Конспект заняття з ГО «Художня творчість» (аплікація) у підготовчій групі. «Квіти гжелі». Конспект заняття з ГО «Художня творчість» (аплікація) у підготовчій групі Трафарети для аплікації гжель крапельки квіти дошкільнята

Муніципальне освітнє бюджетна установа додаткової освітидітей Будинок дитячої творчості

муніципальної освітиНовокубанський район

Конспект заняття

"Орнамент гжель (аплікація)"

Методист

Бондаренко Марина Анатоліївна

Новокубанськ, 2014 рік

Конспект заняття "Орнамент гжель (аплікація)".

Дата проведення: 26.03.2014 р.

Цілі:

Познайомити учнів із Гжельським розписом, особливістю промислу.

Навчитися виконувати візерунки у техніці Гжельського розпису.

Сформувати навички упорядкування декоративної композиції.

Виховувати морально-естетичне ставлення до світу, любов до Батьківщини, її історії та культури.

Розвивати творчу активність, навички роботи з художніми матеріалами (гуаш, акварель)

Завдання:

Прагнення самостійної творчої діяльності;

Розвиток творчого потенціалу учнів за умов активізації уяви та фантазії;

прояв інтересу до історії та культури свого народу;

Розвиток здатності до поетапного планування виконання (від простого - до складного);

Вміння самостійно створювати ескіз майбутнього візерунка;

Усвідомлена та довільна побудова висловлювання, створення уявного та зорового образу декору;

Самостійне моделювання візерунка гжельського розпису;

Взаємодія з педагогом та один з одним у передньому режимі.

Обладнання та матеріали:

Презентація "Орнамент гжель (аплікація)";

Схеми-таблиці із зображенням гжельських візерунків;

Художні матеріали;

Ілюстрації із зображенням гжельського розпису.

Організаційний момент.

Педагог: Привіт дорогі хлопці!

Учні:Привіт!

Доброго дня всім, хто хоче сьогодні поринути у світ творчості, стати справжнім майстром промислу.

Вступне слово педагога.

Сьогодні я хочу розпочати наше заняття з вірша.

Є в Підмосков'ї таке містечко
Білий гайок, синя річка.
У цій тихій російській природі
Чується луна чарівних мелодій.
І світлішає вода джерельна,
І подих вітру чутніший.
Розквітає Гжель волошкова,
Незабудкова Гжель!

П. Синявський

Постановка мети заняття.

З яким видом декоративно-прикладного мистецтва ми сьогодні познайомимося на занятті?

Учні: Гжельський розпис

А що ж, ще ми маємо з вами дізнатися на занятті?

Учні: Напевно, ми повинні дізнатися про історію гжельського розпису.
- Маємо навчитися вирізати елементи гжельського розпису.

Новий матеріал. Показ презентації «Орнамент гжель (аплікація)»

Гжель (Гжельська кераміка), вироби керамічних промислів Московської області, центром яких була колишня Гжельська волость. В даний час вироби виробляють у тридцяти селах та селах колишніх Бронницького та Богородського повітів, за 60 км від Москви (нині Раменський район). Слово «гжель» походить, можливо, від «палити».

І такі гарні ці вироби, так полюбилися вони людям, що слава про гжельском мистецтві рознеслася у нашій країні, а й далеко її межами.

За що гжель подобається всім? Чим вона відрізняється?

Та перш за все – своїм кольором. Він завжди однаковий: біло-синій. Самі гжельці люблять говорити, що небо у них, як ніде у Росії, синє-синє. От і задумали вони перенести цю синьову на білу порцеляну.

Всього одна фарба… а який ошатний і святковий вийшов розпис! Найулюбленіший візерунок – гжельська троянда. Іноді вона зображується крупно, широкими мазками. А іноді написана тонким пензлем. То ми бачимо букет із кількох троянд. То квіти розкидані по всій поверхні. Буває й так: самої троянди немає, є лише її пелюстки.

Не тільки в розписі, а й формою гжельські вироби відрізняються від інших. Це квасники - декоративні глечики, з кільцеподібним туловищем, високий куполоподібний, з кришкою, довгим вигнутим носиком, часто на чотирьох округлих ніжках.

Кумгани – подібні судини, але без наскрізного отвору в корпусі. Глечики, тарілки, страви, чашки та багато іншого.

Скільки художників, стільки та різних форм. І завжди вони незвичайні та веселі. Будь-яку річ, зроблену в Гжелі, цікаво розглядати, милуватися нею.

Отже, ми з вами на мить опинились у майстерні Гжелі. Чи сподобалися вам вироби, розписані Гжельським розписом?

Скажіть, будь ласка, за що всім подобається Гжель?

Відповіді учнів.

Вона подобається насамперед своїм кольором.

Біло-синій.

Так, насамперед своїм кольором.

Педагог: усім удачі! Приступаємо до роботи.

Практична робота

1.Намалювати на папері елементи гжельського розпису (зробити шаблон) і вирізати з кольорового паперу.

2. Розподілити на аркуші вирізані елементи гжельського розпису та приклеїти.

Аналіз виконаних робіт.

Чудово хлопці! Я прошу всі роботи поставити на демонстраційний стіл.

Сідайте зручно, подивіться свої роботи. (Виставка робіт учнів)

Чим чудові ваші орнаменти?

Про що ви думали, коли їх виконували?

З якими почуттями поєднували синій та білий колір у єдину композицію?

Вислуховуються думки кількох учнів.

Що ви робитимете зі своїми виробами?

Підсумок заняття.

1.Кераміка - що означає це слово?

2.Недалеко від якого міста знаходиться село Гжель?

Муніципальна освітня бюджетна установа додаткової освіти дітей Будинок дитячої творчості

муніципального освіти Новокубанський район

Конспект заняття

"Орнамент гжель (аплікація)"

Методист

Бондаренко Марина Анатоліївна

Новокубанськ, 2014 рік

Конспект заняття "Орнамент гжель (аплікація)".

Дата проведення: 26.03.2014 р.

Цілі:

Познайомити учнів із Гжельським розписом, особливістю промислу.

Навчитися виконувати візерунки у техніці Гжельського розпису.

Сформувати навички упорядкування декоративної композиції.

Виховувати морально-естетичне ставлення до світу, любов до Батьківщини, її історії та культури.

Розвивати творчу активність, навички роботи з художніми матеріалами (гуаш, акварель)

Завдання:

Прагнення самостійної творчої діяльності;

Розвиток творчого потенціалу учнів за умов активізації уяви та фантазії;

прояв інтересу до історії та культури свого народу;

Розвиток здатності до поетапного планування виконання (від простого - до складного);

Вміння самостійно створювати ескіз майбутнього візерунка;

Усвідомлена та довільна побудова висловлювання, створення уявного та зорового образу декору;

Самостійне моделювання візерунка гжельського розпису;

Взаємодія з педагогом та один з одним у передньому режимі.

Обладнання та матеріали:

Презентація "Орнамент гжель (аплікація)";

Схеми-таблиці із зображенням гжельських візерунків;

Художні матеріали;

Ілюстрації із зображенням гжельського розпису.

Організаційний момент.

Педагог: Здрастуйте дорогі хлопці!

Учні: Здрастуйте!

Доброго дня всім, хто хоче сьогодні поринути у світ творчості, стати справжнім майстром промислу.

Вступне слово педагога.

Сьогодні я хочу розпочати наше заняття з вірша.

Є в Підмосков'ї таке містечко
Білий гайок, синя річка.
У цій тихій російській природі
Чується луна чарівних мелодій.
І світлішає вода джерельна,
І подих вітру чутніший.
Розквітає Гжель волошкова,
Незабудкова Гжель!

П. Синявський

Постановка мети заняття.

З яким видом декоративно-прикладного мистецтва ми сьогодні познайомимося на занятті?

Учні: Гжельський розпис

А що ж, ще ми маємо з вами дізнатися на занятті?

Учні: Напевно, ми повинні дізнатися про історію гжельського розпису.
- Маємо навчитися вирізати елементи гжельського розпису.

Новий матеріал Показ презентації "Орнамент гжель (аплікація)"

Гжель (Гжельська кераміка), вироби керамічних промислів Московської області, центром яких була колишня Гжельська волость. В даний час вироби виробляють у тридцяти селах та селах колишніх Бронницького та Богородського повітів, за 60 км від Москви (нині Раменський район). Слово «гжель» походить, можливо, від «палити».

І такі гарні ці вироби, так полюбилися вони людям, що слава про гжельском мистецтві рознеслася у нашій країні, а й далеко її межами.

За що гжель подобається всім? Чим вона відрізняється?

Та перш за все – своїм кольором. Він завжди однаковий: біло-синій. Самі гжельці люблять говорити, що небо у них, як ніде у Росії, синє-синє. От і задумали вони перенести цю синьову на білу порцеляну.

Всього одна фарба… а який ошатний і святковий вийшов розпис! Найулюбленіший візерунок – гжельська троянда. Іноді вона зображується крупно, широкими мазками. А іноді написана тонким пензлем. То ми бачимо букет із кількох троянд. То квіти розкидані по всій поверхні. Буває й так: самої троянди немає, є лише її пелюстки.

Не тільки в розписі, а й формою гжельські вироби відрізняються від інших. Це квасники - декоративні глечики, з кільцеподібним туловищем, високий куполоподібний, з кришкою, довгим вигнутим носиком, часто на чотирьох округлих ніжках.

Кумгани - подібні судини, але без наскрізного отвору в корпусі. Глечики, тарілки, страви, чашки та багато іншого.

Скільки художників, стільки та різних форм. І завжди вони незвичайні та веселі. Будь-яку річ, зроблену в Гжелі, цікаво розглядати, милуватися нею.

Отже, ми з вами на мить опинились у майстерні Гжелі. Чи сподобалися вам вироби, розписані Гжельським розписом?

Скажіть, будь ласка, за що всім подобається Гжель?

Відповіді учнів.

Вона подобається насамперед своїм кольором.

Біло-синій.

Так, насамперед своїм кольором.

Педагог: усім удачі! Приступаємо до роботи.

Практична робота

Завдання:

1.Намалювати на папері елементи гжельського розпису (зробити шаблон) і вирізати з кольорового паперу.

2. Розподілити на аркуші вирізані елементи гжельського розпису та приклеїти.

Аналіз виконаних робіт.

Чудово хлопці! Я прошу всі роботи поставити на демонстраційний стіл.

Сідайте зручно, подивіться свої роботи.(Виставка робіт учнів)

Чим чудові ваші орнаменти?

Про що ви думали, коли їх виконували?

З якими почуттями поєднували синій та білий колір у єдину композицію?

Вислуховуються думки кількох учнів.

Що ви робитимете зі своїми виробами?

Підсумок заняття.

1.Кераміка - що означає це слово?

2.Недалеко від якого міста знаходиться село Гжель?

ивапрол

Гжельськарозпис – це давнє, зазвичай російське мистецтво.

«Ніжно-блакитне диво – казкова гжель» - так лагідно називали люди на Русі – всім улюблену, напрочуд прикрашену кераміку з білої глини. Без сумніву, гжельський посуд, сувеніри та іграшки – ці унікальні самобутні витвори мистецтва - споконвіку і по сьогоднішній день дуже цінуються в усьому світі.

Для створення даної аплікаціївізьмемо шаблон гарного чайничка.

Вирізаємо багато сердець різного розміру і складаємо їх навпіл.

Починаємо заповнювати нашу форму.

Робимо композиційний цент із великих сердець, а потім фантазуємо.

Ось такий чайничок у стилі"гжельу нас вийшов.

Публікації на тему:

Нещодавно проводила з хлопцями заняття "Казкова Гжель" МЕТА: -Ознайомлення дітей із російськими народними промислами; зокрема, із гжельською.

Пропоную майстер – клас з ІЗО. Гжель. Малювання візерунком на паперовій тарілочці. На мою просто і красиво піднести дітям цей вид народно.

Гжель. Розпис тарілочкиЦілі: продовжувати знайомство з російськими народними промислами; познайомити із гжельською керамікою; виховувати почуття гордості за творчість.

Робота виховательки старшої групи № 1 "Казка" Бороніної М. Є. Робота вихованки старшої групи № 1 "Казка" шестирічної Анни Невмоїної.

Нещодавно вирішила пофантазувати. і так народилася об'ємна аплікація в стилі "Гжель" із вирізаних сердець. Незабаром у дитячому садкузнайомитиму.

Продовжую вирізати серця, це так затягує. хочеться вирізати та вирізати. Цього разу вирішила зробити друга для тарілочки. Всі.

Шановні колеги та гості моєї сторінки, хочу познайомити вас із моїм хобі. Хтось займається колекціонуванням марок, старовинних монет.

ФЦКМ
Тема: "У гостях у гжельських майстрів".

Цілі: познайомити дітей із традиційним російським художнім промислом – «Гжельська кераміка»; з виробами майстрів Гжелі, їхньою формою, призначенням, характерними рисами розпису гжельського фарфору – колорит, композиція; виховувати повагу до народних майстрів, традицій у розписі.

Матеріали: гжельський посуд: чайник, самовар, вази, цукорниця, маслянка, чашки, тарілки; скульптура малої форми: кішка, конячка, півень; книга Н.Сур'янової "Сині квіти гжелі"; ілюстрації із зображенням гжельських предметів; іконки кожної дитини із зображенням гжельської квітки розетки на колі.

Хід заняття

Перед заняттям вихователь роздає всім значки із квіткою – запрошення на виставку.

Виставка гжельського посуду у Російській хаті. Діти називають знайомі предмети, їхнє призначення. Вихователь уточнює відповіді дітей.

Розповідь вихователя

Ви прийшли на виставку виробів, які називаються "гжель" за назвою невеликого селища підмосковного. Там на заводах виробляють фарфорові вироби. Полюбилися вони людям, і слава про гжельських майстрів рознеслася по всій країні і навіть за кордоном.

Є у Підмосков'ї таке містечко –
Білий гай, синя річка.
У цій тихій російській природі
Чується луна чарівних мелодій.
І світлішає вода джерельна,
І подих вітру свіжіший.
Розквітає гжель волошкова,
Незабудкова гжель.

Гжель усім подобається своїм синім кольором. Самі гжельці кажуть, що у них синє-синє. От і надумали вони перенести цю синьову на білу порцеляну.
Усі ці вироби зробили гжельські майстри. Дивишся – на кожен предмет і милуєшся. Помилуйте і ви. Гжелькі майстри – великі майстри. Одні чашки стрункі, високі, інші схожі на барило. І ручки у всіх різні. Подивіться на цю панночку – це маслянка, а яка у неї спідниця гарна, а кокошник, як троянда.
Вироби виготовляють скульптори, художники, майстри.
Спочатку майстер робить форму та заливає в них розчин. (Показати первинні вироби на фотографіях). Потім вироби обпікають у печі для того, щоб вони стали міцними.
Але найцікавіший цех – мальовничий. Тут працюють художники – люди, які розписують предмети після випалення. (Показати фотографії з майстринями цеху). І ось на білому тлі з-під руки художника з'являються чарівні візерунки, синьо-блакитного кольору. Всі вироби покривають спеціальною глазур'ю, тому вони такі блискучі.
По краю всіх виробів розташовують облямівку. (Запропонувати дітям розглянути самовар та цукорницю, назвати елементи прикраси: смужка, крапки, мазки, бордюри).

Чим прикрашений посуд? (Квітами, гілочками, листям, птахами, фігурками людей).

Сині грона на синіх горобинах,
Сині зорі та сині птахи –
З цією красою ніщо не зрівняється.

Що найбільше вам сподобалося на виставці виробів майстрів?
- Які візерунки були незвичайні? (Діти відповідають, міркують).

Після заняття групи організовується виставка виробів з гжельской розписом. Розглянути їх із дітьми. Запропонувати подивитися, чи є вдома такі вироби, а потім розповісти.

Малювання

Тема: «Зимова ковдра».

Цілі: продовжувати знайомити дітей із виробами майстрів Гжелі, з гжельським розписом; вчити бачити красу посуду, виробів із тканини, прикрашених гжельським розписом; вивчати отримувати різні відтінки синього кольору, розбавляючи синю фарбу водою; бачити особливості кольору та його відтінку; розширювати уявлення дітей про художній промисл; виховувати любов та повагу до російської культури.

Матеріали: гжельський посуд; вироби з тканини, прикрашені гжельським розписом: серветка, скатертина, фартух, рукавиці, сорочка, сарафан; у кожної дитини квадрат білого паперу 10*10, розділеного на чотири частини по діагоналі, гуаш синього кольору, палітра, папір для вправ, пензель.

Хід заняття

У тихому Підмосков'ї
Річка Гжелочка біжить.
Уздовж цієї річки
Село стоїть.
Зарості верби вздовж річки біжать,
Умільці у цьому селі живуть.
Розписний посуд вони роблять,
Синім по білому диво творять.

Вихователь пропонує розглянути на виставці гарний посуд, вироби з тканини, прикрашені гжельським розписом.
– Які вироби ви бачите?
- Чим вони прикрашені? (Візерунками.)
- На що схожі ці квіти? (На дзвіночок, ромашки, троянди, хризантеми.)
– Якого кольору фарби використовують майстри? (Синій, блакитний.)

Дзвінкими хвилями кружляють фарби,
Щоб заблищали братки.
Льється візерунок під рукою майстрині,
Щоб ніде він не міг повторитись.

Вихователь пропонує дітям скласти кілька відтінків одного кольору. Показує, як на палітрі, додаючи воду, можна отримати світліші відтінки.
Діти навчаються набувати різних відтінків синього кольору. Потім, перший трикутник зафарбовують кольором, наступні - відтінком, кожен світліший за попередній.
В кінці заняття діти за допомогою вихователя з'єднують усі квадрати та наклеюють їх на основу. Виходить велике полотно, схоже на зимову ковдру.

Малювання

Тема: «Знайомство з традиційним російським художнім промислом – «Гжельська кераміка» та освоєння простих елементів розпису (прямі лінії різної товщини та відтінку, крапки)».

Цілі: продовжувати знайомити дітей із виробами майстрів Гжелі; вчити бачити красу скульптури малої форми; складати візерунок з прямих ліній різної величини та точок; отримувати відтінок синього кольору (блакитний) при змішуванні гуаші синього та білого кольорів; спонукати бачити красу цих кольорів; виховувати повагу до праці народних умільців.

Матеріал: гжельський посуд: чайник, самовар, ваза, цукорниця, маслянка, чашки, молочник; скульптури малої форми: кішка, собака, півень, тигреня; ілюстрації із зображенням гжельських предметів та основних візерунків гжелі; у кожної дитини смужка паперу 5*20 см, гуаш синього та білого кольорів, кисті двох розмірів, папір білого кольору для змішування тонів.

Хід заняття

Вихователь запрошує дітей на виставку виробів із Гжелі.

Діти розглядають фігурки та посуд. Вихователь звертає увагу, що фігурки схожі на іграшки – веселі, забавні, блискучі і всі прикрашені фарбою одного кольору – синій та її відтінком – блакитний; що посуд прикрашає облямівка - вузька синя тонка смуга, внизу розташовані крапки або маленькі мазки.

Взяв майстер у руки пензель і в синь небес макнув,
Натомість полотно взяв білизну просторів зимових, російських…
І полилися візерунки, вензелі, спалахнули птахи, зацвіли
сади…
Раптом задзвеніла синя крапель, з'явилося диво російської нам
зими,
З таким самим дзвінким званням Гжель.
М. Савченко

Вихователь пропонує отримати блакитний колір, змішавши гуаш синього та білого кольорів. Діти на окремому аркуші паперу змішують два кольори, переконуються в тому, що при більшому додаванні білої фарби в синю, блакитний колір стає світлішим.
Далі діти виконують завдання – прикрашають смужку паперу білого кольору візерунком: навчаються проводити прямі паралельні лінії різної товщини та відтінку, малювати крапки та кружечки.
Наприкінці заняття діти разом із вихователем розглядають усі роботи, прикладаючи смужки до силуетів 2-3 предметів.

Малювання

Тема: «Бордюри. Малювання облямівки».

Цілі: продовжувати знайомити дітей із народним промислом; вчити розглядати візерунок, виділяти його елементи – крапки, хвилясті та дугоподібні лінії, петельки; вчити малювати бордюри на вузькій смузі паперу; спонукати бачити красу синього та білого кольорів; розвивати естетичні почуття.

Матеріали: гжельський посуд з варіантами прикраси облямівки, скульптура малої форми, папір білий 10*20, розділений уздовж на дві частини, гуаш синій, тонкий пензель.

Хід заняття

Вихователь запрошує дітей на виставку гжельського посуду:

Синьо-білий посуд,
Розкажи-но, ти звідки?
Видно, здалеку прийшла
І квітами розцвіла?

Діти розглядають варіанти прикраси посуду, за допомогою вихователя виділяють основні елементи візерунка: вихователь показує облямівку, яка прикрашає весь посуд, - це тонка пряма смуга, або хвиляста або дугоподібна лінії синього кольору, внизу яких розташовані крапки або маленькі мазки.
Потім вихователь пропонує дітям виконати вправи на ознайомлення з основними елементами бордюрів. Показує дітям, як при виконанні роботи необхідно тримати кисть (трьома пальцями, перпендикулярно до листа), пояснює, що малювати лінії слід кінчиком кисті.
Наприкінці заняття вихователь організує виставку робіт, хвалить усіх хлопців та дівчат. Діти вибирають роботи, які їм найбільше сподобалися.

Аплікація

Тема: "Гжельська квітка".

Цілі: продовжувати знайомити дітей із народним промислом; вчити бачити красу посуду, виробів із тканини, прикрашених гжельським розписом; вивчати вирізати коло прийомом плавного закруглення кутів квадрата, розрізати коло по згину навпіл; складати з частин - кіл, півколів і вузької смуги - зображення квіток, що не розпустилася і розпустилася; використовувати в аплікації два відтінки синього кольору; закріплювати прийоми акуратного наклеювання.

Матеріали: виставка виробів гжельських майстрів; ілюстрація із зображенням квітки та бутонів; фланелеграф та частини квітки; два півкола темного відтінку (пелюстки) для квітки, що розпустилася, і два кружки різної величини для бутона, кілька синіх і блакитних півколів (листя), смужка (стебло), підклеєні з зворотного бокуфланеллю; квадрат для показу прийомів вирізування. В одних дітей квадрати 5*5 см та 4*4 см одного кольору, але різних відтінків, в інших – квадрати 5*5 см та 2,5*2,5 см для бутонів; на двох дітей вузькі смужки 13*0,5 см (стебла); ножиці, клей, прямокутні аркуші білого кольору для наклеювання аплікації.

Хід заняття

Вихователь каже, що навесні розквітає багато різних кольорівна луках, на клумбах, у садах та в парках. Показує ілюстрацію, на якій зображені квіти, що розпустилися, і бутони. Пояснює, що у квітки, що розпустилася, видно всі пелюстки, а у бутона пелюстки ще згорнуті і ті, які всередині, не видно.
Каже, що сьогодні діти навчатимуться зображати квітку, що розпустилася, і бутон. Але ці квіти будуть не звичайними, а казковими – гжельськими.
Поміщає перед ними фланелеграф, на якому були заздалегідь прикріплені два блакитні стебла (прямі смужки). Каже, що бутон можна зобразити із двох гуртків – великого та маленького. Пелюстки його згорнуті (прикладає до стебла велике коло), а ті, які всередині бутона, тільки починають показуватися (прикладає маленький кружок так, щоб він наполовину знаходив великий). Запитує у дітей, якого кольору великий і маленький гуртки, з яких склали бутон (синього, але різних відтінків, більш світліший, а маленький темніший).
Далі вихователь запитує: «Чого не вистачає у нашої квітки, що не розпустилася?». Діти відповідають.
Вихователь продовжує: «Листя можна зробити із півколів». Викликає дитину та пропонує їй прикріпити листя до стебла.
Потім вихователь викладає квітку, що розпустилася. Спочатку верхні пелюстки, які трохи розсунуті, потім нижні. Звертає увагу дітей на те, що листя можна прикласти до стебла по-іншому, ніж у першої квітки – опуклою стороною вниз.
Пропонує дітям вибрати, хто буде зображати бутон, а хто - квітка, що розпустилася.
Пояснює і показує, як вирізати з квадрата коло (починати слід із середини сторони квадрата і закруглювати куточок до середини іншої сторони так, щоб він відпав; відпасти повинні всі чотири куточки, тоді коло вийде потрібної величини).
Діти можуть покласти перед собою квадрат і пальцем показати, де вони робитимуть надріз ножицями, щоб вийшло коло.
Вихователь запитує дітей, із чого треба розпочати роботу. Чи всі будуть розрізати коло навпіл для голівки квітки? Діти відповідають.
У процесі роботи вихователь стежить, щоб діти, вирізаючи кола, використовували всю поверхню квадратів, лівою рукою плавно повертали квадрат назустріч лезам ножиць; радить починати з головки квітки, а потім приклеювати стебло.
Наприкінці заняття всі роботи викладаються на стенд впритул один до одного. Виходить гарне панно гжельське з аплікацій.

Тема: «Знайомство із гончарним мистецтвом. Ліплення посуду (чашка з ручкою)».

Цілі: познайомити дітей із гончарним мистецтвом; розвивати інтерес до праці гончаря, народних традицій, звичаїв; продовжувати вчити розглядати вироби майстрів Гжелі, пізнавати знайомі предмети; познайомити з матеріалом для ліплення – глиною; вчити ліпити чашку з глини способом вдавлювання, розкочування та примазування; прищеплювати любов та повагу до праці народних умільців.

Матеріали: ілюстрації із зображенням гончарної майстерні, посуд: тарілки, чашки, блюдо, чайник, прикрашені гжельським розписом,
глина, вологі серветки та губка.

Хід заняття

На дошці розміщені ілюстрації із зображенням гончарної майстерні; на столі – виставка керамічного посуду, прикрашеного розписом.
Вихователь. Глиняний посуд у давнину спочатку ліпили руками, а потім придумали гончарне коло, яке давало можливість швидше ліпити посуд. Потім майстри обпалювали виліплений посуд і прикрашали візерунком, який вигадували самі. Хвиляста лінія – це вода, прямі лінії зображували землю, крапки – насіння, косі лінії – дощ.
Далі вихователь пропонує дітям розглянути виставку керамічного посуду.
Вихователь.
– Що стоїть на нашій виставці? (Посуд.)
- Яка вона? (Блискуча, красива.)
- Для чого потрібний цей посуд? (Призначення посуду.)

Вір ти мені чи не вір,
Але всіх кращим – розпис Гжель.
Чашки, чайники та страви –
Весь посуд – просто диво!

Вихователь пропонує виліпити чашку способом вдавлювання, уточнює спосіб приєднання ручки до чашки - примазування, нагадує про те, що при роботі з глиною необхідно постійно зволожувати руки ганчірочкою. Педагог надає необхідну допомогу під час заняття, підказує, як краще передати форму виробу, зробити чашку стійкішою, загладити нерівності вологою губкою.
Наприкінці заняття діти ставлять свої вироби на стіл і розглядають їх, порівнюють із посудом, виготовленим гжельськими майстрами. Вихователь вихваляє дітей, звертає увагу на красу форми чашок, виліплених дітьми.

Безпосередньо освітня діяльністьз малювання: «Розпис посуду» (Гжель)

Ціль:Навчити дітей розписувати посуд за мотивами гжельських візерунків.
Завдання:
1. Вчити дітей малювати візерунок на формі чайника за мотивами Гжельської кераміки, передаючи характерні елементи розпису, кольору, від блідо-блакитного до темно-синього. Вчити красиво розташовувати візерунок на формі.
2. Вчити малювати кінцем пензля квітка трилисника, гілки, трава, завитки. Зафарбовувати округлі форми спочатку по краю, потім у
середині ліворуч праворуч, зверху вниз злитими лініями. Вчити дітей розводити фарбу, користуючись палітрою.
3. Виховувати інтерес до Гжельської кераміки, бажання передати соковитість, мальовничість розпису.
Призначення:дане заняття призначається для старшої - підготовчої групи 5 -7 років, молодих вихователів, педагогів додаткової освіти, батьків.

Попередня робота:
Діти знайомилися через розповідь з історією виникнення цієї
розписи про майстрів. Ознайомлення з ілюстраціями, перегляд діафільму
«Російські майстри». Екскурсія до музею ім. Полєтаєва на виставку
" Прикладне мистецтво ".
Матеріал:
Великий аркуш у формі чайника, пензля, підставки, палітра, акварель, фарби.

Хід заняття:

Край порцелянового дива,
А навколо нього ліси...

Синьоокий посуд -
Вази, чайники та страви
Яскраво світиться звідти,
Як рідні небеса!




Ось із цього гарного, ніжного вірша я й хочу розпочати екскурсію до музею. У музей, де знаходяться ілюстрації посуду, та не простого посуду, а Гжельської кераміки.
І так. У деякому царстві, у Російській державі, неподалік Москви, серед лісів і полів стоїть містечко Гжель.
Давним – давно жили – були там сміливі та вмілі, веселі та
красиві майстри. Зібралися вони якось і стали думу думати, як їм краще майстерність свою показати, всіх людей порадувати та край свій прославити. Думали – думали та придумали. Знайшли вони в рідному боці глину чудову, білу – білу, вирішили ліпити з неї.
посуд різний, та такий, якого світло не бачив. Став кожен майстер своє вміння показувати. Один чайник зліпив, інший майстер подивився і не став ліпити чайник, а зліпив латаття, а третій блюдо. Кожен майстер почав ліпити свій посуд, і не було жодного виробу
схоже на інше. Але не тільки ліпниною прикрашали майстри Гжельські свої вироби, розписували посуд синьою фарбою різних відтінків. Малювали на посуді різні візерунки із сіточки, смужок, квітів. Дуже вигадлива, ошатна виходила розпис. Полюбився людям гарний посуд і почали називати його «ніжно-блакитне диво». На весь світ прославили майстри свій улюблений край, всім розповіли якісь вмілі майстри живуть на Русі. Казка – розповідь розповідається вихователем під російську народну мелодію
"Вздовж по Волзі - матінці".
Сьогодні ми з вами побуємо на виставці Гжельської кераміки.
Подивіться та скажіть, будь ласка, які ж предмети розписували ґжельські майстри? А які елементи розпису вони використали
прикрашаючи свої вироби? (Квіти, траву, листя, завитки, гілки). А які основні кольори використовують майстри у своїх виробах?
А зараз я хочу запропонувати стати Гжельськими майстрами.
Давайте ми всі сядемо за столи. А розписувати ми чайник. Подивіться, як я розписала чайник. Які елементи використані у розписі чайника? А тепер я вам покажу, в якій послідовності малювати ці елементи. Почнемо малювати з квітки трилисника. Спочатку малюємо велику пелюсток у центрі, потім дві маленькі з боків.
Зафарбовувати пелюсток будемо блідо - блакитним, фарбу розведемо на палітрі (води на палітрі зовсім небагато, тому що фарба повинна висохнути швидко). Зафарбовуємо пелюсток по краю ліворуч на право злитими лініями без просвітів. Працюємо блакитною фарбою. А тепер нехай квітка підсихає, а ми намалюємо кінцем кисті гілку, траву, завитки, по верхньому та нижньому краю. Ви це знаєте, і я не показуватиму. Наша квіточка підсохла і тепер ми її прикрасимо. Прикрасимо його темно-синьою фарбою. Ми працюємо такими фарбами як справжні майстри. Для цього потрібно взяти кінцем кисті темно-синьої фарби та провести по краю квітки тонкою лінією.
А зараз скажіть будь ласка, з чого ми почнемо малювати наш чай-нік. А коли ми почнемо прикрашати квітку темно-синьою фарбою.
Самостійна робота дітей виконується під звучання російських інструментів.










Вихователь проводить індивідуальну роботу. Після закінчення роботи діти організують виставку своїх робіт та аналізують їх.
Після виставки вихователь запрошує дітей на чаювання із Гжельського сервізу.
Ось такі чайники вийшли в дітей віком.