Ettevalmistusrühmas PA "Kunstiline loovus" (rakendus) õppetunni kokkuvõte. "Gzheli lilled". MTÜ "Kunstiline loovus" õppetunni kokkuvõte (rakendus) ettevalmistavas rühmas Šabloonid pealekandmiseks Gzhel tilgad lilled koolieelikud

Munitsipaalharidus riigi rahastatud organisatsioon lisaharidus lapsed Laste loovuse maja

vald Novokubansky piirkond

Tunni kokkuvõte

"Gzhel ornament (rakendus)"

Metodist

Bondarenko Marina Anatolievna

Novokubansk, 2014

Õppetunni "Ornament Gzhel (rakendus)" kokkuvõte.

Kuupäev: 26.03.2014

Eesmärgid:

Tutvustada õpilasi Gzheli maaliga, käsitöö eripäraga.

Õppige tegema mustreid Gzheli maalitehnikas.

Kujundage dekoratiivkompositsiooni koostamise oskusi.

Edendada moraalset ja esteetilist suhtumist maailma, armastust kodumaa, selle ajaloo ja kultuuri vastu.

Arendada loomingulist tegevust, oskusi töötada kunstimaterjalidega (guašš, akvarell)

Ülesanded:

Iseseisva loomingulise tegevuse poole püüdlemine;

Õpilaste loomingulise potentsiaali arendamine kujutlusvõime ja fantaasia aktiveerimise tingimustes;

Näita üles huvi oma rahva ajaloo ja kultuuri vastu;

Töö teostamise etapiviisilise planeerimise oskuse arendamine (lihtsast keerukani);

Võimalus iseseisvalt luua tulevase mustri visand;

Väite teadlik ja meelevaldne konstrueerimine, dekoori vaimse ja visuaalse kuvandi loomine;

Gzheli maalimustri sõltumatu modelleerimine;

Suhtlemine õpetajaga ja üksteisega frontaalrežiimis.

Varustus ja materjalid:

Esitlus "Gzhel ornament (rakendus)";

Gzheli mustreid kujutavad skeemid-tabelid;

Kunstimaterjalid;

Gzheli maali kujutavad illustratsioonid.

Aja organiseerimine.

Õpetaja: Tere kallid poisid!

Õpilased: Tere!

Tere pärastlõunast kõigile, kes soovivad täna sukelduda loovuse maailma, et saada tõeliseks käsitöömeistriks.

Õpetaja sissejuhatav kõne.

Täna tahan alustada meie õppetundi luuletusega.

Moskva piirkonnas on selline koht
Valge metsatukk, sinine jõgi.
Selles vaikses vene looduses
Kostab maagiliste meloodiate kaja.
Ja allikavesi särab,
Ja tuule hingus on rohkem kuulda.
Õitseb rukkilillesinine Gzhel,
Ära unusta Gzhel!

P. Sinjavski

Tunni eesmärgi seadmine.

Millise dekoratiiv- ja tarbekunstiga me täna tunnis tutvume?

Õpilased: Gzheli maal

Mida peaksime veel tunnis õppima?

Õpilased: Tõenäoliselt peaksime õppima Gzheli maali ajalugu.
- Peame õppima Gzheli maali elemente välja lõikama.

Uus materjal. Esitluse "Ornament Gzhel (rakendus)" saade

Gzhel (Gzhel keraamika), Moskva piirkonna keraamikatooted, mille keskus oli endine Gzheli volost. Praegu toodetakse tooteid kolmekümnes endise Bronnitsky ja Bogorodsky rajooni külas ja külas, mis asuvad Moskvast 60 km kaugusel (praegune Ramensky piirkond). Sõna "gzhel" pärineb tõenäoliselt sõnast "põletada".

Ja need tooted on nii head, inimesed armastavad neid nii, et Gzheli kunsti kuulsus levis mitte ainult meie riigis, vaid ka kaugel väljaspool selle piire.

Miks Gzhel kõigile meeldib? Kuidas see erineb?

Jah, esiteks - selle värvi järgi. See on alati sama: valge ja sinine. Gzheli elanikele endale meeldib öelda, et nende taevas, nagu mitte kusagil mujal Venemaal, on sinine ja sinine. Nii otsustasid nad selle sinise üle kanda valgele portselanile.

Vaid üks värv ... ja milline elegantne ja pidulik maal sai! Kõige lemmikum muster - gzhel roos... Mõnikord on teda kujutatud suurte, laiade tõmmetega. Ja mõnikord on see kirjutatud õhukese pintsliga. Siis näeme mitmest roosist koosnevat kimpu. Siis on lilled laiali kõikidel pindadel. Juhtub ka: roos ise ei ole, on ainult tema kroonlehed.

Gzheli tooted erinevad teistest mitte ainult värvimise, vaid ka vormi poolest. Need on juuretised – rõngakujulise korpusega, kõrge kupliga, kaanega, pika kõvera tilaga, sageli neljal ümarjal jalal dekoratiivsed kannud.

Kumganid on sarnased anumad, kuid ilma läbiva auguta kehas. Kannud, taldrikud, nõud, tassid ja palju muud.

Kui palju kunstnikke, nii palju erinevaid vorme. Ja nad on alati ebatavalised ja naljakad. Kõik Gzhelis valmistatud asjad on huvitavad vaadata ja imetleda.

Niisiis leidsime end hetkeks Gzheli töökojast. Kas teile meeldisid Gzheli maaliga maalitud tooted?

Palun öelge mulle, miks kõigile Gzhel meeldib?

Õpilaste vastused.

Talle meeldib ennekõike tema värv.

Valge ja sinine.

Jah, ennekõike selle värviga.

Õpetaja: palju õnne kõigile! Asume tööle.

Praktiline töö

1. Joonista paberile Gzheli maali sulle meeldivad elemendid (tee mall) ja lõika värvilisest paberist välja.

2. Jaotage Gzheli maali lõigatud elemendid lehele ja liimige.

Teostatud tööde analüüs.

Tublid poisid! Ma palun teil panna kogu töö demonstratsioonilauale.

Istuge mugavalt, vaadake oma tööd. (õpilaste tööde näitus)

Mis teeb teie kaunistused suurepäraseks?

Mida sa mõtlesid, kui sa neid tegid?

Milliseid tundeid ühendasite sinise ja valge üheks kompositsiooniks?

Kuulatakse mitme õpilase seisukohti.

Mida sa oma käsitööga peale hakkad?

Tunni tulemus.

1.Keraamika – mida see sõna tähendab?

2. Millisest linnast mitte kaugel asub Gzheli küla?

Munitsipaalhariduseelarveline laste lisaõppeasutus Laste loovuse maja

Novokubansky linnaosa omavalitsuste moodustamine

Tunni kokkuvõte

"Gzhel ornament (rakendus)"

Metodist

Bondarenko Marina Anatolievna

Novokubansk, 2014

Õppetunni "Ornament Gzhel (rakendus)" kokkuvõte.

Kuupäev: 26.03.2014

Eesmärgid:

Tutvustada õpilasi Gzheli maaliga, käsitöö eripäraga.

Õppige tegema mustreid Gzheli maalitehnikas.

Kujundage dekoratiivkompositsiooni koostamise oskusi.

Edendada moraalset ja esteetilist suhtumist maailma, armastust kodumaa, selle ajaloo ja kultuuri vastu.

Arendada loomingulist tegevust, oskusi töötada kunstimaterjalidega (guašš, akvarell)

Ülesanded:

Iseseisva loomingulise tegevuse poole püüdlemine;

Õpilaste loomingulise potentsiaali arendamine kujutlusvõime ja fantaasia aktiveerimise tingimustes;

Näita üles huvi oma rahva ajaloo ja kultuuri vastu;

Töö teostamise etapiviisilise planeerimise oskuse arendamine (lihtsast keerukani);

Võimalus iseseisvalt luua tulevase mustri visand;

Väite teadlik ja meelevaldne konstrueerimine, dekoori vaimse ja visuaalse kuvandi loomine;

Gzheli maalimustri sõltumatu modelleerimine;

Suhtlemine õpetajaga ja üksteisega frontaalrežiimis.

Varustus ja materjalid:

Esitlus "Gzhel ornament (rakendus)";

Gzheli mustreid kujutavad skeemid-tabelid;

Kunstimaterjalid;

Gzheli maali kujutavad illustratsioonid.

Aja organiseerimine.

Õpetaja: Tere kallid poisid!

Õpilased: Tere!

Tere pärastlõunast kõigile, kes soovivad täna sukelduda loovuse maailma, et saada tõeliseks käsitöömeistriks.

Õpetaja sissejuhatav kõne.

Täna tahan alustada meie õppetundi luuletusega.

Moskva piirkonnas on selline koht
Valge metsatukk, sinine jõgi.
Selles vaikses vene looduses
Kostab maagiliste meloodiate kaja.
Ja allikavesi särab,
Ja tuule hingus on rohkem kuulda.
Õitseb rukkilillesinine Gzhel,
Ära unusta Gzhel!

P. Sinjavski

Tunni eesmärgi seadmine.

Millise dekoratiiv- ja tarbekunstiga me täna tunnis tutvume?

Õpilased: Gzheli maal

Mida peaksime veel tunnis õppima?

Õpilased: Tõenäoliselt peaksime õppima Gzheli maali ajalugu.
- Peame õppima Gzheli maali elemente välja lõikama.

Uus materjal. Esitluse "Ornament Gzhel (taotlus)" linastus

Gzhel (Gzhel keraamika), Moskva piirkonna keraamikatooted, mille keskus oli endine Gzheli volost. Praegu toodetakse tooteid kolmekümnes endise Bronnitsky ja Bogorodsky rajooni külas ja külas, mis asuvad Moskvast 60 km kaugusel (praegune Ramensky piirkond). Sõna "gzhel" pärineb tõenäoliselt sõnast "põletada".

Ja need tooted on nii head, inimesed armastavad neid nii, et Gzheli kunsti kuulsus levis mitte ainult meie riigis, vaid ka kaugel väljaspool selle piire.

Miks Gzhel kõigile meeldib? Kuidas see erineb?

Jah, esiteks - selle värvi järgi. See on alati sama: valge ja sinine. Gzheli elanikele endale meeldib öelda, et nende taevas, nagu mitte kusagil mujal Venemaal, on sinine ja sinine. Nii otsustasid nad selle sinise üle kanda valgele portselanile.

Vaid üks värv ... ja milline elegantne ja pidulik maal sai! Kõige lemmikum muster on Gzheli roos. Mõnikord on teda kujutatud suurte, laiade tõmmetega. Ja mõnikord on see kirjutatud õhukese pintsliga. Siis näeme mitmest roosist koosnevat kimpu. Siis on lilled laiali kõikidel pindadel. Juhtub ka: roos ise ei ole, on ainult tema kroonlehed.

Gzheli tooted erinevad teistest mitte ainult värvimise, vaid ka vormi poolest. Need on juuretised – rõngakujulise korpusega, kõrge kupliga, kaanega, pika kõvera tilaga, sageli neljal ümarjal jalal dekoratiivsed kannud.

Kumganid on sarnased anumad, kuid ilma läbiva auguta kehas. Kannud, taldrikud, nõud, tassid ja palju muud.

Kui palju kunstnikke, nii palju erinevaid vorme. Ja nad on alati ebatavalised ja naljakad. Kõik Gzhelis valmistatud asjad on huvitavad vaadata ja imetleda.

Niisiis leidsime end hetkeks Gzheli töökojast. Kas teile meeldisid Gzheli maaliga maalitud tooted?

Palun öelge mulle, miks kõigile Gzhel meeldib?

Õpilaste vastused.

Talle meeldib ennekõike tema värv.

Valge ja sinine.

Jah, ennekõike selle värviga.

Õpetaja: palju õnne kõigile! Asume tööle.

Praktiline töö

Harjutus:

1. Joonista paberile Gzheli maali sulle meeldivad elemendid (tee mall) ja lõika värvilisest paberist välja.

2. Jaotage Gzheli maali lõigatud elemendid lehele ja liimige.

Teostatud tööde analüüs.

Tublid poisid! Ma palun teil panna kogu töö demonstratsioonilauale.

Istuge mugavalt, vaadake oma tööd.(õpilaste tööde näitus)

Mis teeb teie kaunistused suurepäraseks?

Mida sa mõtlesid, kui sa neid tegid?

Milliseid tundeid ühendasite sinise ja valge üheks kompositsiooniks?

Kuulatakse mitme õpilase seisukohti.

Mida sa oma käsitööga peale hakkad?

Tunni tulemus.

1.Keraamika – mida see sõna tähendab?

2. Millisest linnast mitte kaugel asub Gzheli küla?

evaprol

Gzhel maalikunst on iidne, traditsiooniliselt vene kunst.

"Pehme sinine ime on vapustav gzhel» - nii kutsuti Venemaal hellitavalt - kõigi armastatud, üllatavalt kaunistatud lumivalgest savist valmistatud keraamika. Kahtlemata, gzhel nõud, suveniirid ja mänguasjad – need ainulaadsed originaalkunstiteosed – on aegade ja tänapäevani kõrgelt hinnatud kogu maailmas.

Selle loomiseks rakendusi võtame malli ilusast teekann.

Lõika välja palju palju erineva suurusega südameid ja murra need pooleks.

Alustame oma vormi täitmist.

Teeme suurtest südametest kompositsioonikeskuse ja siis fantaseerime.

Siin on selline teekannu stiilis"gzhel"me tegime seda.

Seotud väljaanded:

Hiljuti oli mul lastega tund "Haldjas Gzhel". EESMÄRK: - Tutvuda lastele vene rahva käsitööga; eelkõige Gzheliga.

Pakun välja kaunite kunstide meistriklassi. Gzhel. Pabertaldrikule mustri joonistamine. Minu meelest on sellist folki lastele lihtne ja ilus esitleda.

Gzhel. Plaadi värvimine Eesmärgid: jätkata tutvust vene rahvakäsitööga; tutvuda Gzheli keraamikaga; edendada uhkust loovuse üle.

Vanema rühma nr 1 õpetaja töö "Muinasjutt" M. E. Boronina. Vanema rühma nr 1 õpilase "Muinasjutt" kuueaastase Anna Neumoina töö.

Hiljuti otsustasin unistada. ja nii sündis väljalõigatud südametest mahuline aplikatsioon "Gzhel" stiilis. Varsti sisse lasteaed Ma tutvustan teile.

Ma lõikan pidevalt südameid välja, see tekitab nii sõltuvust. tahan lõigata ja lõigata. Seekord otsustasin endale taldrikule sõbra teha. Kõik.

Kallid kolleegid ja minu lehe külalised, tahan teile oma hobi tutvustada. Keegi tegeleb markide, vanade müntide kogumisega.

FTSKM
Teema: "Külastage Gzheli meistreid."

Eesmärgid: tutvustada lastele traditsioonilist vene kunsti käsitööd - "Gzhel keraamika"; Gzheli meistrite toodetega, nende kuju, eesmärk, Gzheli portselani maalimise iseloomulikud tunnused - värv, koostis; kasvatada lugupidamist rahvakäsitööliste, maalikunsti traditsioonide vastu.

Materjalid: Gzheli nõud: teekann, samovar, vaasid, suhkrukauss, võinõu, tassid, taldrikud; väike skulptuur: kass, hobune, kukk; N. Surjanova raamat "Gželi sinised lilled"; illustratsioonid, mis kujutavad Gzheli objekte; igale lapsele märgid Gzheli roseti lille kujutisega ringil.

Tunni käik

Enne tundi jagab õpetaja kõigile lillega rinnamärgid – kutse näitusele.

Gzheli roogade näitus Vene onnis. Lapsed nimetavad tuttavaid esemeid, nende otstarvet. Õpetaja täpsustab laste vastuseid.

Kasvataja lugu

Olete jõudnud toodete näitusele nimega "gzhel" Moskva lähedal asuva väikese küla nime järgi. Seal, tehastes, loovad nad portselanist tooteid. Inimesed armusid neisse ja Gzheli meistrite kuulsus levis üle kogu riigi ja isegi välismaal.

Moskva piirkonnas on selline koht -
Valge metsatukk, sinine jõgi.
Selles vaikses vene looduses
Kostab maagiliste meloodiate kaja.
Ja allikavesi särab,
Ja tuule hingus on värske.
Õitseb rukkilillesinine gzhel,
Ära unusta gzhel.

Kõigile meeldib Gzhel oma sinise värvi tõttu. Gzheli inimesed ise ütlevad, et nende taevas on sini-sinine. Nii otsustasid nad selle sinise üle kanda valgele portselanile.
Kõik need esemed valmistasid Gzheli käsitöölised. Sa vaatad iga objekti ja imetled. Imetle ka seda. Gzheli meistrid on suured meistrid. Mõned tassid on saledad, kõrged, teised näevad välja nagu vaati. Ja igaühe käepidemed on erinevad. Vaadake seda noort daami - see on võikas ja kui ilus seelik tal on, ja kokoshnik on nagu roos.
Tooteid valmistavad skulptorid, maalijad, käsitöölised.
Kõigepealt teeb meister vormi ja valab neisse lahuse. (Näidake fotodel esmaseid tooteid). Seejärel põletatakse tooted ahjus, et need oleksid tugevad.
Kuid kõige huvitavam töötuba on maaliline. Siin töötavad kunstnikud – inimesed, kes maalivad esemeid pärast tulistamist. (Näita fotosid töötoa meisterdajatega). Ja nüüd ilmuvad valgel taustal kunstniku käe alt maagilised mustrid, sini-sinise värviga. Kõik tooted on kaetud spetsiaalse glasuuriga, mistõttu on need nii läikivad.
Kõigi toodete servale asetatakse ääris. (Paluge lastel vaadata samovarit ja suhkrukaussi, nimetada kaunistuselemendid: riba, täpid, jooned, äärised).

Milline on roogade kaunistus? (Lilled, oksad, lehed, linnud, inimeste kujukesed).

Sinised kobarad sinistel pihlakatel
Sinised koidikud ja sinised linnud -
Miski ei ületa seda ilu ...

Mis teile Gzheli käsitööliste toodete näitusel kõige rohkem meeldis?
- Millised mustrid olid kõige ebatavalisemad? (Lapsed vastavad, põhjendavad).

Peale tundi korraldatakse rühmas Gzheli maaliga toodete näitus. Kaaluge neid lastega. Paku, et vaata, kas kodus selliseid tooteid on, ja räägi siis.

Maalimine

Teema: "Talvetekk".

Eesmärgid: jätkata laste tutvustamist Gzheli meistrite toodetega, Gzheli maaliga; õpetada nägema Gzheli maaliga kaunistatud roogade, kangatoodete ilu; õppida sinist värvi veega lahjendades saama sinise erinevaid toone; näha värvi ja selle varju omadusi; laiendada laste arusaamu kunstist ja käsitööst; kasvatada armastust ja austust vene kultuuri vastu.

Materjalid: Gzhel nõud; Gzheli maaliga kaunistatud riidetooted: salvrätik, laudlina, põll, labakindad, särk, sundress; igal lapsel on 10 * 10 ruut valget paberit, mis on jagatud diagonaalselt neljaks osaks, sinine guašš, palett, harjutuspaber, pintsel.

Tunni käik

Vaikses äärelinnas
Jookseb Gzhelochka jõgi.
Mööda seda jõge
Küla on seda väärt.
Pajutihnikud jooksevad mööda jõge,
Selles külas elavad käsitöölised.
Nad teevad maalitud nõusid,
Nad teevad sini-valgega ime.

Õpetaja teeb ettepaneku kaaluda näitusel ilusaid nõusid, riidest tooteid, mis on kaunistatud Gzheli maaliga.
- Milliseid tooteid näete?
- Millega need on kaunistatud? (Mustrid.)
- Millised need lilled välja näevad? (Kellal, kummel, roosid, krüsanteemid.)
- Mis värvi värvi meistrid kasutavad? (Sinine, helesinine.)

Värvid keerlevad kõlavates lainetes,
Et pansikad säraksid.
Muster voolab käsitöönaise käe all,
Et teda kuskil korrata ei saaks.

Õpetaja kutsub lapsi üles tegema mitu sama värvi tooni. Näitab, kuidas paletil saab vett lisades saada heledamaid toone.
Lapsed õpivad saama sinise erinevaid toone. Seejärel värvitakse esimene kolmnurk värviga üle, järgmine - varjundiga, millest igaüks on eelmisest heledam.
Tunni lõpus ühendavad lapsed õpetaja abiga kõik ruudud ja kleebivad alusele. Tulemuseks on suur lõuend, mis näeb välja nagu talvetekk.

Maalimine

Teema: "Tutvumine traditsioonilise vene kunstikäsitööga -" Gzheli keraamika "ja maalimise lihtsate elementide arendamine (erineva paksuse ja varjundiga sirgjooned, täpid)".

Eesmärgid: jätkata laste tutvustamist Gzheli käsitööliste toodetega; õpetada nägema väikeskulptuuride ilu; koostage erineva suuruse ja punktiga sirgjoonte muster; sinist ja valget guašši segamisel saada sinine (sinine) toon; julgustage nägema nende lillede ilu; kasvatada austust käsitööliste töö vastu.

Materjal: Gzhel nõud: teekann, samovar, vaas, suhkrukauss, võinõu, tassid, piimakann; väikeskulptuurid: kass, koer, kukk, tiigripoeg; illustratsioonid, mis kujutavad Gzheli objekte ja põhilisi Gzheli mustreid; igal lapsel on 5 * 20 cm pabeririba, sinine ja valge guašš, kahes suuruses pintslid, valge paber toonide segamiseks.

Tunni käik

Õpetaja kutsub lapsi Gzheli toodete näitusele.

Lapsed uurivad kujukesi ja nõusid. Õpetaja juhib tähelepanu asjaolule, et figuurid on nagu mänguasjad - naljakad, naljakad, läikivad ja kõik on kaunistatud sama värvi värviga - sinine ja selle toon - sinine; et nõud on kaunistatud äärisega - kitsas sinine õhuke triip, allpool on täpid või väikesed jooned.

Peremees võttis harja pihku ja kastis selle taevasinisesse,
Lõuendi asemel võttis ta talvise lagendiku valge, vene ...
Ja mustrid, monogrammid valati, linnud lehvisid, õitsesid
aiad...
Järsku helisesid sinised tilgad, venelase ime
talved,
Sama kõlava pealkirjaga Gzhel.
N. Savtšenko

Õpetaja soovitab saada sinist värvi, segades guašš sinist ja valget värvi. Lapsed segavad eraldi paberilehel kaks värvi, veendudes, et kui sinisele lisada rohkem valget värvi, muutub sinine värv heledamaks.
Järgmisena sooritavad lapsed ülesande - kaunistavad valge pabeririba mustriga: õpivad joonistama erineva paksuse ja tooniga sirgeid paralleelseid jooni, joonistama punkte ja ringe.
Tunni lõpus kaaluvad lapsed koos õpetajaga kogu tööd, rakendades 2-3 objekti siluettidele ribasid.

Maalimine

Teema: “Piirid. Piirijoonistus".

Eesmärgid: jätkata lastele rahvakäsitöö tutvustamist; õppige arvestama mustriga, tõstma esile selle elemente - punkte, lainelisi ja kaarekujulisi jooni, silmuseid; õppida kitsale paberiribale piire joonistama; julgustada sind nägema sinise ja valge ilu; arendada esteetilisi tundeid.

Materjalid: Gzheli nõud koos piiride kaunistamise võimalustega, väike skulptuur, valge paber 10 * 20, pikisuunas kaheks osaks jagatud, sinine guašš, õhuke pintsel.

Tunni käik

Õpetaja kutsub lapsi Gzheli lauanõude näitusele:

Sinised ja valged nõud,
Ütle mulle, kust sa pärit oled?
Seda on näha kaugelt tuli
Ja õitses lilledega?

Lapsed kaaluvad nõude kaunistamise võimalusi, õpetaja abiga toovad nad esile mustri põhielemendid: õpetaja näitab äärist, mis kaunistab kõiki nõusid - see on kas õhuke sirge riba või lainelised või kaarekujulised sinised jooned. mille põhjas on täpid või väikesed jooned.
Seejärel kutsub õpetaja lapsi tegema harjutusi, et tutvuda piiride põhielementidega. Näitab lastele, kuidas tööd tehes pintslit käes hoida (kolme sõrmega, risti poognaga), selgitab, et joonte tõmbamine tuleks teha pintsli otsaga.
Tunni lõpus korraldab õpetaja töödest näituse, kiidab kõiki lapsi. Lapsed valivad tööd, mis neile kõige rohkem meeldivad.

Rakendus

Teema: "Gzheli lill".

Eesmärgid: jätkata lastele rahvakäsitöö tutvustamist; õpetada nägema Gzheli maaliga kaunistatud roogade, kangatoodete ilu; õppige lõikama ringi, ümardades sujuvalt ruudu nurki, lõigake ring mööda volti pooleks; moodustavad osadest - ringid, poolringid ja kitsas riba - puhkemata ja õitsevate lillede kujutised; aplikatsioonis kasutage kahte sinist tooni; fikseerige korraliku liimimise tehnikad.

Materjalid: Gzheli käsitööliste toodete näitus; illustratsioon, mis kujutab lilli ja pungi; flanelegraaf ja lilleosad; kaks tumedat tooni poolringi (kroonlehed) õitsevale lillele ja kaks erineva suurusega ringi punga jaoks, mitu sinist ja sinist poolringi (lehti), liimitud riba (vars) tagakülg flanell; ruut lõiketehnikate näitamiseks. Mõnel lapsel on ruudud 5 * 5 cm ja 4 * 4 cm sama värvi, kuid erinevat tooni, samas kui teistel on ruudud 5 * 5 cm ja 2,5 * 2,5 cm pungade jaoks; kahele lapsele kitsad triibud 13 * 0,5 cm (varred); käärid, liim, ristkülikukujulised valge paberilehed aplikatsiooni liimimiseks.

Tunni käik

Õpetaja ütleb, et kevadel õitseb palju erinevad värvid niitudel, lillepeenardel, aedades ja parkides. Näitab illustratsiooni, mis näitab lilli ja pungasid täies õitsengus. Selgitab, et õitsval lillel on kõik kroonlehed näha, aga punga omal on kroonlehed veel volditud ja sees olevaid pole näha.
Ta ütleb, et täna õpivad lapsed kujutama õitsevat õit ja punga. Kuid need lilled ei ole tavalised, vaid vapustavad - Gzhel.
Asetab nende ette flanelegraafi, millele oli eelnevalt kinnitatud kaks sinist vart (sirget triipu). Ta ütleb, et punga saab tõmmata kahest ringist – suurest ja väikesest. Selle kroonlehed on kokku keeratud (rakendab varrele suure ringi) ja punga sees olevad alles hakkavad tekkima (rakendab väikese ringi nii, et see oleks pooleldi risti). Küsib lastelt, mis värvi on suured ja väikesed ringid, millest pung tehti (sinine, aga erinevat tooni, suur on heledam ja väike tumedam).
Edasi küsib õpetaja: "Mis meie õitsemata lillest puudu on?" Lapsed vastavad.
Õpetaja jätkab: "Lehti saab teha poolringidest." Helistab lapsele ja kutsub tal lehti varre külge kinnitama.
Seejärel paneb õpetaja õitsva lille välja. Esiteks ülemised kroonlehed, mis on üksteisest veidi eemal, siis alumised. Juhib laste tähelepanu sellele, et lehti saab varre külge kinnitada ka teistmoodi kui esimene õis - kumer pool allapoole.
Kutsub lapsi üles valima, kes esindab punga ja kes õitsevat lille.
Selgitab ja näitab, kuidas ruudust ringi lõigata (alustama tuleks ruudu külje keskelt ja ümardada nurk teise külje keskele, nii et see kaoks; kõik neli nurka peaksid kaduma, siis ring osutub soovitud suurusega).
Lapsed saavad asetada enda ette ruudu ja näidata näpuga, kust nad ringi tegemiseks kääridega lõikavad.
Õpetaja küsib lastelt, kust tööd alustada. Kas kõik peavad lillepea jaoks ringi pooleks lõikama? Lapsed vastavad.
Töö käigus jälgib õpetaja, et lapsed ringe välja lõigates kasutaksid kogu ruutude pinda, vasaku käega pööraksid ruutu sujuvalt kääride terade poole; soovitab alustada lillepeast ja siis vars liimida.
Tunni lõpus asetatakse kõik tööd üksteise lähedale stendile. Rakendustest selgub ilus Gzheli paneel.

Teema: “Tutvumine keraamikakunstiga. Nõude voolimine (sangaga tass) ".

Eesmärgid: tutvustada lastele keraamikakunsti; arendada huvi pottsepatöö, rahvatraditsioonide, kommete vastu; jätkake Gzheli meistrite toodetega arvestamise õpetamist, tuttavate esemete äratundmist; tutvustab teile voolimismaterjali - savi; õppida savist tassi vormima pressimise, rullimise ja määrimise teel; sisendada armastust ja lugupidamist rahvakäsitööliste töö vastu.

Materjalid: illustratsioonid keraamikatöökoja kujutisega, nõud: taldrikud, tassid, kauss, teekann, kaunistatud Gzheli maaliga,
savi, niisked salvrätikud ja käsn.

Tunni käik

Tahvlil on illustratsioonid, mis kujutavad keraamikatöökoda; laual on maalitud keraamika näitus.
Kasvataja. Vanasti vormiti savinõusid esmalt käsitsi ja seejärel leiutati pottsepaketas, mis võimaldas nõusid kiiremini vormida. Seejärel põletasid käsitöölised vormitud nõud ja kaunistasid need enda leiutatud mustriga. Laineline joon tähistab vett, sirgjooned tähistavad maad, punktid tähistavad seemneid ja kaldus jooned tähistavad vihma.
Lisaks kutsub õpetaja lapsi üles kaaluma keraamiliste lauanõude näitust.
Kasvataja.
- Mis on meie näitusel? (Nõud.)
- Mis ta on? (Särav, ilus.)
- Mille jaoks see roog on? (Toidunõude määramine.)

Uskuge või mitte,
Kuid kõige ilusam maal on Gzheli maal.
Tassid, teekannud ja nõud -
Kõik nõud on lihtsalt ime!

Õpetaja teeb ettepaneku vormida tass sisse vajutades, täpsustab sanga topsi külge kinnitamise viisi - määrimist, tuletab meelde, et saviga töötades tuleb käsi pidevalt lapiga niisutada. Õpetaja osutab tunnis vajalikku abi, soovitab, kuidas kõige paremini edasi anda toote kuju, muuta tass stabiilsemaks, siluda ebatasasusi niiske käsnaga.
Tunni lõpus panevad lapsed oma käsitöö lauale ja uurivad neid, võrdlevad neid Gzheli käsitööliste valmistatud roogadega. Õpetaja kiidab lapsi, juhib tähelepanu laste kujundatud tasside kuju ilule.

Otseselt haridustegevus joonisel: "Toidunõude värvimine" (Gzhel)

Sihtmärk:Õpetada lapsi Gzheli mustrite järgi nõusid värvima.
Ülesanded:
1. Õpetage lapsi joonistama teekannu kujundile mustrit Gzheli keraamika põhjal, andes edasi maalile iseloomulikke elemente, värve kahvatusinisest tumesiniseni. Õppige mustrit vormile kaunilt asetama.
2. Õppige pintsli otsaga joonistama sarika lille, oksi, muru, lokke. Värvige ümarate kujundite peale, esmalt mööda serva, seejärel sisse
keskelt vasakult paremale, ülevalt alla liidetud joontega. Õpetage lapsi paleti abil värvi aretama.
3. Suurendada huvi Gzheli keraamika vastu, soovi edasi anda maalikunsti rikkust, maalilisust.
Eesmärk: see tund on mõeldud vanemale - ettevalmistusrühmale vanuses 5-7 aastat, noortele kasvatajatele, täiendõppe õpetajatele, lapsevanematele.

Eelnev töö:
Lapsed tutvusid loo kaudu selle tekkimise ajalooga
maalid meistrite kohta. Illustratsioonidega tutvumine, filmilindi vaatamine
"Vene meistrid". Ekskursioon muuseumisse. Poletajeva näitusele
"Tarbekunst".
Materjal:
Suur leht teekannu, pintsli, aluse, paleti, akvarellide, värvide kujul.

Tunni käik:

Portselanist ime serv
Ja kõikjal tema ümber on metsad ...

Sinisilmsed nõud -
Vaasid, teekannud ja nõud
Sealt särab eredalt
Nagu põline taevas!




Just selle kauni, õrna luuletusega tahan alustada ekskursiooni muuseumisse. Muuseumi, kus on illustratsioonid nõude kohta, kuid mitte lihtsad nõud, vaid Gzheli keraamika.
Niisiis. Teatud kuningriigis, Venemaa osariigis, Moskvast mitte kaugel, on metsade ja põldude vahel Gzheli linn.
Kaua - ammu elanud - oli julgeid jah osavaid, naljakaid jah
ilusad meistrid. Kui nad kokku said ja hakkasid mõtlema, kuidas saaks paremini oma oskusi näidata, kõigile inimestele meeldida ja oma maad ülistada. Mõtles – mõtles ja mõtles välja. Nad leidsid oma kodukandist imelist savi, valget valget, otsustasid sellest voolida
erinevaid roogasid, kuid selliseid, mida maailm pole kunagi näinud. Iga meister hakkas oma oskusi näitama. Üks teekann pimestas, teine ​​meister vaatas ega voolinud teekannu, vaid pimestas kannu ja kolmas tassi. Iga meister hakkas ise oma roogasid voolima ja seal polnud ühtegi toodet
sarnane teisele. Kuid Gzheli käsitöölised kaunistasid oma tooteid mitte ainult krohviga, vaid värvisid nõusid erinevat tooni sinise värviga. Nõudele maaliti erinevaid võrkude, triipude, lillede mustreid. Maal osutus väga keerukaks, elegantseks. Inimesed armusid ilusatesse roogadesse ja hakkasid seda kutsuma "õrnalt siniseks imeks". Meistrid ülistasid oma lemmikmaad kõikjal maailmas, nad rääkisid kõigile, millised osavad meistrid elavad Venemaal. Muinasjutt - lugu räägib õpetaja vene rahvaviisi all
"Mööda Volgat - ema".
Täna külastame Gzheli keraamika näitust.
Vaadake ja öelge, palun, milliseid esemeid Gzheli meistrid maalisid? Ja milliseid maali elemente nad kasutasid?
oma tooteid kaunistama? (lilled, muru, lehed, lokid, oksad). Mis on peamised värvid, mida käsitöölised oma toodetes kasutavad?
Ja nüüd tahan teid kutsuda saama Gzheli meistriteks.
Istugem kõik oma laudade taha. Ja me värvime veekeetja. Vaata, kuidas ma veekeetjat värvisin. Milliseid elemente kasutatakse teekannu maalimisel? Ja nüüd näitan teile, millises järjekorras neid elemente joonistada. Alustame hariliku õiega. Kõigepealt tõmmake keskele suur kroonleht, seejärel kaks väikest külgedele.
Kroonlehe värvime üle kahvatusiniseks, värvi lahjendame paletis (paletis on väga vähe vett, sest värv peaks kiiresti kuivama). Värvime kroonlehe serva mööda vasakult paremale ilma tühikuteta pidevate joontega. Töötame sinise värviga. Nüüd lase lillel kuivada ja pintsli otsaga joonistame ülemise ja alumise serva külge oksa, muru, lokid. Sa tead seda ja ma ei näita seda. Meie lill on kuivanud ja nüüd hakkame seda kaunistama. Kaunistame selle tumesinise värviga. Selliste värvidega töötame tõeliste meistritena. Selleks võtke pintsli otsaga tumesinine värv ja tõmmake õie servale õhuke joon.
Nüüd palun öelge mulle, kust me teekannu joonistama hakkame. Ja kui hakkame lille tumesinise värviga kaunistama.
Laste iseseisvat tööd tehakse vene pillide saatel.










Õpetaja viib läbi individuaalset tööd. Töö lõpus korraldavad lapsed oma töödest näituse ja analüüsivad seda.
Pärast näitust kutsub õpetaja lapsed Gzheli talituse teed jooma.
Need on laste tehtud teekannud.