ekranit. Vetëm ekrani, vetëm shikuesi, "sensori i syrit" dhe më ekonomike - vetëm shikuesi, i cili aktivizohet nga "sensori i syrit".

Lidhësi i sipërm është për një mikrofon të jashtëm dhe këmbëz në distancë. Pak më poshtë - Micro-HDMI, fundi - USB 2.0.

Siç mund ta shihni, kamera duket mjaft solide, por nuk mund ta quani atë veçanërisht të madhe. Ndoshta Fujifilm i përmbahet rregullit "kamera duhet të jetë e rehatshme", jo "kamera duhet të jetë shumë e lehtë dhe e vogël".

Paneli i sipërm është aq i ngopur sa është më mirë të flasim veçmas për anët e majta dhe të djathta. E majta është më e lehtë. Ju menjëherë mund t'i kushtoni vëmendje levës së lëshimit të blicit.

Sa i përket numrit të modalitetit, ai është mjaft i pazakontë, pa shkronja të njohura (PASM). Disku ofron dy mënyra kllapash, ato janë të programueshme. Zgjedhja e "përparimit" - kornizë e vetme, shpërthim i ngadaltë dhe i shpejtë. Dy mënyra të aplikimit të një filtri (gjithashtu i programueshëm). Dhe mënyrat "Ekspozimi i shumëfishtë" dhe "Panorama" vendosen veçmas në disk.

Numri më i qartë në të djathtë është kompensimi i ekspozimit. Me sa mbaj mend, ky disk u shfaq në kamerat Fujifilm, por prodhuesit e tjerë vlerësuan se sa i përshtatshëm është dhe gjithashtu filluan ta vendosin në vendin më të arritshëm në panelin e sipërm.

Këtu mund t'i kushtoni vëmendje levës që ndez dhe fik modalitetin automatik të shkrepjes - një zgjidhje jashtëzakonisht e thjeshtë dhe e zgjuar. Nga rruga, në modalitetin automatik, duke përdorur timonin e kontrollit, mund të ndryshoni programet e komplotit.

Siç mund ta shihni, mburoja është e lidhur me trupin me një kabllo të sheshtë. Kjo zgjidhje në dukje jo shumë e besueshme e ka vërtetuar tashmë besueshmërinë e saj në praktikë.

Tani le të vazhdojmë historinë tonë rreth menaxhimit. Shkronja "A" në numrin e shpejtësisë së diafragmës përfaqëson përparësinë e hapjes. Sigurisht, përparësia e diafragmës përcaktohet nga vetë disku.

Përkundrazi, si kjo:

  • Lentet Fujifilm kanë një ndërprerës manual-auto të irisit;
  • nëse automatiki është i ndezur, shkronja "A" në numrin e shpejtësisë së diafragmës do të japë modalitetin e programit;
  • nëse manuali është i ndezur, shkronja "A" në numrin e shpejtësisë së diafragmës do t'i japë përparësi aperturës;
  • nëse hapja manuale është e ndezur dhe numri i shpejtësisë së diafragmës nuk është në shkronjën "A", sistemi automatik fiket, kamera kalon në modalitetin manual.
X-T10 përdor një opsion "buxheti" për vendosjen e një karte memorie - në të njëjtën ndarje me baterinë. Dhe shumë afër fillit të trekëmbëshit. Kur kamera është në një trekëmbësh, nuk është shumë e përshtatshme për të nxjerrë kartën.

Le të përmbledhim inspektimin vizual:

  • Kamera është shumë e përshtatshme në shkrepje, megjithëse kontrolli i saj është shumë i ndryshëm nga ato "klasike" Canon dhe Nikon. Ose më mirë, X-T10 demonstron zhvillimin e qasjes së menaxhimit të pronarit të Fujifilm. Shkakton njëfarë hutimi kur hasni për herë të parë me kamerat e kësaj kompanie, por shpejt mësoheni me të, është po aq i përshtatshëm sa "klasiku", në asnjë mënyrë inferior ndaj tij.
  • Disa nga kontrollet janë të shkëlqyera. Këto janë levat e lëshimit të blicit dhe aktivizimit të modalitetit automatik, si dhe aftësia për të zgjedhur shpejt programin e skenës në modalitetin automatik. Një ndërrim shumë i përshtatshëm programi, i cili ofron në modalitetin e programit reduktim automatik të diafragmës me rritjen e shpejtësisë së diafragmës dhe anasjelltas.
  • Ekrani i kamerës është i mirë, nuk do të thuash asgjë. Dhe shikuesi është i mrekullueshëm. Ky është testi im i parë se sa e lehtë është të shkrepësh me një shikues elektronik. Edhe pse mund të ishte më herët - për shembull, në testin Olympus OM-D E-1. Mundësia për të parë rezultatin e të shtënave pa e ngritur kokën nga “vrima” është e mrekullueshme.

Tani le të kalojmë në inspektimin e brendshëm, çdo pamje e ekranit mund të zmadhohet (klikuar mbi të) ose thjesht mund të ndaloni kursorin mbi të dhe të prisni për një aluzion - çfarë tregon saktësisht:


Siç mund ta shihni, Fujifilm X-T10 ka mjaft veçori dhe cilësime interesante. Ato vijnë si shtesë e një baze shumë të mirë - aftësia për të qëlluar shpejt dhe me lehtësi. Në veçanti, aftësia për të kaluar shpejt në modalitetin automatik me një grup të gatshëm programet e komplotit... E megjithatë - korrigjoni shpejt mënyrën e programit; këtu kemi një çelës për kompensimin e ekspozimit dhe një zhvendosje programi. Dhe gjithashtu - xhirim i rehatshëm në mënyrat krijuese, ku dy rrota kontrolli dhe disa butona të programueshëm ju lejojnë të ndryshoni shpejt parametrat e xhirimit. Ne kemi folur tashmë për shikuesin elektronik ... me pak fjalë, Fujifilm X-T10 është mjaft i vështirë për t'u gjetur gabim, të metat e përmendura më sipër duken të jenë shumë të vogla.

Fujifilm X-T10 dhe konkurrentët
Canon
EOS M3
Fujifilm
X-T10
Olympus OM-D
E-M10 Mark II
Panasonic
Lumix DMC-GX7
Samsung
Kompleti NX500 1
Sony alfa
ILCE-6000
Matricë24 MP APS-C
CMOS
16 MP APS-C
X-Trans CMOS II
16 Mp 4/3
MOS
16 Mp 4/3
MOS drejtpërdrejt
28 MP APS-C
BSI CMOS
24 MP APS-C
CMOS
Fokusimi automatik49 pikë
hibrid
77 zona
hibrid
Zona 81
të kundërta
23 zona
të kundërta
205 pikë
hibrid
179 pikë
hibrid
Matja e ekspozimit384 zona RGB256 zona RGB234 zona1728 zona RGBZona 221 RGB1200 zona RGB
Ndjeshmëria 100 - 12 800
deri në 25 600 2
200 - 6400
200 - 51 200 3
100 - 25 600 100 - 12 800
deri në 25 600 2
100 - 25 600
deri në 51 200 2
100 - 25 600
Ekran LCD3.0″ RGB
1 040 000
palosje, prekje
3.0″ RGB
922 000
palosje
3.0″ RGB
1 040 000
palosje, prekje
3.0″ RGB
1 040 000
palosje, prekje
3.0″ RGB, AMOLED
1 040 000
palosje, prekje
3.0″ RGB
922 000
palosje
PamoropsionTFT 2 360 000,
≈100%, ≈0.62x
TFT 2 360 000,
≈100%, ≈1.23x
TFT 2 360 000,
≈100%, ≈1,39x
NrTFT 1,440,000,
≈100%, ≈0.7x
Porta30-1 / 4000 s
X-sinkronizimi 1/200 s
muaj. 30-1 / 4000 s
e-mail 1-1 / 32,000 s
X-sinkronizimi 1/180 s
muaj. 60-1 / 4000 s
e-mail 1-1 / 16,000 s
X-sinkronizimi N / D 4
60-1 / 8000 s
X-sinkronizimi N / D 4
30-1 / 6000 s
X-sinkronizimi N / D 4
30-1 / 4000 s
X-sinkronizimi 1/160 s
StabilizuesNrNroptike
5-bosht, ≈5 hapa
NrNrNr
Të shtëna me breshëri≈4,2 fps≈8 fps≈8,5 fps≈5 fps≈8 fps≈11 fps
Wi-Fi / USB / GPStë ndërtuara
USB 2.0
Nr
të ndërtuara
USB 2.0
Nr
të ndërtuara
USB 2.0
Nr
të ndërtuara
USB 2.0
Nr
të ndërtuara
USB 2.0
Nr
të ndërtuara
USB 2.0
Nr
Video1920 × 1080
30 p
1920 × 1080
60p
1920 × 1080
60p
1920 × 1080
60p
3840 × 2160
30 p
1920 × 1080
60p
Rezerva e baterisë 250 korniza350 korniza320 korniza320 korniza370 të shtëna420 të shtëna
Dimensionet, pesha111 × 68 × 44
366 g
118 × 83 × 41
381 g
120 × 83 × 47
390 g
123 × 71 × 55
402 g
120 × 64 × 43
287 g
120 × 66 × 45
344 g
Çmimi i vlerësuar T-12333562 T-12562538 T-12812282 T-10460829 T-12114528 T-10710498

1 - shitet vetëm si komplet me lente 16-50. Një "kufomë" e veçantë është e rrallë, është e shtrenjtë në mënyrë të paarsyeshme.

2 - diapazoni i zgjeruar ISO.

3 - diapazoni i zgjeruar ISO, pa aftësi RAW.

4 N / D - nuk ka të dhëna.


Siç mund ta shihni, në faqen pa Kamera SLR kushton rreth 40 mijë rubla është mjaft i mbushur me njerëz. Çdo prodhues po përpiqet të dalë disi nga sfondi i përgjithshëm. Ose ofroni një ekran AMOLED, sakrifikoni një shikues, por rrisni rezolucionin e videos në 4K (Samsung NX500). Ose rrisni shpejtësinë e zjarrit në 11 fps (Sony Alpha ILCE-6000). Ose siguroni performancë të lartë stabilizimi (Olympus OM-D E-M10 Mark II). Me këtë larmi, niveli i përgjithshëm që kanë arritur kamerat e sistemit të avancuar, dhe heroina e testit tonë, korrespondon mjaft me këtë nivel, shfaqet. Ofron një grup karakteristikash të balancuara mirë.

Cilësia e imazhit - rezolucion dhe zhurmë

Sidoqoftë, karakteristikat zyrtare (pasaporta) nuk tregojnë gjithçka për kamerën. Është mirë kur një prodhues shpall një kufi të sipërm të ndjeshmërisë prej ISO 51,200. Por mund t'u lërë përshtypje njerëzve, le të themi, jo shumë të shkolluar. Dhe të tjerët e dinë shumë mirë se me siguri do të ketë probleme në këtë ndjeshmëri, edhe me kamerat me kornizë të plotë.

Ne nuk do të përsërisim të gjitha detajet e metodës sonë; ajo përshkruhet në një artikull të veçantë. Le të kujtojmë vetëm se ne vizatojmë kthesat e rezolucionit (ajo gjithmonë bie me rritjen e ndjeshmërisë) dhe zhurmës (për disa arsye ato rriten gjithmonë me rritjen e ISO) në një grafik. Ju mund ta vlerësoni vizualisht cilësinë duke vëzhguar se si konvergojnë kurbat e rezolucionit dhe zhurmës. Nëse distanca mes tyre është e madhe, cilësia e imazhit do të jetë shumë e mirë. Nëse kthesat afrohen, është e vështirë të thuash diçka të mirë për cilësinë.

Dhe një shënim tjetër: ne zakonisht tregojmë në grafikët se si rezolucioni bie dhe zhurma rritet në intervalin ISO 100 - 12800, megjithëse vlerësimet janë llogaritur sipas të dhënave ISO 100 - 6400. Ne vendosëm të kufizojmë kufirin e sipërm të llogaritjet në mënyrë që shumica e kamerave të mund ta kalonin testin tonë. Në veçanti, Fujifilm X-T10 - në fund të fundit, ju lejon të merrni imazhe RAW vetëm në rangun ISO 200 - 6400. Ndoshta kjo është mënyra se si prodhuesi thekson se vetëm në këtë gamë mund të mbështeteni në cilësi të lartë. Dhe nëse doni të shkoni mbi 6400 ISO - ju lutemi, me rrezikun dhe rrezikun tuaj.

Fujifilm X-T10, RAWFujifilm X-T10, JPG

Edhe një vështrim i shpejtë në grafikët RAW dhe JPG tregon se në intervalin ISO 200 - 6400, heroina e testit tonë ofron performancë shumë të lartë. Dhe strategjia e prodhuesit është mjaft e qartë:

  • Ne nuk do ta ngremë rezolucionin në qiell, 16 megapikselë na mjaftojnë.
  • Por ne do të marrim pikselë relativisht të mëdhenj në një matricë relativisht të madhe (APS-C).
  • Kjo do të na japë një avantazh në rezolucion - numri i pikselëve të dallueshëm në matricën Fujifilm X-T10 arrin 80%, ndërsa DSLR-të e prera zakonisht humbasin 30-40% të pikselëve efektivë (mesatarisht, në intervalin ISO 100 - 6400) .
  • Kjo, natyrisht, do të na japë një përfitim në shtypjen e zhurmës.
Fujifilm X-T10 (16MP)
DritaE errëtAvr
R 13,26 12,54 12,90
R R 0,83 0,78 0,81
N 2,04 2,76 2,40
RN 6,50 4,55 5,38
Pentax K-3 (24 MP)
DritaE errëtAvr
R 16,43 15,62 16,03
R R 0,68 0,65 0,67
N 2,02 3,57 2,79
RN 8,14 4,37 5,74

Le të krahasojmë vlerësimet e Fujifilm X-T10 me DSLR-në shumë solide Pentax K-3 24MP, një nga më të mirat në klasën e saj. Më lejoni t'ju kujtoj se:

  • R - rezolucioni mesatar në intervalin ISO 100 - 6400;
  • R R - rezolucioni mesatar në lidhje me madhësinë e matricës;
  • N është niveli mesatar i zhurmës në këtë interval;
  • RN është raporti i rezolucionit ndaj zhurmës.
    • Dritë - vlera mesatare midis RAW dhe JPG me filtrin e ndezur në një skenë të lehtë;
    • E errët - vlera mesatare midis RAW dhe JPG me filtrin e aktivizuar në një skenë të errësuar;
    • Avr është mesatarja midis dritës dhe errësirës.

Fakti që Fujifilm X-T10 ka një ndjeshmëri më të ulët prej ISO 200 (zakonisht ndjeshmëria minimale është ISO 100) praktikisht nuk ndikon asgjë, le të mos u kushtojmë vëmendje gjërave të vogla. Më mirë të theksohet se kamera pa pasqyrë 16 megapikselë është vetëm pak inferiore ndaj DSLR 24 megapikselë për sa i përket numrit të pikselëve të dallueshëm. Dhe për zhurmën, jep një tregues më të ulët. Mesatarisht, zhurma Fujifilm X-T10 vlerësohet në 2.4 pikë, zhurma Pentax K-3 - 2.79 pikë.

Dhe megjithëse sipas vlerësimit përfundimtar - RN - Fujifilm X-T10 nuk "kërceu" në rezultatin e Pentax K-3, ai nuk mbeti aq prapa, duke tejkaluar shumë DSLR të formatit APS-C.

Tani le të shohim se sa të sakta janë vlerësimet tona, si mbështeten ato nga pamjet. Le të fillojmë një krahasim me ISO 400 për të barazuar kamerat "në të drejtat":

Fujifilm X-T10
RAW, filtri i zhurmës i fikur.
skenë e lehtë
R = 13,73 - N = 1,38 - RN = 9,97
Pentax K-3
RAW, filtri i zhurmës i fikur.
skenë e lehtë
R = 17,11 - N = 1,64 - RN = 10,41
ISO
400
ISO
1600
ISO
3200
ISO
6400

Unë mendoj se mund të shihni këtu se rezolucioni i Pentax K-3 është më i lartë, por niveli i zhurmës së Fujifilm X-T10 është më i ulët. Nga rruga, dy vjet më parë të gjithë ekspertët kritikuan kamerat Fujifilm për nivelin e tyre të ulët RAW. Ndonjëherë nuk ishte aspak e qartë pse ata kishin nevojë për një format profesional, nëse ai jep cilësi dukshëm më të ulët se JPG në kamerë, dhe madje edhe zhvillimi i mundimshëm nuk është në gjendje të drejtojë "ngërçet". Por e gjithë kjo mbeti në të kaluarën, Fujifilm tani ka një RAW me cilësi të lartë, dhe çdo firmware i ri sjell jo vetëm ndryshime kozmetike, por edhe shumë të dukshme. Prandaj, është e domosdoshme të ndryshoni firmware-in e Fujifilm.

Tani le të shohim se si kamera trajton një skenë të errët duke përdorur shembullin e një JPG me filtrin e zhurmës të ndezur. Ne e lëmë krahasimin me Pentax K-3.

Fujifilm X-T10
JPG, filtri i zhurmës përfshirë.
skenë e errët
R = 12,14 - N = 3,54 - RN = 3,43
Pentax K-3
JPG, filtri i zhurmës përfshirë.
skenë e errët
R = 14,71 - N = 3,81 - RN = 3,86
ISO
400
ISO
1600
ISO
3200
ISO
6400

Këtu mund të shohim gjithashtu humbjen e Fujifilm X-T10 në rezolucion - një humbje absolute, sigurisht. Ashtu si në skenën e dritës, Fujifilm X-T10 ruan 80 për qind të pikselëve, ato mund të quhen të dallueshëm, ato përmbajnë informacion dhe nuk janë të pranishëm vetëm në matricë. Pentax K-3 ka vetëm 60-65% të pikselëve të punës në një skenë të errët, kështu që kamerat janë pothuajse të krahasueshme për sa i përket rezolucionit - rreth 12 megapikselë për Fujifilm X-T10, rreth 15 megapikselë për Pentax K-3 .

Dhe për sa i përket nivelit të zhurmës, Fujifilm X-T10 fiton: niveli i zhurmës në një skenë të errët është 3,54 pikë, ndërsa Pentax K-3 ka 3,81 pikë. Në gjuhën njerëzore, kjo mund të përkthehet si një humbje e vogël në rezolucion, një fitim i vogël në zhurmë. Por mos harroni se ky është një krahasim midis një DSLR 16MP pa pasqyrë dhe një DSLR 24MP.

Sigurisht, për hir të pastërtisë së krahasimit, do të ishte e saktë të konsideroheshin fragmente të tjera të stendës në "përpunimin" e Fujifilm X-T10 dhe Pentax K-3. Shpresoj që programuesit tanë të krijojnë një motor për krahasim të lehtë këtë vit, por tani për tani le të shohim vetëm Fujifilm X-T10.

Fujifilm X-T10
testi i zhurmës
fragmente fotografish të stolit të provës
RAW
filtrohet
skenë e lehtë
Jpg
filtri përfshirë.
skenë e lehtë
RAW
filtrohet
skenë e errët
Jpg
filtri përfshirë.
skenë e errët
Duke klikuar në çdo fragment do të hapet një dritare ku do të paraqitet në 6 versione:
Rreshti i sipërm - ISO 200 - 800 - 1600
Rreshti i poshtëm - ISO 3200 - 4000 - 6400

Siç mund ta shihni, strategjia shpërblehet. Për të qëndruar në nivelin e 12 megapikselëve të dallueshëm, nuk është aspak e nevojshme të rritet numri i pikselëve në matricë në 20 ose 24 milionë, mjaftojnë 16. Në të njëjtën kohë, niveli fillestar i zhurmës është më i ulët dhe është më e lehtë për t'u përballur me to.

Optika - Fujinon XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS

BajonetëFujifilm X-montim
informacion i detajuar
Lloji i lentevegjatësi fokale e ndryshueshme
Gjatësia fokale18 - 55 mm
(27 - 84 mm në ekuiv. 35 mm)
Distanca më e afërt e fokusimit0.3 m me kënd të gjerë
0.4 m në pozicionin e trupit
Diafragmaf / 2,8 - f / 4,0 - maksimale
f / 22 - minimumi
Stabilizueska
Lloji i fokusite brendshme
Diametri i fillit58 mm
Dimensionet, pesha∅65 × 70 mm, 310 g
Veçoritë
  • Efikasiteti i stabilizatorit ≈4 ndalesa EV
  • Koha e fokusimit ≈ 0,1 s
ÇmimiT-9239392

“Sistemi linear i drejtimit ofron fokusim automatik me shpejtësi të lartë në 0,1 sekondë, në mënyrë që të mos humbisni asnjë shkrepje. Dhe falë punë e qetë kjo lente është e mrekullueshme për regjistrimin e videos."

Kjo është vetëm një pjesë e të mirave që prodhuesi duhet të thotë për lentet e tij. Le të përpiqemi të kuptojmë se sa i mirë është Fujinon XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS, ai ende kushton shumë. Edhe pse si pjesë e "kompletit" Fujifilm e jep atë për vetëm 10,000 rubla.

EGF = 27 mm


Në fokus të shkurtër, vërejmë:

  • Variancë pothuajse zero. Me vlera kaq të vogla, shenja nuk është as shumë e rëndësishme (minus jep "fuçi", plus jep "jastëk"). Por megjithatë, mund të vërehet se horizontalisht, fotografia është paksa e tërhequr në qendër, dhe vertikalisht, ajo është pak e shtrirë. Kur shkrepni portrete, duke përfshirë portretet në grup, shpërndarja zero në një kënd të gjerë është një bekim. Kur shkrepni peizazhe, fotografia bëhet shumë "drejtkëndore". Në këtë rast, "fuçi" mund të shtohet në redaktuesin grafik.
LejaShmangia kromatike
Qendra e kornizësBuzë kornizëQendra e kornizësBuzë kornizë
Në të gjitha pamjet e ekranit: rreshti i sipërm: f / 2.8 - f / 4.0 - f / 8, rreshti i poshtëm: f / 11 - f / 16 - f / 22
  • Rezolucioni si në qendër të kornizës ashtu edhe në skaj mbetet i lartë ose shumë i lartë në çdo cilësim hapjeje. Ajo që është veçanërisht e vlefshme - shumë një rezolucion të lartë në hapjen maksimale prej f / 2.8.
  • Por në hapje të gjera, ne shohim një "kromatik" të dukshëm në skajin e kornizës (maksimumi - 4%). Në qendër është afër zeros.

EGF = 54 mm


Duke kaluar në gjatësinë fokale të mesme dhe ne shohim një pamje pothuajse të përsosur:

  • Shtrembërimi bëhet edhe më i vogël, megjithëse ishte pothuajse zero në fokus të shkurtër.
  • Rezolucioni mbahet në një nivel shumë të lartë (mbi 0,8 rreshta për pixel) në diapazonin f / 3,6 - f / 16. Dhe vetëm në hapjen më të ngushtë f / 22 bie në 0,6 rreshta. Kjo është, ajo mbetet mjaft e lartë.
LejaShmangia kromatike
Qendra e kornizësBuzë kornizëQendra e kornizësBuzë kornizë
Në të gjitha pamjet e ekranit: rreshti i sipërm: f / 3.6 - f / 5.0 - f / 9, rreshti i poshtëm: f / 11 - f / 16 - f / 22
  • Kromatika është pothuajse e padukshme, afër zeros edhe në skajin e kornizës. Në fotot tona testuese, mund të shihni gjurmë të zbehta të devijimeve kromatike, por në gjuajtjen reale do të jetë mjaft e vështirë të gjesh gjurmë të tilla.

EGF = 84 mm


Dhe së fundi, në fokusin e gjatë, ne shohim gjithashtu një foto pothuajse perfekte:

  • Deformimi afër zeros. Ajo rritet pak vertikalisht, por është ende në një nivel të ulët.
  • Rezolucioni shumë i lartë në gamën f / 4.0 - f / 16 dhe mjaft mirë në hapjen më të ngushtë prej f / 22.
LejaShmangia kromatike
Qendra e kornizësBuzë kornizëQendra e kornizësBuzë kornizë
Në të gjitha pamjet e ekranit: rreshti i sipërm: f / 4.0 - f / 6.3 - f / 9, rreshti i poshtëm: f / 11 - f / 16 - f / 22
  • Zero "kromatizëm" në qendër, i shprehur dobët në skajin e kornizës.

Stabilizues

Në testin e stabilizatorit, ne fillimisht hasëm një kontradiktë midis të dhënave të prodhuesit dhe rezultateve të testit. Për të qenë të saktë - jo për herë të parë, por të gjitha rastet e mëparshme përshtaten në gabimin e testit tonë - 1/3 e ndalimit të EV. Dhe në rastin e Fujinon XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS, ne shkuam 2/3 hapa larg njëri-tjetrit.


Sipas vlerësimit tonë, me një probabilitet prej 0.7, stabilizuesi do të prodhojë imazhe të qarta me një shpejtësi diafragmare prej 1/5 e sekondës me një EGF prej 50 mm. Kjo do të thotë, stabilizuesi është në gjendje t'i japë fotografit 3 dhe 1/3 ndalesa shtesë EV. Prodhuesi vlerëson efektivitetin e stabilizatorit në 4 hapa. Mendoj se ky është një rast i rrallë kur metodat CIPA dhe iXBT (të dyja jo ideale, të dyja probabiliste) ndryshuan. Të mençurit thonë se e vërteta qëndron në mes. Mund të pajtohemi që efikasiteti i stabilizatorit Fujinon XF18-55 është afërsisht i barabartë me 3 dhe 2/3 ndalesa. Dhe kjo është në fakt shumë mirë.

Nuk është e vështirë të përmblidhen rezultatet e testit Fujinon XF18-55, këto janë pothuajse disa avantazhe:

  • Lenteve i kursehen vlerat e panevojshme të hapjes së ngushtë, dhe për këtë arsye turbullimi i difraksionit shfaqet pak - edhe në "vrimën e ngushtë" f / 22, rezolucioni mbetet në një nivel mjaft të lartë, 0,6 rreshta për pixel. Dhe në rangun nga hapja maksimale në f / 16 - në një nivel shumë të lartë (rreth 0.8 rreshta për pixel).
  • Në të gjithë gamën e gjatësive fokale "gjeometria" ngrihet pak mbi nivelin zero, dhe "kromatizmi" shprehet dobët në skajin e kornizës. Në fokusin e mesëm, madje edhe në skajin e kornizës, është praktikisht i padukshëm.
  • Stabilizuesi i lenteve është shumë efektiv - të paktën 3,5 ndalesa EV.
  • Shpejtësia e lenteve është jashtëzakonisht e shpejtë. Ne do të flasim për këtë në mënyrë më të detajuar në seksionin "Shpejtësia dhe saktësia e fokusimit automatik". Dhe gjithashtu mund të konfirmoni informacionin e prodhuesit se lentet funksionojnë pothuajse në heshtje.
  • Efekt i bukur bokeh me cilësi të lartë (shih fotot e "Galerisë").
  • Edhe 40,000 rubla për një lente me një grup të tillë karakteristikash është një çmim mjaft i arsyeshëm. Dhe në grupin "balenë", lentet mund të blihen katër herë më lirë.

Disavantazhet e lenteve janë më të vështira për t'u gjetur, por ne ende vërejmë disa pika:

  • Deformimi pothuajse zero në kënd të gjerë është një fenomen i diskutueshëm. Për fotografinë e portretit dhe të katalogut, ky është një plus i qartë. Për peizazhin - përkundrazi, një minus. Megjithatë, të mos harrojmë se është më e vështirë të heqësh shtrembërimin në një redaktues grafik sesa ta shtosh atë. Nëse dëshironi të "rrumbullakosni" peizazhin, nuk do të jetë e vështirë ta bëni këtë.
  • Është mirë kur optika e avancuar ka mbrojtje të paktën nga pluhuri. Por asgjë nuk thuhet për mbrojtjen e Fujinon XF18-55 në faqen e internetit të prodhuesit.

Karakteristikat e Fujifilm X-T10

Fokusimi automatik

Fokusi automatik Fujifilm X-T10 mund të thuhet me siguri: i shpejtë, por jo shumë i saktë. Këtu, natyrisht, duhet të kemi parasysh se kushtet për testimin e fokusimit automatik janë mjaft të vështira. Së pari, marrim një shpërthim prej 30 shkrepjesh në dritë të ulët prej -1EV, pastaj një shpërthim tjetër prej 30 shkrepjesh në dritë shumë të ulët prej -2EV. Por të gjitha kamerat e testuara janë testuar në të njëjtat kushte... Ata duhet të shënojnë sa më shumë pikë që të jetë e mundur (kjo përcakton saktësinë e AF) sa më shpejt që të jetë e mundur (kjo përcakton shpejtësinë e AF). Secila shkrepje bëhet vetëm pas "skërmitjes" së autofokusit - singal, që ai "kapi" foton. Dhe lloji i fokusimit automatik në modalitetin Live View (vetëm kontrast ose hibrid) është për ne, konsumatorët, vetëm një referencë.


Nëse krahasoni rezultatet e Fujifilm X-T10 me rezultatet e kamerave të tjera, do të vini re:

  • Ai fokusim automatik është me të vërtetë shumë i shpejtë - u deshën më pak se 60 sekonda për çdo shpërthim prej 30 shkrepjesh. Prioriteti "lëshim - fokus", natyrisht, u vendos në "fokus" - siç kërkohet nga metodologjia e testimit dhe thjesht sensi i shëndoshë.
  • Por në të njëjtën kohë, AF mjaft shpesh "njolloset": rreth çdo e treta e shtënë rezulton të jetë jashtë fokusit. Le të përsërisim se kjo po ndodh në gjysmëerrësirë. Në dritë, madje jo shumë të ndritshme, fokusimi automatik i Fujifilm X-T10, natyrisht, funksionon më saktë.

Vlerësimi i fokusimit automatik të kamerave të testuara është numri total i pikëve të shënuara në teste me ndriçimin -1EV dhe -2EV, pjesëtuar me kohën totale të kaluar në të dy testet. Deri më tani, sipas metodologjisë sonë, janë grumbulluar statistikat e mëposhtme:


Kjo do të thotë, si rezultat, raporti i pikëve të shënuara me kohën e kaluar rezulton të jetë mjaft i lartë. Vlerësimi i fokusimit automatik të Fujifilm X-T10 është pothuajse aq i lartë sa vlerësimi AF Hybrid i Canon 7D Mark II, mbajtësi ynë i standardit. Dhe ky rezultat u arrit për shkak të shpejtësisë së lartë (jo saktësisë).

Përmbajtja e teknikës sonë përshkruhet në detaje në artikullin mbi Canon 7D Mark II, komentet mbi teknikën - në artikullin për Nikon D5500. Imazhet e testimit (të sqaruara në mënyrë që t'i shihni mirë) dhe kolonat zanore të testeve të Fujifilm X-T10 mund të shkarkohen në seksionin "".

Shpejtësia e shpërthimit

Shpejtësia e deklaruar e shpërthimit është deri në 8 korniza për sekondë. Le të shohim se sa afër është kjo me atë që përcaktuam në provë (si zakonisht, gjuajtja u krye me cilësinë dhe rezolucionin më të lartë).


Në modalitetin me shpejtësi të ulët, shkrepja e vazhdueshme është afërsisht 3 korniza për sekondë. Në JPG, një shpërthim me këtë shpejtësi mund të zgjasë derisa karta e kujtesës të mbushet. Kur aktivizoni RAW, kamera merr rreth 10-11 korniza me 3 fps dhe më pas shkon në 1,5 korniza për sekondë.

Me shpejtësi të lartë, Fujifilm X-T10 vjen me të vërtetë afër 8 fps. Rezultati më i shpejtë arrihet kur shkrepni në JPG - 11 korniza me 7,75 fps. Kur RAW aktivizohet, shpejtësia bie pak dhe numri i kornizave në një shpërthim të shpejtë zvogëlohet në 7.

Më pas, pas mbushjes së tamponit, JPG mund të shkrepet me një shpejtësi mjaft të lartë prej 4,42 fps deri në pafundësi. RAW - me një shpejtësi relativisht të ulët prej 1,65 fps, RAW dhe JPG - me një shpejtësi edhe më të ulët, 1,45 fps. Në përgjithësi, Fujifilm X-T10 shënon shumë mirë. Është veçanërisht e vlefshme që kamera kursen shpejtësinë afër 8 fps jo vetëm në JPG, por edhe në RAW.

Ne matëm shpejtësinë e shkrepjes së vazhdueshme me një lente Fujinon XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS dhe një kartë memorie SanDisk Extreme Pro SDHC UHS-I 16 GB (shpejtësia e shkrimit deri në 95 MB / s). Shpejtësia e diafragmës në këtë test është vendosur në 1/500 e sekondës. Ne e konsiderojmë mundësinë për të "hequr" 100 ose më shumë korniza në një gjendje të qëndrueshme si "pafundësi". Fonogramet e testeve mund të shkarkohen në seksionin "".

Video

Si video amator, ajo që më pëlqeu më shumë ishte se sa shpejt reagon kamera ndaj ndryshimeve në kornizë. Kjo mund të shihet qartë kur një autobus i gjatë kalon përpara objektivit, duke rrëzuar ekspozimin, fokusin - kjo është e gjitha. Dhe sa menjëherë Fujifilm X-T10 rikuperon gjithçka. Mund të supozohet se kamera kujton sfondin kur një objekt i huaj shfaqet në kornizë, por, ka shumë të ngjarë, ky episod flet pikërisht për shpejtësinë e analizës dhe fokusimin automatik.


Duke gjykuar nga shfaqja e objekteve dinamike, kamera realizon sinqerisht 60 korniza në sekondë. Kur ndryshoni shpejt skenat, kur objektet thjesht dridhen në kornizë, kjo është gjithashtu e dukshme - fotografia është e qetë. Është shumë e këndshme që rrota e kompensimit të ekspozimit në kamerat Fujifilm zhvendoset në një pozicion shumë të aksesueshëm, nën gishtin e madh të dorës së djathtë; skena mund të ndriçohet ose errësohet menjëherë edhe në modalitetin automatik. Me pak fjalë, në nivel amator videoja duket e mrekullueshme, pa asnjë të metë. Sa i përket veçorive profesionale (për shembull, aftësia për të ndryshuar aperturën gjatë shkrepjes) - këto nuk janë të disponueshme në Fujifilm X-T10, por nuk mendoj se kjo mund të konsiderohet si një disavantazh. X-T10 është një aparat fotografik amatore i nivelit të lartë, është marrëzi të bësh kërkesa profesionale për të.

Rezultatet

Tani dimë pothuajse gjithçka rreth Fujifilm X-T10, mund ta përmbledhim. Le të fillojmë me të mirat:

  • Fujifilm X-T10 është padyshim një zhvillim i suksesshëm, i cili kombinon në mënyrë të përsosur tiparet e një aparati fotografik profesional dhe një aparat fotografik amatore.
  • Nuk ka ankesa për cilësinë e ekspozimit, ekuilibrin e bardhë, interpretimin e ngjyrave. Në galeri kemi lënë disa foto që janë qartësisht "blu", por ky nuk është një gabim i aparatit fotografik, por një gabim i një fotografi shumë të ri (xhirimi në dritën e ditës me një llambë inkandeshente të instaluar).
  • Është gjithashtu e vështirë të gjesh gabime në ndërtim, dizajn, ergonomi. Të shkrepësh me këtë aparat fotografik është një kënaqësi, duke përfshirë edhe përmes shikuesit. Edhe nëse fotografi nuk ka mbajtur kurrë më parë në duar kamera Fujifilm, mjafton që ai të shpjegojë se si është vendosur modaliteti i përparësisë së diafragmës (në lente) dhe më pas çështja do të shkojë vetë. Mësohesh shumë shpejt me veçoritë e kamerës.
  • Për sa i përket nivelit të zhurmës dhe rezolucionit, Fujifilm X-T10 është i shkëlqyer, ai mund të konkurrojë me një DSLR të avancuar të formatit APS-C.
  • Dhe shpejtësia e të shtënave gjithashtu mund të argumentojë - në veçanti, të shtënat me shpërthim. Vërtetë, ne vumë re faktin se shpejtësi e lartë arrihet për shkak të saktësisë [mos] fokusimit.
  • Disa zgjidhje - maskimi i blicit si një pentaprizëm, imitimi dixhital i një zbuluesi të distancës, një levë për ndezjen dhe fikjen e modalitetit automatik - janë të denja për duartrokitje. Ato janë të thjeshta në mënyrë gjeniale.
  • Në përgjithësi, të gjitha karakteristikat janë të balancuara në mënyrë të përkryer në këtë aparat fotografik, duke përfshirë edhe çmimin. Sigurisht, unë me të vërtetë dua që kamera të kushtojë gjysmën e çmimit. Edhe më mirë - tre herë. Por bota është aq e rregulluar sa gjërat e mira nuk janë të lira.

Biseda kundër do të jetë më e shkurtër, por gjithsesi:

  • Këtu duhet të kujtojmë saktësinë e ulët të fokusimit automatik, që tregoi testi ynë. Me sa kuptoj unë, në algoritmin e fokusimit të kontrastit, ju mund të zgjidhni: ose më saktë ose më shpejt (si në çdo sistem shtëpie). Në firmware-in aktual Fujifilm X-T10, "motori" është zhvendosur drejt shpejtësisë. Ky nuk është vendimi më i keq, por në këtë situatë është e nevojshme të bëhet rregull që të bëhen dy ose tre korniza të dyfishta sa herë që është e mundur. Nëse njëri prej tyre është i turbullt, është në rregull.
  • Disa analistë qortojnë se ndjeshmëria e sipërme e Fujifilm X-T10 është e vogël, vetëm 6400 njësi ISO (më saktë, në ISO 6400, aftësia për të shkrepur në RAW përfundon). Më duket se kjo flet më shumë për ndershmërinë e prodhuesit, për mosgatishmërinë e tij për të rregulluar karakteristikat për të kënaqur kërkesat e pamenduara të tregut. Dhe, përkundrazi, për dëshirën për të ofruar fotografi me cilësi të lartë.
  • Sa i përket rezolucionit të ulët, më lejoni t'ju kujtoj se numri i pikselëve të dallueshëm në Fujifilm X-T10 është vetëm 20% më i ulët se ai i DSLR-ve 24 megapikselë. Por kjo është mesatarisht, në intervalin ISO 100 - 6400. Dhe në shkrepjen me ndjeshmëri të ulët (deri në ISO 1000), kur DSLR me shumë megapiksel humbasin jo aq shumë pikselë të dallueshëm, Fujifilm X-T10 ende humbet ndaj tyre. Kjo bëhet e dukshme kur korniza zmadhohet në 100% (disa foto në "Galerinë" e demonstrojnë këtë).

Në përgjithësi, të mirat e mëdha peshojnë më shumë se të këqijat e prekshme. Në shumicën e testeve, Fujifilm X-T10 performoi mirë ose shkëlqyeshëm. Një aparat fotografik nuk është i lirë, por mund të jetë një shoqërues besnik për një fotograf entuziast ose një konkubinë besnike (kamera e dytë) për një profesionist. Për sa i përket cilësisë dhe shpejtësisë së shkrepjes, nuk është inferior ndaj një DSLR me rreze të mesme. Dhe pesha e tij e lehtë, madhësia e vogël, ekrani i kthimit dhe shumë i mirë elektronike shikuesi - DSLR-të nuk mund të mburren me gjithë këtë.

Galeri

Si zakonisht, ju kujtojmë se fotot në galeri nuk janë artistike, por testuese. Ne u përpoqëm të zgjidhnim foto që theksojnë çdo veçori të Fujifilm X-T10 - interpretim i pronarit të ngjyrave ose aftësinë për të zgjeruar gamën dinamike, funksionimin delikat të blicit. Disa nga pamjet tregojnë se sa mirë Fujinon XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS turbullon sfondin.

Galeri
Galeri

Qasja e biznesit të Fujifilm meriton respekt. Për të reduktuar kostot e prodhimit dhe kërkimit, kamerat e klasave të ndryshme përdorin komponentët kryesorë nga modeli më i lartë. Si rezultat, blerësi merr cilësi të lartë imazhi, dhe kompania bëhet e këndshme treguesit ekonomikë... Sigurisht, aparatet janë të ndryshme. Megjithatë, të gjithë janë të shqetësuar për pyetjen "sa shumë?" jo në terma monetarë, por në terma cilësorë, që ndonjëherë është e pamundur të matet. Sot, duke përdorur Fujifilm X-T10 si shembull, ne do të kthehemi në kërkimin e përgjigjeve.


Në kohën e lulëzimit të fotografisë filmike, tregu mbizotërohej nga dy faktorë formash: një aparat fotografik refleks me optikë të këmbyeshme dhe një "enë sapuni", me shkallë të ndryshme thjeshtësie - nga kartoni, i disponueshëm, deri te shumë i avancuar, me lente zmadhimi. .

Gjatë kalimit në regjistrimin dixhital të fotoneve, ato u morën si bazë, duke frymëzuar konstruktorët dhe projektuesit.

Kur nevoja teknike për një pasqyrë u zhduk (të paktën për shumicën e konsumatorëve të mundshëm), krijuesit iu drejtuan një faktori tjetër forme që ishte i përhapur në atë kohë - pajisjet e distancave. Fujifilm filloi sulmin e tij të dytë në tregun e fotografisë dixhitale me aparatin X-Pro1; tani linja e kompanisë përfshin seritë X-E dhe X-A. Sidoqoftë, pamja e provuar "pasqyrë" për pajisjet me lente të këmbyeshme jo vetëm që perceptohet më mirë nga një gamë e gjerë blerësish, por gjithashtu ofron disa avantazhe ergonomike.

Nga jashtë, Fujifilm X-T10 është shumë i ngjashëm me kamerat SLR, vetëm në vend të një pentaprizmi, një blic në rritje dhe elementë të një shikuesi elektronik ndodhen në zgjatjen karakteristike të trupit.

Krahasuar me flamurin X-T1, ai është më i vogël dhe më i lehtë me rreth 10%. Megjithatë, është e rehatshme të shkrepësh ndërsa e mban kamerën me njërën dorë (përveç nëse, sigurisht, lentet peshojnë më shumë). Kjo lehtësohet nga një palë zgjatime në skajin e përparmë të kutisë dhe nën gishtin e madh në anën e pasme.

Blerësi mund të zgjedhë midis një versioni tërësisht të zi dhe një versioni të zi dhe të argjendtë, i cili duket më "antik". Dizajni është punuar me kujdes, pajisja duket thjesht e mahnitshme.

Është e mundur të quhet X-T10 një version i thjeshtuar i X-T1, por interpretimi i "thjeshtimit" si "përkeqësim i aftësive" është në pjesën më të madhe i pasaktë.

Le të fillojmë me menaxhimin. X-T10, si kamerat e tjera të serisë T, përfshin pjesëmarrjen aktive të fotografit në procesin e përzgjedhjes së parametrave. Numri i shpejtësisë së diafragmës ndodhet në anën e djathtë të panelit të sipërm, pranë butonit të diafragmës dhe rrotës së hyrjes së kontrollit të ekspozimit.

Nën çelësin e shpejtësisë së diafragmës, në vend të një çelësi për matjen e dritës, ka një levë që mundëson modalitetin plotësisht automatik - zgjidhja ideale kur kamera lejohet të "xhiroj" pa u ngarkuar me njohuritë fotografike të një anëtari të familjes.

Butoni i lëshimit ka përsëri një lidhës mekanik për lidhjen e një kablloje (nga rruga, ndonjëherë më mungon në X-T1).

Rrota në të majtë trajton "modalitetet e ushqimit" nëse ky term është i zbatueshëm për fotografinë dixhitale. A duhet të pendoheni për aftësinë për të ndryshuar shpejt ndjeshmërinë? Nr. Së pari, matrica funksionon mirë në intervalin 200-6400 (më shumë për këtë më vonë), dhe së dyti, pajisja ju lejon të konfiguroni tre opsione për zgjedhjen automatike ISO me kufijtë minimalë dhe maksimalë, si dhe një kufizim në gjatësinë e shpejtësia e diafragmës (deri në 1/500, e cila është më se e mjaftueshme edhe me optikën me gjatësi fokale të gjatë). Nëse vërtet duhet të vendosni ISO 200, atëherë kjo bëhet shumë shpejt ose përmes menysë Q, ose përmes një grupi të zhytur në mendime të cilësimeve të përdoruesit, dhe mund të ketë deri në shtatë grupe.

Së bashku me zgjedhjen e një fotografie të vetme dhe të shpërthimit (dy shpejtësi), kjo rrotë kalon shpejt midis dy opsioneve të kllapave, filtrave të integruar dhe qepjes automatike të panoramës me ekspozim të shumëfishtë dhe automatik.

Një levë nën timon ngre mekanikisht blicin. Llamba zhvendoset lart në lidhje me boshtin optik të thjerrëzës. Dizajni nuk parashikon devijim fluksi ndriçues me dorë, por duket shumë e besueshme. Nëse dëshironi të përjashtoni goditjen e drejtpërdrejtë të dritës së pulsit në subjekt (për shembull, kur fotografoni me dritë të jashtme të drejtuar nga drita), një pasqyrë e rregullt ose një hundë e bërë nga mjete të improvizuara ndihmon.

Fujifilm X-T10 ka dy rrota për ndryshimin e parametrave, njëra nën gishtin e madh në panelin e pasmë, tjetra në intervalin e indeksit ose në mes në pjesën e përparme. Të dy mbështesin shtytjen.

LCD i panelit të pasmë ka një shkallë lirie - anim. Këndi mungon pak kur shkrepni në pozicionin e kamerës mbi kokë. Raporti i aspektit është fotografik, imazhi është formuar nga më shumë se nëntëqind mijë elementë.

Kamera ka shtatë butona të programueshëm. Shtoni shtatë lojëra elektronike për ruajtjen e cilësimeve të personalizuara me vetëm disa rrëshqitje përmes Q-Menu dhe do të keni një makinë krejtësisht të kontrollueshme.

Bateria dhe karta e kujtesës janë të vendosura në një ndarje të përbashkët në skajin e poshtëm të kasës. Priza e trekëmbëshit është zhvendosur nga boshti optik i thjerrëzës.

Lidhëse për lidhjen e një kompjuteri, TV, telekomandë me tela telekomandë ose një mikrofon i jashtëm mbulohet nga një mbulesë në anën e majtë të pajisjes.

Trupi i X-T10 është bërë nga aliazh magnezi, por nuk ka mbrojtje nga pluhuri dhe lagështia, gjë që tërheq udhëtarët nga modeli më i vjetër. Ashtu si pajisjet e tjera të serisë T, cilësia e ndërtimit dhe materialet e përfundimit janë shumë të larta.

Funksionaliteti

Për sa i përket komponentëve që ndikojnë në cilësinë e imazhit, X-T10 është absolutisht identik me flamurin X-T1. I njëjti sensor X-Trans II CMOS 16 megapiksel APS-C i pronarit (të Skyber-it) me sensorë të fokusimit automatik të zbulimit të fazës, i njëjti procesor EXR Processor II. Paketa ofron një gamë ndjeshmërie prej ISO 200-6400 për RAW dhe 100-51200 për JPEG.

Dallimet që ndikojnë në përdorshmërinë janë përmendur tashmë. Por ndryshimi kryesor është në pamjet elektronike.

Pamjeku elektronik X-T10 përdor një panel OLED me 2.36 milionë elementë fotografie. Kjo vihet re menjëherë, pasi edhe detajet më të vogla të kornizës së ardhshme janë qartë të dukshme.

Sidoqoftë, zmadhimi i optikës është x0.62 krahasuar me x0.77 fantastike në X-T1. Më mirë (x0.78) vetëm në Sony ɑ 7R II, por çmimi i tij në SHBA është 3200 dollarë dhe kjo është pa lente. Për krahasim, kamera e nivelit të lartë Canon DSLR me një çmim pesëshifror ka këtë tregues x0.76, dhe konkurrenti i saj nga Nikon - x0.7.

Me fokusimin automatik, përdoret informacioni nga sensorët 15 fazor të integruar në matricë. Mirëpo, ky nuk është burimi i vetëm, pasi analizohet edhe vetë fotografia dhe në 77 pika. Si rezultat, shpejtësia dhe saktësia e fokusimit janë mjaft të larta, dhe fotografi merr mundësi shtesë.

Më interesantja është zbulimi i fytyrës dhe zgjedhja automatike e syrit të modelit si pikë fokusimi. Përmes menysë caktohet se cila - djathtas apo majtas, ose zgjidhja e kësaj çështjeje krijuese lihet në mëshirë të elektronikës. Duke pasur parasysh praninë e disa lenteve të shkëlqyera "portreti" me hapje të lartë në linjën e optikës, kjo është një veçori shumë e dobishme. Funksionon në mënyrë perfekte me një person në kornizë, saktësia e njohjes është e lartë, aq sa edhe një portret arti bardh e zi i printuar në një revistë nuk ngre pyetje të panevojshme nga procesori.

Sensorët e fazës janë të vendosur në pjesën qendrore të kornizës (5x3) dhe pikat për llogaritjen e kontrastit përgjatë gjithë rrafshit të kornizës, dhe me një matricë drejtkëndore prej 11x7, e cila është shumë më e mirë se një romb "pasqyrë" me "të verbër". " qoshet.

Programi i fokusimit automatik u përditësua rrënjësisht këtë verë dhe tani është i disponueshëm për një numër kamerash të tjera Fujifilm. X-T10 e ka menjëherë jashtë kutisë. Përveç përcaktimit të syrit, duhet të theksohet se ju mund të zgjidhni madhësinë e zonës nga një pikë në një katror dhe drejtkëndësh mjaft të madh.

Shpejtësia e shpërthimit mund të jetë deri në 8 dhe 3 fps në modalitetet përkatëse. Ky është një tregues i mirë për një pajisje që synon amatorët, por kapaciteti i tamponit nuk është i mjaftueshëm. Nëse përdorni një kartë me shpejtësi të lartë, për shembull, Kingston 64 GB SDXC UHS-I U3, atëherë pas mbushjes së tamponit, kamera vazhdon të shkrep rreth një kornizë në sekondë. Buferi lëshohet shumë shpejt, ndërsa pajisja mund të vazhdojë të përdoret.

Fokusi automatik i vazhdueshëm funksionon me shkrepje të vazhdueshme dhe fotografi mund të zgjedhë nga disa opsione algoritmi - pikë, zonë ose zonë e gjerë gjurmimi.

Pavarësisht nga gradimi i shpejtësive të diafragmës në hapat e ekspozimit të plotë, manual dhe prioritar, mund ta caktoni kohën me një saktësi prej 1/3 e ndalesës - kjo bëhet nga një nga rrotat e rregullimit të parametrave. Hapja e lenteve ku nuk ka unazë për futjen manuale të vlerës kontrollohet në të njëjtën mënyrë.

Sensori dhe procesori japin rezultate shumë të mira përsa i përket zhurmës dhe diapazonit dinamik kur shkrepni me ISO 200-6400. Kjo ju lejon të përdorni me siguri zgjedhjen automatike të ndjeshmërisë, pasi versioni aktual i firmuerit ju lejon të vendosni tre grupe vlerash minimale dhe maksimale me një ekspozim maksimal për secilën.

Kllapa e ekspozimit është ndoshta më e rëndësishmja midis mënyrave të tjera të "pirunit". Dhe këtu ka një ankesë për inxhinierët e Fujifilm. Ata ende mendojnë se tre korniza janë të mjaftueshme. Po, nëse kllapa përdoret si një rrjet sigurie, atëherë mund të pajtoheni me këtë qasje. Dhe nëse për krijimin e kornizave me gamë të lartë dinamike? Pavarësisht nga mundësitë e RAW, unë do të doja të merrja të paktën pesë korniza (në mënyrë ideale - shtatë, me një zgjedhje të numrit dhe lartësisë së pirunit).

Një funksion tjetër interesant, por jo shumë i dobishëm në zbatimin ekzistues është xhirimi në interval. Së pari, numri maksimal i kornizave është 999, që korrespondon me afërsisht 33-40 sekonda video. Së dyti, intervali minimal midis kornizave është një sekondë e tërë. Në disa raste, për shembull, kur qëlloni nga një makinë që lëviz me shpejtësi, kjo është shumë.

Jetëgjatësia e baterisë, sipas prodhuesit, është 350 korniza. Xhirimi i testit konfirmon: kjo shifër korrespondon me gjendjen reale të punëve. Fatkeqësisht, karikimi i baterisë brenda kamerës përmes USB (si, për shembull, në X-100T) nuk ofrohet.

Cilësia e imazhit

Puna e matricës dhe procesorit mund të vlerësohet në mënyrë të sigurt si "e shkëlqyer". Si zakonisht, skedarët e papërpunuar nga kamera (JPEG dhe RAW) janë të disponueshëm për shkarkim dhe vetë-studim të ngushtë këtu.

Fujifilm është ende në shenjën 16 megapiksel. Ndoshta për punë profesionale në disa zona kjo nuk është e mjaftueshme, por për një hobi është mjaft e mjaftueshme.










Gama ISO prej 200-6400 po funksionon, megjithëse në 6400 tashmë ka një ngushtim të dukshëm të diapazonit dinamik. Natyra e zhurmës është e qetë dhe pothuajse analoge, të paktën jo e bezdisshme.

Paraqitja e mirë e ngjyrave në JPEG është bërë një nga shenjat dalluese të pajisjeve Fujifilm. Nuk është vetëm imitimi zyrtar i shiritave klasikë analogë. Përpara shkrepjes, fotografi mund të ndryshojë natyrën e figurës brenda një diapazoni relativisht të gjerë, ose të "zhvillojë" RAW pikërisht në kamerë.

RAW ka një diferencë të madhe sigurie. Skedarët sillen mirë në nënekspozimin me 2 ndalesa, madje edhe në ISO 3200. Ekspozimi i tepërt nuk duhet bërë shaka, megjithëse disa e rekomandojnë atë si një mjet për të përballuar zhurmën në hije. Pas një hapi, fillon degradimi i ngjyrave individuale (kryesisht e verdha).

Lente Fujinon 16-50mmf / 3,5-5,6 OIS

X-T10 shitet ose pa lente ose në paketim me Fujinon 16-50 f / 3.5-5.6 OIS dhe Fujinon 18-55 f / 2.8-4 R LM OIS ose optikë të tjera. E provova çiftin me 16-50 f / 3.5-5.6. Kjo lente i përket serisë buxhetore XC, megjithatë, ajo jep një pamje të shkëlqyer. E mprehtë në të gjithë kornizën, me shtrembërim minimal. Të gjitha thjerrëzat janë xhami, megjithëse trupi (përfshirë lidhësin e bajonetës) është plastik.

Sistemi i stabilizimit optik është treguar më i miri. Kjo shkrepje është bërë pa trekëmbësh (u mbështetur struktura reklamuese) me një shpejtësi të diafragmës prej 0,63 s. Në cep ka një prerje 100% pa përpunim. Siç mund ta shihni, mprehtësia është e mjaftueshme për printim, e lëre më për ta parë atë në ekran. Në një seri prej dhjetë kornizash, dolën dy, për një ekspozim gjysmë sekonde pothuajse nga dora, rezultati është i mirë. Në galerinë e shembujve, është një kornizë me një shatërvan, ku ekspozimi ishte 1/7 s, në seri, pothuajse të gjitha kornizat ishin të mprehta.

Përfundimisht

X-T10 është zgjidhja perfekte për ata që dëshironin një aparat fotografik me avantazhet e serisë T të Fujifilm, por nuk ishin gati të ndaheshin me çmimin e rregullt të X-T1. Shumë nga disavantazhet e përmendura në këtë material lidhen më shumë me aplikime të veçanta të kamerës dhe në asnjë mënyrë nuk i heqin avantazhet e saj për fotografimin e përditshëm.

Pëlqyer:

Cilësia e imazhit
+ Ergonomi
+ Pjesa më e madhe e modelit të lartë për një çmim më të ulët

Nuk më pëlqeu:

- Xhirimi në RAW është i kufizuar në ISO6400
- Bateria nuk ngarkohet me USB

Kompleti Fujifilm X-T10 (16-50mm) E zezë
Njoftoni kur jeni në shitje
Kategoria e kameraveKamera kompakte me lente të këmbyeshme
Lloji iCMOS
Permasa23,6 × 15,6
Megapikselë16
Madhësia maksimale e kornizës4896 × 3264
Lente e këmbyeshme+ (Fujifilm X)
Gjatësia fokale, ekuivalente 35 mm24-75
Hapja maksimalef / 3,5-5,6
Zmadhimi optik4x
Minimumi distanca e fokusimit, m (modaliteti normal)0,28
Ndjeshmëria ISOauto, 100-51200
Gama e ekspozimit, sek30-1/4000
Mënyrat: Diafragma / Prioriteti i Aperturës / Manual+/+/+
Fokusi manual+
balanci i bardheautomatik, 8 paracaktime, manuale
Xhirime të vazhdueshme, korniza/sek.8
Kompensimi i ekspozimit, EV+/-3, 1/3
Matja e ekspozimitqendër-matëse, matricë, vend, qendër-peshuar
Mënyrat e integruara të blicitautomatik, shkrepje e detyruar, sinkronizim i ngadaltë, fikje blici, reduktim i skuqjes së syve
Llojet e skedarëveJPEG, RAW
Maks. madhësia e kornizës; korniza / sek. (fps)1920 × 1080 (60 fps)
Formati i videosMPEG-4, H.264
Pamordixhitale
Ekran LCD (diagonale në inç; numri i pikselëve)3 ″, 920000
Ekran i rrotullueshëm+
Sistemi i stabilizimit të imazhit+
Prizë e jashtme e blicit+
Mikrofon i integruar+
Kartat e memoriesSD (SDHC, SDXC)
Memorie e integruar, MB
NdërfaqjaUSB 2.0, Micro HDMI
Të ushqyerit

PREZANTIMI:

Kamerat pa pasqyrë çdo vit gjithnjë e më shumë zënë pikat e tregut, në të cilat kamerat e pajisura me pasqyra mbretëronin suprem deri vonë. Të gjithë prodhuesit kanë paraqitur tashmë zgjidhje gjysmë profesionale, disa edhe profesionale. Por çmimi i kamerave të tilla zakonisht "kafshon shumë", kështu që kërkesa për to është relativisht e ulët. Prandaj, prodhuesit gjithmonë përpiqen të na japin (konsumatorëve) zgjidhje kompromisi. Të mirat janë të dukshme për të gjithë. Kompania prodhuese nuk shpenzon para për zhvillime të reja, duke përdorur dhe thjeshtuar të provuara (dhe duke ulur kostot), dhe ne marrim "pothuajse më të mirën" për shumë më pak para. Dhe sot ne kemi vetëm një "pothuajse flamurtar" të tillë në rishikimin tonë - Fujifilm X-T10.

PARAQITJA DHE PËRSHKRIMI Fujifilm X-T10:

Nga jashtë, kamera është shumë e ngjashme me flamurin X-T1... Përkundrazi, në një anije të lehtë dhe pak të thjeshtuar me një çmim shumë më demokratik. Fujifilm fillimisht, ata nuk e zgjeruan linjën e produkteve me kamera dukshëm buxhetore me funksionalitet të reduktuar shumë, por u fokusuan në pajisjet nga një nivel mesatar në një nivel të lartë. Të gjitha kamerat, përfshirë ato më buxhetore X-A-seri, e pajisur si me komandime mekanike ashtu edhe me hot shoe. Me një dalje X-T10, kompania ka mbushur hendekun midis X-T1 dhe X-E2.

Ka rishikime të të dy kamerave në faqe, kështu që ky artikull në të vërtetë do të zbresë në një krahasim të tre kamerave. Nëse krahasojmë të tre kamerat, atëherë nuk ka aq shumë dallime kryesore. Të gjitha kamerat janë të pajisura me trupa aliazh magnezi, por në të njëjtën kohë, vetëm X-T1... Përveç kësaj, X-T1- më "pesha", por në të njëjtën kohë është më e përshtatshme për ta mbajtur atë në dorë falë kapjes voluminoze të baterisë.

Kornizë X-T10 si ju X-T1, është bërë në formën e një aparati SLR, por kontrollet janë bërë më të vogla. Sinqerisht, është e vështirë ta konsiderosh këtë një minus, veçanërisht duke pasur parasysh atë X-T10 pozicionuar si një aparat fotografik amatore. Fatkeqësisht, rrota e përzgjedhjes është hequr, por përndryshe tifozi do të ketë me çfarë të merret.

Kamera në kamera Fujifilm vazhdon të eksperimentojë me vendosjen dhe ekzekutimin e kontrolleve të tij mekanike. Butonat i lënë vendin timonit, timonet ndryshojnë pamjen e tyre. Por këtë herë, nuk pati vendime të çuditshme me një lidhje të ngurtë të një ose një tjetër çelësi për një funksion të caktuar, të cilin ata e mëkatuan X-E2 dhe X-T1... Të gjithë çelësat e funksionit SEVEN janë të programueshëm. Përveç kësaj, timoni i përparmë mund të programohet.

Në skajin e sipërm në të djathtë, ka dy rrota tradicionale, njëra prej tyre është përgjegjëse për zgjedhjen, e dyta për zgjedhjen e gjatësisë. Vlerat e ekspozimit nuk aplikohen të gjitha, vetëm ato më të kërkuarat. Për të vendosur ato të ndërmjetme, duhet të kaloni në " T»Dhe vendosni vlerën e kërkuar me rrotën e kontrollit të përparmë. Në të gjitha kamerat, shpejtësia mekanike e diafragmës varion nga 1/4000 deri në 30 sekonda. Kanë X-T10(si X-T1 me firmware 4.0), u shfaq një grilë elektronike, e cila ju lejon të shkrepni me shpejtësi deri në 1/32000 sek (modaliteti i funksionimit të grilave zgjidhet në meny). Gjithashtu, ekziston një mënyrë " V"- BULB dhe" A"- AUTO. Ndërveprimi i dispozitave A në lentet dhe numrin e shpejtësisë së diafragmës (ndërrimi i mënyrave të fotografimit - PASM) përshkruhet në detaje në rishikim X-E2.

Fujifilm X ndan qartë linjën e saj të produkteve në dy fusha - amatore dhe të avancuara. Dhe në përputhje me rrethanat, kamerat e serialit X-A dhe X-M janë të pajisura me një sistem kontrolli amator me një çelës të modalitetit të xhirimit dhe të avancuar X-E dhe X-T seri - profesionale, si në kamerat "të rritur". Pra, që nga Fujifilm e pozicionon kamerën si amator X-T10 u shfaq regjimi "i dashur". AUTO, i cili aktivizohet nga një levë e veçantë në skajin e sipërm.

Kur AUTO është i aktivizuar, kamera hyn në modalitetin plotësisht automatik, pavarësisht nga vlerat e vendosura më parë për shpejtësinë e diafragmës dhe ISO (mund të vendosni vetëm mekanikisht kompensimin e ekspozimit).

Funksionaliteti i rrotave DHOTË(e vendosur në skajin e sipërm të majtë) duket e çuditshme në shikim të parë, por komoditeti i tij është përtej lavdërimit. Janë aplikuar gjithsej 9 pozicione. kornizë e vetme ( S), dy mënyra të xhirimit me shpejtësi të lartë CH(8 korniza në sekondë) dhe CL(3 korniza për sekondë), modaliteti i ekspozimit të shumëfishtë, qepje panoramike dhe disa qeliza për vendosjen e paracaktimit - kllapa (BKT1, BKT2) dhe filtra krijues (Adv1, Adv2).

BKT(kllapa) është shkrepja e disa kornizave me ndryshim automatik të një parametri të caktuar, dhe Adv- vendosja e filtrave të caktuar të softuerit në një kornizë. Ekzistojnë pesë lloje kllapash në kamerë (sipas ekspozimit, sipas ISO, sipas ekuilibrit të bardhë, me një ndryshim në diapazonin dinamik dhe kllapa me modelimin e filmit). Ekzistojnë gjithashtu mjaft filtra krijues - trembëdhjetë. Ka shumë opsione, kështu që fotografit i jepet mundësia të ruajë jo një, por dy paracaktime njëherësh të një lloji të caktuar qitje, e cila është gjithashtu shumë e përshtatshme.

Kamera mori një blic të integruar (udhëzuesi numër 5 në ISO 100), i cili ngrihet nga një levë në anën e majtë të skajit të sipërm, i vendosur nën timon DHOTË... Blici është i dobët dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta drejtuar atë në tavan për ndriçim të butë të brendshëm.

Ashtu si modeli i vjetër, X-T10 i pajisur me një ekran 3 "pan-tilt (dhe përsëri - jo me prekje), por për disa arsye me një rezolucion më të ulët - 920 mijë pikë kundrejt 1,040 mijë pikëve për X-T1(dhe gjëja më e çuditshme është se X-E2 rezolucioni i ekranit është i njëjtë me atë të flamurit - 1,040 mijë pikë). Në praktikë, ky ndryshim është pothuajse i pamundur të shihet. Vetë ekrani ka kënde të mëdha shikimi, interpretim të mirë të ngjyrave dhe një diferencë të mirë ndriçimi.

Pamjeku elektronik (EVF) i kamerës është 0,5 inç, është bërë duke përdorur teknologjinë OLED, ka një rezolucion prej 2,36 milion pikë dhe një zmadhim 0,62x. Kanë X-E2 dhe X-T1 EVI janë të ngjashme, por ato kanë një zmadhim më të madh - përkatësisht 0.64x dhe 0.77x. Dallimet kryesore janë të fshehura në funksionalitetin e tyre. Ashtu si flamuri, shikuesi X-T10 mund të rregullojë ndriçimin, në varësi të intensitetit të ndriçimit të jashtëm dhe të "rrokulliset" në modalitetin e portretit, por nuk ka ndarje në 2 dritare për lehtësinë e fokusimit manual. Kanë X-E2 pamoria është "më e thjeshta" - pa të gjitha funksionet e mësipërme.

Pranë shikuesit është butoni View Mode. Mund të zgjedhë:

  • vetëm ekran;
  • vetëm shikuesi;
  • një sensor sysh që fik ekranin kryesor dhe ndez EVI nëse e afroni kamerën në fytyrë;
  • vetëm shikuesi, i cili aktivizohet nga sensori i syrit. Ky është mënyra më ekonomike dhe kursen fuqinë e baterisë.

Fujifilm X-T10 FUNKSIONALE:

Një tjetër ndryshim kryesor midis tre kamerave në fjalë është se si funksionon sistemi i fokusimit. Kanë X-T1 Përpara lëshimit të fokusimit automatik të firmware 4.0, megjithëse ishte i shpejtë dhe këmbëngulës, mbeti ende mjaft i kufizuar (si për një kamerë të nivelit të lartë). X-T10 pajisur menjëherë me një fokus automatik të ridizajnuar. Kështu që, X-T10 ju lejon të zgjidhni disa mënyra të funksionimit të fokusimit automatik:

  • një pikë (ku madhësia e pikës është e rregullueshme)
  • gjerë / trekking (të gjitha 77 pikat, duke përfshirë atë të gjurmimit)
  • Zgjedhja e zonës së fokusimit (zona me 49 pikë, zgjedhja 3x3, 3x5 dhe 5x5 pikë)
  • duke u fokusuar në sytë dhe fytyrën e një personi (në të njëjtën kohë, ju mund të zgjidhni në cilin sy të fokusoheni - djathtas ose majtas)
  • modaliteti makro automatik (aktivizon automatikisht modalitetin makro)

Më poshtë mund të shikoni një video - si funksionon gjithçka:

Deri më sot, tre pikat e poshtme, si dhe mënyra e fokusimit të gjurmimit për një zonë të gjerë të kamerës X-E2 thjesht mungon. Duke pasur parasysh se X-E2 pajisur me të njëjtin modul fokusimi, është e mundur që së shpejti të shohim një firmware të përditësuar për të.

Në dritën e sa më sipër, lind pyetja - pse kishte një buton jo të programueshëm MAKROX-E2, dhe më e rëndësishmja, çfarë të bëni me të kur / nëse firmware përditësohet?

Por më e rëndësishmja, përshtypja e përgjithshme e fokusimit automatik është më pozitive. Kamera në fjalë është e pajisur me një sistem hibrid të fokusimit automatik. Kjo do të thotë, matrica ka sensorë fazor dhe sensorë të fokusimit të kontrastit. Kjo simbiozë, a priori, përjashton fokusin prapa-para dhe është në gjendje të fokusohet më shpejt. Për më tepër, ndryshe nga të njëjtat kamera SLR me zonat e tyre të ngushta të përqendrimit të sensorëve të fazës në qendër të kornizës dhe një "zonë të verbër" në skajet, matrica X-T10 pothuajse plotësisht i "mbuluar" me sensorë të fokusimit automatik (fazë dhe kontrast). Prandaj, lehtësia e fokusimit të gjurmimit rritet ndjeshëm, pasi një objekt lëvizës mund të gjurmohet "me këmbëngulje" nga skaji në skaj i kornizës. Me të shtënat aktive, ky është një plus i rëndësishëm.

Në teori, gjithçka duket e përsosur, por në praktikë - shpejtësia dhe saktësia e fokusimit automatik të gjurmimit kur fotografoni një subjekt që lëviz me shpejtësi nuk është aq i mirë sa do të dëshironim. E njëjta fokusohet shumë më saktë dhe më shpejt, në mënyrë që Fujifilm ka ende vend për të luftuar.

Për hir të drejtësisë, duhet të theksohet se sensorët e fazës, si ato të kamerave SLR, janë të përqendruar në qendër, pjesa tjetër e zonës është e mbuluar me kontrast.


Sensori, procesori dhe sistemi i matjes së ekspozimit X-T10 saktësisht njësoj si në X-T1 dhe X-E2... Pra, gjithçka që kam shkruar në rishikime X-T1 dhe X-E2 në lidhje me cilësinë e imazhit, "zhurmën" dhe diapazonin dinamik të sensorit, mund t'i atribuohen plotësisht kamerës së monitoruar. Me pak fjalë, atëherë:

  • fotografia është e bukur (si JPEG ashtu edhe RAW),
  • ISO funksionale - deri në 3200. Ka zhurmë në ISO6400, por ato nuk janë të tmerrshme dhe korrigjohen mirë nga reduktimi i integruar i zhurmës kur shkrepni në JPEG.

Më poshtë janë fragmente të fotografive të marra duke përdorur kuptime të ndryshme ISO. Dhe për këtë lidhje ju mund të shkarkoni skedarët origjinalë për vetë-studim.

ISO 200 ISO 400 ISO 800
ISO 1600 ISO 3200 ISO 6400
ISO 12800 ISO 25600 ISO 51200

Shpejtësia e shpërthimit është 8 korniza për sekondë, e njëjtë me atë të flamurit. Natyrisht, pati disa “prerje”. Buferi i kamerës është dukshëm më pak i gjerë në krahasim me X-T1 dhe plotëson pasi të merren shtatë korniza (RAW + JPEG). Tregues të ngjashëm ishin për X-E2.

Xhirimi i videove është një "sëmundje fëmijërie" tradicionale e kamerave Fujifilm... Si dhe X-T1, risia mund të xhirojë video në Plotesisht HD me 60 korniza për sekondë me skanim progresiv, ju lejon të kontrolloni shpejtësinë e diafragmës dhe hapjen e aperturës gjatë shkrepjes. Për më tepër, fokusimi automatik në procesin e xhirimit të videos funksionon përtej lavdërimit - me saktësi dhe këmbëngulje. Por cilësia e videos në dalje lë shumë për të dëshiruar (në çdo rast, krahasuar me konkurrentët përballë Sony, Panasonic dhe Olimpi). Butoni i aktivizimit të regjistrimit të videos është i vogël dhe me vendndodhje shumë të papërshtatshme. Duket se vetë prodhuesi mbron pronarin e kamerës nga përpjekjet për të xhiruar video. Por ai (butoni i videos) gjithashtu mund të ricaktohet. Pra, nëse videoja është ende e kërkuar, mund të riprogramoni aktivizimin e regjistrimit të videos në një buton tjetër dhe t'i caktoni një funksion më pak të njohur butonit të videos.

Kamera përdor të njëjtën gjë si X-T1 dhe ne X-E2 Bateria Li-jon NP-W126 me një kapacitet 8.7 W / h. Me një karikim të vetëm, kamera është në gjendje të "jetojë" pak më pak se 350 korniza. Për një aparat fotografik pa pasqyrë, ky nuk është një rekord, por një shifër e zakonshme. Ndarja e kartës së kujtesës është e kombinuar me ndarjen e baterisë. Kjo mund të jetë e papërshtatshme kur xhironi me trekëmbësh.

Si në X-T1, për aftësitë me valë X-T10 aplikacioni përgjigjet Telekomanda e kamerës Fujifilm, të cilat mund të instalohen në telefonat inteligjentë që funksionojnë iOS dhe Android... Me të, ju mund të kontrolloni fotografimin në distancë, të rregulloni disa cilësime të kamerës, të transferoni foto nga kamera në pajisje celulare dhe imazhet e gjeotarget.

SHEMBUJ FOTOJESH me Fujifilm X-T10:

Kamera u fut në rishikim me dy lente - balenë FUJINON XC16-50mm F3.5-5.6 OIS II dhe rregulloni FUJINON XF18mm F2 R. Origjinalet e fotove për studim të pavarur të detajuar mund të shkarkohen -.

KONKLUZIONET:

X-T10 mori një çmim prestigjioz këtë vit EISA si kompaktësi më i mirë amator kamera e sistemit... Kamera është me të vërtetë e balancuar bukur, pothuajse gjithçka është sjellë në përsosmëri në të. Sado e qartë që tingëllon, por X-T10 kjo është me të vërtetë një zgjidhje e ndërmjetme ndërmjet X-E2 dhe X-T1.

Në fakt, për 500 dollarë më pak se flamuri, ju merrni një aparat fotografik që:

  • nuk ka mbrojtje për të gjitha kushtet e rastit,
  • EVI më e lehtë,
  • tampon më pak i madh,
  • një blic i thjeshtë i integruar (në X-T1 të vogla të jashtme të përfshira),
  • më pak cilësime të integruara të balancës së bardhë
  • nuk ka lidhës për ndriçimin e jashtëm të studios.

Të gjitha funksionet dhe përmbajtjet e tjera X-T1 dhe X-T10 janë krejtësisht të ngjashme. Nëse pikat e mësipërme ia vlejnë kostot shtesë të blerjes së një anijeje, secili vendos vetë. Por nëse nuk planifikoni të fotografoni në kushte ekstreme dhe nuk kujdeseni për "seritë e gjata" të fotografive - zgjedhja është e qartë.

Megjithatë, për një shumë edhe më të vogël, mund të blini X-E2... Por sot, me të njëjtën "mbushje", funksionaliteti i tij është shumë më i thjeshtë. Është e mundur që Fujifilm do të lëshojë një përditësim të firmuerit dhe do ta afrojë atë me serinë X-T, por kur të lirohet - atëherë do të shohim. Gjithashtu, përdorni kamerën X-T10 shumë më i përshtatshëm se X-E2 - ergonomia është menduar më mirë.