Utbildningsportal. Utveckling av en lektion om ämnet "Livet är heligt" (4:e klass, sekulär etik) "Gör inte mot andra vad

Lyudmila Kuznetsova
Lektionssammanfattning om orxe "Mänskligt liv är det högsta moraliska värdet"

Människoliv är det högsta moraliska värdet

Mål:

konceptbildning liv, Hur högsta moraliska värde

Uppgifter:

personlig

Utveckla självständighet och personligt ansvar för sina handlingar baserat på idéer om moraliska normer;

Utveckla förmågan att utvärdera sitt beteende och ta ansvar för sina handlingar;

Forma en respektfull inställning till intressen, värden, andra människors frihet.

meta-ämne

Utveckla kommunikations- och samarbetsförmåga i grupparbetet;

Utveckla en vilja att lyssna på samtalspartnern, föra en dialog, erkänna möjligheten att det finns olika synpunkter och allas rätt att ha sin egen position;

Utveckla förmågan att lyfta fram huvudpunkterna i texten i enlighet med pedagogisk uppgift;

ämne

Skapa förutsättningar för eleverna att bli medvetna, förstå och acceptera sådant värden, Hur moralisk, nåd i mänskligt liv.

Utrustning: presentation till lektion, material som krävs för grupparbete

Under lektionerna

I. Motivation

Killar, våra lektion vi börjar med att titta på ett videoklipp från liknelsen

O livets värden. eller 1000 bollar

Titta och fundera på vad som händer idag lektionen kommer att diskuteras.

Vad kommer att diskuteras kl lektion? (O liv)

Vad förstod jag? man om livet? (svar)

Vad symboliserade bollarna? (vecka liv)

Du såg att antalet bollar minskade väldigt snabbt, så mänskligt liv, det går över väldigt snabbt.

II. Uppdatering och provlärande aktivitet

Öppna din lärobok och läs ämnet lektion.

namn värden att du vet. barns svar

Läs i läroboken

Titta på tavlan och välj vad som är för dig värde i livet.

Adel, dator

vänlighet, mobiltelefon

mod, dyra leksaker

rättvisa, vackra kläder

ärlighet, bil

Vem är från 1 kolumn, vem från 2?

Och så såg vi att alla människor har sina egna värderingar i livet.

Vem ska säga vad som är skillnaden? värden för 1 kolumn från 2

Värderingar som kan köpas kallas material, och i 1 kolumn värden som du inte kan köpa, de måste finnas i din själ person, sådan värderingar kallas andliga.

Läs i läroboken vad vi kommer att lära oss idag om lektion?

Idag på lektion vi ska prata om värden, låt oss ta reda på vad det är det högsta värdet och hur detta högsta värde skydda och bevara.

III. Målsättning och uppbyggnad av ett projekt för att ta sig ur en svårighet

Vilket mål ska vi sätta upp?

Ta reda på vilken livsvärden mest betydelsefull för person?

Förstå varför människor älskar liv och hur uttrycks kärlek? liv.

Förstå varför du behöver leva, vad livet är värdefullt.

Var kan vi hitta information om vårt ämne?

Vi kommer att arbeta med ämnet och uppnå våra mål om de frågor som ställs på tavlan,

Inkludering i kunskapssystemet och upprepning

Arbeta med läroboken sid. 60.

Barn som läser text - arbeta i grupp (hitta svar på frågor)

1 grupp 1-2 st

a) Vad värdesätter vi i liv? Vad är det viktigaste? värde?

b) Vilken livet är särskilt värdefullt? Vem ska göra livet är så?

2 grupp 3-4 mom

c) Kan det vara så värdefullt olyckligt liv? Vad ger det oss?

d) Vad är huvudsaken i livet för en person?

3 grupp 5-7 mom

e) Vad beror föräldrarnas lycka på?

f) Vem bryr sig om människors hälsa i hög ålder?

g) Varför? Vi svarar inte än

Grupp 4 arbetar med "Kloka tankar"

Hitta de viktigaste orden som indikerar livsvärden.

Kontrollera ditt arbete utifrån frågor. Selektiv läsning.

Som värden mest betydelsefull för person?

Moralisk samhället kan byggas på en andlig grund, men den materiella sidan är också viktig, men den bör vara sekundär.

Varför älskar människor liv?

Som livet är värdefullt?

Du måste leva på ett sådant sätt att de runt omkring dig mår bra.

(videosekvens)

Vilka av dessa personer känner du?

Vad gav de till människor?

Vad fick du i gengäld? (erkännande av människor, tacksamhet)

Varje Mänsklig medan han lever, ger människor glädje och tar emot glädje från människor?

Låt oss nu gå tillbaka till vårt värden, TA VÄND tänk om din åsikt om livets värden, du kan ändra det.

V. Primär konsolidering.

Dela in i 4 grupper för att skapa kreativa mini- projekt:

Ett projekt "Lexikon värden» -Distribuera värden i två kolumner

B) Projekt "Visdomens sida"-Välj ordspråk och talesätt som talar om livsvärden , arbeta med uttalanden från fantastiska människor.

B) Projekt "Litterär sida"- Analysera och korrelera litterära verk och livsvärden.

D) Projekt « Vår klass livsvärden» .- analysera våra klassvärderingar

Projektskydd

Vi har en sista fråga kvar

g) Varför mänskligt liv har ett särskilt värde?

Gå igenom texten i läroboken. Vilket avsnitt skulle du ta som din slutsats? lektion? (sista stycket)

Läs det högt.

Varför livet är det högsta värdet?

Varje människas liv- källan till hans glädje, lycka, kreativitet. Hon är okränkbar. Ingen har rätt att beröva en annan människas liv. Detta innebär det strängaste straffet i något land.

VI. Reflexion

D.Z. Sök och läs materialet på det här ämnet i andra informationskällor.

Tänk och analysera ditt livsvärden.

Arbeta igenom frågorna sida 61

Och avslutningsvis vill jag berätta en liknelse till (bild nr 25)

I ett möte argumenterade de för att i världen för den värsta personen. Vissa sa sjukdom, andra sa död, andra sa fattigdom. Många saker sades. frågade Salvia:

Och vad tycker du?

Det är dåligt när det du vill inte går i uppfyllelse”, svarade vismannen. "Men det är mycket värre när något du inte vill ha blir verklighet", tillade han efter att ha tänkt efter. Låt det vara i ditt bara det blir sant i livet, vad du vill och önskar och låt dina önskningar vara baserade på sanna, inte imaginära värden.

Publikationer om ämnet:

Idrottstävling för barn seniorgrupp deras morföräldrar tillägnad dagen en äldre person. Mål: stärka relationer.

Presentation "Huvudvärdet för varje person är hälsa!" Huvudvärdet för varje person är hälsa! God stark hälsa gör att du kan uppnå många allvarliga mål, medan du är svag.

Sammanfattning av konstlektionen "Skapa modeller av föremål i en persons vardagliga miljö. mammas halsduk" Kommunal budget läroanstalt”Grundskola nr 1 uppkallad efter. M. M. Prishvin" Sammanfattning av konstlektionen "Skapa modeller.

Lektionssammanfattning om Orcse i 4:e klass "Mercy är livets lag" Lektionssammanfattning för ORKSE-modulen "Fundamentals of Secular Ethics" Ämne: Barmhärtighet är livets lag. Mål: att skapa förutsättningar för begreppsförtrogenhet.

Naturens och människans värld. Lektionssammanfattning för elever i årskurs 2 med funktionsnedsättning "Hur och vilken typ av transport att resa" Lektionens ämne: Hur och vilken transport man ska resa. Syfte med lektionen: Befästa barns kunskaper om olika typer transport, deras syfte, transportsätt;

Shutova Elvira Valeryanovna
Jobbtitel: lärare primärklasser
Läroanstalt: Kommunal utbildningsinstitution "Novoigirmenskaya gymnasieskola nr 3"
Lokalitet: r.p. Nya Igirma Irkutsk-regionen
Materialets namn: metodutveckling
Ämne: Presentation för lektionen på ORKSE "Mänskligt liv är det högsta moraliska värdet"
Publiceringsdatum: 28.08.2017
Kapitel: grundskoleutbildning

Kommunal utbildningsinstitution "Novoigirmenskaya gymnasieskola nr 3"

grundskolelärare

Shutovva E.V.

Mänskligt liv

Mänskligt liv

– högst

– högst

moralisk

moralisk

värde

värde

En man är född

Skapa ditt eget liv.

En man är född

ATT BARA LEVA!

Vad vi värdesätter i

liv? Som

huvudvärdet?

Vilket liv

särskilt värdefullt? WHO

måste göra

Är livet så här?

A.S. Pushkin - poet

Yu.A. Gagarin - kosmonaut

Anna Kournikova -

tennisspelare

A.B. Pugacheva - sångare

M.V.Lomonosov –

poet och vetenskapsman

antik grekisk läkare

De gav folk sitt

De gav folk sitt

talang, kunskap, kreativitet

talang, kunskap, kreativitet

Vad är det viktigaste i livet för en person?

Vad beror föräldrarnas lycka på?

Vem bryr sig om människors hälsa i hög ålder?

Varför är människolivet speciellt?

värde?

Att värdera livet för vilken person du behöver

håll dig till den gyllene regeln

moral.

"(Gör inte) som

mot andra som detta

som du (inte) vill,

så att de agerar enl

mot dig."

För cirka 2 och ett halvt tusen år sedan

bodde i Himalaya

vem

"upplyst" Han var en prins, men lämnade

ditt rike att resa. Att lära känna världen

han visste mycket om sorg och ondska bland människor. Buddha

ville lära människor att vara glada, att visa

deras väg till lycka. Buddha trodde det lyckligtvis

Måste gå

längs de goda tankarnas väg, snäll

ord och goda handlingar.

Buddha lär oss:

"Gör det inte

andra det

vad tror du

ondska."

Ungefär samtidigt i

i kungariket Lu i Kina bodde en stor

filosof Konfucius (eller lärare

Kuhn). Han ville också lära folk

att leva rätt, inte att begå

misstag, gör inget ont. han

sa att han ville uppnå detta

”så att de gamla lever i fred, alla

vänner var trogna och ungdomar

älskade de äldste."

Konfucius sa:

"Endast godhet leder till lycka."

I Indien finns en övertygelse om att

en gång i tiden föddes där

den första mannen Manu är den första profeten,

stamfader till människor. Han levde länge och han

det fanns barn, barnbarn, barnbarnsbarn. Han var väldigt

klok och att lära människor att leva efter

sant, det stämmer, han skrev en bok,

som kallas "Laws of Manu".

Innebörden av Manus lagar:

"Gör inte mot andra vad

skulle skada dig."

I det som en gång fanns

delstaten Judéen

det judiska folket var

ledaren är Moses. De

respekterade och hedrade honom för

att han befriade dem, tog dem bort

från egyptiskt slaveri. I

restid (med

befrielse) judar och

Moses upplevde mycket

svårigheter, men hjälpte dem

Gud. Det är på väg till berget

Mose fick 10 av Gud

bud enligt vilka

människor måste leva.

Guds tio bud.

1. Jag är Herren, din Gud, och det finns inga andra gudar utom

Mig.

2. Gör inte dig själv en idol eller någon bild; Inte

tillbe dem och inte tjäna dem.

3. Ta inte Herrens din Guds namn förgäves.

4. Arbeta i sex dagar och gör allt ditt arbete, och

den sjunde - lördag - är vilodagen, som

tillägna det åt Herren din Gud.

5. Hedra din far och din mor, må du vara välsignad

på jorden och långlivad.

6. Du skall inte döda.

7. Begå inte äktenskapsbrott.

8. Stjäl inte

9. Bär inte falskt vittne.

10. Begär inte något som tillhör andra.

Jag älskar dig livet

Jag älskar dig livet

Vilket i sig inte är nytt.

Vilket i sig inte är nytt.

Jag älskar dig livet

Jag älskar dig livet

Jag älskar dig igen och igen.

Jag älskar dig igen och igen.

Nu är fönstren upplysta,

Nu är fönstren upplysta,

Jag går hem från jobbet trött.

Jag går hem från jobbet trött.

Jag älskar dig livet

Jag älskar dig livet

Och jag vill att du ska bli bättre.

Älska ditt liv!

Älska ditt liv!


För att se presentationen med bilder, design och bilder, ladda ner filen och öppna den i PowerPoint på din dator.
Textinnehåll i presentationsbilder:
Lektion om grunderna i sekulär etik "Livet flödar bland människor" Presentationen förbereddes av Chernyshova Lyudmila Nikolaevna Mål för lektionen: Vårt liv flödar bland människor. Vad är viktigt att förstå i detta avseende? Vad sa det förflutnas tänkare om detta?Hur bygger vi relationer med människorna runt omkring oss?Vad är huvudsaken i interaktion med dem? Marcus Aurelius Människor föds för varandra. Johann Wolfgang Goethe Endast i människor kan en person känna igen sig själv. Lev Nikolaevich Tolstoy Varje person vet att han inte behöver göra det som skiljer honom från människor, utan vad som förbinder honom med dem. Walter Scott Om människor inte lär sig att hjälpa varandra, kommer människosläktet att försvinna från jordens yta... Vilken slutsats kan dras av dessa påståenden?Först i samspel med människor känner vi oss själva. Genom att hjälpa andra och koppla ihop våra tankar och handlingar stärker vi våra moraliska relationer med andra människor. Claude Hadrian Helvetius Människor föds inte, utan blir som de är. Demokrit Goda människor blir bra mer av träning än av naturen. Abdurahman Jami Den bästa bland människor är den som ger andra mer nytta. Benedict SpinozaDet mest fördelaktiga för människor att göra är det som hjälper till att STÄRKA VÄNSKAP. För att sammanfatta, är det viktigt att bestämma inte bara VAD du vill bli i livet, utan viktigast av allt, VAD du vill bli. en god man och för att gynna människor är mental träning nödvändig.Vi måste sträva efter att göra goda gärningar och stärka vänskapliga relationer med människor. Låt oss tänka...Vad ska vi inte tillåta i relationer med människor, respektera dem och oss själva? Jean de La Bruyère Människor värderar för lite möjligheten att skänka glädje till sin granne. Heinrich Mann Människor... har inte lärt sig att respektera sig själva, och därför livet. Varför är behovet av att behaga människor och samtidigt respektera sig själv? viktig kvalitet person??? För det är här tillgivenheten för en annan person och självkänsla manifesteras starkast. Denna kombination är viktig i alla livssituationer!!! Jean-Jacques Rousseau: Människor! Var human! Detta är din första plikt. Var så här för alla förhållanden, för alla åldrar, för allt som inte är främmande för människan. Frågor att granska Vad fick de stora tänkares uttalanden dig att tänka på? Hur förstår du Goethes ord "Bara hos människor kan människan känna sig själv?" Läxa: Skriv ett svar till Jean-Jacques Rousseau på hans vädjan till människor.

Mål:

bildning av begreppet liv som högsta moraliska värde

Uppgifter:

personlig

Utveckla självständighet och personligt ansvar för ens handlingar baserat på idéer om moraliska normer;

Utveckla förmågan att utvärdera sitt beteende och ta ansvar för sina handlingar;

Utveckla en respektfull attityd till andra människors intressen, värderingar och frihet.

meta-ämne

Utveckla kommunikations- och samarbetsförmåga i grupparbetet;

Utveckla en vilja att lyssna på samtalspartnern, föra en dialog, erkänna möjligheten att det finns olika synpunkter och allas rätt att ha sin egen position;

Utveckla förmågan att lyfta fram huvudpunkterna i texten i enlighet med pedagogisk uppgift;

ämne

Att skapa förutsättningar för elever att inse, förstå och acceptera sådana värderingar som moral och barmhärtighet i mänskligt liv.

Utrustning: presentation för lektionen, material som krävs för grupparbete

Ladda ner:


Förhandsvisning:

Människoliv är det högsta moraliska värdet

Mål:

bildning av begreppet liv som högsta moraliska värde

Uppgifter:

personlig

Utveckla självständighet och personligt ansvar för ens handlingar baserat på idéer om moraliska normer;

Utveckla förmågan att utvärdera sitt beteende och ta ansvar för sina handlingar;

Utveckla en respektfull attityd till andra människors intressen, värderingar och frihet.

meta-ämne

Utveckla kommunikations- och samarbetsförmåga i grupparbetet;

Utveckla en vilja att lyssna på samtalspartnern, föra en dialog, erkänna möjligheten att det finns olika synpunkter och allas rätt att ha sin egen position;

Utveckla förmågan att lyfta fram huvudpunkterna i texten i enlighet med pedagogisk uppgift;

ämne

Att skapa förutsättningar för elever att inse, förstå och acceptera sådana värderingar som moral och barmhärtighet i mänskligt liv.

Utrustning: presentation för lektionen, material som krävs för grupparbete

Under lektionerna

I. Motivation

Video som visar "En liknelse om livets värden. 1000 bollar."

Vad förstod personen om livet? (svar)

Vad tyckte ni om ert liv? (Vi har fortfarande många bollar)

Ja, du har fortfarande många bollar, men var och en måste märkas med godhet för omgivningen och därför med glädje.

II. Uppdatering och provlärande aktivitet

Vad är värdefullt för dig och mig i livet? (barns svar)

Och vad kan vara mer värdefullt än dessa värden? (mänskligt liv)

Varför är livet värdefullt för en person? (svar)

Varför kan vi inte svara entydigt på denna fråga? (svar)

Varje person har sina egna värderingar i livet.

Arbeta med läroboken s.60.

Läsning av barn 1,2 stycken.

III. Målsättning och uppbyggnad av ett projekt för att ta sig ur en svårighet

Vilket mål måste vi sätta för att svara på denna fråga?

Ta reda på vilka livsvärden som är de viktigaste för en person?

Förstå varför människor älskar livet och hur deras kärlek till livet uttrycks.

Förstå varför du behöver leva, vilken typ av liv som är värdefullt.

IV. Genomförande av det avslutade projektet

Vårt land var värd för de olympiska spelen 2014 och de paralympiska spelen 2014.

En av de paralympiska deltagarna varAlexander Shevchenko (42 år gammal, curling)

Alexander är son till en sjöofficer; i sin ungdom bestämde han sig för att följa i sin fars fotspår och steg till befälhavarlöjtnant i marinen. Under sin tjänst lyckades han resa halva världen på ett krigsfartyg och ville inget bättre för sig själv. Varje år kom Alexander närmare sitt mål - att stiga till sin fars rang, kapten av första rangen. Men en dag stannade allt.

"Jag överskred hastigheten och tappade kontrollen", minns Alexander. – Bilen voltade...

Diagnos: ryggradsskada. En rullstol för livet.

Men Shevchenko är en militär. Den här gången var jag tvungen att ge order till mig själv. Det första är att inte tappa hoppet om att en dag komma på fötter igen. Gör allt för att uppnå detta mål. Och så dök den andra upp - för att vinna hemma Paralympics. Den uppstod efter att Alexander en gång sett en curlingtävling på tv.

2006 tog han sig till isen för första gången, och tre år senare fick han titeln Master of Sports.

I vårt land har vanlig curling ännu inte slagit rot, för att inte tala om curling i rullstol. Det ryska laget, som Alexander Shevchenko är medlem i, lyckades dock redan för två år sedan bli världsmästare. Paralympisk curling har flera funktioner, men där den definitivt inte är sämre än vanlig curling ligger i dess underhållningsvärde. Det är förmodligen inte för inte som Alexander Shevchenko sa att det skulle vara läskigt att spela på hemmamatcher... intressant. Den här mannen känner ingen rädsla, det har han redan bevisat.

Vilka värderingar hade Alexander före olyckan? (svar)

Hur förändrades hans livsställning efter olyckan?

Slutsats: läser punkt 3 i läroboken

Arbeta med illustrationer. s. 60-61

Vem väljer en persons jobb, aktiviteter, hobbyer, vänner?

Vad uppnår läraren?

Vad gör en laborant? Svetsare? Gränsvakt? Vem bryr sig om en person som precis har börjat i livet?

Slutsats: Barn som läser 4 stycken

"Gök" (Nenets saga)

Det var vad som hände. Det bodde en fattig kvinna på jorden. Hon fick fyra barn. Barnen lydde inte sin mamma. De sprang och lekte i snön från morgon till kväll.

De kommer tillbaka till sitt tält, de kommer att släpa hela snödrivor på träden och ta bort mamman. Kläderna kommer att bli blöta, och mamman kommer att få sushi.

Det var svårt för mamman.

En gång på sommaren var mamma och fiskade på älven. Det var svårt för henne, och hennes barn hjälpte henne inte.

Från ett sådant liv, från hårt arbete, blev min mamma sjuk. Hon ligger i tältet, ropar på barnen, frågar:

Barn, ge mig lite vatten. Min hals är torr. Ge mig lite vatten.

Mamman frågade inte en, inte två gånger. Barn går inte efter vatten.

Senior säger:

Jag är utan pims. En annan säger:

Jag är utan hatt. Den tredje säger:

Jag är utan kläder.

Och den fjärde svarar inte alls. Då sa mamman:

Det finns en flod nära oss, och du kan gå och hämta vatten utan kläder. Min mun var torr. Jag är törstig!

Barnen skrattade och sprang ut ur kompisen. De lekte länge och tittade inte på sin mamma i tältet. Till slut ville den äldste äta och tittade in i tältet.

Han tittar, och hans mamma står mitt i tältet. Han står och tar på sig sin malitsa.

Och plötsligt blev den lilla flickan täckt av fjädrar. Mamman tar en bräda som skinnen skrapas på, och den brädet blir en fågelsvans.

Järnfingerborgen blev hennes näbb. Istället för armar växte vingar.

Mamman förvandlades till en fågel och flög ut ur tältet. Den äldste sonen ropade:

Bröder, titta, titta, vår mamma flyger iväg som en fågel!

Då sprang barnen efter sin mamma och ropade till henne:

Mamma, vi tog med dig lite vatten. Mamman svarar dem:

Gök, gök! Sent, sent. Nu ligger sjövattnet framför mig. Jag flyger till fria vatten.

Barnen springer efter sin mamma, ropar på henne och ger henne en slev vatten.

Den lille sonen ropar:

Mamma mamma! Kom hem! Lite vatten! Drick, mamma!

Mamman svarar på avstånd:

Gök, gök, gök! Det är för sent, min son, jag kommer inte tillbaka. Så barnen sprang efter sin mamma i många dagar och nätter - över stenar, genom träsk, över kojor.

De skadade sina fötter och blödde. Vart de än springer kommer det att finnas en röd stig.

Gökmodern övergav sina barn för alltid. Och sedan dess har göken inte byggt sitt eget bo och inte heller uppfostrat sina egna barn.

Och från just den tiden har röd mossa spridit sig över tundran.

Varför övergav mamman sina barn? (svar)

Varför är någon persons liv värdefullt för nära och kära? (svar)

Slutsats : Läser punkt 5 i läroboken

Läsa texten i läroboken till sista stycket (videosekvens)

Människoliv är lyckan i att kommunicera med människor, lyckan av att betrakta skönheten i den omgivande naturen, lyckan av att studera, upptäcka världen, skapa, skapa nya saker, vad människor behöver. Varje människa gläds, lär sig, blir förvånad, gör stora och små upptäckter för sig själv och för människor.

Vilka av dessa personer känner du?

Vad gav de till människor?

Vad fick du i gengäld? (erkännande av människor, tacksamhet)

Vad skulle hända om deras liv förkortades i tidig barndom? (barns svar)

Den här serien kan fortsätta med fler bekanta: mamma, bror, klasskamrat, granne, lärare. Vad gav de dig?

Varje person, medan han lever, ger människor glädje och tar emot glädje från människor?

Dynamisk paus

Ett spel med en psykologisk betydelse "Slivers on the River"

När vi sluter våra ögon, tror vi på ett mirakel och litar på världen med våra liv...
Och om du vill att andra ska lita på dig måste du känna att du kan lita på dem även med slutna ögon. Även när du faller.
Deltagarna står i två långa rader vända mot varandra. Avståndet mellan deltagarna bör vara något mer än en armslängd. Alla barn är vatten från samma flod. Varm, förstående, tillgiven. Chips flyter nerför floden en efter en (barn, från vilken kant som helst). De bestämmer själva hur de ska röra sig: snabbt eller långsamt, rakt eller cirkulerande, etc. Det är tillrådligt att flisorna sluter ögonen. Vattnet ska hjälpa flisen att hitta rätt. Alla turas om att gå genom floden och stå i slutet av linjen. Det är viktigt att barn inte trycker undan chipsen utan försiktigt skickar dem vidare.

V. Primär konsolidering

Dela in i 4 grupper för att skapa kreativa miniprojekt:

A) Projekt ”Jag väljer livet! Och du?"

B) Projektet "Livet är vackert!" (poetiska miniatyrer)

I) Projektet "Visdomens träd"Arbeta i styrelsen. Visdomens träd är utlagt från palmer på vilka aforismer om livet och livsvärden är skrivna.

G) Projektet "Lyckans hemligheter".

Projektskydd

VI. Inkludering i kunskapssystemet och upprepning

Gå igenom texten i läroboken. Vilket avsnitt skulle du ta som avslutning på lektionen? (sista stycket)

Läs det högt.

VI. Reflexion

- Varför älskar människor livet? Vad är intresset för att bevara liv? Vem kan svara?

Poeten K. Vanshenkin skrev orden till låten "Jag älskar dig, livet." Alla vuxna känner till dem.

Jag älskar dig livet

Vilket i sig inte är nytt.

Jag älskar dig livet

Jag älskar dig igen och igen.

Nu är fönstren upplysta,

Jag går hem från jobbet trött.

Jag älskar dig livet

Och jag vill att du ska bli bättre.

(låtfragment spelas)