Formation av färdigheter för säker drift på internet från skolbarn. Test för kunskap om reglerna för beteende på Internet-testet för kunskap om beteendets regler på Internet

(4,3 MB)

Uppmärksamhet! Förhandsgranskningsglas används uteslutande för informationsändamål och får inte ge idéer om alla presentationsmöjligheter. Om du är intresserad detta jobbVänligen ladda ner den fullständiga versionen.














































Tillbaka framåt















Tillbaka framåt



































Tillbaka framåt

Syfte:undersök reglerna för ansvarsfullt och säkert beteende på Internet, sätt att skydda mot olagliga intrång på Internet och mobilkommunikation.

Utrustning:projektor; presentation.

Lektionsplanering.

  1. Org. ögonblick.
  2. Kontrollera kunskapen om datorns enhet.
  3. Upprepning av termer.
  4. Presentationer med presentationer.
  5. Saga "på de gyllene reglerna säkert arbete På internet "
  6. Regler för säker drift på Internet.
  7. Läxa.

Under klasserna

1. Killar, idag fortsätter vi resan genom landet "Informatik" och gå till staden "Internet". Presentation 1.

När människor går på resan samlar de bagage. Vårt bagage i resan kommer att vara assistent när du arbetar med information. Gissa killarna, vad är det? "En dator".

Låt oss samla datorn på vägen. För att göra detta, lösa gåtorna.

1. Som regel innehåller den mer än 100 nycklar (tangentbord)

3. Speciell markörkontrollanordning, manipulator (mus)

4. Förvaringsanordningar, informationsbehandling är i systemet ... (block)

5. Enhet för snabb bildinmatning (skanner)

6. Enhet för visning av information på skärmen (bildskärm)

7. Det är en matris, bläckstråle och laser (skrivare)

8. Det är uppdelat i externt och inre (minne)

Bra gjort! Tja, och nu kan du gå.

2. Vi anlände med dig till staden "Internet". Och nu, killar, upprepar vi huvudvillkoren.

Internet - Internet (engelska. Internet, från lat. Mellan och engelska. Net-Network), World Computer Network, som ansluter tusentals nätverk tillsammans.

World Wide Web - World Wide Web (World Wide Web, www) gjorde en resa över internet snabb och förståelig.

Sökmotorer- Dessa är tjänster avsedda att söka efter information på World Internet. I databasen med sökmotorer finns det information, nästan alla ämnen.

Barnens sökmotorer -www.kids.Quintura.ru, www.agakids.ru.

E-post- (engelska. E-post, e-post, från engelska. Elektronisk post) - Teknik och tjänster som tillhandahålls av den för frakt och mottagande av elektroniska meddelanden (kallade "bokstäver" eller "e-post").

Webbläsare - Webbvisningsverktyg.

Barnens webbläsare -Gogul

Nätverksetikett- moraliska regler för beteende i datanät.

Datorvirus- En mängd olika datorprogram eller skadlig kod, vars särskiljande egenskap är förmågan att reproducera.

Antivirusprogram (Antivirus) - Alla program för att upptäcka datavirus, såväl som oönskade program och återställa infekterade filer som är infekterade av sådana program.

3. Vi har elever i klassrummet, som upprepade gånger varit i staden "Internet". De förberedde sina presentationer om detta ämne, som nu erbjuder din uppmärksamhet. Presentationer av studenter (3-5 personer).

1. Barns sökmotorer.

2. E-post.

3. Internet-tjänster.

4. Kommunikation på Internet.

5. Antivirusprogram.

4. Killar, vi pratade om det faktum att det finns en intressant och underbart på internet. Och nu låt oss prata om de faror som ligger i denna stad. Killar, jag föreslår din uppmärksamhet att titta på en saga "på de gyllene reglerna för beteende i Internetets stad". Ansökan . Presentation 2. http://krasatatiana.blogspot.ru/2009/10/Blog-post.html

5. Regler för säker drift på Internet.

(Killar utfärdas broschyrer med reglerna för säker drift på Internet)

Du borde veta det:

  • Fråga alltid föräldrar om okända saker på Internet. De kommer att berätta att det är säkert att göra, och vad inte.
  • Innan du börjar vara vänner med någon på internet, fråga dina föräldrar hur man kommunicerar säkert.
  • Prata aldrig om dig själv okända människor. Där du bor, på vilken skola, ska telefonnumret bara veta dina vänner och familj.
  • Skicka inte foton till personer du inte vet. Behöver inte obekanta människor att se bilder av dig, dina vänner eller din familj.
  • Möt inte utan föräldrar med människor från Internet. På Internet berättar många människor om sig själva.
  • Kommunicera på Internet, var vänlig med andra. Skriv inte oförskämda ord, det är också obehagligt att läsa, som hört. Du kan olämpligt att förolämpa en person.
  • Om någon stör dig eller förolämpad, var noga med att berätta för dina föräldrar.

Diskussion om reglerna för säkert arbete på Internet.

6. Killar, idag besökte vi staden "Internet", lärde sig om honom mycket nytt och intressant. Staden "Internet" är i sig mycket faror, så du måste vara mycket försiktig när du arbetar på nätverket. Jag hoppas att du är mer benägna att gå till staden "Internet". Jag önskar er framgång i att lära mig landet "Informatik"!

7. Läxa. Lär dig säkert arbete på Internet.

Surroundprojekt "säkra internet"

Plan av arbetsorganisation på projektet: "Jag är inte rädd för Internet."

I. Välj ämne.

II. Sammanställning av skiss. Fördelning av mönsterfragment. Bildelement - geometriska former.

III. Utarbeta en arbetsplan. Detaljande mönster. Vilka instrument kommer att behövas för att skapa mönsterfragment på en dator.

Iv. Genomförande av projektet på PC. Skydd av arbetet.

Mål: Upprepa ämnena på Internet, datorgrafik; Säkra reglerna för säker drift på Internet, konsolidera möjligheten att arbeta med grafiska redigeringsverktyg: "Pencil", "borste", "linje", "rektangel", "cirkel", "Eraser", "Loupe", "Fyll ".

Utveckla minne, uppmärksamhet, logiskt tänkande. Rail i informationskultur, intresse för ämnet, ansvaret för det arbete som utförts, dess arbetsplats.

Under klasserna

Organiseringstid.

Aktualisering av kunskap.

a) den muntliga undersökningen - mottagandet av trafikljuset;

b) Uppvärmning - Uppgifter för logiskt tänkande.

Testa på ämnet "Säkert Internet".

Fizkultminutka.

F processen med grafiska redigeringsverktyg (projektberedning).

Projektkörning på datorn.

Projektskydd.

Reflexion. Utfallet av lektionen.

Läxa.

Killar, du har lärt dig ämnet på Internet. Idag i lektionen kommer vi att upprepa detta ämne, fyller på färdigheterna i arbetet i färggrafikredigeraren med sådana instrument som en rektangel, en kurvlinje, kom ihåg de verktyg som du har studerats tidigare. Presentation 3.

1) och förbereda nu "trafikljus". Om du håller med uttalandet, höja sedan "trafikljuset" grön sida, om inte, då röd.

1. En kombination av tematiskt kombinerade hypertext-sidor är hemsida.

3. Webbsida är en fil med förlängning doc.

4. Den inkommande korrespondensen placeras i mappen Inkommande.

5. Sidan laddas ner när webbläsaren startas är hemsida..

6. Bilder från Internet är laddade snabbare text.

7. En organisation som ger tillgång till internet kallas leverantör.

8. Webbplatsen består av Webbsidor.

9. För att arbeta är datorn på nätverket nödvändigt modem.

10. Browser - Klientprogram för att arbeta med World Wide Web..

Bra gjort klara sig bra med frågor.

2) Och nu är uppgiften att göra ord från blandade bokstäver.

L och i t k a och r u a

M n o t o och r

Rin P och T P

P o r e c med ca med p

Hur är dessa ord relaterade? (Det här är kompositdelar av datorn)

För varje ord på ett blått kort, hitta ett par på ett vitt kort.

Killar idag i lektionen hjälper vi vår dator.

3. Killar, ta platser bakom datorer, vi kommer att genomföra teoretisk undersökning på ämnet "säkra Internet".

Killar är du på webbsidor på nätet (http://www.microsoft.com/eesti/education/veebovend/koomiksid/rus/html/etusivu.htm). Gå till länken "Frågor för skolbarn 7-10 år gammal" och godkänd testning.

1. Ny vänVilka data indikeras med samma ålder som din erbjuder dig att utbyta foton.

MEN Jag kommer att fråga hans foto och sedan skicka min egen.
B. Jag konsulterar med mina föräldrar.

2. I chatten kallades du mycket oförskämda ord.

MEN Jag kommer att säga som svar: "Fool själv".
B. Jag kommer sluta prata med den här personen.

3. En vän föreslog att du skickar telefonen och adressen "dålig tjej" till alla vet om det.

MEN Jag behöver bevis för att det är dåligt.
B. Omedelbart vägra.

4. Ett meddelande kom med rubriken "Från leverantören", begära ditt användarnamn och lösenord för att komma in på Internet.

MENJag kommer bara att skicka lösenordet: de måste känna till inloggningen.
B. Jag kommer att notera brevet som spam.

5. Från varje internet erbjuds dig att träffas.

MEN Självklart kommer jag att komma.
B. Nej, jag kommer inte att gå, eftersom den här personen kanske inte är den som ger ut.

6. Lärare Dala läxa: Hitta svaret på frågan "Vilka planeter kommer till solsystemet?".

MEN Jag hittar svaret på internet.
B. Jag kommer att kontrollera informationen i andra källor (böcker), eftersom inte alla skriver på Internet är sant.

7. På Internet på platsen för piratprodukter uppträdde en ny sång av din älskade sångare (ny bok, dataspel).

MEN Jag kommer definitivt att kopiera den till din spellista.
B. Jag kommer att förvärva en licensierad version av låten på den officiella hemsidan, eftersom andras egendom måste respekteras.

8. Du är hotad över internet.

MEN Jag är så rädd att jag är rädd för att rapportera det till någon.
B. Jag kommer omedelbart att berätta om hot mot föräldrarna.

9. Anti-virusskydd på datorn rekommenderar inte att du anger den webbplats du behöver.

MEN Ignorifiera varning, kanske är programmet felaktigt.
B. Jag kommer inte att gå till "misstänksam" webbplats, för att jag fruktar de virus som kan skada min dator.

10. På den film du vill se är det värt åldersmärkning av 18+, och du har fortfarande inte 18.

MEN Jag kommer inte sluta markera om jag vill titta på en film, ska jag se den.
B. Jag kommer att fråga föräldrarnas råd och titta på filmen om de är tillåtna.

resultat

Beräkna hur mycket svaren gjorde "a" och hur mycket "b"

10 "A"
Du behöver fortfarande lära dig mycket.

9 "A" och 1 "B"
Läs noggrant

BILAGA 1

Studentarbeteblad

(Det föreslås att fylla passet)

Ämne av lektionen: ___________________________________________________________

1. Vad är Internet:

· På en mängd olika platser kan du hitta en hel del intressant och användbar information;

· Sitter framför bildskärmen kan vara ______________________________, besök __________, katedraler, _____________________ i världen;

· Genom att trycka på tangenterna kan du _____________________________________;

· I nätverket finns det olika metoder intäkter till försörjning

· Möjlighet _____________ med en fjärrkontroll, etc.

2. Vad är farligt Internet:


3. Tillgång till oönskat innehåll:

Besök inte!

· Platser som är avsedda att sälja ____________________________ eller annan olaglig verksamhet.

· Platser som är avsedda för tillverkning av sprängämnen;

· Platser som främjar ____________, våld och intolerans;

· Webbplatser som säljer vapen, förgiftningsämnen, alkohol;

· Webbplatser som låter dig delta i onlinespel.

· Sidor som kan samla och sälja privat information om din familj.

4. Internet-säkerhetsmemo för skolbarn:

· Gör mer tid med riktiga vänner.

· Var noga med att säga en vuxen om någon i nätverksdagen.

· Stoppa omedelbart kontakta någon som försöker _______________________ om dig och din familj.

· Var försiktig __________________ som försöker sätta upp dig mot din familj.

· Byt inte ut främlingar med foton via Internet.

· _____________ Elektroniska meddelanden från främlingar och ____________-filer som investerats i dem.

5. Hur man undviker bedrägerier på online-auktioner:

· Lita inte på för attraktiva förslag

· Innan du köper, få _______________________________;

· Var försiktig med allt som handlar om pengar på Internet;

· Kom ihåg att nätverket deger och tillåter bedrägerier att använda giltiga människor och deras pengar för sin egen anrikning.

6. ________________________ - En obsessiv önskan att ansluta till Internet och smärtsam oförmåga att koppla från den i tid.

Huvudtyper av internetberoende:

· Intrusive web surfing

· Beräkning av virtuella kommunikation och virtuella bekanta

· Gaming missbruk

· Att ange ekonomiska behov

· Addiction att titta på filmer

Sätt att lösa problemet:

· Älska att ________________________

· Kommunikation med ____________________

· Kreativ tillämpad ______________

7. _________________ - En typ av Internetbedrägerier, vars syfte är att få tillgång till konfidentiella användare av användare - inloggning och lösenord.

Säkerhetsåtgärder:

· Om möjligt, rapportera inte dina personuppgifter

· Informera aldrig: __________, ____________________, _______________ och annan finansiell information.

· Använd __________________ vid registrering När du väljer ett lösenord __________________ Linje och stora bokstäver och siffror.

8. _____________________ - Ett program som kan sprida sig självständigt och göra ändringar i information utan användarnamn.

Antivirusprogram:


Bilaga 2.

Test på ämnet "Internet: Hur man undviker fara."

1. Välj rätt svar på frågan "Vad är Internet?":

  1. på olika platser kan du hitta mycket användbar information.
  2. exponering för den snabba psyke och barnets sinne
  3. förmågan att kommunicera via e-post
  4. obegränsad tillgång till oönskat innehåll
  5. möjligheten att resa, delta i utställningar och museum utan att gå hem

Svar: A, C, E.

2. Välj rätt svar på frågan "Vad är Internet?":

  1. möjligheten till internetberoende
  2. potentiell tillgång till dina personuppgifter
  3. förmågan att smitta skadlig
  4. kontakter med okända personer med chattar eller e-postmeddelanden
  5. möjlighet att beställa de nödvändiga sakerna utan att gå hem

Svar: A, B, C, d.

3. Vilken term beskrivs nedan?

"Den obsessiva önskan att ansluta till Internet och smärtsam oförmåga att koppla från det i tid."

Svar: Internetberoende.

4. Hur man överkänner Internetberoende?

  1. leda en hälsosam livsstil
  2. byt till spel i telefonen
  3. kommunicera
  4. engagera sig i kreativitet
  5. mer titta på tv

Svar: a, c, d.

5. Vilket koncept beskrivs nedan?

"En typ av internetbedrägeri, vars syfte är att få tillgång till konfidentiell användardata - inloggning och lösenord."

Svar: Phishing.

6. Välj svaret på frågan "Hur skyddar du dig själv på en Internet-auktion?"

  1. rapportera inte antalet kreditkort
  2. inte lita på för attraktiva förslag
  3. innan du köper, får du fullständig information om säljaren
  4. köp alltid produkter med rabatter och på olika kampanjer
  5. köp varor endast på beprövade webbplatser

Svar: A, B, C, E.

7. Vilket av de listade programmen är inte antivirus?

  1. Drweb.
  2. Avast hem.
  3. Kompass -3d.
  4. Nod 32.
  5. Antivir personligt

Svar: kompass -3d

8. Vad är platserna överflödiga?

  1. utbildningsställen
  2. officiella sökplatser för arbete i din stad
  3. platser med reklam tobak och alkohol
  4. platser dedikerade till morfologiska ordböcker och stavning
  5. topografiska platser

9. Hur ska du beter sig när du arbetar på Internet?

  1. prata vuxen om någon i nätverket berättar dig
  2. besök museer, utställningar, konstgallerier, med hjälp av nätverksfunktioner
  3. att inte dela med främlingar foton via internet
  4. berätta för mig okej folk om dig själv och din familj
  5. Öppna inte e-postmeddelanden från främlingar och ladda ner inte filer som investerats i dem.

Svar: A, B, C, E.

10. Vilket ord är krypterat nedan?

E b p a n s t b ungefär med

Svar: Säkerhet.


Bilaga 3.

Reflexion

På borden är eleverna 3 kort att välja mellan (se bild 1 - 3). Läraren föreslår att utvärdera attityden till lektionen:

· Gillade lektionen. Jag lärde mig något nytt (se fig. 1).

· Gillade lektionen. Inget nytt lärt sig (se fig 2).

· Jag tyckte inte om lektionen. Förgäves, förlorad tid (se fig 3).

Fikon. 1 Fig. 2 Fig. 3.

| Nästa föreläsning \u003d\u003d\u003e