Tayyorgarlik guruhida "Badiiy ijod" (ilova) PA bo'yicha darsning qisqacha mazmuni. "Gjel gullari". Tayyorgarlik guruhida "Badiiy ijod" NNT bo'yicha darsning qisqacha mazmuni (ilova) maktabgacha yoshdagi bolalar uchun Gzhel tomchilari gullarini qo'llash uchun trafaretlar

Munitsipal ta'lim davlat tomonidan moliyalashtiriladigan tashkilot qo'shimcha ta'lim bolalar bolalar ijodiyoti uyi

munitsipalitet Novokubanskiy tumani

Dars xulosasi

"Gzhel ornament (ilova)"

Metodist

Bondarenko Marina Anatolievna

Novokubansk, 2014 yil

"Ornament Gzhel (ilova)" darsining qisqacha mazmuni.

Sana: 26.03.2014 yil

Maqsadlar:

Talabalarni Gjel rasmi, hunarmandchilikning o'ziga xos xususiyatlari bilan tanishtirish.

Gjhel bo'yash texnikasidan foydalangan holda naqsh yasashni o'rganing.

Dekorativ kompozitsiyani chizish ko'nikmalarini shakllantirish.

Dunyoga axloqiy va estetik munosabatni, Vatanga, uning tarixi va madaniyatiga muhabbatni tarbiyalash.

Ijodiy faollikni, badiiy materiallar (guash, akvarel) bilan ishlash ko'nikmalarini rivojlantirish.

Vazifalar:

Mustaqil ijodiy faoliyatga intilish;

Tasavvur va fantaziyani faollashtirish sharoitida talabalarning ijodiy salohiyatini rivojlantirish;

O'z xalqingiz tarixi va madaniyatiga qiziqish ko'rsatish;

Ishning bajarilishini bosqichma-bosqich rejalashtirish qobiliyatini rivojlantirish (oddiydan murakkabgacha);

Kelajakdagi naqshning eskizini mustaqil ravishda yaratish qobiliyati;

Bayonotni ongli va o'zboshimchalik bilan qurish, dekorning aqliy va vizual tasvirini yaratish;

Gzhel rasm naqshini mustaqil modellashtirish;

Frontal rejimda o'qituvchi va bir-biri bilan o'zaro munosabat.

Uskunalar va materiallar:

"Gzhel ornament (ilova)" taqdimoti;

Gzhel naqshlari tasvirlangan sxemalar-jadvallar;

Badiiy materiallar;

Gjhel rasmini tasvirlaydigan rasmlar.

Tashkiliy vaqt.

O'qituvchi: Salom aziz bolalar!

Talabalar: Salom!

Bugun ijod olamiga sho'ng'ishni, hunarmandchilikning haqiqiy ustasi bo'lishni istagan barchaga xayrli kun.

O'qituvchining kirish so'zi.

Bugun men darsimizni she'r bilan boshlamoqchiman.

Moskva viloyatida bunday joy bor
Oq bog', moviy daryo.
Bu sokin rus tabiatida
Sehrli ohanglar aks-sadosi eshitiladi.
Va buloq suvi porlaydi,
Va shamolning nafasi yanada eshitiladi.
Makkajo'xori gullari ko'k Gjhel gullaydi,
Meni unut Gjhel!

P. Sinyavskiy

Darsning maqsadini belgilash.

Bugun darsda dekorativ-amaliy san'atning qanday turlari bilan tanishamiz?

Talabalar: Gjel rasmi

Sinfda yana nimani o'rganishimiz kerak?

Talabalar: Ehtimol, biz Gjhel rasmining tarixini o'rganishimiz kerak.
- Biz Gjhel rasmining elementlarini kesib olishni o'rganishimiz kerak.

Yangi material "Ornament Gjel (ilova)" taqdimoti namoyishi

Gjhel (Gjhel keramikasi), Moskva viloyatining keramika hunarmandchiligi mahsulotlari, uning markazi sobiq Gjhel volosti edi. Hozirgi vaqtda mahsulotlar Moskvadan 60 km uzoqlikda (hozirgi Ramenskiy tumani) sobiq Bronnitskiy va Bogorodskiy tumanlarining o'ttizta qishloq va qishloqlarida ishlab chiqarilmoqda. "Gzhel" so'zi, ehtimol, "kuyish" dan kelgan.

Va bu mahsulotlar shunchalik yaxshiki, odamlar ularni shunchalik yaxshi ko'radilarki, Gjel san'atining shuhrati nafaqat mamlakatimizda, balki uning chegaralaridan tashqarida ham tarqaldi.

Nega hamma Gjhelni yaxshi ko'radi? Qanday farq qiladi?

Ha, birinchi navbatda - uning rangi bilan. Har doim bir xil: oq va ko'k. Gjel aholisining o'zlari ularning osmoni, Rossiyaning boshqa joylari kabi, ko'k va ko'k ekanligini aytishni yaxshi ko'radilar. Shuning uchun ular bu ko'kni oq chinniga o'tkazishga qaror qilishdi.

Faqat bitta bo'yoq ... va naqadar oqlangan va bayramona rasm bo'lib chiqdi! Eng sevimli naqsh - gzhel atirgul... Ba'zan u katta, keng chiziqlarda tasvirlangan. Ba'zan esa yupqa cho'tka bilan yoziladi. Keyin biz bir nechta atirgul guldastasini ko'ramiz. Keyin gullar barcha sirtlarga tarqaladi. Bu ham sodir bo'ladi: atirgulning o'zi yo'q, faqat uning barglari bor.

Gzhel mahsulotlari nafaqat rasmda, balki shaklda ham boshqalardan farq qiladi. Bu fermentlar - halqasimon korpusli, baland gumbazli, qopqoqli, uzun egilgan nayli, ko'pincha to'rtta dumaloq oyoqli dekorativ ko'zalar.

Qumganlar xuddi shunday tomirlardir, lekin tanasida teshiksiz. Ko'zalar, laganlar, idishlar, stakanlar va boshqalar.

Qanchadan-qancha rassomlar, juda ko'p turli xil shakllar. Va ular har doim g'ayrioddiy va kulgili. Gjhelda ishlab chiqarilgan har qanday narsa ko'rish va hayratda qoldirish uchun qiziqarli.

Shunday qilib, bir lahzaga biz o'zimizni Gjhel ustaxonasida topdik. Gjhel rasmi bilan bo'yalgan mahsulotlar sizga yoqdimi?

Iltimos, ayting-chi, nega hamma Gjhelni yaxshi ko'radi?

Talabalarning javoblari.

U, birinchi navbatda, rangini yaxshi ko'radi.

Oq va ko'k.

Ha, birinchi navbatda uning rangi bilan.

O'qituvchi: Hammaga omad! Keling, ishga kirishaylik.

Amaliy ish

1. Qog'ozga o'zingiz yoqtirgan Gzhel rasmining elementlarini chizing (shablon qiling) va rangli qog'ozdan kesib oling.

2. Gzhel rasmining kesilgan elementlarini varaq va elim ustiga taqsimlang.

Bajarilgan ishlarni tahlil qilish.

Ajoyib yigitlar! Men barcha ishlarni ko'rgazmali stolga qo'yishingizni so'rayman.

Bemalol o'tiring, ishingizga qarang. (Talabalar asarlari ko'rgazmasi)

Sizning bezaklaringizni nima ajoyib qiladi?

Ularni qilayotganda nima deb o'ylagan edingiz?

Yagona kompozitsiyada ko'k va oqni qanday his-tuyg'ularni birlashtirdingiz?

Bir qancha talabalarning fikrlari tinglanadi.

O'z hunarmandchiligingiz bilan nima qilasiz?

Dars natijasi.

1.Keramika - bu so'z nimani anglatadi?

2. Gjel qishlogʻi qaysi shahardan uncha uzoq boʻlmagan joyda joylashgan?

Bolalar uchun qo'shimcha ta'lim shahar byudjet muassasasi Bolalar ijodiyoti uyi

Novokubanskiy tumani munitsipal tuzilishi

Dars xulosasi

"Gzhel ornament (ilova)"

Metodist

Bondarenko Marina Anatolievna

Novokubansk, 2014 yil

"Ornament Gzhel (ilova)" darsining qisqacha mazmuni.

Sana: 26.03.2014 yil

Maqsadlar:

Talabalarni Gjel rasmi, hunarmandchilikning o'ziga xos xususiyatlari bilan tanishtirish.

Gzhel bo'yash texnikasidan foydalangan holda naqsh yasashni o'rganing.

Dekorativ kompozitsiyani chizish ko'nikmalarini shakllantirish.

Dunyoga axloqiy va estetik munosabatni, Vatanga, uning tarixi va madaniyatiga muhabbatni tarbiyalash.

Ijodiy faollikni, badiiy materiallar (guash, akvarel) bilan ishlash ko'nikmalarini rivojlantirish.

Vazifalar:

Mustaqil ijodiy faoliyatga intilish;

Tasavvur va fantaziyani faollashtirish sharoitida talabalarning ijodiy salohiyatini rivojlantirish;

O'z xalqingiz tarixi va madaniyatiga qiziqish ko'rsatish;

Ishning bajarilishini bosqichma-bosqich rejalashtirish qobiliyatini rivojlantirish (oddiydan murakkabgacha);

Kelajakdagi naqshning eskizini mustaqil ravishda yaratish qobiliyati;

Bayonotni ongli va o'zboshimchalik bilan qurish, dekorning aqliy va vizual tasvirini yaratish;

Gzhel rasm naqshini mustaqil modellashtirish;

Frontal rejimda o'qituvchi va bir-biri bilan o'zaro munosabat.

Uskunalar va materiallar:

"Gzhel ornament (ilova)" taqdimoti;

Gzhel naqshlari tasvirlangan sxemalar-jadvallar;

Badiiy materiallar;

Gjhel rasmini tasvirlaydigan rasmlar.

Tashkiliy vaqt.

O'qituvchi: Salom aziz yigitlar!

Talabalar: Salom!

Bugun ijod olamiga sho'ng'ishni, hunarmandchilikning haqiqiy ustasi bo'lishni istagan barchaga xayrli kun.

O'qituvchining kirish so'zi.

Bugun men darsimizni she'r bilan boshlamoqchiman.

Moskva viloyatida bunday joy bor
Oq bog', moviy daryo.
Bu sokin rus tabiatida
Sehrli ohanglar aks-sadosi eshitiladi.
Va buloq suvi porlaydi,
Va shamolning nafasi yanada eshitiladi.
Makkajo'xori gullari ko'k Gjhel gullaydi,
Meni unut Gjhel!

P. Sinyavskiy

Darsning maqsadini belgilash.

Bugun darsda dekorativ-amaliy san'atning qanday turlari bilan tanishamiz?

Talabalar: Gjel rasmi

Sinfda yana nimani o'rganishimiz kerak?

Talabalar: Ehtimol, biz Gjhel rasmining tarixini o'rganishimiz kerak.
- Biz Gjhel rasmining elementlarini kesib olishni o'rganishimiz kerak.

Yangi material. "Ornament Gjel (ilova)" taqdimoti skriningi

Gjhel (Gjhel keramikasi), Moskva viloyatining keramika hunarmandchiligi mahsulotlari, uning markazi sobiq Gjhel volosti edi. Hozirgi vaqtda mahsulotlar Moskvadan 60 km uzoqlikda (hozirgi Ramenskiy tumani) sobiq Bronnitskiy va Bogorodskiy tumanlarining o'ttizta qishloq va qishloqlarida ishlab chiqarilmoqda. "Gzhel" so'zi, ehtimol, "kuyish" dan kelgan.

Va bu mahsulotlar shunchalik yaxshiki, odamlar ularni shunchalik yaxshi ko'radilarki, Gjel san'atining shuhrati nafaqat mamlakatimizda, balki uning chegaralaridan tashqarida ham tarqaldi.

Nega hamma Gjhelni yaxshi ko'radi? Qanday farq qiladi?

Ha, birinchi navbatda - uning rangi bilan. Har doim bir xil: oq va ko'k. Gjel aholisining o'zlari ularning osmoni, Rossiyaning boshqa joylari kabi, ko'k va ko'k ekanligini aytishni yaxshi ko'radilar. Shuning uchun ular bu ko'kni oq chinniga o'tkazishga qaror qilishdi.

Faqat bitta bo'yoq ... va naqadar oqlangan va bayramona rasm bo'lib chiqdi! Eng sevimli naqsh - bu Gzhel atirgulidir. Ba'zan u katta, keng chiziqlarda tasvirlangan. Ba'zan esa yupqa cho'tka bilan yoziladi. Keyin biz bir nechta atirgul guldastasini ko'ramiz. Keyin gullar barcha sirtlarga tarqaladi. Bu ham sodir bo'ladi: atirgulning o'zi yo'q, faqat uning barglari bor.

Gzhel mahsulotlari nafaqat rasmda, balki shaklda ham boshqalardan farq qiladi. Bu fermentlar - halqasimon korpusli, baland gumbazli, qopqoqli, uzun egilgan nayli, ko'pincha to'rtta dumaloq oyoqli dekorativ ko'zalar.

Qumganlar xuddi shunday tomirlardir, lekin tanasida teshiksiz. Ko'zalar, laganlar, idishlar, stakanlar va boshqalar.

Qanchadan-qancha rassomlar, juda ko'p turli xil shakllar. Va ular har doim g'ayrioddiy va kulgili. Gjhelda ishlab chiqarilgan har qanday narsa ko'rish va hayratda qoldirish uchun qiziqarli.

Shunday qilib, bir lahzaga biz o'zimizni Gjhel ustaxonasida topdik. Gjhel rasmi bilan bo'yalgan mahsulotlar sizga yoqdimi?

Iltimos, ayting-chi, nega hamma Gjhelni yaxshi ko'radi?

Talabalarning javoblari.

U, birinchi navbatda, rangini yaxshi ko'radi.

Oq va ko'k.

Ha, birinchi navbatda uning rangi bilan.

O'qituvchi: Hammaga omad! Keling, ishga kirishaylik.

Amaliy ish

Mashq qilish:

1. Qog'ozga o'zingiz yoqtirgan Gzhel rasmining elementlarini chizing (shablon qiling) va rangli qog'ozdan kesib oling.

2. Gzhel rasmining kesilgan elementlarini varaq va elim ustiga taqsimlang.

Bajarilgan ishlarni tahlil qilish.

Ajoyib yigitlar! Men barcha ishlarni ko'rgazmali stolga qo'yishingizni so'rayman.

Bemalol o'tiring, ishingizga qarang.(Talabalar asarlari ko'rgazmasi)

Sizning bezaklaringizni nima ajoyib qiladi?

Ularni qilayotganda nima deb o'ylagan edingiz?

Yagona kompozitsiyada ko'k va oqni qanday his-tuyg'ularni birlashtirdingiz?

Bir qancha talabalarning fikrlari tinglanadi.

O'z hunarmandchiligingiz bilan nima qilasiz?

Dars natijasi.

1.Keramika - bu so'z nimani anglatadi?

2. Gjel qishlogʻi qaysi shahardan uncha uzoq boʻlmagan joyda joylashgan?

evaprol

Gjhel rassomlik - qadimiy, an'anaviy rus san'ati.

"Yumshoq ko'k mo''jiza ajoyib gzhel» - Rossiyada odamlar mehr bilan shunday chaqirishdi - hamma uchun sevimli, hayratlanarli darajada bezatilgan qor-oq loydan yasalgan keramika. Shubhasiz, gzhel idishlari, esdalik sovg'alari va o'yinchoqlar - bu noyob original san'at asarlari - qadimdan va bugungi kungacha butun dunyoda juda qadrlanadi.

Buni yaratish uchun ilovalar go'zal bir shablonni olaylik choynak.

Turli o'lchamdagi ko'plab yuraklarni kesib oling va ularni yarmiga katlayın.

Biz shaklimizni to'ldirishni boshlaymiz.

Biz katta yuraklarning kompozitsiya markazini yaratamiz, keyin esa xayol qilamiz.

Mana shunday choynak uslubi"gzhel"Biz uddaladik.

Tegishli nashrlar:

Yaqinda men bolalar bilan "Fairy Gjel" darsini o'tkazdim MAQSAD: - bolalarni rus xalq hunarmandchiligi bilan tanishtirish; xususan, Gjhel bilan.

Men tasviriy san'at bo'yicha master-klassni taklif qilaman. Gjhel. Qog'oz plastinkaga naqsh chizish. Menimcha, bunday xalqni bolalarga taqdim etish oddiy va chiroyli.

Gjhel. Plitalarni bo'yash Maqsadlar: rus xalq hunarmandchiligi bilan tanishishni davom ettirish; Gjhel keramikasi bilan tanishish; ijodkorlikdan faxrlanish tuyg‘usini tarbiyalash.

1-sonli katta guruh o'qituvchisi M. E. Boroninaning "Ertak" ishi 1-sonli "Ertak" katta guruhi o'quvchisi, olti yoshli Anna Neumoinaning ishi.

Yaqinda men orzu qilishga qaror qildim. Shunday qilib, "Gjel" uslubidagi volumetrik applikatsiya kesilgan yuraklardan tug'ildi. Tez orada bolalar bog'chasi Men sizni tanishtiraman.

Men yuraklarni kesishda davom etaman, bu juda qo'shadi. kesish va kesishni xohlaydi. Bu safar men tovoq uchun do'stlashishga qaror qildim. Hamma narsa.

Hurmatli hamkasblar va sahifam mehmonlari, men sizni sevimli mashg'ulotim bilan tanishtirmoqchiman. Kimdir markalar, eski tangalar yig'ish bilan shug'ullanadi.

FTSKM
Mavzu: "Gjhel ustalariga tashrif."

Maqsadlar: bolalarni an'anaviy rus badiiy hunarmandchiligi - "Gjel keramika" bilan tanishtirish; Gjhel ustalarining mahsulotlari bilan, ularning shakli, maqsadi, Gjhel chinni bo'yashning xarakterli xususiyatlari - rangi, tarkibi; xalq hunarmandlariga, rassomlik an’analariga hurmatni tarbiyalash.

Materiallar: Gjel idishlari: choynak, samovar, vazalar, shakar kosasi, sariyog 'idish, stakan, laganlar; kichik haykal: mushuk, ot, xo'roz; N. Suryanovaning "Gjelning ko'k gullari" kitobi; Gzhel ob'ektlari tasvirlangan rasmlar; har bir bola uchun doiradagi Gjhel rozet gulining tasviri bilan nishonlar.

Darsning borishi

Dars oldidan o'qituvchi hammaga gul bilan nishonlarni tarqatadi - ko'rgazmaga taklif.

Rus kulbasida Gjhel taomlari ko'rgazmasi. Bolalar tanish ob'ektlarni, ularning maqsadini nomlashadi. O'qituvchi bolalarning javoblarini aniqlaydi.

O'qituvchining hikoyasi

Siz Moskva yaqinidagi kichik bir qishloq nomidan keyin "gzhel" deb nomlangan mahsulotlar ko'rgazmasiga keldingiz. U yerda fabrikalarda chinni buyumlar ishlab chiqaradilar. Odamlar ularni sevib qolishdi va Gjhel ustalarining shon-shuhrati butun mamlakat bo'ylab va hatto chet elda tarqaldi.

Moskva viloyatida shunday joy bor -
Oq bog', moviy daryo.
Bu sokin rus tabiatida
Sehrli ohanglar aks-sadosi eshitiladi.
Va buloq suvi porlaydi,
Va shamol nafasi yangi.
Makkajo'xori gullari ko'k gjhel gullaydi,
Meni unutma gzhel.

Gzhelni ko'k rangi uchun hamma yaxshi ko'radi. Gjel xalqining o'zi ularning osmoni ko'k-ko'k ekanligini aytishadi. Shuning uchun ular bu ko'kni oq chinniga o'tkazishga qaror qilishdi.
Bu buyumlarning barchasi Gjhel ustalari tomonidan qilingan. Siz har bir ob'ektga qaraysiz va hayratlanasiz. Unga ham qoyil qoling. Gjhel ustalari buyuk ustalardir. Ba'zi stakanlar ingichka, baland, boshqalari bochkaga o'xshaydi. Va har kimning tutqichlari har xil. Mana bu yosh xonimga qarang - bu sariyog 'va qanday go'zal yubka bor, va kokoshnik atirgulga o'xshaydi.
Mahsulotlar haykaltaroshlar, rassomlar, hunarmandlar tomonidan ishlab chiqariladi.
Birinchidan, usta mog'or yasaydi va ularga eritma quyiladi. (Fotosuratlarda asosiy mahsulotlarni ko'rsating). Keyin mahsulotlar kuchli bo'lishi uchun pechda pishiriladi.
Ammo eng qiziqarli ustaxona - bu go'zal. Bu erda rassomlar ishlaydi - otishmadan keyin narsalarni bo'yash bilan shug'ullanadigan odamlar. (Ustaxonaning hunarmand ayollari bilan suratlarni ko'rsatish). Va endi, oq fonda, rassomning qo'li ostidan ko'k-ko'k rangda sehrli naqshlar paydo bo'ladi. Barcha mahsulotlar maxsus sir bilan qoplangan, shuning uchun ular juda porloq.
Barcha mahsulotlarning chetiga chegara qo'yiladi. (Bolalarni samovar va shakar idishiga qarashga taklif qiling, bezak elementlarini nomlang: chiziq, nuqta, zarbalar, chegaralar).

Idishlarning bezaklari qanday? (Gullar, novdalar, barglar, qushlar, odamlarning haykalchalari).

Moviy rovon daraxtlarida ko'k tudalar
Moviy shafaqlar va ko'k qushlar -
Bu go'zallikka hech narsa yetmaydi...

Gjhel hunarmandlarining mahsulotlari ko'rgazmasida sizga nima ko'proq yoqdi?
- Qaysi naqshlar eng noodatiy edi? (Bolalar javob beradi, sabab).

Darsdan so'ng guruhda Gjhel rasmlari bilan mahsulotlar ko'rgazmasi tashkil etiladi. Ularni bolalar bilan ko'rib chiqing. Uyda bunday mahsulotlar bor yoki yo'qligini ko'rishni taklif qiling va keyin ayting.

Rasm

Mavzu: "Qishki ko'rpa".

Maqsadlar: bolalarni Gjhel ustalarining mahsulotlari, Gjhel rasmlari bilan tanishtirishni davom ettirish; Gjhel rasmi bilan bezatilgan idishlar, mato mahsulotlarining go'zalligini ko'rishga o'rgatish; ko'k bo'yoqni suv bilan suyultirish orqali turli xil ko'k ranglarini olishni o'rganing; rang va uning soyasining xususiyatlarini ko'rish; bolalarning badiiy hunarmandchilik haqidagi tushunchalarini kengaytirish; rus madaniyatiga muhabbat va hurmatni rivojlantirish.

Materiallar: Gzhel idishlari; Gzhel rasmi bilan bezatilgan mato mahsulotlari: peçete, dasturxon, apron, qo'lqoplar, ko'ylak, sarafan; har bir bola 10 * 10 kvadrat oq qog'ozga ega, diagonal ravishda to'rt qismga bo'lingan, ko'k gouache, palitra, mashq qog'ozi, cho'tka.

Darsning borishi

Tinch shahar atrofida
Gjelochka daryosi oqadi.
Bu daryo bo'ylab
Qishloq bunga arziydi.
Daryo bo'ylab tol chakalakzorlari oqadi,
Bu qishloqda hunarmandlar yashaydi.
Ular bo'yalgan idishlar yasashadi,
Ular ko'k va oq rangda mo''jiza yaratadilar.

O'qituvchi ko'rgazmada Gjhel rasmlari bilan bezatilgan go'zal idishlar, mato mahsulotlarini ko'rib chiqishni taklif qiladi.
- Qanday mahsulotlarni ko'rasiz?
- Ular nima bilan bezatilgan? (Naqshlar.)
- Bu gullar qanday ko'rinishga ega? (Qo'ng'iroqda, romashka, atirgul, xrizantema.)
- Ustalar qanday rangdagi bo'yoqlardan foydalanadilar? (Moviy, ochiq ko'k.)

Ranglar tovushli to'lqinlarda aylanib yuradi,
Shunday qilib, pansies porlaydi.
Naqsh hunarmandning qo'li ostida oqadi,
U hech qayerda takrorlanmasligi uchun.

O'qituvchi bolalarni bir xil rangdagi bir nechta soyalarni yaratishga taklif qiladi. Palitrada qanday qilib suv qo'shib, siz engilroq soyalarni olishingiz mumkinligini ko'rsatadi.
Bolalar ko'kning turli xil soyalarini olishni o'rganadilar. Keyin, birinchi uchburchak rang bilan bo'yalgan, keyingisi - har biri avvalgisidan engilroq soya bilan.
Dars oxirida bolalar o'qituvchining yordami bilan barcha kvadratlarni bog'laydilar va ularni poydevorga yopishtirishadi. Natijada qishki adyolga o'xshash katta tuval paydo bo'ladi.

Rasm

Mavzu: "Rossiyaning an'anaviy badiiy hunarmandchiligi bilan tanishish -" Gjel keramikasi "va bo'yashning oddiy elementlarini (turli qalinlik va soyalardagi tekis chiziqlar, nuqtalar) rivojlantirish".

Maqsadlar: bolalarni Gjel hunarmandlarining mahsulotlari bilan tanishtirishni davom ettirish; kichik haykallarning go'zalligini ko'rishga o'rgatish; turli o'lchamdagi va nuqtali to'g'ri chiziqlar naqshini yasash; ko'k va oq guashni aralashtirishda ko'k (ko'k) soyani oling; bu gullarning go'zalligini ko'rishga undash; hunarmandlar mehnatiga hurmatni tarbiyalash.

Material: Gjel idishlari: choynak, samovar, vaza, shakar kosasi, sariyog 'idish, stakan, sut ko'zasi; kichik haykallar: mushuk, it, xo'roz, yo'lbars bolasi; Gzhel ob'ektlari va asosiy Gzhel naqshlari tasvirlangan rasmlar; har bir bolada 5 * 20 sm qog'ozli chiziq, ko'k va oq gouache, ikki o'lchamdagi cho'tkalar, ohanglarni aralashtirish uchun oq qog'oz mavjud.

Darsning borishi

O'qituvchi bolalarni Gjhel mahsulotlari ko'rgazmasiga taklif qiladi.

Bolalar haykalchalar va idishlarni ko'zdan kechiradilar. O'qituvchi figuralarning o'yinchoqlarga o'xshashligiga e'tibor qaratadi - kulgili, kulgili, porloq va barchasi bir xil rangdagi bo'yoq bilan bezatilgan - ko'k va uning soyasi - ko'k; idish-tovoqlar chegara bilan bezatilganligi - tor ko'k yupqa chiziq, pastda nuqta yoki kichik chiziqlar mavjud.

Xo'jayin qo'liga cho'tka olib, osmonning ko'k rangiga botirdi,
Tuval o'rniga u qishning ochiq joylarining oqligini oldi, ruscha ...
Va naqshlar, monogramlar quyildi, qushlar uchib ketdi, gullashdi
bog'lar ...
To'satdan ko'k tomchilar jiringladi, rusning mo''jizasi
qishlar,
Xuddi shu ajoyib unvon bilan Gjhel.
N. Savchenko

O'qituvchi ko'k va oq ranglarning gouache aralashtirib, ko'k rang olishni taklif qiladi. Bolalar, alohida qog'oz varag'ida ikkita rangni aralashtirib, ko'k rangga ko'proq oq bo'yoq qo'shilsa, ko'k rang ochroq bo'lishiga ishonch hosil qiling.
Keyinchalik, bolalar vazifani bajaradilar - ular oq qog'oz chizig'ini naqsh bilan bezashadi: ular turli qalinlik va soyalardagi tekis parallel chiziqlar chizishni, nuqta va doiralarni chizishni o'rganadilar.
Dars oxirida bolalar o'qituvchi bilan birgalikda 2-3 ob'ektning siluetlariga chiziqlar qo'yib, barcha ishlarni ko'rib chiqadilar.

Rasm

Mavzu: “Chegaralar. Chegarani chizish ".

Maqsadlar: bolalarni xalq hunarmandchiligi bilan tanishtirishni davom ettirish; naqshni ko'rib chiqishni, uning elementlarini - nuqtalarni, to'lqinli va kemerli chiziqlarni, halqalarni ajratib ko'rsatishni o'rganing; tor qog'oz chizig'ida chegara chizishni o'rganish; sizni ko'k va oqning go'zalligini ko'rishga undash; estetik tuyg'ularni rivojlantirish.

Materiallar: Chegarani bezash variantlari bo'lgan Gzhel idishlari, kichik haykal, oq qog'oz 10 * 20, uzunligi bo'yicha ikki qismga bo'lingan, ko'k gouache, yupqa cho'tka.

Darsning borishi

O'qituvchi bolalarni Gjel idishlari ko'rgazmasiga taklif qiladi:

Moviy va oq idishlar,
Ayting-chi, siz qayerdansiz?
Buni uzoqdan ko'rish mumkin
Va gullar bilan gulladingizmi?

Bolalar idishlarni bezash variantlarini ko'rib chiqadilar, o'qituvchining yordami bilan ular naqshning asosiy elementlarini ta'kidlaydilar: o'qituvchi barcha idishlarni bezab turgan chegarani ko'rsatadi - bu ingichka tekis chiziq yoki to'lqinli yoki kamarli ko'k chiziqlar. uning pastki qismida nuqta yoki kichik zarbalar mavjud.
Keyin o'qituvchi bolalarni chegaralarning asosiy elementlari bilan tanishish uchun mashqlarni bajarishga taklif qiladi. Bolalarga ish bajarayotganda cho‘tkani qanday tutish kerakligini ko‘rsatadi (varaqqa perpendikulyar bo‘lgan uchta barmoq bilan), cho‘tka uchi bilan chizilgan chiziqlarni chizish kerakligini tushuntiradi.
Dars oxirida o'qituvchi asarlar ko'rgazmasini tashkil qiladi, barcha bolalarni maqtaydi. Bolalar o'zlari yoqtirgan asarlarni tanlaydilar.

Ilova

Mavzu: "Gjhel guli".

Maqsadlar: bolalarni xalq hunarmandchiligi bilan tanishtirishni davom ettirish; Gjhel rasmi bilan bezatilgan idishlar, mato mahsulotlarining go'zalligini ko'rishga o'rgatish; kvadrat burchaklarini silliq yaxlitlash orqali doira kesishni o'rganing, buklama bo'ylab doirani yarmiga bo'ling; qismlardan iborat - doiralar, yarim doiralar va tor chiziq - ochilmagan va gullaydigan gullar tasvirlari; applikatsiyada ikkita ko'k rangdan foydalaning; toza yopishtirish texnikasini aniqlang.

Materiallar: Gjhel hunarmandlarining mahsulotlari ko'rgazmasi; gul va kurtaklar tasvirlangan rasm; flanelegraf va gul qismlari; Gullaydigan gul uchun quyuq soyaning ikkita yarim doirasi (barglari) va kurtak uchun har xil o'lchamdagi ikkita doira, bir nechta ko'k va ko'k yarim doira (barglar), yopishtirilgan chiziq (poya) orqa tomon flanel; kesish texnikasini ko'rsatish uchun kvadrat. Ba'zi bolalarda kvadratchalar 5 * 5 sm va 4 * 4 sm bir xil rangdagi, lekin turli xil soyalar, boshqalari esa kurtaklari uchun 5 * 5 sm va 2,5 * 2,5 sm kvadratlarga ega; ikki bola uchun tor chiziqlar 13 * 0,5 sm (poyalari); qaychi, elim, aplikatsiyani yopishtirish uchun oq qog'ozning to'rtburchaklar varaqlari.

Darsning borishi

O'qituvchining aytishicha, bahorda ko'p gullaydi turli ranglar o'tloqlarda, gulzorlarda, bog'larda va bog'larda. To'liq gullagan gullar va kurtaklarni ko'rsatadigan rasmni ko'rsatadi. Gullaydigan gulning barcha barglari ko'rinib turishini, lekin kurtakning barglari hali ham buklangan va ichidagilari ko'rinmasligini tushuntiradi.
Uning aytishicha, bugun bolalar gullab-yashnagan gul va kurtakni tasvirlashni o'rganadilar. Ammo bu gullar oddiy emas, balki ajoyib bo'ladi - Gzhel.
Ularning oldiga flanelegraf qo'yadi, ularda ilgari ikkita ko'k novda (to'g'ri chiziqlar) biriktirilgan. Uning aytishicha, kurtakni ikkita doiradan - katta va kichikdan chizish mumkin. Uning gulbarglari buklangan (poyaga katta doira qo'yadi), kurtakning ichidagilar esa endigina paydo bo'la boshlaydi (kattasining yarmi bo'lishi uchun kichik doira qo'llaydi). Bolalardan kurtak yasagan katta va kichik doiralar qanday rangda ekanligini so'raydi (ko'k, ammo turli xil soyalarda, kattasi engilroq, kichiki esa quyuqroq).
Keyin o'qituvchi so'raydi: "Bizning ochilmagan gulimizga nima etishmayapti?" Bolalar javob berishadi.
O'qituvchi davom etadi: "Yaproqlarni yarim doiralardan yasash mumkin." Bolani chaqiradi va barglarni poyaga yopishtirishga taklif qiladi.
Keyin o'qituvchi gullagan gulni qo'yadi. Birinchidan, bir-biridan bir oz bo'lgan yuqori barglar, keyin pastki. Bolalarning diqqatini barglarning poyaga birinchi guldan farqli ravishda - qavariq tomoni pastga qarab yopishtirilishi mumkinligiga qaratadi.
Bolalarni kim kurtakni va kim gullayotgan gulni ifodalashini tanlashga taklif qiladi.
Kvadratdan doira qanday kesish kerakligini tushuntiradi va ko'rsatadi (kvadratning yon tomonining o'rtasidan boshlash va burchakni boshqa tomonning o'rtasiga qadar yumaloqlash kerak, shunda u yo'qoladi; to'rtta burchak ham yo'qolishi kerak, keyin esa doira kerakli o'lchamga aylanadi).
Bolalar ularning oldiga kvadrat qo'yishlari va aylana yasash uchun qaychi bilan qayerda kesishlarini barmoqlari bilan ko'rsatishlari mumkin.
O'qituvchi bolalardan ishni qaerdan boshlashni so'raydi. Har kim gul boshi uchun aylana yarmini kesishi kerakmi? Bolalar javob berishadi.
Ish jarayonida o'qituvchi bolalar doiralarni kesib, kvadratlarning butun yuzasini ishlatishlariga ishonch hosil qiladi, chap qo'llari bilan kvadratni qaychi pichoqlari tomon silliq aylantiradi; gul boshidan boshlashni va keyin poyani yopishtirishni maslahat beradi.
Dars oxirida barcha ishlar bir-biriga yaqin joylashgan stendga qo'yiladi. Ilovalardan chiroyli Gzhel paneli chiqadi.

Mavzu: “Kulolchilik san’ati bilan tanishish. Idishlarni haykaltaroshlik qilish (tutqichli chashka) ".

Maqsadlar: bolalarni kulolchilik san'ati bilan tanishtirish; kulol ijodiga, xalq an’analariga, urf-odatlariga qiziqishni rivojlantirish; Gjhel ustalarining mahsulotlarini ko'rib chiqishni, tanish narsalarni tanib olishni o'rgatishda davom eting; sizni modellashtirish uchun material bilan tanishtiring - loy; loydan piyola yasashni presslash, dumalash va surtish yo‘li bilan o‘rganish; xalq hunarmandlari mehnatiga mehr va hurmatni singdirish.

Materiallar: kulolchilik ustaxonasi tasviri bilan rasmlar, idish-tovoqlar: laganlar, stakanlar, idish-tovoq, choynak, Gjhel rasmi bilan bezatilgan,
loy, nam salfetkalar va shimgich.

Darsning borishi

Doskada kulolchilik ustaxonasi tasvirlangan illyustratsiyalar mavjud; stol ustida bo'yalgan kulolchilik ko'rgazmasi bor.
Pedagog. Qadimda sopol idishlarni dastlab qo‘lda qoliplash, so‘ngra idish-tovoqlarni tezroq haykaltaroshlik qilish imkonini beradigan kulol g‘ildiragi ixtiro qilingan. Keyin, hunarmandlar haykaltarosh idishlarni otib, ularni o'zlari o'ylab topgan naqsh bilan bezashdi. To'lqinli chiziq suvni, to'g'ri chiziqlar yerni, nuqta urug'larni, qiya chiziqlar yomg'irni anglatadi.
Bundan tashqari, o'qituvchi bolalarni sopol idishlar ko'rgazmasini ko'rishga taklif qiladi.
Pedagog.
- Ko'rgazmamizda nima bor? (Idishlar.)
-U nima? (Yorqin, chiroyli.)
- Bu taom nima uchun? (Idishlarni tayinlash.)

Menga ishoning yoki ishonmang,
Ammo eng chiroyli rasm bu Gjel rasmidir.
Stakanlar, choynaklar va idishlar -
Barcha idishlar shunchaki mo''jizadir!

O'qituvchi idishni bosish orqali haykal qilishni taklif qiladi, dastani stakanga yopishtirish usulini ko'rsatadi - surtish, loy bilan ishlaganda doimo qo'lingizni mato bilan namlash kerakligini eslatadi. O'qituvchi dars davomida kerakli yordamni ko'rsatadi, mahsulot shaklini qanday qilib eng yaxshi tarzda etkazishni, stakanni yanada barqaror qilishni, nam shimgichni bilan nosimmetrikliklarni tekislashni taklif qiladi.
Dars oxirida bolalar o'z qo'l san'atlarini stolga qo'yishadi va ularni tekshiradilar, ularni Gjhel hunarmandlari tomonidan tayyorlangan idishlar bilan solishtiradilar. O'qituvchi bolalarni maqtaydi, bolalar tomonidan tayyorlangan stakanlarning shakli go'zalligiga e'tibor qaratadi.

To'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyati rasm bo'yicha: "Idishlarni bo'yash" (Gjel)

Maqsad: Bolalarni Gjel naqshlari asosida idishlarni bo'yashni o'rgatish.
Vazifalar:
1. Bolalarni Gjhel keramikasi asosida choynak shakliga naqsh chizishni o'rgating, rang berishning xarakterli elementlarini, ranglarini, och ko'kdan to'q ko'kgacha etkazish. Shaklga naqshni chiroyli joylashtirishni o'rganing.
2. Cho'tkaning uchi bilan shamrok gulini, shoxlarini, o'tlarini, jingalaklarini chizishni o'rganing. Dumaloq shakllarni avval chetiga, keyin ichkariga bo'yash
o'rtadan chapdan o'ngga, yuqoridan pastga birlashtirilgan chiziqlar bilan. Bolalarni palitradan foydalanib, bo'yoqni ko'paytirishga o'rgating.
3. Gjel kulolchiligiga qiziqishni, rangtasvirning boyligini, tasviriyligini etkazish istagini rivojlantirish.
Maqsad: Ushbu dars 5-7 yoshli katta - tayyorgarlik guruhi, yosh o'qituvchilar, qo'shimcha ta'lim o'qituvchilari, ota-onalar uchun mo'ljallangan.

Oldingi ish:
Bolalar ertak orqali buning paydo bo'lish tarixi bilan tanishdilar
ustalar haqida rasm chizish. Illyustratsiyalar bilan tanishish, filmni tomosha qilish
"Rossiya ustalari". Muzeyga ekskursiya. Poletaeva ko'rgazmaga
"Amaliy san'at".
Material:
Choynak, cho'tka, stend, palitra, akvarel, bo'yoqlar ko'rinishidagi katta varaq.

Darsning borishi:

Chinni mo''jizasining chekkasi
Va uning atrofida o'rmonlar bor ...

Ko'k ko'zli idishlar -
Vazolar, choynaklar va idishlar
U erdan yorqin porlaydi
Ona osmon kabi!




Aynan shu go'zal, muloyim she'r bilan men muzeyga ekskursiyani boshlamoqchiman. Muzeyga, u erda idishlarning rasmlari bor, lekin oddiy idishlar emas, balki Gjhel keramikasi.
Shunday qilib. Ma'lum bir qirollikda, Rossiya davlatida, Moskvadan unchalik uzoq bo'lmagan joyda, o'rmonlar va dalalar orasida Gjel shahri bor.
Qadimda yashagan - jasur ha mohir, kulgili ha bor edi
go'zal ustalar. Bir marta ular yig'ilib, qanday qilib ular haqida o'ylay boshladilar yaxshiroq mahorat O'zingnikini ko'rsat, butun xalqni rozi qil va yurtingni ulug'la. O'yladi - o'yladi va o'ylab topdi. Ular o'z uylarida ajoyib loyni topdilar, oq - oq, ular undan haykal yasashga qaror qilishdi
turli xil taomlar, lekin dunyo hech qachon ko'rmagan. Har bir usta o'z mahoratini ko'rsata boshladi. Bir choynak ko'r, boshqa usta qaradi va choynakka haykal yasamadi, lekin ko'zani va uchinchi idishni ko'r qildi. Har bir usta o'z taomlarini haykaltaroshlik qilishni boshladi va bitta mahsulot yo'q edi
boshqasiga o'xshash. Ammo Gjel hunarmandlari o'z mahsulotlarini nafaqat shlyapa bilan bezashgan, balki idishlarni turli xil rangdagi ko'k bo'yoq bilan bo'yashgan. Idish-tovoqlarga turli xil naqshlar, to'rlar, chiziqlar chizdilar. Rasm juda murakkab, oqlangan bo'lib chiqdi. Odamlar chiroyli taomlarni sevib qolishdi va uni "mehrli moviy mo''jiza" deb atashdi. Ustalar butun dunyoda o'zlarining sevimli yurtlarini ulug'lashdi, ular Rossiyada qanday mohir ustalar yashashini hammaga aytib berishdi. Ertak - hikoyani o'qituvchi rus xalq kuyi ostida aytib beradi
"Volga bo'ylab - Ona".
Bugun biz Gjhel keramika ko'rgazmasiga tashrif buyuramiz.
Qarang va ayting-chi, Gjhel ustalari qanday narsalarni chizgan? Va ular rasmning qanday elementlaridan foydalanganlar?
mahsulotlaringizni bezashmi? (gullar, o'tlar, barglar, jingalaklar, shoxlar). Hunarmandlar o'z mahsulotlarida qanday asosiy ranglardan foydalanadilar?
Va endi men sizni Gjhel ustasi bo'lishga taklif qilmoqchiman.
Keling, hammamiz stolimizga o'tiraylik. Va biz choynakni bo'yab qo'yamiz. Choynakni qanday bo'yashimga qarang. Choynakni bo'yashda qanday elementlardan foydalaniladi? Va endi men sizga ushbu elementlarni qanday ketma-ketlikda chizish kerakligini ko'rsataman. Keling, shamrok gulidan boshlaylik. Birinchidan, markazda katta gulbargni, so'ngra yon tomonlarga ikkita kichik gulbargni torting.
Biz gulbargni och ko'k rangga bo'yab qo'yamiz, biz bo'yoqni palitrada suyultiramiz (palitrada juda oz suv bor, chunki bo'yoq tez quriydi). Biz gulbarg bo'ylab chapdan o'ngga bo'shliqlarsiz qattiq chiziqlar bilan bo'yab turamiz. Biz ko'k bo'yoq bilan ishlaymiz. Endi gul qurib qolsin va biz cho'tkaning uchi bilan yuqori va pastki qirralarning bo'ylab novda, o't, jingalak chizamiz. Siz buni bilasiz va men buni ko'rsatmayman. Bizning gulimiz qurib qoldi, endi uni bezatamiz. Keling, uni quyuq ko'k bo'yoq bilan bezatamiz. Biz bunday bo'yoqlar bilan haqiqiy ustalar sifatida ishlaymiz. Buning uchun cho'tkaning uchi bilan quyuq ko'k bo'yoqni oling va gulning chetiga nozik chiziq torting.
Endi ayting-chi, choynakimizni qayerdan boshlaymiz? Va biz gulni quyuq ko'k bo'yoq bilan bezashni boshlaganimizda.
Bolalarning mustaqil ishi rus asboblari sadolari ostida ijro etiladi.










O'qituvchi individual ish olib boradi. Ish oxirida bolalar o'z ishlaridan ko'rgazma tashkil qiladilar va uni tahlil qiladilar.
Ko'rgazmadan so'ng o'qituvchi bolalarni Gjhel xizmatidan choyga taklif qiladi.
Bular bolalar yasagan choynaklar.