Pamokos apie PA „Meninė kūryba“ santrauka (taikymas) parengiamojoje grupėje. „Gželio gėlės“. Pamokos apie nevyriausybinę organizaciją „Meninis kūrybiškumas“ santrauka (taikymas) parengiamojoje grupėje Trafaretai pritaikymui Gzhel lašeliai gėlės ikimokyklinukams

Savivaldybės švietimo valstybės finansuojama organizacija papildomas išsilavinimas vaikai Vaikų kūrybos namai

savivaldybė Novokubansky rajonas

Pamokos santrauka

"Gzhel ornamentas (taikymas)"

metodininkas

Bondarenko Marina Anatolievna

Novokubanskas, 2014 m

Pamokos „Ornamentas Gzhel (taikymas)“ santrauka.

Data: 2014-03-26

Tikslai:

Supažindinti mokinius su Gželio paveikslu, amato ypatumais.

Išmokite kurti raštus naudodami Gzhel tapybos techniką.

Formuokite dekoratyvinės kompozicijos sudarymo įgūdžius.

Puoselėti moralinį ir estetinį požiūrį į pasaulį, meilę Tėvynei, jos istorijai ir kultūrai.

Ugdykite kūrybinę veiklą, įgūdžius dirbti su meninėmis medžiagomis (guašu, akvarele)

Užduotys:

Savarankiškos kūrybinės veiklos siekis;

Mokinių kūrybinio potencialo ugdymas vaizduotės ir fantazijos aktyvinimo sąlygomis;

Domėtis savo žmonių istorija ir kultūra;

Gebėjimo etapais planuoti darbų atlikimą ugdymas (nuo paprasto iki sudėtingo);

Gebėjimas savarankiškai sukurti būsimo modelio eskizą;

Sąmoningas ir savavališkas teiginio konstravimas, mentalinio ir vizualinio dekoro įvaizdžio kūrimas;

Nepriklausomas Gzhel tapybos modelio modeliavimas;

Sąveika su mokytoju ir tarpusavyje frontaliniu režimu.

Įranga ir medžiagos:

Pristatymas „Gzhel ornamentas (aplikacija)“;

Schemos-lentelės, kuriose vaizduojami Gželio raštai;

Meno medžiagos;

Iliustracijos, vaizduojančios Gželio tapybą.

Laiko organizavimas.

Mokytojas: Sveiki, mieli vaikinai!

Mokiniai: Sveiki!

Laba diena visiems, norintiems šiandien pasinerti į kūrybos pasaulį, tapti tikrais amato meistrais.

Mokytojo įžanginė kalba.

Šiandien noriu pradėti mūsų pamoką eilėraščiu.

Yra tokia vieta Maskvos srityje
Balta giraitė, mėlyna upė.
Šioje ramioje Rusijos gamtoje
Pasigirsta magiškų melodijų aidas.
Ir šaltinio vanduo šviesėja,
Ir vėjo alsavimas labiau girdimas.
Žydi rugiagėlių mėlyna Gzhel,
Nepamiršk manęs Gzhel!

P. Sinyavskis

Pamokos tikslo nustatymas.

Su kokia dekoratyvine ir taikomąja daile susipažinsime šiandien pamokoje?

Mokiniai: Gželio tapyba

Ko dar turėtume išmokti klasėje?

Studentai: Tikriausiai turėtume sužinoti Gželio paveikslo istoriją.
- Turime išmokti iškirpti Gželio paveikslo elementus.

Nauja medžiaga. Pristatymo "Ornamentas Gzhel (aplikacija)" laida

Gželis (Gzhel keramika), Maskvos srities keramikos gaminiai, kurių centras buvo buvęs Gželio vulostas. Šiuo metu produktai gaminami trisdešimtyje buvusių Bronitsky ir Bogorodsky rajonų kaimų ir kaimų, 60 km nuo Maskvos (dabar Ramensky rajonas). Žodis „gzhel“ tikriausiai kilęs iš „deginti“.

Ir šie gaminiai yra tokie geri, žmonės juos taip mėgsta, kad Gželio meno šlovė pasklido ne tik mūsų šalyje, bet ir toli už jos ribų.

Kodėl visiems patinka Gželis? Kuo skiriasi?

Taip, pirmiausia – pagal savo spalvą. Jis visada yra tas pats: balta ir mėlyna. Patys Gželio gyventojai mėgsta sakyti, kad jų dangus, kaip niekur kitur Rusijoje, yra mėlynas ir mėlynas. Taigi jie nusprendė šią mėlyną perkelti į baltą porcelianą.

Tik vienas dažymas... ir koks elegantiškas ir šventinis paveikslas pasirodė! Mėgstamiausias modelis - gzhel rožė... Kartais ji vaizduojama dideliais plačiais potėpiais. O kartais parašyta plonu teptuku. Tada matome kelių rožių puokštę. Tada gėlės išsibarsčiusios ant visų paviršių. Taip pat atsitinka: pačios rožės nėra, yra tik jos žiedlapiai.

Ne tik tapyba, bet ir forma „Gzhel“ gaminiai skiriasi nuo kitų. Tai raugai – dekoratyviniai ąsočiai žiedo formos korpusu, aukštu kupolu, su dangteliu, ilgu lenktu snapeliu, dažnai ant keturių apvalių kojelių.

Kumganai yra panašūs indai, bet be skylės kūne. Ąsočiai, lėkštės, indai, puodeliai ir kt.

Kiek menininkų, tiek įvairių formų. Ir jie visada yra neįprasti ir juokingi. Bet koks daiktas, pagamintas Gželyje, yra įdomus žiūrėti ir grožėtis.

Taigi, akimirką atsidūrėme Gželio dirbtuvėse. Ar jums patiko gaminiai, nudažyti Gzhel paveikslu?

Prašau pasakyti, kodėl visiems patinka Gzhel?

Mokinių atsakymai.

Jai visų pirma patinka jos spalva.

Balta ir mėlyna.

Taip, pirmiausia savo spalva.

Pedagogas: Sėkmės visiems! Pradėkime dirbti.

Praktinis darbas

1. Nupieškite ant popieriaus jums patinkančius Gželio paveikslo elementus (padarykite šabloną) ir iškirpkite iš spalvoto popieriaus.

2. Iškirptus Gželio paveikslo elementus paskirstykite ant lapo ir klijuokite.

Atliktų darbų analizė.

Puikūs vaikinai! Paprašysiu visus darbus padėti ant demonstracinio stalo.

Atsisėskite patogiai, pažiūrėkite į savo darbą. (Mokinių darbų paroda)

Kuo jūsų papuošalai puikūs?

Ką tu galvoji, kai juos darei?

Kokius jausmus sujungei mėlyną ir baltą į vieną kompoziciją?

Išklausoma kelių mokinių nuomonė.

Ką veiksite su savo amatais?

Pamokos rezultatas.

1.Keramika – ką reiškia šis žodis?

2. Netoli kurio miesto yra Gželio kaimas?

Savivaldybės ugdymo biudžetinė vaikų papildomo ugdymo įstaiga Vaikų kūrybos namai

Savivaldybės formavimas Novokubansky rajonas

Pamokos santrauka

"Gzhel ornamentas (taikymas)"

metodininkas

Bondarenko Marina Anatolievna

Novokubanskas, 2014 m

Pamokos „Ornamentas Gzhel (taikymas)“ santrauka.

Data: 2014-03-26

Tikslai:

Supažindinti mokinius su Gželio paveikslu, amato ypatumais.

Išmokite kurti raštus naudodami Gzhel tapybos techniką.

Formuokite dekoratyvinės kompozicijos sudarymo įgūdžius.

Puoselėti moralinį ir estetinį požiūrį į pasaulį, meilę Tėvynei, jos istorijai ir kultūrai.

Ugdykite kūrybinę veiklą, įgūdžius dirbti su meninėmis medžiagomis (guašu, akvarele)

Užduotys:

Savarankiškos kūrybinės veiklos siekis;

Mokinių kūrybinio potencialo ugdymas vaizduotės ir fantazijos aktyvinimo sąlygomis;

Domėtis savo žmonių istorija ir kultūra;

Gebėjimo etapais planuoti darbų atlikimą ugdymas (nuo paprasto iki sudėtingo);

Gebėjimas savarankiškai sukurti būsimo modelio eskizą;

Sąmoningas ir savavališkas teiginio konstravimas, mentalinio ir vizualinio dekoro įvaizdžio kūrimas;

Nepriklausomas Gzhel tapybos modelio modeliavimas;

Sąveika su mokytoju ir tarpusavyje frontaliniu režimu.

Įranga ir medžiagos:

Pristatymas „Gzhel ornamentas (aplikacija)“;

Schemos-lentelės, kuriose vaizduojami Gželio raštai;

Meno medžiagos;

Iliustracijos, vaizduojančios Gželio tapybą.

Laiko organizavimas.

Mokytojas: Sveiki mieli vaikinai!

Mokiniai: Sveiki!

Laba diena visiems, norintiems šiandien pasinerti į kūrybos pasaulį, tapti tikrais amato meistrais.

Mokytojo įžanginė kalba.

Šiandien noriu pradėti mūsų pamoką eilėraščiu.

Yra tokia vieta Maskvos srityje
Balta giraitė, mėlyna upė.
Šioje ramioje Rusijos gamtoje
Pasigirsta magiškų melodijų aidas.
Ir šaltinio vanduo šviesėja,
Ir vėjo alsavimas labiau girdimas.
Žydi rugiagėlių mėlyna Gzhel,
Nepamiršk manęs Gzhel!

P. Sinyavskis

Pamokos tikslo nustatymas.

Su kokia dekoratyvine ir taikomąja daile susipažinsime šiandien pamokoje?

Mokiniai: Gželio tapyba

Ko dar turėtume išmokti klasėje?

Studentai: Tikriausiai turėtume sužinoti Gželio paveikslo istoriją.
- Turime išmokti iškirpti Gželio paveikslo elementus.

Nauja medžiaga. Pristatymo „Ornamentas Gzhel (paraiška)“ peržiūra

Gželis (Gzhel keramika), Maskvos srities keramikos gaminiai, kurių centras buvo buvęs Gželio vulostas. Šiuo metu produktai gaminami trisdešimtyje buvusių Bronitsky ir Bogorodsky rajonų kaimų ir kaimų, 60 km nuo Maskvos (dabar Ramensky rajonas). Žodis „gzhel“ tikriausiai kilęs iš „deginti“.

Ir šie gaminiai yra tokie geri, žmonės juos taip mėgsta, kad Gželio meno šlovė pasklido ne tik mūsų šalyje, bet ir toli už jos ribų.

Kodėl visiems patinka Gželis? Kuo skiriasi?

Taip, pirmiausia – pagal savo spalvą. Jis visada yra tas pats: balta ir mėlyna. Patys Gželio gyventojai mėgsta sakyti, kad jų dangus, kaip niekur kitur Rusijoje, yra mėlynas ir mėlynas. Taigi jie nusprendė šią mėlyną perkelti į baltą porcelianą.

Tik vienas dažymas... ir koks elegantiškas ir šventinis paveikslas pasirodė! Mėgstamiausias modelis yra Gzhel rožė. Kartais ji vaizduojama dideliais plačiais potėpiais. O kartais parašyta plonu teptuku. Tada matome kelių rožių puokštę. Tada gėlės išsibarsčiusios ant visų paviršių. Taip pat atsitinka: pačios rožės nėra, yra tik jos žiedlapiai.

Ne tik tapyba, bet ir forma „Gzhel“ gaminiai skiriasi nuo kitų. Tai raugai – dekoratyviniai ąsočiai žiedo formos korpusu, aukštu kupolu, su dangteliu, ilgu lenktu snapeliu, dažnai ant keturių apvalių kojelių.

Kumganai yra panašūs indai, bet be skylės kūne. Ąsočiai, lėkštės, indai, puodeliai ir kt.

Kiek menininkų, tiek įvairių formų. Ir jie visada yra neįprasti ir juokingi. Bet koks daiktas, pagamintas Gželyje, yra įdomus žiūrėti ir grožėtis.

Taigi, akimirką atsidūrėme Gželio dirbtuvėse. Ar jums patiko gaminiai, nudažyti Gzhel paveikslu?

Prašau pasakyti, kodėl visiems patinka Gzhel?

Mokinių atsakymai.

Jai visų pirma patinka jos spalva.

Balta ir mėlyna.

Taip, pirmiausia savo spalva.

Pedagogas: Sėkmės visiems! Pradėkime dirbti.

Praktinis darbas

Pratimas:

1. Nupieškite ant popieriaus jums patinkančius Gželio paveikslo elementus (padarykite šabloną) ir iškirpkite iš spalvoto popieriaus.

2. Iškirptus Gželio paveikslo elementus paskirstykite ant lapo ir klijuokite.

Atliktų darbų analizė.

Puikūs vaikinai! Paprašysiu visus darbus padėti ant demonstracinio stalo.

Atsisėskite patogiai, pažiūrėkite į savo darbą.(Mokinių darbų paroda)

Kuo jūsų papuošalai puikūs?

Ką tu galvoji, kai juos darei?

Kokius jausmus sujungei mėlyną ir baltą į vieną kompoziciją?

Išklausoma kelių mokinių nuomonė.

Ką veiksite su savo amatais?

Pamokos rezultatas.

1.Keramika – ką reiškia šis žodis?

2. Netoli kurio miesto yra Gželio kaimas?

evaprol

Gzhel tapyba yra senovinis, tradiciškai rusų menas.

„Švelnus mėlynas stebuklas yra nuostabus gzhel» – taip meiliai vadindavo žmonės Rusijoje – visų mylima, stebėtinai dekoruota keramika iš sniego baltumo molio. Be abejonės, gzhel patiekalai, suvenyrai ir žaislai – šie unikalūs originalūs meno kūriniai – nuo ​​neatmenamų laikų ir iki šių dienų yra labai vertinami visame pasaulyje.

Norėdami sukurti tai programos paimkime gražaus šabloną arbatinukas.

Iškirpkite daugybę įvairių dydžių širdelių ir perlenkite jas per pusę.

Pradedame pildyti formą.

Padarome didelių širdelių kompozicijos centrą, o tada fantazuojame.

Štai toks arbatinuko stilius"gzhel"mes tai padarėme.

Susijusios publikacijos:

Neseniai su vaikais vedžiau pamoką „Fėja Gželė“ TIKSLAS: - Supažindinti vaikus su rusų liaudies amatais; ypač su Gzhel.

Siūlau dailės meistriškumo klasę. Gzhel. Rašto piešimas ant popierinės lėkštės. Mano nuomone, tokį liaudį vaikams pristatyti paprasta ir gražu.

Gzhel. Plokštelių dažymas Tikslai: tęsti pažintį su rusų liaudies amatais; supažindinti su Gželio keramika; ugdyti pasididžiavimo kūrybiškumu jausmą.

Vyresniosios grupės Nr.1 ​​mokytojos darbas M. E. Boroninos „Pasaka". Vyresniosios grupės Nr.1 ​​auklėtinės „Pasaka" šešiametės Anos Neumoinos darbas.

Neseniai nusprendžiau pasvajoti. ir taip iš iškirptų širdelių gimė tūrinė „Gzhel“ stiliaus aplikacija. Netrukus įeis darželis aš jus supažindinsiu.

Aš vis išpjaunu širdis, tai taip priklausoma. norisi pjauti ir pjaustyti. Šį kartą nusprendžiau susidraugauti lėkštei. Viskas.

Mieli kolegos ir mano puslapio svečiai, noriu supažindinti jus su savo pomėgiu. Kažkas užsiima pašto ženklų, senų monetų kolekcionavimu.

FTSKM
Tema: „Apsilankymas pas Gželio meistrus“.

Tikslai: supažindinti vaikus su tradiciniu rusų dailės amatu – „Gželio keramika“; su Gželio meistrų gaminiais, jų forma, paskirtis, būdingos Gžel porceliano tapybos ypatybės - spalva, kompozicija; ugdyti pagarbą liaudies amatininkams, tapybos tradicijas.

Medžiagos: Gzhel indai: arbatinukas, samovaras, vazos, cukrinė, sviesto indas, puodeliai, lėkštės; maža skulptūrėlė: katė, arklys, gaidys; N. Suryanovos knyga „Mėlynos Gželio gėlės“; iliustracijos, vaizduojančios Gželio objektus; ženkleliai kiekvienam vaikui su Gželio rozetės gėlės atvaizdu ant apskritimo.

Pamokos eiga

Prieš pamoką mokytoja visiems išdalina ženkliukus su gėle – kvietimu į parodą.

Gželio patiekalų paroda rusiškoje trobelėje. Vaikai įvardija pažįstamus objektus, jų paskirtį. Mokytoja patikslina vaikų atsakymus.

Auklėtojos istorija

Atėjote į gaminių parodą, pavadintą „gzhel“ pagal mažo kaimelio netoli Maskvos pavadinimą. Ten, gamyklose, jie kuria porceliano gaminius. Žmonės juos įsimylėjo, o Gzhelio meistrų šlovė pasklido visoje šalyje ir net užsienyje.

Yra tokia vieta Maskvos srityje -
Balta giraitė, mėlyna upė.
Šioje ramioje Rusijos gamtoje
Pasigirsta magiškų melodijų aidas.
Ir šaltinio vanduo šviesėja,
Ir vėjo dvelksmas gaivus.
Žydi rugiagėlių mėlyna gzhel,
Nepamirškite manęs gzhel.

Visiems patinka „Gzhel“ dėl mėlynos spalvos. Patys gželiečiai sako, kad jų dangus yra mėlynai mėlynas. Taigi jie nusprendė šią mėlyną perkelti į baltą porcelianą.
Visus šiuos daiktus pagamino „Gzhel“ meistrai. Jūs žiūrite į kiekvieną objektą ir žavitės. Pasigrožėkite ir tuo. Gzhel meistrai yra puikūs meistrai. Vieni puodeliai liekni, aukšti, kiti atrodo kaip statinė. Ir kiekvieno rankenos skirtingos. Pažvelkite į šią jauną ponią – tai sviestas, koks gražus jos sijonas, o kokoshnikas kaip rožė.
Gaminius gamina skulptoriai, dailininkai, amatininkai.
Pirmiausia meistras padaro formą ir į jas pila tirpalą. (Pagrindines prekes rodyti nuotraukose). Tada produktai iškaitinami krosnyje, kad būtų stiprūs.
Tačiau įdomiausia dirbtuvė yra vaizdingoji. Čia dirba menininkai – žmonės, kurie piešia daiktus po šaudymo. (Rodyti nuotraukas su dirbtuvių amatininkėmis). O dabar baltame fone iš po menininko rankos iškyla magiški raštai, mėlynai mėlynos spalvos. Visi gaminiai yra padengti specialia glazūra, todėl yra tokie blizgūs.
Išilgai visų gaminių krašto uždedama kraštinė. (Pakvieskite vaikus pažvelgti į samovarą ir cukrinį, įvardykite puošybos elementus: juostele, taškelius, potėpius, apvadus).

Kokia patiekalų puošmena? (Gėlės, šakelės, lapai, paukščiai, žmonių figūrėlės).

Mėlynos kekės ant mėlynų šermukšnių
Mėlynos aušros ir mėlyni paukščiai -
Niekas nepranoksta šio grožio...

Kas jums labiausiai patiko „Gzhel“ meistrų gaminių parodoje?
– Kokie raštai buvo patys neįprastiausi? (Vaikai atsako, priežastis).

Po pamokos grupėje organizuojama gaminių paroda su Gzhel tapyba. Apsvarstykite juos su vaikais. Pasiūlykite pažiūrėti, ar namuose yra tokių gaminių, o tada pasakykite.

Tapyba

Tema: „Žiemos antklodė“.

Tikslai: toliau supažindinti vaikus su Gželio meistrų gaminiais, su Gželio paveikslu; mokyti įžvelgti indų grožį, audinių gaminius, dekoruotus Gželio paveikslu; išmokti išgauti skirtingus mėlynos spalvos atspalvius skiedžiant mėlynus dažus vandeniu; pamatyti spalvos ir jos atspalvio ypatybes; plėsti vaikų supratimą apie meną ir amatus; ugdyti meilę ir pagarbą rusų kultūrai.

Medžiagos: Gzhel indai; audinio gaminiai, dekoruoti Gzhel paveikslu: servetėlė, staltiesė, prijuostė, kumštinės pirštinės, marškiniai, sarafanas; kiekvienas vaikas turi po 10 * 10 balto popieriaus kvadratą, padalintą į keturias dalis įstrižai, mėlyną guašą, paletę, popierių pratimams, teptuką.

Pamokos eiga

Ramiame priemiestyje
Teka upė Gželočka.
Prie šios upės
Kaimas to vertas.
Palei upę bėga gluosnių tankiai,
Šiame kaime gyvena amatininkai.
Jie gamina dažytus indus,
Jie daro stebuklą mėlynos ir baltos spalvos.

Mokytojas siūlo parodoje apsvarstyti gražius indus, audinių gaminius, papuoštus Gzhelio paveikslu.
– Kokius gaminius matote?
– Kuo jos puoštos? (Raštai.)
– Kaip atrodo šios gėlės? (Ant varpelio, ramunėlių, rožių, chrizantemų.)
– Kokios spalvos dažus naudoja meistrai? (Mėlyna, šviesiai mėlyna.)

Spalvos sukasi skambiomis bangomis,
Kad našlaitės spindėtų.
Raštas teka po amatininkės ranka,
Kad jis niekur nepasikartotų.

Mokytojas pakviečia vaikus pasidaryti kelis tos pačios spalvos atspalvius. Parodo, kaip paletėje, pridėjus vandens, galima išgauti šviesesnius atspalvius.
Vaikai mokosi gauti skirtingus mėlynos atspalvius. Tada pirmasis trikampis nudažytas spalva, kitas - atspalviu, kiekvienas šviesesnis nei ankstesnis.
Pamokos pabaigoje vaikai, padedami mokytojos, sujungia visus kvadratėlius ir klijuoja ant pagrindo. Rezultatas yra didelė drobė, kuri atrodo kaip žiemos antklodė.

Tapyba

Tema: „Susipažinimas su tradiciniu rusų dailės amatu – „Gželio keramika“ ir paprastų tapybos elementų (įvairių storių ir atspalvių tiesios linijos, taškai) kūrimas.

Tikslai: toliau supažindinti vaikus su Gželio amatininkų gaminiais; mokyti įžvelgti mažųjų skulptūrėlių grožį; sudaryti įvairių dydžių ir taškų tiesių linijų raštą; maišydami mėlyną ir baltą guašą gaukite mėlyną (mėlyną) atspalvį; skatinti pamatyti šių gėlių grožį; ugdyti pagarbą amatininkų darbui.

Medžiaga: Gzhel indai: arbatinukas, samovaras, vaza, cukrinė, sviesto indas, puodeliai, pieno ąsotis; mažos skulptūrėlės: katė, šuo, gaidys, tigro jauniklis; iliustracijos, vaizduojančios Gželio objektus ir pagrindinius Gželio raštus; kiekvienas vaikas turi 5 * 20 cm popieriaus juostelę, mėlyną ir baltą guašą, dviejų dydžių šepetėlius, baltą popierių tonams maišyti.

Pamokos eiga

Mokytojas kviečia vaikus į „Gzhel“ gaminių parodą.

Vaikai apžiūrinėja figūrėles ir indus. Mokytojas atkreipia dėmesį į tai, kad figūrėlės yra kaip žaislai - juokingi, juokingi, blizgūs ir visi dekoruoti tos pačios spalvos dažais - mėlyna ir jos atspalvis - mėlyna; kad indai puošti apvadu – siaura mėlyna plona juostele, apačioje yra taškelių ar mažų potėpių.

Meistras paėmė į rankas teptuką ir panardino jį į dangaus žydrynę,
Vietoj drobės jis paėmė žiemos atvirų erdvių baltumą, rusišką ...
Ir raštai, monogramos liejosi, paukšteliai plazdėjo, žydėjo
sodai...
Staiga suskambo mėlyni lašai, ruso stebuklas
žiemos,
Su tuo pačiu skambiu pavadinimu Gzhel.
N. Savčenko

Mėlyną spalvą mokytoja siūlo išgauti maišant mėlyną ir baltą guašą. Vaikai ant atskiro popieriaus lapo sumaišo dvi spalvas, stengdamiesi, kad prie mėlynos spalvos pridėjus daugiau baltų dažų, mėlyna spalva taptų šviesesnė.
Toliau vaikai atlieka užduotį – balto popieriaus juostelę puošia raštu: mokosi brėžti tiesias lygiagrečias įvairaus storio ir atspalvių linijas, piešti taškelius ir apskritimus.
Pamokos pabaigoje vaikai kartu su mokytoja apsvarsto visus darbus, priklijuodami juosteles 2-3 objektų siluetams.

Tapyba

Tema: „Sienos. Krašto piešinys“.

Tikslai: toliau supažindinti vaikus su liaudies amatais; išmokti atsižvelgti į raštą, išryškinti jo elementus – taškus, banguotas ir arkines linijas, kilpas; išmokti piešti ribas ant siauros popieriaus juostelės; paskatinti jus pamatyti mėlynos ir baltos spalvos grožį; ugdyti estetinius jausmus.

Medžiagos: Gzhel indai su krašto dekoravimo galimybėmis, maža skulptūrėlė, baltas popierius 10 * 20, padalintas išilgai į dvi dalis, mėlynas guašas, plonas šepetys.

Pamokos eiga

Mokytojas kviečia vaikus į „Gzhel“ indų parodą:

Mėlynos ir baltos spalvos patiekalai,
Pasakyk man, iš kur tu?
Tai galima pamatyti iš tolo
Ir pražydo gėlėmis?

Vaikai svarsto indų dekoravimo galimybes, padedami mokytojo išryškina pagrindinius rašto elementus: mokytojas parodo kraštelį, kuris puošia visus indus – tai arba plona tiesi juostelė, arba banguotos ar išlenktos mėlynos linijos. kurio apačioje yra taškelių arba mažų potėpių.
Tada mokytojas kviečia vaikus atlikti pratimus, kad susipažintų su pagrindiniais sienų elementais. Parodo vaikams, kaip reikia laikyti teptuką atliekant darbą (trimis pirštais, statmenai lapui), paaiškina, kad linijas reikia piešti teptuko galiuku.
Pamokos pabaigoje mokytoja surengia darbelių parodą, pagiria visus vaikus. Vaikai pasirenka kūrinius, kurie jiems labiausiai patinka.

Taikymas

Tema: „Gželio gėlė“.

Tikslai: toliau supažindinti vaikus su liaudies amatais; mokyti įžvelgti indų grožį, audinių gaminius, dekoruotus Gželio paveikslu; išmokite iškirpti apskritimą sklandžiai suapvalindami kvadrato kampus, perpjaukite apskritimą išilgai raukšlės per pusę; sudaryti iš dalių – apskritimų, puslankių ir siauros juostelės – nežydėjusių ir žydinčių gėlių vaizdai; aplikacijoje naudokite du mėlynos spalvos atspalvius; pataisyti tvarkingo klijavimo būdus.

Medžiagos: „Gzhel“ meistrų gaminių paroda; iliustracija, vaizduojanti gėlę ir pumpurus; flanelegrafas ir gėlių dalys; du tamsaus atspalvio puslankiai (žiedlapiai) žydinčiai gėlei ir du skirtingo dydžio apskritimai pumpurui, keli mėlyni ir mėlyni puslankiai (lapai), juostelė (stiebas) suklijuota nugaros pusė flanelė; kvadratas pjovimo technikoms parodyti. Kai kurie vaikai turi 5 * 5 cm ir 4 * 4 cm kvadratus tos pačios spalvos, bet skirtingų atspalvių, o kiti turi 5 * 5 cm ir 2,5 * 2,5 cm kvadratus pumpurams; dviems vaikams siauros juostelės 13 * 0,5 cm (stiebeliai); žirklės, klijai, stačiakampiai balto popieriaus lapai aplikacijai klijuoti.

Pamokos eiga

Mokytoja sako, kad pavasarį daug žydi skirtingos spalvos pievose, gėlynuose, soduose ir parkuose. Rodoma iliustracija, kurioje pavaizduotos visiškai žydinčios gėlės ir pumpurai. Paaiškina, kad žydinčios gėlės visi žiedlapiai matomi, bet pumpuro žiedlapiai dar susilankstę, o viduje esančių nesimato.
Jis sako, kad šiandien vaikai išmoks pavaizduoti žydinčią gėlę ir pumpurą. Tačiau šios gėlės bus ne paprastos, o pasakiškos - Gzhel.
Padeda prieš juos flanegrafą, ant kurio prieš tai buvo pritvirtinti du mėlyni stiebai (tiesios juostelės). Jis sako, kad pumpurą galima nupiešti iš dviejų apskritimų – didelio ir mažo. Jo žiedlapiai užlenkti (uždeda didelį apskritimą ant stiebo), o esantys pumpuro viduje dar tik pradeda dygti (uždeda mažą apskritimą, kad būtų per pusę didelio). Klausia vaikų, kokios spalvos dideli ir maži apskritimai, iš kurių buvo suformuotas pumpuras (mėlynas, bet skirtingų atspalvių, didysis šviesesnis, o mažasis tamsesnis).
Toliau mokytojas klausia: „Ko trūksta mūsų nežydėjusiai gėlei? Vaikai atsako.
Mokytojas tęsia: „Lapus galima padaryti iš puslankių“. Skambina vaikui ir kviečia prisegti lapelius prie stiebo.
Tada mokytojas dėlioja žydinčią gėlę. Pirma, viršutiniai žiedlapiai, kurie yra šiek tiek atskirti, tada apatiniai. Atkreipia vaikų dėmesį, kad lapus prie stiebo galima pritvirtinti ir kitaip nei pirmąją gėlę – išgaubta puse žemyn.
Kviečia vaikus pasirinkti, kas reprezentuos pumpurą, o kas – žydinčią gėlę.
Paaiškina ir parodo, kaip iš kvadrato iškirpti apskritimą (pradėkite nuo kvadrato krašto vidurio ir suapvalinkite kampą iki kitos pusės vidurio, kad jis išnyktų; visi keturi kampai turi išnykti, tada apskritimas pasirodys norimo dydžio).
Vaikai gali priešais save padėti kvadratą ir pirštu parodyti, kur žirklėmis nukirps apskritimą.
Mokytoja klausia vaikų, nuo ko pradėti darbą. Ar gėlės galvutei visi turės perpjauti apskritimą per pusę? Vaikai atsako.
Darbo metu mokytojas pasirūpina, kad vaikai, karpydami apskritimus, išnaudotų visą kvadratų paviršių, kaire ranka sklandžiai pasutų kvadratą link žirklių ašmenų; pataria pradėti nuo gėlės galvutės ir tada klijuoti stiebą.
Pamokos pabaigoje visi darbai išdėliojami ant stendo arti vienas kito. Iš programų pasirodo gražus „Gzhel“ skydelis.

Tema: „Pažintis su keramikos menu. Indų lipdymas (puodelis su rankena) ".

Tikslai: supažindinti vaikus su keramikos menu; ugdyti domėjimąsi puodžiaus darbu, liaudies tradicijomis, papročiais; toliau mokyti atsižvelgti į Gželio meistrų gaminius, atpažinti pažįstamus objektus; supažindinsime su modeliavimo medžiaga – moliu; išmokti lipdyti puodelį iš molio spaudžiant, kočiojant ir tepant; skiepyti meilę ir pagarbą liaudies amatininkų darbui.

Medžiagos: iliustracijos su keramikos dirbtuvių atvaizdu, indai: lėkštės, puodeliai, indas, arbatinukas, papuoštas Gzhel paveikslu,
molis, drėgnos servetėlės ​​ir kempinė.

Pamokos eiga

Lentoje yra iliustracijų, vaizduojančių keramikos dirbtuves; ant stalo – tapytos keramikos paroda.
Auklėtojas. Senovėje moliniai indai pirmiausia buvo lipdomi rankomis, o vėliau buvo išrastas puodžiaus ratas, kuris leido greičiau lipdyti indus. Tada meistrai išpuoselėtus indus apdegė ir papuošė savo pačių sugalvotu raštu. Banguota linija žymi vandenį, tiesios linijos – žemę, taškai – sėklas, o įstrižos – lietų.
Be to, mokytojas kviečia vaikus pamąstyti apie keraminių indų parodą.
Auklėtojas.
– Kas yra mūsų parodoje? (Patiekalai.)
- Kas ji? (Blizgantis, gražus.)
– Kam skirtas šis patiekalas? (Patiekalų paskyrimas.)

Tikėkite ar ne,
Tačiau gražiausias paveikslas yra Gzhelio paveikslas.
Puodeliai, arbatinukai ir indai -
Visi patiekalai yra tik stebuklas!

Mokytojas siūlo puodelį lipdyti presavimo būdu, patikslina rankenėlės tvirtinimo prie puodelio būdą – ištepimą, primena, kad dirbant su moliu būtina nuolat drėkinti rankas audeklu. Mokytojas suteikia reikiamą pagalbą pamokos metu, pasiūlo, kaip geriausiai perteikti gaminio formą, padaryti puodelį stabilesnį, išlyginti nelygumus drėgna kempinėle.
Pamokos pabaigoje vaikai deda savo darbelius ant stalo ir apžiūrinėja, lygina su Gželio meistrų pagamintais patiekalais. Mokytojas giria vaikus, atkreipia dėmesį į vaikų sukurtų puodelių formos grožį.

Tiesiogiai švietėjiška veikla ant piešinio: „Indų dažymas“ (Gzhel)

Tikslas: Išmokyti vaikus piešti indus pagal Gželio raštus.
Užduotys:
1. Išmokykite vaikus piešti piešinį ant arbatinuko formos pagal Gželio keramiką, perteikdami būdingus tapybos elementus, spalvas nuo šviesiai mėlynos iki tamsiai mėlynos. Išmokite gražiai išdėstyti raštą ant formos.
2. Išmokite teptuko galu nupiešti šapalo gėlę, šakas, žolę, garbanas. Dažykite ant apvalių formų, pirmiausia išilgai krašto, tada į vidų
viduryje iš kairės į dešinę, iš viršaus į apačią sujungtomis linijomis. Išmokykite vaikus veisti dažus naudojant paletę.
3. Puoselėti domėjimąsi Gželio keramika, norą perteikti tapybos turtingumą, vaizdingumą.
Paskirtis:ši pamoka skirta vyresniajai - parengiamajai 5-7 metų grupei, jauniesiems auklėtojams, papildomo ugdymo mokytojams, tėveliams.

Ankstesnis darbas:
Vaikai per pasakojimą susipažino su šio atsiradimo istorija
tapyba apie meistrus. Pažintis su iliustracijomis, filmo juostos peržiūra
„Rusijos meistrai“. Ekskursija į muziejų. Poletaeva į parodą
„Taikomoji dailė“.
Medžiaga:
Didelis lapas arbatinuko, teptuko, stovo, paletės, akvarelės, dažų pavidalu.

Pamokos eiga:

Porcelianinio stebuklo kraštas
O aplink jį miškai...

Patiekalai su mėlynomis akimis -
Vazos, arbatinukai ir indai
Iš ten ryškiai šviečia
Kaip gimtasis dangus!




Būtent šiuo gražiu, švelniu eilėraščiu noriu pradėti ekskursiją į muziejų. Į muziejų, kur yra indų iliustracijos, bet ne paprasti indai, o Gželio keramika.
Taigi. Tam tikroje karalystėje, Rusijos valstybėje, netoli nuo Maskvos, tarp miškų ir laukų yra Gželio miestas.
Seniai - gyveno seniai - buvo drąsių taip sumanių, juokingų taip
gražūs meistrai. Kai jie susibūrė ir pradėjo galvoti, kaip galėtų geriau parodyti savo įgūdžius, įtikti visiems žmonėms ir garsinti savo kraštą. Pagalvojau – pagalvojo ir sugalvojo. Savo namuose jie rado nuostabaus molio, balto – balto, nusprendė iš jo lipdyti
įvairių patiekalų, bet tokių, kokių pasaulis dar nematė. Kiekvienas meistras pradėjo rodyti savo įgūdžius. Vienas arbatinukas apakino, kitas meistras pažiūrėjo ir ne arbatinuko lipdė, o apakino ąsotį, trečią indą. Kiekvienas meistras pradėjo lipdyti savo patiekalus, ir nebuvo nė vieno gaminio
panašus į kitą. Tačiau „Gzhel“ meistrai savo gaminius puošė ne tik tinku, bet ir dažė indus skirtingų atspalvių mėlynais dažais. Ant indų piešė įvairius tinklelių raštus, juosteles, gėles. Paveikslas pasirodė labai įmantrus, elegantiškas. Žmonės pamėgo gražius patiekalus ir pradėjo tai vadinti „švelniai mėlynu stebuklu“. Meistrai visame pasaulyje šlovino savo mėgstamą kraštą, visiems pasakojo, kokie sumanūs meistrai gyvena Rusijoje. Pasaka - istoriją pasakoja mokytoja pagal rusų liaudies melodiją
„Palei Volgą – Motina“.
Šiandien aplankysime Gželio keramikos parodą.
Pažiūrėkite ir pasakykite man, prašau, kokius daiktus nutapė Gželio meistrai? O kokius tapybos elementus jie naudojo?
papuošti savo gaminius? (gėlės, žolė, lapai, garbanos, šakos). Kokias pagrindines spalvas savo gaminiuose naudoja meistrai?
O dabar noriu pakviesti jus tapti Gzhel meistrais.
Sėdėkime visi prie savo stalų. O virdulį dažysime. Pažiūrėkite, kaip aš dažiau virdulį. Kokie elementai naudojami dažant arbatinuką? O dabar parodysiu, kokia seka piešti šiuos elementus. Pradėkime nuo šapalų gėlės. Pirmiausia nupieškite didelį žiedlapį centre, tada du mažus šonuose.
Virš žiedlapio dažysime šviesiai mėlynai, paletėje atskiesime dažus (vandens paletėje labai mažai, nes dažai turi greitai išdžiūti). Mes dažome žiedlapį išilgai krašto iš kairės į dešinę ištisinėmis linijomis be tarpų. Dirbame su mėlynais dažais. Dabar leiskite gėlei išdžiūti, o šepečio galu išilgai viršutinio ir apatinio kraštų nupiešime šaką, žolę, garbanas. Tu tai žinai ir aš to neparodysiu. Mūsų gėlė nudžiūvo ir dabar ją puošime. Papuoškime tamsiai mėlynais dažais. Su tokiais dažais dirbame kaip tikri meistrai. Norėdami tai padaryti, teptuko galu paimkite tamsiai mėlynus dažus ir nubrėžkite ploną liniją palei gėlės kraštą.
Dabar pasakykite man, kur pradedame piešti arbatos puodą. O kai pradedame puošti gėlę tamsiai mėlynais dažais.
Vaikų savarankiškas darbas atliekamas skambant rusų instrumentams.










Mokytojas atlieka individualų darbą. Darbo pabaigoje vaikai surengia savo darbų parodą ir ją analizuoja.
Po parodos mokytojas pakviečia vaikus išgerti arbatos iš Gzhel tarnybos.
Tai vaikų gaminami arbatinukai.