გაკვეთილის შეჯამება PA "მხატვრული შემოქმედება" (აპლიკაცია) მოსამზადებელ ჯგუფში. "გჟელის ყვავილები". გაკვეთილის შეჯამება არასამთავრობო ორგანიზაციაზე "მხატვრული შემოქმედება" (აპლიკაცია) მოსამზადებელ ჯგუფში შაბლონები განაცხადისთვის Gzhel droplets flowers preschoolers

მუნიციპალური საგანმანათლებლო სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული ორგანიზაცია დამატებითი განათლებაბავშვების ბავშვთა შემოქმედების სახლი

მუნიციპალიტეტისნოვოკუბანსკის რაიონი

გაკვეთილის შეჯამება

"გჟელის ორნამენტი (აპლიკაცია)"

მეთოდისტი

ბონდარენკო მარინა ანატოლიევნა

ნოვოკუბანსკი, 2014 წ

გაკვეთილის შეჯამება „ორნამენტი გჟელი (აპლიკაცია)“.

თარიღი: 26.03.2014წ

მიზნები:

გააცნოს მოსწავლეებს გჟელის მხატვრობა, ხელოსნობის თავისებურება.

ისწავლეთ შაბლონების გაკეთება გჟელის ფერწერის ტექნიკით.

ჩამოაყალიბეთ დეკორატიული კომპოზიციის შედგენის უნარები.

სამყაროსადმი მორალური და ესთეტიკური დამოკიდებულების, სამშობლოს, მისი ისტორიისა და კულტურისადმი სიყვარულის გაღვივება.

განუვითარდებათ შემოქმედებითი აქტივობა, მხატვრულ მასალებთან მუშაობის უნარ-ჩვევები (გუაში, აკვარელი)

Დავალებები:

დამოუკიდებელი შემოქმედებითი საქმიანობისკენ სწრაფვა;

მოსწავლეთა შემოქმედებითი პოტენციალის განვითარება წარმოსახვისა და ფანტაზიის გააქტიურების პირობებში;

გამოიჩინეთ ინტერესი თქვენი ხალხის ისტორიისა და კულტურის მიმართ;

სამუშაოს შესრულების ეტაპობრივი დაგეგმვის უნარის განვითარება (მარტივიდან რთულამდე);

მომავალი ნიმუშის ესკიზის დამოუკიდებლად შექმნის შესაძლებლობა;

განცხადების შეგნებული და თვითნებური აგება, დეკორის გონებრივი და ვიზუალური გამოსახულების შექმნა;

გჟელის ფერწერის ნიმუშის დამოუკიდებელი მოდელირება;

ურთიერთქმედება მასწავლებელთან და ერთმანეთთან ფრონტალურ რეჟიმში.

აღჭურვილობა და მასალები:

პრეზენტაცია "გჟელის ორნამენტი (აპლიკაცია)";

გჟელის ნიმუშების ამსახველი სქემები-ცხრილები;

ხელოვნების მასალები;

გჟელის მხატვრობის ამსახველი ილუსტრაციები.

ორგანიზების დრო.

მასწავლებელი: გამარჯობა ძვირფასო ბიჭებო!

სტუდენტები: გამარჯობა!

კარგი შუადღე ყველას, ვისაც სურს დღეს შემოქმედების სამყაროში ჩაძირვა, გახდეს ხელობის ნამდვილი ოსტატი.

მასწავლებლის შესავალი სიტყვა.

დღეს მინდა ჩვენი გაკვეთილი ლექსით დავიწყოთ.

ასეთი ადგილია მოსკოვის რეგიონში
თეთრი კორომი, ლურჯი მდინარე.
ამ წყნარ რუსულ ბუნებაში
ისმის ჯადოსნური მელოდიების ექო.
და წყაროს წყალი ანათებს,
და ქარის სუნთქვა უფრო ისმის.
სიმინდისფერი ლურჯი გჟელი ყვავის,
დაივიწყე გჟელ!

პ.სინიავსკი

გაკვეთილის მიზნის დასახვა.

რა სახის დეკორატიულ და გამოყენებით ხელოვნებას გავეცნობით დღეს გაკვეთილზე?

მოსწავლეები: გჟელის მხატვრობა

კიდევ რა უნდა ვისწავლოთ კლასში?

მოსწავლეები: ალბათ, უნდა ვისწავლოთ გჟელის მხატვრობის ისტორია.
- უნდა ვისწავლოთ გჟელის მხატვრობის ელემენტების ამოჭრა.

ახალი მასალა პრეზენტაციის ჩვენება "ორნამენტი გჟელი (აპლიკაცია)"

გჟელი (გჟელის კერამიკა), მოსკოვის რეგიონის კერამიკული ხელოსნობის პროდუქტები, რომლის ცენტრი იყო ყოფილი გჟელ ვოლსტი. ამჟამად პროდუქცია იწარმოება ყოფილი ბრონნიცკის და ბოგოროვსკის ოლქების ოცდაათ სოფელში და სოფელში, მოსკოვიდან 60 კილომეტრში (ახლანდელი რამენსკის რაიონი). სიტყვა „გჟელი“ ალბათ „დაწვისგან“ მოდის.

და ეს პროდუქტები ისეთი კარგია, ხალხს ისე უყვარდა, რომ გჟელის ხელოვნების პოპულარობა გავრცელდა არა მხოლოდ ჩვენს ქვეყანაში, არამედ მის საზღვრებს მიღმაც.

რატომ მოსწონს ყველას გჟელი? რით განსხვავდება?

დიახ, პირველ რიგში - მისი ფერით. ყოველთვის ერთი და იგივეა: თეთრი და ლურჯი. თავად გჟელებს მოსწონთ იმის თქმა, რომ მათი ცა, როგორც არსად რუსეთში, ცისფერი და ლურჯია. ამიტომ გადაწყვიტეს ეს ლურჯი თეთრ ფაიფურზე გადაეტანათ.

მხოლოდ ერთი საღებავი ... და რა ელეგანტური და სადღესასწაულო ნახატი აღმოჩნდა! ყველაზე საყვარელი ნიმუში - გჟელი ვარდი... ზოგჯერ იგი გამოსახულია დიდი, ფართო შტრიხებით. და ხანდახან თხელი ფუნჯით იწერება. შემდეგ ჩვენ ვხედავთ რამდენიმე ვარდის თაიგულს. შემდეგ ყვავილები მიმოფანტულია ყველა ზედაპირზე. ეს ასევე ხდება: ვარდი არ არის, მხოლოდ მისი ფურცლებია.

გჟელის პროდუქცია არა მხოლოდ ფერწერით, არამედ ფორმითაც განსხვავდება სხვებისგან. ეს არის ფერმენტები - დეკორატიული დოქები რგოლისებრი ტანით, მაღალი გუმბათიანი, თავსახურით, გრძელი მოხრილი წვერით, ხშირად ოთხ მომრგვალებულ ფეხზე.

კუმგანები მსგავსი ჭურჭელია, მაგრამ სხეულში ნახვრეტის გარეშე. დოქები, თეფშები, ჭურჭელი, ჭიქები და სხვა.

რამდენი მხატვარი, ამდენი განსხვავებული ფორმა. და ისინი ყოველთვის უჩვეულო და მხიარულები არიან. გჟელში დამზადებული ნებისმიერი ნივთი საინტერესო სანახავი და აღფრთოვანებაა.

ასე რომ, ერთი წუთით აღმოვჩნდით გჟელის სახელოსნოში. მოგეწონათ გჟელის ნახატით დახატული პროდუქტები?

გთხოვთ მითხრათ რატომ მოსწონს ყველას გჟელი?

სტუდენტების პასუხები.

მას მოსწონს, პირველ რიგში, მისი ფერი.

თეთრი და ლურჯი.

დიახ, პირველ რიგში თავისი ფერით.

მასწავლებელი: წარმატებები ყველას! მოდი საქმეს შევუდგეთ.

Პრაქტიკული სამუშაო

1. დახატეთ ქაღალდზე თქვენთვის სასურველი გჟელის ნახატის ელემენტები (გააკეთეთ შაბლონი) და ამოჭერით ფერადი ქაღალდიდან.

2. ფურცელზე გაანაწილეთ გჟელის მხატვრობის ამოჭრილი ელემენტები და წებო.

შესრულებული სამუშაოს ანალიზი.

დიდი ბიჭები! გთხოვ, მთელი ნამუშევარი დადო სადემონსტრაციო მაგიდაზე.

დაჯექი კომფორტულად, შეხედე შენს საქმეს. (მოსწავლეთა ნამუშევრების გამოფენა)

რა ხდის თქვენს ორნამენტებს შესანიშნავად?

რას ფიქრობდი, როცა მათ აკეთებდი?

რა გრძნობები გააერთიანა ლურჯი და თეთრი ერთ კომპოზიციაში?

ისმის რამდენიმე სტუდენტის აზრი.

რას გააკეთებ შენს ხელნაკეთობებთან?

გაკვეთილის შედეგი.

1.კერამიკა - რას ნიშნავს ეს სიტყვა?

2. რომელი ქალაქიდან არც თუ ისე შორს მდებარეობს სოფელი გჟელი?

ბავშვთა დამატებითი განათლების მუნიციპალური საგანმანათლებლო საბიუჯეტო დაწესებულება ბავშვთა შემოქმედების სახლი

მუნიციპალური ფორმირება ნოვოკუბანსკის ოლქი

გაკვეთილის შეჯამება

"გჟელის ორნამენტი (აპლიკაცია)"

მეთოდისტი

ბონდარენკო მარინა ანატოლიევნა

ნოვოკუბანსკი, 2014 წ

გაკვეთილის შეჯამება „ორნამენტი გჟელი (აპლიკაცია)“.

თარიღი: 26.03.2014წ

მიზნები:

გააცნოს მოსწავლეებს გჟელის მხატვრობა, ხელოსნობის თავისებურება.

ისწავლეთ შაბლონების გაკეთება გჟელის ფერწერის ტექნიკის გამოყენებით.

ჩამოაყალიბეთ დეკორატიული კომპოზიციის შედგენის უნარები.

სამყაროსადმი მორალური და ესთეტიკური დამოკიდებულების, სამშობლოს, მისი ისტორიისა და კულტურისადმი სიყვარულის გაღვივება.

განუვითარდებათ შემოქმედებითი აქტივობა, მხატვრულ მასალებთან მუშაობის უნარ-ჩვევები (გუაში, აკვარელი)

Დავალებები:

დამოუკიდებელი შემოქმედებითი საქმიანობისკენ სწრაფვა;

მოსწავლეთა შემოქმედებითი პოტენციალის განვითარება წარმოსახვისა და ფანტაზიის გააქტიურების პირობებში;

გამოიჩინეთ ინტერესი თქვენი ხალხის ისტორიისა და კულტურის მიმართ;

სამუშაოს შესრულების ეტაპობრივი დაგეგმვის უნარის განვითარება (მარტივიდან რთულამდე);

მომავალი ნიმუშის ესკიზის დამოუკიდებლად შექმნის შესაძლებლობა;

განცხადების შეგნებული და თვითნებური აგება, დეკორის გონებრივი და ვიზუალური გამოსახულების შექმნა;

გჟელის ფერწერის ნიმუშის დამოუკიდებელი მოდელირება;

ურთიერთქმედება მასწავლებელთან და ერთმანეთთან ფრონტალურ რეჟიმში.

აღჭურვილობა და მასალები:

პრეზენტაცია "გჟელის ორნამენტი (აპლიკაცია)";

გჟელის ნიმუშების ამსახველი სქემები-ცხრილები;

ხელოვნების მასალები;

გჟელის მხატვრობის ამსახველი ილუსტრაციები.

ორგანიზების დრო.

მასწავლებელი: გამარჯობა ძვირფასო ბიჭებო!

სტუდენტები: გამარჯობა!

კარგი შუადღე ყველას, ვისაც სურს დღეს შემოქმედების სამყაროში ჩაძირვა, გახდეს ხელობის ნამდვილი ოსტატი.

მასწავლებლის შესავალი სიტყვა.

დღეს მინდა ჩვენი გაკვეთილი ლექსით დავიწყოთ.

ასეთი ადგილია მოსკოვის რეგიონში
თეთრი კორომი, ლურჯი მდინარე.
ამ წყნარ რუსულ ბუნებაში
ისმის ჯადოსნური მელოდიების ექო.
და წყაროს წყალი ანათებს,
და ქარის სუნთქვა უფრო ისმის.
სიმინდისფერი ლურჯი გჟელი ყვავის,
დაივიწყე გჟელ!

პ.სინიავსკი

გაკვეთილის მიზნის დასახვა.

რა სახის დეკორატიულ და გამოყენებით ხელოვნებას გავეცნობით დღეს გაკვეთილზე?

მოსწავლეები: გჟელის მხატვრობა

კიდევ რა უნდა ვისწავლოთ კლასში?

მოსწავლეები: ალბათ, უნდა ვისწავლოთ გჟელის მხატვრობის ისტორია.
- უნდა ვისწავლოთ გჟელის მხატვრობის ელემენტების ამოჭრა.

ახალი მასალა. პრეზენტაციის ჩვენება "ორნამენტი გჟელი (აპლიკაცია)"

გჟელი (გჟელის კერამიკა), მოსკოვის რეგიონის კერამიკული ხელოსნობის პროდუქტები, რომლის ცენტრი იყო ყოფილი გჟელ ვოლსტი. ამჟამად პროდუქცია იწარმოება ყოფილი ბრონნიცკის და ბოგოროვსკის ოლქების ოცდაათ სოფელში და სოფელში, მოსკოვიდან 60 კილომეტრში (ახლანდელი რამენსკის რაიონი). სიტყვა „გჟელი“ ალბათ „დაწვისგან“ მოდის.

და ეს პროდუქტები ისეთი კარგია, ხალხს ისე უყვარდა, რომ გჟელის ხელოვნების პოპულარობა გავრცელდა არა მხოლოდ ჩვენს ქვეყანაში, არამედ მის საზღვრებს მიღმაც.

რატომ მოსწონს ყველას გჟელი? რით განსხვავდება?

დიახ, პირველ რიგში - მისი ფერით. ყოველთვის ერთი და იგივეა: თეთრი და ლურჯი. თავად გჟელებს მოსწონთ იმის თქმა, რომ მათი ცა, როგორც არსად რუსეთში, ცისფერი და ლურჯია. ამიტომ გადაწყვიტეს ეს ლურჯი თეთრ ფაიფურზე გადაეტანათ.

მხოლოდ ერთი საღებავი ... და რა ელეგანტური და სადღესასწაულო ნახატი აღმოჩნდა! ყველაზე საყვარელი ნიმუშია გჟელის ვარდი. ზოგჯერ იგი გამოსახულია დიდი, ფართო შტრიხებით. და ხანდახან თხელი ფუნჯით იწერება. შემდეგ ჩვენ ვხედავთ რამდენიმე ვარდის თაიგულს. შემდეგ ყვავილები მიმოფანტულია ყველა ზედაპირზე. ეს ასევე ხდება: ვარდი არ არის, მხოლოდ მისი ფურცლებია.

გჟელის პროდუქცია არა მხოლოდ ფერწერით, არამედ ფორმითაც განსხვავდება სხვებისგან. ეს არის ფერმენტები - დეკორატიული დოქები რგოლისებრი ტანით, მაღალი გუმბათიანი, თავსახურით, გრძელი მოხრილი წვერით, ხშირად ოთხ მომრგვალებულ ფეხზე.

კუმგანები მსგავსი ჭურჭელია, მაგრამ სხეულში ნახვრეტის გარეშე. დოქები, თეფშები, ჭურჭელი, ჭიქები და სხვა.

რამდენი მხატვარი, ამდენი განსხვავებული ფორმა. და ისინი ყოველთვის უჩვეულო და მხიარულები არიან. გჟელში დამზადებული ნებისმიერი ნივთი საინტერესო სანახავი და აღფრთოვანებაა.

ასე რომ, ერთი წუთით აღმოვჩნდით გჟელის სახელოსნოში. მოგეწონათ გჟელის ნახატით დახატული პროდუქტები?

გთხოვთ მითხრათ რატომ მოსწონს ყველას გჟელი?

სტუდენტების პასუხები.

მას მოსწონს, პირველ რიგში, მისი ფერი.

თეთრი და ლურჯი.

დიახ, პირველ რიგში თავისი ფერით.

მასწავლებელი: წარმატებები ყველას! მოდი საქმეს შევუდგეთ.

Პრაქტიკული სამუშაო

ვარჯიში:

1. დახატეთ ქაღალდზე თქვენთვის სასურველი გჟელის ნახატის ელემენტები (გააკეთეთ შაბლონი) და ამოჭერით ფერადი ქაღალდიდან.

2. ფურცელზე გაანაწილეთ გჟელის მხატვრობის ამოჭრილი ელემენტები და წებო.

შესრულებული სამუშაოს ანალიზი.

დიდი ბიჭები! გთხოვ, მთელი ნამუშევარი დადო სადემონსტრაციო მაგიდაზე.

დაჯექი კომფორტულად, შეხედე შენს საქმეს.(მოსწავლეთა ნამუშევრების გამოფენა)

რა ხდის თქვენს ორნამენტებს შესანიშნავად?

რას ფიქრობდი, როცა მათ აკეთებდი?

რა გრძნობები გააერთიანა ლურჯი და თეთრი ერთ კომპოზიციაში?

ისმის რამდენიმე სტუდენტის აზრი.

რას გააკეთებ შენს ხელნაკეთობებთან?

გაკვეთილის შედეგი.

1.კერამიკა - რას ნიშნავს ეს სიტყვა?

2. რომელი ქალაქიდან არც თუ ისე შორს მდებარეობს სოფელი გჟელი?

ევაპროლი

გჟელიმხატვრობა უძველესი, ტრადიციულად რუსული ხელოვნებაა.

„რბილი ლურჯი სასწაული ზღაპრულია გჟელ» - ასე ეძახდნენ რუსეთში სიყვარულით - ყველასათვის საყვარელი, საოცრად მორთული თოვლის თეთრი თიხისგან დამზადებული კერამიკა. Ეჭვგარეშე, გჟელის კერძები, სუვენირები და სათამაშოები - ეს უნიკალური ორიგინალური ხელოვნების ნიმუშები - უხსოვარი დროიდან და დღემდე დიდად ფასდება მთელ მსოფლიოში.

ამის შესაქმნელად აპლიკაციებიავიღოთ ლამაზის შაბლონი ჩაიდანი.

ამოჭერით ბევრი სხვადასხვა ზომის გული და გადაკეცეთ შუაზე.

ჩვენ ვიწყებთ ჩვენი ფორმის შევსებას.

ჩვენ ვაკეთებთ დიდი გულების კომპოზიციურ ცენტრს, შემდეგ კი ვფანტაზიორებთ.

აი ასეთი ჩაიდანის სტილი"გჟელ"ჩვენ ეს შევძელით.

დაკავშირებული პუბლიკაციები:

ცოტა ხნის წინ ბავშვებთან მქონდა გაკვეთილი "ზღაპარი გჟელი" მიზანი: - ბავშვებისთვის რუსული ხალხური რეწვის გაცნობა; კერძოდ, გჟელთან.

მე გთავაზობთ მასტერკლასს სახვითი ხელოვნებაში. გჟელი. ნიმუშის დახატვა ქაღალდის ფირფიტაზე. ჩემი აზრით, მარტივი და ლამაზია ბავშვებისთვის ასეთი ხალხის წარდგენა.

გჟელი. ფირფიტის მხატვრობამიზნები: გააგრძელოს რუსული ხალხური რეწვის გაცნობა; გჟელის კერამიკის გაცნობა; განავითაროს სიამაყის გრძნობა შემოქმედებითობაში.

1 უფროსი ჯგუფის მასწავლებლის ნამუშევარი "ზღაპარი" მ.ე.ბორონინას ნამუშევარი No1 უფროსი ჯგუფის მოსწავლის "ზღაპარი" ექვსი წლის ანა ნეუმოინას ნამუშევარი.

ახლახან გადავწყვიტე ოცნება. ასე რომ, მოცულობითი აპლიკაცია "გჟელის" სტილში ამოჭრილი გულებიდან დაიბადა. მალე საბავშვო ბაღიგაგაცნობ.

მე მუდმივად ვჭრი გულებს, ეს ძალიან მიჩვევას იწვევს. მინდა მოჭრა და გაჭრა. ამჯერად გადავწყვიტე თეფშზე მეგობარი შემეძინა. ყველაფერი.

ძვირფასო კოლეგებო და ჩემი გვერდის სტუმრებო, მინდა გაგაცნოთ ჩემი ჰობი. ვიღაც დაკავებულია მარკების, ძველი მონეტების შეგროვებით.

FTSKM
თემა: „გჟელ ოსტატებთან სტუმრობა“.

მიზნები: ბავშვების გაცნობა ტრადიციული რუსული მხატვრული ხელობის - "გჟელ კერამიკა"; გჟელის ოსტატების ნაწარმით, მათი ფორმა, დანიშნულება, გჟელის ფაიფურის მოხატვის დამახასიათებელი ნიშნები - ფერი, კომპოზიცია; ხელი შეუწყოს ხალხური ხელოსნების პატივისცემას, ფერწერის ტრადიციებს.

მასალები: გჟელის კერძები: ჩაიდანი, სამოვარი, ვაზები, შაქრის თასი, კარაქის ჭურჭელი, ჭიქები, თეფშები; პატარა ქანდაკება: კატა, ცხენი, მამალი; ნ.სურიანოვას წიგნი „გჟელის ცისფერი ყვავილები“; გჟელის ობიექტების ამსახველი ილუსტრაციები; სამკერდე ნიშნები თითოეული ბავშვისთვის წრეზე გჟელის ვარდის ყვავილის გამოსახულებით.

გაკვეთილის მსვლელობა

გაკვეთილის დაწყებამდე მასწავლებელი ყველას ურიგებს სამკერდე ყვავილს - მოწვევას გამოფენაზე.

გჟელის კერძების გამოფენა რუსულ ქოხში. ბავშვები ასახელებენ ნაცნობ ობიექტებს, მათ დანიშნულებას. მასწავლებელი განმარტავს ბავშვების პასუხებს.

აღმზრდელის ამბავი

თქვენ მოხვედით პროდუქციის გამოფენაზე, რომელსაც მოსკოვის მახლობლად მდებარე პატარა სოფლის სახელით "გჟელი" ჰქვია. იქ, ქარხნებში, ფაიფურის ნაწარმს ქმნიან. ხალხს შეუყვარდა ისინი და გჟელ ოსტატთა დიდება მთელ ქვეყანაში და მის ფარგლებს გარეთაც გავრცელდა.

მოსკოვის რეგიონში არის ასეთი ადგილი -
თეთრი კორომი, ლურჯი მდინარე.
ამ წყნარ რუსულ ბუნებაში
ისმის ჯადოსნური მელოდიების ექო.
და წყაროს წყალი ანათებს,
და ქარის სუნთქვა სუფთაა.
სიმინდისფერი ცისფერი გჟელი ყვავის,
დაივიწყე გჟელ.

ყველას მოსწონს გჟელი მისი ლურჯი ფერის გამო. თავად გჟელები ამბობენ, რომ მათი ცა ლურჯი-ლურჯია. ამიტომ გადაწყვიტეს ეს ლურჯი თეთრ ფაიფურზე გადაეტანათ.
ყველა ამ ნივთს ამზადებდნენ გჟელი ხელოსნები. ყველა საგანს უყურებ და აღფრთოვანებული ხარ. აღფრთოვანებული იყავით. გჟელ ოსტატები დიდი ოსტატები არიან. ზოგი თასია სუსტი, მაღალი, ზოგი კი კასრს ჰგავს. და ყველას სახელურები განსხვავებულია. შეხედეთ ამ ახალგაზრდა ქალბატონს - ეს არის კარაქი და რა ლამაზი ქვედაკაბა აქვს, კოკოშნიკი კი ვარდს ჰგავს.
პროდუქციას ამზადებენ მოქანდაკეები, მხატვრები, ხელოსნები.
ჯერ ოსტატი აკეთებს ყალიბს და ასხამს მათში ხსნარს. (ფოტოებში პირველადი პროდუქტების ჩვენება). შემდეგ პროდუქტებს ადუღებენ ღუმელში, რათა გაძლიერდეს.
მაგრამ ყველაზე საინტერესო სახელოსნო არის თვალწარმტაცი. აქ მუშაობენ მხატვრები – ადამიანები, რომლებიც ხატავენ საგნებს გასროლის შემდეგ. (აჩვენეთ ფოტოები სახელოსნოს ხელოსან ქალებთან ერთად). ახლა კი, თეთრ ფონზე, მხატვრის ხელის ქვეშ ჩნდება ჯადოსნური ნიმუშები, ლურჯ-ლურჯ ფერში. ყველა პროდუქტი დაფარულია სპეციალური მინანქრით, რის გამოც ისინი ასე ბზინავს.
საზღვარი მოთავსებულია ყველა პროდუქტის კიდეზე. (მოიწვიეთ ბავშვები დაათვალიერონ სამოვარი და შაქრის თასი, დაასახელეთ დეკორაციის ელემენტები: ზოლები, წერტილები, შტრიხები, საზღვრები).

როგორია კერძების გაფორმება? (ყვავილები, ყლორტები, ფოთლები, ჩიტები, ადამიანების ფიგურები).

ლურჯი მტევნები ცისფერ ხეებზე
ცისფერი გარიჟრაჟები და ლურჯი ჩიტები -
ამ სილამაზეს არაფერი სცდება...

რა მოგეწონათ ყველაზე მეტად გჟელ ხელოსნების პროდუქციის გამოფენაზე?
- რომელი ნიმუშები იყო ყველაზე უჩვეულო? (ბავშვები პასუხობენ, მიზეზი).

გაკვეთილის შემდეგ ჯგუფში ეწყობა პროდუქციის გამოფენა გჟელის მხატვრობით. განიხილეთ ისინი ბავშვებთან ერთად. შესთავაზეთ თუ არა სახლში ასეთი პროდუქტები და მერე უთხარით.

ფერწერა

თემა: "ზამთრის საბანი".

მიზნები: გააგრძელოს ბავშვების გაცნობა გჟელ ოსტატების ნაწარმთან, გჟელ ფერწერასთან; ასწავლეთ გჟელის ნახატით გაფორმებული ჭურჭლის, ქსოვილის ნაწარმის სილამაზის დანახვა; ისწავლეთ ლურჯის სხვადასხვა ჩრდილების მიღება ლურჯი საღებავის წყლით განზავებით; იხილეთ ფერისა და მისი ჩრდილის თვისებები; გააფართოვოს ბავშვების ცოდნა ხელოვნებისა და ხელოსნობის შესახებ; ხელი შეუწყოს რუსული კულტურის სიყვარულს და პატივისცემას.

მასალები: გჟელის კერძები; გჟელის ნახატით გაფორმებული ქსოვილის ნაწარმი: ხელსახოცი, სუფრის ტილო, წინსაფარი, ხელთათმანები, პერანგი, საფენი; თითოეულ ბავშვს აქვს 10 * 10 კვადრატული თეთრი ქაღალდი, დაყოფილია ოთხ ნაწილად დიაგონალზე, ლურჯი გუაში, პალიტრა, სავარჯიშო ქაღალდი, ფუნჯი.

გაკვეთილის მსვლელობა

წყნარ გარეუბანში
მიედინება მდინარე გჟელოჩკა.
ამ მდინარის გასწვრივ
სოფელი ღირს.
ტირიფის ჭურვები ეშვება მდინარის გასწვრივ,
ამ სოფელში ხელოსნები ცხოვრობენ.
ამზადებენ შეღებილ ჭურჭელს,
ისინი სასწაულს აკეთებენ ლურჯ-თეთრ ფერებში.

მასწავლებელი გვთავაზობს გამოფენაზე განიხილოს ლამაზი კერძები, ქსოვილის ნაწარმი, გაფორმებული გჟელის ნახატით.
- რა პროდუქტებს ხედავთ?
- რით არიან მორთული? (ნიმუშები.)
- რას ჰგავს ეს ყვავილები? (ზარზე, გვირილა, ვარდები, ქრიზანთემები.)
- რა ფერის საღებავს იყენებენ ოსტატები? (ლურჯი, ღია ცისფერი.)

ფერები ტრიალებს ხმაურ ტალღებში,
ისე, რომ პანსიონები ბრწყინავდნენ.
ნიმუში მიედინება ხელოსნის ხელის ქვეშ,
ისე, რომ ის ვერსად განმეორდებოდა.

მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს შეადგინონ იმავე ფერის რამდენიმე ელფერი. გვიჩვენებს, თუ როგორ შეგიძლიათ მიიღოთ უფრო ღია ჩრდილები პალიტრაზე, წყლის დამატებით.
ბავშვები სწავლობენ ლურჯის სხვადასხვა ჩრდილების მიღებას. შემდეგ, პირველი სამკუთხედი იღებება ფერით, შემდეგი - ჩრდილით, თითოეული უფრო ღია ვიდრე წინა.
გაკვეთილის ბოლოს ბავშვები მასწავლებლის დახმარებით აკავშირებენ ყველა კვადრატს და ამაგრებენ ძირზე. შედეგი არის დიდი ტილო, რომელიც ზამთრის საბანს ჰგავს.

ფერწერა

თემა: "ტრადიციული რუსული ხელოვნების ხელოსნობის გაცნობა - "გჟელის კერამიკა" და ფერწერის მარტივი ელემენტების შემუშავება (სხვადასხვა სისქის და ჩრდილის სწორი ხაზები, წერტილები)".

მიზნები: გააგრძელოს ბავშვების გაცნობა გჟელ ხელოსნების პროდუქციასთან; ასწავლეთ პატარა ქანდაკებების სილამაზე; გააკეთეთ სხვადასხვა ზომის და წერტილების სწორი ხაზების ნიმუში; ლურჯი და თეთრი გუაშის შერევისას მიიღეთ ლურჯი (ლურჯი) ელფერი; წაახალისეთ ამ ყვავილების სილამაზის ნახვა; ხელი შეუწყოს ხელოსნების შრომის პატივისცემას.

მასალა: გჟელის კერძები: ჩაიდანი, სამოვარი, ვაზა, შაქრის თასი, კარაქის ჭურჭელი, ჭიქები, რძის ქილა; პატარა ქანდაკებები: კატა, ძაღლი, მამალი, ვეფხვის ბელი; გჟელის ობიექტების და გჟელის ძირითადი ნიმუშების ამსახველი ილუსტრაციები; თითოეულ ბავშვს აქვს 5 * 20 სმ ქაღალდის ზოლები, ლურჯი და თეთრი გუაში, ორი ზომის ფუნჯები, თეთრი ქაღალდი ტონების შერევისთვის.

გაკვეთილის მსვლელობა

მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს გჟელის პროდუქციის გამოფენაზე.

ბავშვები ათვალიერებენ ფიგურებსა და კერძებს. მასწავლებელი ყურადღებას ამახვილებს იმ ფაქტზე, რომ ფიგურები ჰგავს სათამაშოებს - მხიარული, მხიარული, მბზინავი და ყველა მორთულია იმავე ფერის საღებავით - ლურჯი და მისი ჩრდილი - ლურჯი; რომ კერძებს ამშვენებს საზღვარი - ვიწრო ლურჯი თხელი ზოლი, ქვემოთ არის წერტილები ან პატარა შტრიხები.

ოსტატმა ხელში ფუნჯი აიღო და ცის ლურჯში ჩაასო.
მან ტილოს ნაცვლად ზამთრის ღია სივრცეების სითეთრე აიღო, რუსული ...
და შაბლონები, მონოგრამები დაიღვარა, ჩიტები ფრიალებს, ყვავის
ბაღები...
უცებ ცისფერი წვეთები დარეკეს, რუსის სასწაული
ზამთარი,
იგივე ხმაურიანი სათაურით გჟელ.
ნ.სავჩენკო

მასწავლებელი გვთავაზობს ლურჯი ფერის მიღებას ლურჯი და თეთრი ფერის გუაშის შერევით. ბავშვები, ცალკე ფურცელზე, აურიეთ ორი ფერი, დარწმუნდნენ, რომ თუ ლურჯს დაემატება მეტი თეთრი საღებავი, ლურჯი ფერი უფრო ღია გახდება.
შემდეგი, ბავშვები ასრულებენ დავალებას - ისინი ამშვენებენ თეთრი ქაღალდის ზოლს ნიმუშით: ისინი სწავლობენ სხვადასხვა სისქის და ჩრდილის სწორი პარალელური ხაზების დახატვას, წერტილების და წრეების დახატვას.
გაკვეთილის დასასრულს ბავშვები მასწავლებელთან ერთად განიხილავენ ყველა სამუშაოს, 2-3 ობიექტის სილუეტებზე ზოლების გამოყენებას.

ფერწერა

თემა: „საზღვრები. საზღვრის ნახაზი“.

მიზნები: გააგრძელოს ბავშვების გაცნობა ხალხური რეწვის შესახებ; ისწავლეთ ნიმუშის გათვალისწინება, მონიშნეთ მისი ელემენტები - წერტილები, ტალღოვანი და თაღოვანი ხაზები, მარყუჟები; ისწავლეთ საზღვრების დახატვა ქაღალდის ვიწრო ზოლზე; მოგიწოდებთ იხილოთ ლურჯი და თეთრი სილამაზე; ესთეტიკური გრძნობების განვითარება.

მასალები: გჟელის კერძები საზღვრის დეკორაციის ვარიანტებით, პატარა ქანდაკება, თეთრი ქაღალდი 10*20, სიგრძეზე ორ ნაწილად გაყოფილი, ლურჯი გუაში, თხელი ფუნჯი.

გაკვეთილის მსვლელობა

მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს გჟელის ჭურჭლის გამოფენაზე:

ლურჯი და თეთრი კერძები,
მითხარი, საიდან ხარ?
შორიდან ჩანს მოსული
და აყვავებული ყვავილებით?

ბავშვები განიხილავენ კერძების გაფორმების ვარიანტებს, მასწავლებლის დახმარებით ისინი ხაზს უსვამენ ნიმუშის ძირითად ელემენტებს: მასწავლებელი აჩვენებს საზღვარს, რომელიც ამშვენებს ყველა კერძს - ეს არის ან თხელი სწორი ზოლები, ან ტალღოვანი ან თაღოვანი ლურჯი ხაზები. რომლის ქვედა ნაწილში არის წერტილები ან პატარა შტრიხები.
შემდეგ მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს სავარჯიშოების გასაკეთებლად, რათა გაეცნონ საზღვრების ძირითად ელემენტებს. უჩვენებს ბავშვებს, როგორ დაიჭირონ ფუნჯი სამუშაოს შესრულებისას (სამი თითით, ფურცლის პერპენდიკულარულად), განმარტავს, რომ ხაზების დახატვა უნდა მოხდეს ფუნჯის წვერით.
გაკვეთილის ბოლოს მასწავლებელი აწყობს ნამუშევრების გამოფენას, აქებს ყველა ბავშვს. ბავშვები ირჩევენ ნამუშევრებს, რომლებიც ყველაზე მეტად მოსწონთ.

განაცხადი

თემა: „გჟელის ყვავილი“.

მიზნები: გააგრძელოს ბავშვების გაცნობა ხალხური რეწვის შესახებ; ასწავლეთ გჟელის ნახატით გაფორმებული ჭურჭლის, ქსოვილის ნაწარმის სილამაზის დანახვა; ისწავლეთ წრის გაჭრა კვადრატის კუთხეების შეუფერხებლად დამრგვალებით, გაჭერით წრე ნაკეცის გასწვრივ შუაზე; შეადგინეთ ნაწილები - წრეები, ნახევარწრილები და ვიწრო ზოლები - გაუბერავი და აყვავებული ყვავილების გამოსახულებები; გამოიყენეთ ლურჯის ორი ელფერი აპლიკაში; დააფიქსირეთ სისუფთავე წებოვნების ტექნიკა.

მასალები: გჟელ ხელოსნების პროდუქციის გამოფენა; ყვავილისა და კვირტების ამსახველი ილუსტრაცია; ფლანელეგრაფი და ყვავილების ნაწილები; მუქი ჩრდილის ორი ნახევარწრიული (ფურცლები) აყვავებული ყვავილისთვის და ორი სხვადასხვა ზომის წრე კვირტისთვის, რამდენიმე ლურჯი და ლურჯი ნახევარწრიული (ფოთლები), ზოლები (ღერო) წებოვანი. უკანა მხარეფლანელი; კვადრატი ჭრის ტექნიკის საჩვენებლად. ზოგიერთ ბავშვს აქვს იმავე ფერის 5 * 5 სმ და 4 * 4 სმ კვადრატები, მაგრამ განსხვავებული ჩრდილები, ზოგს კი აქვს კვადრატები 5 * 5 სმ და 2,5 * 2,5 სმ კვირტისთვის; ორი ბავშვისთვის, ვიწრო ზოლები 13 * 0,5 სმ (ღეროები); მაკრატელი, წებო, თეთრი ქაღალდის მართკუთხა ფურცლები აპლიკაციის დასაწებებლად.

გაკვეთილის მსვლელობა

მასწავლებელი ამბობს, რომ გაზაფხულზე ბევრი ყვავის სხვადასხვა ფერებიმდელოებში, ყვავილების საწოლებში, ბაღებსა და პარკებში. გვიჩვენებს ილუსტრაციას, სადაც ნაჩვენებია ყვავილები და კვირტები სრულ აყვავებულში. განმარტავს, რომ აყვავებული ყვავილის ყველა ფურცელი ჩანს, მაგრამ კვირტის ფურცლები ისევ დაკეცილია და შიგნით მყოფი არ ჩანს.
ამბობს, რომ დღეს ბავშვები აყვავებული ყვავილისა და კვირტის გამოსახვას ისწავლიან. მაგრამ ეს ყვავილები არ იქნება ჩვეულებრივი, მაგრამ ზღაპრული - გჟელი.
მათ წინ დებს ფლანელეგრაფს, რომელზედაც ადრე იყო მიმაგრებული ორი ლურჯი ღერო (სწორი ზოლები). ის ამბობს, რომ კვირტის დახატვა შესაძლებელია ორი წრიდან – დიდი და პატარა. მისი ფურცლები იკეცება (ღეროს უსვამს დიდ წრეს), ხოლო კვირტის შიგნით მყოფი ახლახანს ჩნდება (მოსვამს პატარა წრეს ისე, რომ ის შუაზე იყოს დიდის გასწვრივ). ეკითხება ბავშვებს, რა ფერისაა დიდი და პატარა წრეები, საიდანაც კვირტი გაკეთდა (ლურჯი, მაგრამ სხვადასხვა ფერის, დიდი უფრო ღიაა, პატარა კი მუქი).
შემდეგ მასწავლებელი ეკითხება: "რა აკლია ჩვენს გაუფუჭებელ ყვავილს?" ბავშვები პასუხობენ.
მასწავლებელი აგრძელებს: „ფოთლები შეიძლება გაკეთდეს ნახევარწრისაგან“. უხმობს ბავშვს და ეპატიჟება ღეროზე მიამაგროს ფოთლები.
შემდეგ მასწავლებელი აყალიბებს აყვავებულ ყვავილს. ჯერ ზედა ფურცლები, რომლებიც ერთმანეთისგან ოდნავ დაშორებულია, შემდეგ ქვედა. ბავშვების ყურადღებას ამახვილებს იმაზე, რომ ფოთლები შეიძლება ღეროზე მიმაგრდეს სხვანაირად, ვიდრე პირველი ყვავილი - ამოზნექილი გვერდით ქვემოთ.
იწვევს ბავშვებს აირჩიონ ვინ წარმოადგენს კვირტს და ვინ აყვავებულ ყვავილს.
განმარტავს და გვიჩვენებს, თუ როგორ უნდა ამოჭრათ წრე კვადრატიდან (უნდა დაიწყოთ კვადრატის გვერდიდან შუადან და მოარგოთ კუთხე მეორე მხარის შუამდე ისე, რომ გაქრეს; ოთხივე კუთხე უნდა გაქრეს, შემდეგ წრე. აღმოჩნდება სასურველი ზომა).
ბავშვებს შეუძლიათ თავიანთ წინ მოათავსონ კვადრატი და თითით აჩვენონ სად მოაჭრიან მაკრატლით წრეს.
მასწავლებელი ეკითხება ბავშვებს სად დაიწყონ მუშაობა. ყველას მოუწევს წრის შუაზე გაჭრა ყვავილის თავისთვის? ბავშვები პასუხობენ.
მუშაობის პროცესში მასწავლებელი ზრუნავს, რომ ბავშვებმა, წრეების ამოკვეთისას, გამოიყენონ კვადრატების მთელი ზედაპირი, მარცხენა ხელით შეუფერხებლად ატრიალებენ კვადრატს მაკრატლის პირებისკენ; გირჩევთ დაიწყოთ ყვავილის თავით და შემდეგ წებოთი ღერო.
გაკვეთილის ბოლოს ყველა ნამუშევარი განლაგებულია ერთმანეთთან ახლოს სტენდზე. აპლიკაციებიდან გამოდის ლამაზი გჟელის პანელი.

თემა: „ჭურჭლის ხელოვნების გაცნობა. ჭურჭლის ქანდაკება (თასი სახელურით)“.

მიზნები: ბავშვებს ჭურჭლის ხელოვნების გაცნობა; განავითაროს ინტერესი მეთუნეის შემოქმედების, ხალხური ტრადიციების, ადათ-წესებისადმი; გააგრძელეთ გჟელ ოსტატების პროდუქტების გათვალისწინების სწავლება, ნაცნობი საგნების ამოცნობა; გაგაცნობთ სამოდელო მასალას - თიხა; ისწავლოს თიხისგან ჭიქის გამოძერწვა დაჭერით, გადაგორებით და შეზელვით; ჩაუნერგოს სიყვარული და პატივისცემა ხალხური ხელოსნების საქმისადმი.

მასალები: ილუსტრაციები ჭურჭლის სახელოსნოს გამოსახულებით, ჭურჭელი: თეფშები, ჭიქები, ჭურჭელი, ჩაიდანი, გაფორმებული გჟელის ნახატით,
თიხა, სველი ტილოები და ღრუბელი.

გაკვეთილის მსვლელობა

დაფაზე განთავსებულია კერამიკის სახელოსნოს ამსახველი ილუსტრაციები; მაგიდაზე არის მოხატული ჭურჭლის გამოფენა.
აღმზრდელი. ძველად თიხის ჭურჭელს ჯერ ხელით აყალიბებდნენ, შემდეგ კი გამოიგონეს ჭურჭლის ბორბალი, რამაც შესაძლებელი გახადა ჭურჭლის უფრო სწრაფად გამოძერწვა. შემდეგ, ხელოსნებმა გამოძერწილი ჭურჭელი დაწვა და მათ მიერ გამოგონილი ნიმუშით დაამშვენეს. ტალღოვანი ხაზი წარმოადგენს წყალს, სწორი ხაზები - დედამიწას, წერტილები - თესლს, ხოლო ირიბი ხაზები - წვიმას.
გარდა ამისა, მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს განიხილონ კერამიკული კერძების გამოფენა.
აღმზრდელი.
- რა არის ჩვენს გამოფენაზე? (სუფრის ჭურჭელი.)
- Რა არის ის? (მბზინავი, ლამაზი.)
- რისთვის არის ეს კერძი? (კერძების დანიშვნა.)

დამიჯერე თუ არა,
მაგრამ ყველაზე ლამაზი ნახატი გჟელის ნახატია.
ჭიქები, ჩაიდანები და კერძები -
ყველა კერძი უბრალოდ სასწაულია!

მასწავლებელი გვთავაზობს ჭიქის გამოძერწვას დაჭერის მეთოდით, აკონკრეტებს ფინჯანზე სახელურის მიმაგრების მეთოდს - გაწურვას, შეახსენებს, რომ თიხასთან მუშაობისას აუცილებელია ხელების გამუდმებით დატენიანება ტილოთი. მასწავლებელი უწევს აუცილებელ დახმარებას გაკვეთილის დროს, გვთავაზობს, თუ როგორ უკეთესად გადმოგცეთ პროდუქტის ფორმა, ფინჯანი უფრო სტაბილური გახადოთ, სველი ღრუბლით გაასწოროთ დარღვევები.
გაკვეთილის ბოლოს ბავშვები თავიანთ ხელნაკეთობებს მაგიდაზე დებენ და ათვალიერებენ, ადარებენ გჟელ ხელოსნების დამზადებულ კერძებს. მასწავლებელი აქებს ბავშვებს, ყურადღებას ამახვილებს ბავშვების მიერ შექმნილ ჭიქების ფორმის სილამაზეზე.

პირდაპირ საგანმანათლებლო საქმიანობანახატზე: "კერძების ხატვა" (გჟელი)

სამიზნე:ასწავლოს ბავშვებს ჭურჭლის ხატვა გჟელის ნიმუშებზე დაყრდნობით.
Დავალებები:
1. ვასწავლოთ ბავშვებს გჟელ კერამიკაზე დაფუძნებული ჩაიდანის ფორმაზე ნიმუშის დახატვა, ფერწერის დამახასიათებელი ელემენტების, ფერების გადმოცემით, ღია ცისფერიდან მუქ ლურჯამდე. ისწავლეთ ლამაზად მოათავსოთ ნიმუში ფორმაზე.
2. ისწავლეთ შამროკის ყვავილის, ტოტების, ბალახის, კულულების დახატვა ფუნჯის ბოლოთი. დახატეთ მომრგვალებულ ფორმებზე, ჯერ კიდეზე, შემდეგ შიგნით
შუა მარცხნიდან მარჯვნივ, ზემოდან ქვემოდან შერწყმული ხაზებით. ასწავლეთ ბავშვებს საღებავის გამოყვანა პალიტრის გამოყენებით.
3. გჟელის კერამიკისადმი ინტერესის გაღვივება, ფერწერის სიმდიდრის, ფერწერულობის გადმოცემის სურვილი.
მიზანი:ეს გაკვეთილი განკუთვნილია უფროსი - მოსამზადებელი ჯგუფისთვის 5-7 წლის, ახალგაზრდა აღმზრდელებისთვის, დამატებითი განათლების მასწავლებლებისთვის, მშობლებისთვის.

წინა სამუშაო:
ბავშვები ისტორიის საშუალებით გაეცნენ ამის გაჩენის ისტორიას
მხატვრობა ოსტატებზე. ილუსტრაციების გაცნობა, ფილმის ზოლის დათვალიერება
"რუსი ოსტატები". ექსკურსია მუზეუმში. პოლეტაევა გამოფენაზე
"გამოყენებითი ხელოვნება".
მასალა:
დიდი ფურცელი ჩაიდანის, ფუნჯის, სადგამის, პალიტრის, აკვარელის, საღებავების სახით.

გაკვეთილის მსვლელობა:

ფაიფურის სასწაულის კიდე
და მის ირგვლივ ტყეებია ...

ცისფერთვალება კერძები -
ვაზები, ჩაიდანები და ჭურჭელი
ანათებს იქიდან
როგორც მშობლიური სამოთხე!




სწორედ ამ ლამაზი, ნაზი ლექსით მინდა დავიწყო ექსკურსია მუზეუმში. მუზეუმამდე, სადაც არის კერძების ილუსტრაციები, მაგრამ არა უბრალო კერძები, არამედ გჟელის კერამიკა.
Ისე. გარკვეულ სამეფოში, რუსეთის სახელმწიფოში, მოსკოვიდან არც თუ ისე შორს, ტყეებსა და მინდვრებს შორის არის ქალაქი გჟელი.
დიდი ხნის - ცხოვრობდა დიდი ხნის წინ - იყო მამაცი დიახ გამოცდილი, მხიარული დიახ
ლამაზი ოსტატები. ერთხელ ისინი შეიკრიბნენ და დაიწყეს ფიქრი, თუ როგორ უკეთესი უნარიაჩვენე შენი საკუთარი, გთხოვთ ყველა ხალხს და განადიდეთ თქვენი მიწა. იფიქრა - დაფიქრდა და გამოვიდა. მათ სახლის მხარეში მშვენიერი თიხა იპოვეს, თეთრი - თეთრი, გადაწყვიტეს მისგან გამოძერწვა
სხვადასხვა კერძები, მაგრამ ისეთი, როგორიც მსოფლიოს არასოდეს უნახავს. თითოეულმა ოსტატმა დაიწყო თავისი უნარის ჩვენება. ერთი ჩაიდანი დააბრმავა, მეორე ოსტატმა შეხედა და ჩაიდანი კი არ გამოძერწა, დოქი დააბრმავა და მესამე კერძი. თითოეულმა ოსტატმა დაიწყო საკუთარი კერძების გამოძერწვა და არც ერთი პროდუქტი არ იყო
მსგავსი სხვა. მაგრამ გჟელის ხელოსნები თავიანთ პროდუქტებს ამშვენებდნენ არა მხოლოდ სტიქიით, ისინი ხატავდნენ კერძებს სხვადასხვა ჩრდილის ლურჯი საღებავით. ჭურჭელზე ბადეების, ზოლების, ყვავილების სხვადასხვა ნიმუშს ხატავდნენ. ნახატი აღმოჩნდა ძალიან რთული, ელეგანტური. ადამიანებს შეუყვარდათ ლამაზი კერძები და დაიწყეს მას "ნაზი ლურჯი სასწაულის" დარქმევა. ოსტატებმა განადიდეს თავიანთი საყვარელი მიწა მთელ მსოფლიოში, მათ ყველას უთხრეს, თუ რა გამოცდილი ოსტატები ცხოვრობენ რუსეთში. ზღაპარი - მოთხრობას მასწავლებელი რუსული ხალხური მელოდიის ქვეშ ყვება
"ვოლგის გასწვრივ - დედა".
დღეს ვეწვევით გჟელის კერამიკის გამოფენას.
შეხედე და მითხარი, გთხოვ, რა ნივთები დახატეს გჟელ ოსტატებმა? და ფერწერის რა ელემენტები გამოიყენეს?
ამშვენებს თქვენს პროდუქტებს? (ყვავილები, ბალახი, ფოთლები, კულულები, ტოტები). რა ძირითად ფერებს იყენებენ ხელოსნები თავიანთ პროდუქტებში?
ახლა კი მინდა მოგიწვიოთ გჟელ ოსტატებად.
მოდით ყველანი დავსხდეთ ჩვენს მაგიდებთან. და ქვაბს დავხატავთ. ნახე როგორ დავხატე ქვაბი. რა ელემენტებია გამოყენებული ჩაიდანის შეღებვისას? ახლა კი გაჩვენებთ რა თანმიმდევრობით დავხატოთ ეს ელემენტები. დავიწყოთ შამროკის ყვავილით. ჯერ ცენტრში დახაზეთ დიდი ფურცელი, შემდეგ გვერდებზე ორი პატარა.
ფურცელზე დავხატავთ მკრთალ ლურჯად, საღებავს გავაზავებთ პალიტრაში (პალიტრაში წყალი ძალიან ცოტაა, რადგან საღებავი სწრაფად უნდა გაშრეს). ჩვენ ვხატავთ ფოთოლს კიდეზე მარცხნიდან მარჯვნივ მყარი ხაზებით ხარვეზების გარეშე. ვმუშაობთ ლურჯი საღებავით. ახლა მოდით, ყვავილი გაშრეს და ჩვენ ფუნჯის ბოლოთი დავხატავთ ტოტს, ბალახს, კულულებს, ზედა და ქვედა კიდეების გასწვრივ. შენ ეს იცი და მე არ გაჩვენებ. ჩვენი ყვავილი გამომშრალა და ახლა ჩვენ მოვრთოთ. გავაფორმოთ მუქი ლურჯი საღებავით. ჩვენ ვმუშაობთ ისეთ საღებავებით, როგორც ნამდვილი ოსტატები. ამისათვის აიღეთ მუქი ლურჯი საღებავი ფუნჯის ბოლოთი და დახაზეთ თხელი ხაზი ყვავილის კიდეზე.
ახლა, გთხოვთ, მითხარით, საიდან დავიწყოთ ჩვენი ჩაის ქოთნის დახატვა. და როდესაც დავიწყებთ ყვავილის მორთვას მუქი ლურჯი საღებავით.
ბავშვების დამოუკიდებელი ნამუშევარი შესრულებულია რუსული ინსტრუმენტების ხმაზე.










მასწავლებელი ატარებს ინდივიდუალურ მუშაობას. სამუშაოს დასასრულს ბავშვები აწყობენ თავიანთი ნამუშევრების გამოფენას და აანალიზებენ.
გამოფენის შემდეგ მასწავლებელი ეპატიჟება ბავშვებს ჩაიზე გჟელის სერვისიდან.
ეს არის ბავშვების მიერ დამზადებული ჩაიდანები.