Презентація по літературному читання товстої акула. Презентація до уроку літературного читання Л.Н. Толстой "Акула". Вивчення нового матеріалу

«Коли я чую - я забуваю , Коли я бачу - я запам'ятовую , Коли я роблю - я розумію

Китайське прислів'я


Прізвище письменника

Y N Т Q W Про R S Л U З Y Т V Про Z Й


Твори Л.Н. Толстого

Про природу

Про людей, про дітей

розповіді


Назва оповідання

А фріка

до упался

у плив

л юбовался

а ртіллеріст


Тема уроку:

Лев Миколайович Толстой «Акула»


мета уроку

1) познайомитися з творчістю ____________________ і його твором

«_______________»;

_____________________________ і аналізувати його;

3) складати ____________ переказу твору.


ЛЕВ МИКОЛАЙОВИЧ ТОЛСТОЙ (1828-1910)


словникова робота

ПАЛУБА- горизонтальне перекриття в корпусі судна, літака, а також частина такого перекриття, прилегла до зовнішньої стінки судна.

МАТРОС- моряк, що не належить до командного складу, рядовий флоту, а також службовець команди.

артилеристи -військовослужбовець артилерії.

АРТИЛЕРІЯ -вогнепальні знаряддя (гармати, міномети, гаубиці), рід військ.

ПАРУС- укрепляемое на щоглі судна і надувати вітром полотнище з парусини, щільної тканини.

гніт- джгут з м'якого матеріалу, що просочується якимось складом. Палаючий шнур для займання зарядів




1.Купальня в вітрилі / спокій

4.Вистрел / жах

2.Мальчікі у відкритому морі / хвилювання

5. Тиша / хвилювання, відчай

6.Деті врятовані / радість і полегшення

3.Акула / тривога, страх


План переказу твору

1. Зупинка корабля.

Команда: «Купатися!»

  • Купання в морі .

3. Поява акули.

4. Артиллерист стріляє з гармати

5. Порятунок хлопчиків .


характеристика героя

  • сильний духом
  • мудрий
  • досвідчений
  • мужній
  • спритний
  • рішучий
  • сміливий
  • бувалий

Групова робота Підбір синонімів

1 група 2 група 3 група

Сміливий Мудрий Радість

Досвідчений Перевірений Страх


Домашнє завдання

  • Перекажи текст, відбивши лише основні події, розвиток сюжетної лінії.

2) Перекажи текст. Під час переказу постарайся голосом, інтонацією показати своє ставлення до героїв (кому ти співчуваєш, за кого переживаєш; коли радієш або засмучуєшся).

3) Придумати і намалювати ілюстрацію до певного епізоду.


підсумок уроку

Чого ми навчилися на уроці?

Що нового дізналися?

Про що ви думаєте після читання оповідання «Акула»?


Дякую за урок!

Хід уроку

Організаційний момент.

Емоційний настрій.

Поверніться один до одного, посміхніться, побажайте успіхів в уроці. Я хочу, щоб гарний настрійі бажання трудитися збереглося у нас на протязі всього уроку.

Сьогодні ми з вами вирушаємо в захоплюючу морську подорож. А на якому транспорті ми можемо туди потрапити? (Припущення дітей)

Я пропоную вам відправитися ось на цьому красивому вітрильнику (слайд).

Але щоб потрапити на цей корабель, щоб переглянути, чи готові ви до подорожі необхідно пройти невелике випробування виглядіперевірки д / з:

Давайте згадаємо:

З дитинством, якого письменника ми познайомилися на минулому уроці? (портрет - презентація)

Де народився і провів своє дитинство Л. М. Толстой?

Що згадує Л. М. Толстой про свою матір?(Зачитати)

Скільки дітей було в родині Толстова?(5 дітей)

Хто був заводієм в іграх дітей?(Миколай)

Що ще дізналися про нього?

У чому полягала таємниця, про яку оголосив

молодшим Микола?(Прочитати)

Що ви можете сказати про зелену паличці?

Як ставилися діти до всіх цих таємниць?

(Вірили, тріпотіли, з важливістю)

підсумок: Ставши дорослим Лев Миколайович Толстой не перестав вірити, що є істина, і вона буде відкрита людям, і люди будуть щасливі, що не буде зла. І все своє життя Толстой приносив добро людям.

Ця гра запам'яталася майбутньому письменникові на все життя. На його прохання він був похований в тому кутку парку, де в дитинстві шукав «зелену паличку».

(Показ фотографії - презентація)

Так в Ясній поляні він влаштував школу для бідних селянських дітей. Сам для них написав Абетку, інші книги. У цих книгах було багато оповідань, байок, казок. З багатьма його творами ви вже познайомилися.

Згадайте їх. Назвіть книги, які ви вже читали?(Виставка книг - презентація)

(Діти згадують: «Старий дід і внучок», «Батько і сини», «Вчений син», «Як хлопчик розповів про те, як його в лісі застала гроза», «Кошеня», «Пилипко».)

-Дуже ... З першим випробуванням ви впоралися і я вас запрошую на борт корабля.

Подивіться ... на борту корабля вас вітає капітан. Ви отримуєте від нього бортові журнали (лежать на столах) .Давайте подивимося, які відкриття нам належить зробити сьогодні ....

Бортовий журнал

- познайомитися з новим твором Л.М Толстого і його літературними героями;
- навчитися аналізувати їх вчинки;
- навчитися розуміти мотиви їх поведінки, давати їм оцінку.
Будьте уважні, щоб курс був правильним, і ми не збилися зі шляху, вся команда повинна працювати дружно і чітко на всьому шляху проходження.

Отже, в путь ... гудок ... .слайд ми пливемо кругом море, навколо багато морських мешканців ... Яких?

(Відповіді дітей)

А що ви знаєте про акул? (Повідомлення Насті)

- Акула - страшна хижачка моря. Це слово з ненависть вимовляють моряки і рибалки . Про чень стародавні риби . Вони дуже швидко плавають. Акули відрізняються один від одного величиною і зовнішнім виглядом. Але не всі акули хижаки.Шкіра багатьох акул покрита лускою з гострими шипами. Тому навіть легкий дотик акули завдає серйозні рани. Іноді акули можуть нападати на людей. На людей акула нападає найчастіше, коли вода в морі тепла, понад 18 0 .

Що нового дізналися про акул?

Я дуже люблю твори Л. М. Толстого, думаю, що і ви теж. Але найбільше мені запам'ятався один його розповідь, з яким я хочу вас сьогодні познайомити. Він так і називається «Акула»

І подивіться, ми наближаємося до берегів материка, який називається

Африка (слайд)

Учитель: - Плавання на кораблях було довгим, по кілька місяців, на кораблі придумували різні розваги, іноді їх мешканці потрапляли в найнеймовірніші ситуації. Що з цього вийшло, ми сьогодні і дізнаємося з розповіді одного старого артилериста. Але для того, щоб зрозуміти його розповідь ми повинні дізнатися значення деяких слів, які нам не зовсім зрозумілі ....

Давайте з'ясуємо їх значення.

Знайдіть правильне тлумачення словниковому слову, вибравши відповідь серед двох запропонованих.

слайд

артилерист -а) військовослужбовець

б) спортсмен

полотно -в) слабке освітлення

г) лляна тканина

гніт -д) горючий шнур для знаряддя

е) тропічна рослина

нарікання -ж) неголосна незадоволена мова

з) класична музика

хобот -і) подовжений ніс

к) задня частина знаряддя (Для цього слова важливо сказати, що обидва тлумачення правильні, але тільки перше слово «артилерист» підкаже вибір)

Ну а тепер сядьте зручніше і уявіть, що перед вами морські простори, ви пливете красивому вітрильнику і слухаєте неймовірну історію, яку вам розповідає старий артилерист ...

(Прослуховування розповіді артилериста)

Я бачу, твір схвилювало вас. Назвіть найбільш хвилюючі моменти. Відразу ж звернемося до тексту, зачитаємо ці моменти і обведемо овалом ті слова, які автор використав для посилення наших почуттів

С.37 1-ий абзац - акула, чудовисько

2 -ої абзац - блідий, не рухаючись

3-ий абзац - пронизливий вереск

4-ий абзац - зірвався, завмерли від страху, закрив

обличчя руками

Хто перший почав діяти? Знайдіть, зачитайте.

Чому артилерист дивився на хлопчиків не рухаючись, і не робив ніяких дій?

Там був його син ................................................... ..

Що ж змусило артилериста кинутися на допомогу?

батьківські почуття

Давайте обговоримо почутий розповідь ...

Як на судні виявилися маленькі хлопчики?

відповіді дітей

Чоловіків виховували з юних років витривалості, сміливості. Цьому є свідчення в оповіданні. Як вони плавали? Зачитайте.

+ (За текстом)

Яке важливе чоловіче якість зачіпає автор у творі?

сміливість

Тема сміливості, відваги, витривалості близька Льву Миколайовичу, тому що він сам служив в армії і брав участь у Кримській війні, командуючи батареєю в обложеному Севастополі, і відрізнявся від інших саме цими якостями.

А ще до армії будучи маленьким хлопчиком захоплювався різними науками: історією, музикою, географією, малюванням, медициною. Все життя він поповнював свої знання. Ім'я цього письменника відомо всьому світу. Ось і ви тепер про нього знаєте дещо і можете вгадати по портрету.

Давайте спробуємо відновити послідовність подій в оповіданні ...

Робота в парах (встанови послідовність)

«Корабель біля берегів Африки».

«Купання в вітрилі».

«Плавання наввипередки у відкритому морі»

«Поява морського чудовиська».

«Пронизливий вереск».

«Постріл».

«Хлопчики на кораблі».

Перевірка ... читання кожної частини і відповіді на питання; вибір малюнка з дошки і прикріплення в потрібній послідовності ...

(Читання першої частини)

У: Де стояв корабель?

Д: Корабель стояв біля берегів Африки.

У: Як Толстой описує погоду в цей день?

Д: День був прекрасний ...

(Читання другої частини)

У: Де матроси влаштували купальню?

Д: Матроси, в вітрилі влаштували купальню.

(Читання третьої частини)

У: Хто ж був з матросами на кораблі?

Д: Два хлопчики.

У: Чому діти вирішили сплавати у відкрите море?

Д: Їм тісно було в вітрилі

У: Якими плавцями були діти, і яке слово про це говорить? (Діти читають епізод тексту)

У: Як поставився старий артилерист до забав сина і його товариша?

Д: Старий артилерист, стояв на палубі і милувався на свого синочка. Коли син став відставати, батько крикнув йому: «Не видавай! натужився! »

У: Що значить «Не видавай! натужився! ». Як він це вигукнув?

Д: Це означить не здаватися, постаратися перемогти.

У: Що висловлює особа артилериста?

Д: Радість. Він пишався сином.

(Читання четвертої частини)

У: З якого слова автор починає цю частину? Чому?

У: Що побачили матроси з палуби?

Д: Матроси побачили акулу.

У: Якими словами автор називає акулу? Чому?

Д: Морське чудовисько, тому що акула - хижачка.

У: Як відреагували діти на його слова?

Д: Вони не чули його, пливли далі, сміялися і кричали ще веселіше і голосніше.

У: З чим порівнює автор артилериста? Чому автор використовує це порівняння?

Д: З полотном, тому що артилерист від переляку став блідий як біла тканина.

У: Які слова говорять про пережиті ним почуттях?

Д: Артиллерист, блідий як полотно, не рухаючись, дивився на дітей.

У: Як матроси вирішили допомогти хлопчикам?

Д: Вони спустили човен, кинулися в неї і попливли до хлопчиків.

У: Знайдіть дієслова, які описують дії матросів. Як діють матроси?

Д: Поспускали, кинулися, понеслися. Вони діють швидко.

У: Як ми будемо читати?

Д: Швидко і з почуттям хвилювання.

У: На якій відстані від хлопчиків акула? Чи встигнуть матроси врятувати хлопців?

Д: Акула вже була далі 20-ти кроків від хлопчиків. Матроси не встигнуть їх врятувати.

(Читання п'ятої частини).

У: Як відреагували хлопці, побачивши акулу? Що означає фраза «пронизливий вереск»? Чому автор вжив саме це поєднання слів? У чому різниця між словами вереск і крик?

У: вереск - це пронизливий, різкий крик. Уявіть, що відчували хлопці ...

(Читання шостий частини).

У: Як подіяв вереск хлопчика на батька?

Д: «Зірвався», «побіг».

У: Як він все робив?

Д: Він робив все швидко.

У: Яке рішення приймає артилерист?

У: Якою буде темп читання? Яке почуття?

Д: Почуття страху, відчаю, хвилювання. (Читання епізоду про дії батька)

У: Як діє команда? Чому всі завмерли від страху?

У: Як поводиться артилерист після пострілу? Чому чого він боявся?

Д: Він впав, закрив обличчя руками. Він боявся, що вбив свого сина.

(Читання розповіді до кінця.)

У: Що привело старого артилериста до тями? Що він зробив?

Д: З усіх боків пролунав гучний, радісний крик. Він відкрив особа, піднявся а подивився на море.

У: Яке він зараз він переживає почуття?

Д: Відчуття щастя, заспокоєння.

У: Що він заспокоївся?

У: Як ви думаєте, чому свою розповідь Л. М. Толстой назвав Акула?

Підсумок уроку. - 5 хв.

Кому з героїв ви найбільше співпереживали?

Чому вчить нас Л. Толстой цією розповіддю?(Треба дорожити близькими, безтурботне поведінка може довести до біди, показані небезпеки, що підстерігають дітей.)

Пора повертатися до рідних берегів. Наша подорож закінчується і попереду видніється наш рідний дім, а вдома ви повинні будете навчитися переказати розповідь за планом ....

Подивіться на ваші бортові журнали і скажіть чи все у нас сьогодні вийшло ... ..

У російських людей є така традиція: все добре, світле збудеться, якщо це побажання іскреннее.На партах у вас чайки, на яких ви повинні написати свої самі добрі побажаннянайближчою, дорогим людям.І цих чайок ми відпустимо, перед тим, як зійдемо з борта нашого корабля ... Пам'ятайте, любов перемагає все!

Скажіть, чи сподобалося вам наше подорож ...

Бортовий журнал

Познайомимося з новим твором Л.М Толстого і його літературними героями;
- будемо вчитися аналізувати їх вчинки;
- навчимося розуміти мотиви їх поведінки, давати їм оцінку.
- Будьте уважні, щоб курс був правильним, і ми не збилися зі шляху, вся команда повинна працювати дружно і чітко на всьому шляху проходження.

Додатковий матеріал…

1.- Для кого і як закінчилася ця історія

1. Діти залишилися живі. 1. Убили акулу - тварина.

2. Батько не втратив сина. 2. Надійшли необдумано.

3. Здійснив вчинок. 3.Заставілі батька переживати.

4. Діти винесуть з цієї історії

урок на все життя.

Тестова перевірочна робота.
1. Автор оповідання «Акула»
а) Л. М. Толстой б) Е.І.Чарушін в) А. С. Пушкін
2. Визнач жанр твору «Акула»
а) казка в) вірш
б) розповідь г) байка
3. Відзнач ім'я та по батькові Толстого
а) Олексій Костянтинович
б) Олексій Миколайович
в) Лев Миколайович
4. Старий артилерист побіг:
а) в каюту б) на палубу в) до гармати
5.Корабль стояв біля берегів
а) Америки б) Африки в) Індії
6. Головний герой оповідання «Акула»
а) хлопчик б) матрос в) артилерист
7. Самий напружений момент у творі називається
а) зав'язка б) розв'язка в) кульмінація


Перевірка тестової роботи.

урок літературного читанняв 3 класі

Тема: Л.Н. Толстой «Акула».

мета:познайомити з твором Л.Н. Толстого «Акула»;

Завдання уроку:

Навчальні:

Сприяти формуванню вміння аналізувати текст;

Вчити висловлювати власне ставлення до зображених подій, героям, їхнім вчинкам.

Розвиваючі:

Розвивати мова, сприяти уточненню і збагаченню словника учнів;

Развіватьуменія порівнювати, групувати, виділяти потрібне, аналізувати.

Розвивати уміння правильно ставити запитання

виховні:

Створити умови для емоційного реагування на події в тексті при читанні;

Створити умови для формування позитивного ставлення до навчання, сприяти вихованню навичок культури спілкування на уроці,

Сприяти прищеплювання етичних якостей особистості - доброти, співчуття, співучасті.

устаткування: тексти для учнів, мультимедіа проектор, презентація до уроку, зображення парусника і вітрила 2 кольорів, розрізані картинки, частини кластера.

Тип уроку : Відкриття нового знання.

форма організації : Бесіда.

використовувані технології : Технологія розвитку критичного мислення через читання та письмо.

Хід уроку

СЛАЙД 1 (чорний)

1.Організаціонний момент.

Хлопці, оберніться, до нас на урок прийшли гості. Незнайомих людей багато, але очі напротязі уроку повинні дивитися тільки на мене.

Продзвенів і замовк дзвінок,Починається урок.А тепер тихенько сіли

І на дошку подивилися.

2.Актуалізація опорних знань.

Що ви бачите?(вітрильний корабель)

Як здійснюється рух парусного корабля?(Рух парусного корабля здійснюється за допомогою вітрил. У безвітряну погоду доводилося гребти веслами. В результаті технічного прогресу вітрильники змінили кораблі з потужними двигунами.)

Де ми можемо побачити такі кораблі?(В наш час вітрильники використовують у вигляді прогулянкових суден для туристів, а також їх можна зустріти в музеях кораблебудування.)

Хто керує кораблем?(Капітан)

Хто працює на палубі?(Матроси)

Як ви думаєте, чому на дошці ілюстрація предмета, пов'язаного з морем?(Сьогодні на уроці буде твір, пов'язане з морем)

«Коробочка з сюрпризом»

Скажіть, з біографією якого письменника ми познайомилися на минулому уроці(Львом Миколайовичем Толстим) .

Згадаймо деякі факти з його біографії.

Для цього у мене є «Коробочка з сюрпризом». Я буду виймати картки, а ви мені будете говорити, як пов'язаний даний матеріал з письменником?

Ясна Поляна в цьому селі Лев Миколайович провів своє дитинство.

5 У сім'ї Толстих було 5 дітей: Микола, Сергій, Дмитро, Лев, Марія.

Спорт письменник все своє життя займався спортом, до глибокої старості.

Абетка Л.Н. Толстой написав абетку для селянських дітей, яких сам навчав в створеній ним школі.

«Мурашиного братства» - гра Л. Толстого і його братів в дитинстві

Мурашине братство.

    Чим цікаві ці комахи?(Маса 1-2 мг, піднімає вантаж масою більшою в 50 разів)

    Коли говорять, трудиться, як мураха?(Працьовитість, спільна праця, взаємовиручка)

    Чому людина може вчитися у цих комах?

    А як ми можемо працювати?(Дружно, як мурахи, піклуючись один про одного)

Ми тільки починаємо знайомитися з творчістю Толстого, тому я приготувала для вас виставку книг зі шкільної бібліотеки, які ви завжди можете взяти і прочитати.

Письменник у багатьох своїх творах намагався розповісти дітям про те, як потрібно поступати в різних життєвих ситуаціях.

3. Робота з новим матеріалом.

Подивившись фрагмент відеофільму, ви зможете припустити, як називається розповідь, який ми будемо читати на уроці.

СЛАЙД 2)

Як же називається твір, з яким ми сьогодні будемо працювати?(Дістати з коробочки АКУЛА)

Кілька слів про акулу скаже ...

Це дуже давні риби. Завдяки обтічної форми тіла вони дуже швидко плавають. Паща акули, засаджені кількома рядами гострих зубів. Часто акули нападають на людей.

СЛАЙД 3

Відповідно до теми сформулюйте завдання уроку. Використовуйте для цього запис на екрані.

1) познайомитися з твором ___________________ »_______________».

2) учиться правильно, виразно читати _____________________________ іаналізувати його.

Завдання уроку: познайомитися з твором «Акула»; вчитися правильно, виразно читати твір і аналізувати його.

Для виконаннях поставлених завдань я запрошую вас в подорож до берегів Африки, де і відбулася подія, описане в оповіданні Л.М. Толстого «Акула».

СЛАЙД 4 (чорний)

На якому транспорті ми вирушимо в дорогу?(На вітрильнику.) (Корабель з вітрилами - вітрильник.)

Як ви вважаєте, коли відбувалися ці події?(Дуже давно, коли кораблі керувалися вітрилами за допомогою вітру, 17-18 століття, Петро I , Катерина II ).

4. Словникова робота

У цьому творі нам зустрінуться нові слова. Пояснимо значення цих слів. Для цього на дошці знайдемо словами їх лексичне значення.

Сахара - пустеля в Африці

вітрило - надувати вітром полотнище з парусини, щільної тканини.

артилерист - військовослужбовець в вогнепальних військах

палуба - горизонтальне перекриття в корпусі судна

полотно - гладка лляна абобавовняна тканина

хобот (в даному контексті) - дуло у гармати

гніт - палаючий шнур для займання зарядів

нарікання - невдоволення, яке виражається тихою промовою

5. Первинне читання

Відкрийте підручник на сторінці.

Приступимо до читання тексту.

Читання вчителем тексту до слів «... Акула пливла прямо на хлопчиків ...»

Продовження читання тексту добре читають учнями.

6. Бесіда з прочитаного

Чи виправдалися наші припущення?(Відповіді дітей).

Що ви відчули під час читання цієї розповіді?(Страх, відчай, радість)

СЛАЙД 5

Пропоную трохи відпочити. Підніміться зі своїх місць.

7. Физминутку (Під шум моря)

Ми руками поведемо -Ніби в море ми пливемо.Один два три чотири -Ось ми до берега приплили,Щоб кісточки розім'яти,Почнемо нахили виконувати -Вправо, вліво, вправо, вліво.Не забудемо і присісти -Один два три чотири,На рахунок п'ять - за парти сісти.

СЛАЙД 6 (чорний)

8. вибіркове читання

Проаналізуємо цей твір, відповівши на питання за змістом тексту.

Яка біда трапилася з хлопчиками?(Вони мало не були з'їдені страшним хижаком - акулою)

Знайдіть і прочитайте, як хлопчики опинилися у відкритому морі.

Як поставився старий артилерист до забав сина і його товариша?(Батько хлопчика, старий артилерист, стояв на палубі і милувався своїм синочком. Коли син став відставати, батько і крикнув йому: «Не видавай! Піднатужившись!»)

Що означають ці слова?(Не піддаватися, постаратися перемогти, обігнати).

Припускав він, яка біда може трапитися з його сином?(Відповіді дітей)

Коли батька охопив страх?(Коли на палубі закричали: «Акула»)

Чому він став блідий і не ворушився? (Сильно злякався за рідну людину)

Прочитайте, що робили матроси в цей момент.

Можна сказати, що вчинок матросів був відважний?

Чому у них нічого не вийшло? (Вони були вже близькі до мети, але залишалося мало часу)

Хлопці, чому, коли матроси намагалися врятувати хлопчиків, старий артилерист стояв, не роблячи нічого? (Його скував страх за дітей, за сина).

Дійсно, коли людині дуже страшно, в перші секунди впадає в заціпеніння, не може нічого зробити, особливо коли це стосується самого близького і рідну людину.

Коли він став діяти? Зачитайте цей епізод.

Чому всі завмерли від страху? (Всім було страшно, адже він міг потрапити в хлопчиків.)

Як поводився артилерист після пострілу? (Він впав біля гармати і закрив обличчя руками.)

Чому він так повівся? (Йому було страшно дивитися, що ж там, після його пострілу.)

Охарактеризуємо батька хлопчиків, який він? (Він дуже сильна духом людина, мужній, спритний, рішучий, досвідчений.)

Чому - досвідчений? (Тому що, незважаючи на свій страх, він правильно і швидко прицілився)

А що можна сказати про хлопчиків? (Вони надійшли безтурботно, безвідповідально.)

Яка ідея цієї розповіді? (У хвилину небезпеки рятує мужність і рішучість. Коли діти перебувають на волосині від смерті, батьківські почуття завжди допомагають рішуче діяти, не втрачати самовладання. Рідні люди завжди прийдуть на допомогу. )

Чому нас навчила історія, описана в оповіданні? (Ніколи не губитися в різних ситуаціях, намагатися знайти правильне швидке рішення, дорожити близькими , Думати перед тим, що щось зробити, зробити.)

Хто є справжнім головним героєм розповіді? (Старий артилерист)

Чому тоді розповідь названий "Акула"? (Акула-причина ситуації, в якій артилерист повів себе рішуче, по-геройськи.)

Як по-іншому можна назвати це оповідання? ( «Вчинок батька», «Вчинок, продиктований любов'ю».)

9. Рефлексія

СЛАЙД 7

Наш урок закінчується. Я пропоную самим оцінити свою роботу. Повернемося до завдань, поставлених спочатку уроку. Чи виконали ми поставлені завдання?

СЛАЙД 8

заповнимо «Драбинку успіху».Поставте знак «плюс +» на нижній сходинці, якщо ви на уроці нічого нового для себе не впізнали. Поставте знак «плюс +» на другій сходинці, якщо для вас урок був корисним і цікавим.

Підніміть руку, хто на уроці нічого нового не дізнався.

Підніміть руку, для кого урок був корисним і цікавим.

Дякую за роботу.

Сьогодні добре працювали ...

10. Домашнє завдання

с. 155 № 6

Урок завершено.

1 слайд

2 слайд

Освітні: розвивати техніку читання, вчити складати характеристику героя, продовжувати знайомити дітей з творчістю Л.Н. Толстого. Розвиваючі: розвивати вміння аналізувати художній твір, розвивати довільну увагу, розумові операції (аналіз, синтез) через складання характеристики героїв. Виховні: виховувати інтерес до читання художніх творів, через складання характеристики героїв, виховувати сміливість, рішучість. Обладнання: географічна карта світу, предметні картинки із зображенням корабля, гармати.

3 слайд

4 слайд

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати творчість великого російського письменника Л.М. Толстого, познайомимося з дуже цікавим захоплюючим розповіддю «Акула», автором якого і є Л.Н. Толстой.

5 слайд

Перевірка домашнього завдання. Перш ніж перейти до вивчення нової теми, давайте згадаємо деякі факти з біографії Л.М. Толстого.

6 слайд

Для цього повернемося до розповіді «Дитинство» Л. М. Толстого. Дайте відповідь, будь ласка, на наступні питання: В якій сім'ї ріс Л.Н. Толстой? Як з'явилися «Муравейня» брати »? Прочитайте, в чому полягала таємниця? Як це характеризує братів? А як ви думаєте, з яким почуттям автор писав цей твір?

7 слайд

Зараз я вам розповім про такий чудовий материк, як Африка. Слухайте уважно. Африка, другий за величиною після Євразії материк. Його площа 29,2 млн. Км квадратних. За Африці протікає найдовша річка у світі - Ніл. В Африці є найбільша пустеля - Сахара. Африка це теплий материк, температура там влітку +20 - 25 градусів, а взимку також переважають високі позитивні температури (10 - 16 градусів). В Африці знаходяться слони, носороги, зебри, бегемоти, безліч птахів в тому числі і страуси, фламінго. У морях Африки живуть такі риби як акули. Це гігантські хижі риби. У них дивовижне нюх, яке використовується ними для добування їжі, крім того, у них є багато рядів гострих, загнутих назад зубів.

8 слайд

9 слайд

Хлопці, ми з вами поговорили, про таке материку, як Африка. А тепер давайте подивимося як описують Африку Толстой у своєму оповіданні «Акула» Словникова робота. Щоб краще зрозуміти розповідь, давайте познайомимося з новими словами, повчимося використовувати їх у мовленні. Для цього ми проведемо словникову роботу.

10 слайд

Палуба - горизонтальне перекриття в корпусі судна. Якір - металевий стрижень з лапами, укріплений на ланцюгу і опускається на дно для утримання судна на місці. Хобот - впирається в землю задня частина гармати.

11 слайд

Гніт - горючий шнур для займання зарядів. Артилерист - військовослужбовець при вогнепальній знарядді.

12 слайд

Зараз я прочитаю розповідь, ви мене послухайте уважно і скажіть в який момент розповіді ви переживали за хлопчиків найбільше?

13 слайд

Отже, в який момент ви переживали за хлопчиків? Коли помітили акулу з палуби? Коли хлопчики намагалися відплисти від акули? Коли артилерист вистрілив?

14 слайд

Давайте потренуємося в читанні важких слів з оповідання для того, щоб при самостійному читанні ви не допустили помилок. 1. Прекрáсний - прéкрасний - прекрасни'й. Топлéнной - тóпленной - топленнóй. Посли'шался - послишáлся - послишался'. 2. обидва захід відставати наввипередки

15 слайд

16 слайд

Отже, читаємо 1 частина: Хто герой даного оповідання? Чому герої оповідання вирішили купатися перед заходом сонця? Як ви думаєте, як автор ставиться до того, що хлопчики стали плавати у відкритому морі? Для того щоб відповісти на це питання перечитайте 3 абзац. Він пише, «що надумали», що це означає? Чому не вирішили, не стали, а саме надумали. Отже хлопчики стали плавати у відкритому морі, на них дивився старий артилерист. Як ви думаєте: як він ставився до свого сина? Доведіть текстом. Як ви вважаєте, в цій частині Толстой якось показує, що щось віщує біду? Перечитайте 1 абзац. Які авторські слова віщували цей момент? Читаємо другу частину: Як автор передає несподіванка, раптовість, появу акули? Як Толстой називає акулу? Чому?

17 слайд

Отже, акула пливла прямо на хлопчиків. Які дії зробили люди для порятунку хлопчиків? Наскільки ефективно було це рішення? Які почуття переживає в цей момент артилерист? Що відчули хлопчики коли побачили акулу? А як автор це передає? Як розумієте, «вереск розбудив артилериста, чому автор використовує саме цей вислів? Що автор хотів передати словами «зірвався з місця?» А що в цей час робили всі інші? Як автор говорить про їх бездіяльності?

18 слайд

Що автор хотів показати цими словами? Який з цього можна зробити висновок? Як це характеризує артилериста? Чому ми можемо сказати, що артилерист спритний? Читаємо четверту частину: Чому артилерист впав біля гармати і закрив обличчя руками? Чи відразу стало ясно допоміг артилерист хлопчикам? Аналіз ілюстрації. Зараз ми з вами повчимося аналізувати ілюстрацію до тексту і виділяти в ній те, що художник привніс свого. Уважно розгляньте ілюстрацію на стор. 129 Як ви думаєте до якого епізоду оповідання художник намалював цю ілюстрацію? Чому ви так вирішили?


Змерзли пташки малі, Голодні, втомлені, І тиснуться щільніше. А хуртовина з ревом шаленим Стукає по ставням свешеннимі І злиться все сильніше. Змерзли пташки малі, Голодні, втомлені, І тиснуться щільніше. А хуртовина з ревом шаленим Стукає по ставням свешеннимі І злиться все сильніше. С. Єсенін С. Єсенін Інтелектуальна хвилинка








Йому було близько все людство. Але любив він, непереможною любов'ю, свою Росію. В.Я.Брюсов ЛЕВ МИКОЛАЙОВИЧ ТОЛСТОЙ () (82 роки)




























Наш корабель стояв на якорі біля берега Африки. День був прекрасний. З моря дув свіжий вітер, але до вечора погода змінилася: стало душно, і точно з топленим грубки несло на нас гарячим повітрям з пустелі Сахари. Наш корабель стояв на якорі біля берега Африки. День був прекрасний. З моря дув свіжий вітер, але до вечора погода змінилася: стало душно, і точно з топленим грубки несло на нас гарячим повітрям з пустелі Сахари.




Раптом з палуби хто - то крикнув: "Акула!» - і все ми побачили у воді спину морського чудовиська. Акула пливла прямо на хлопчиків. "Назад! назад! повернися! акула! » - закричав артилерист. Але хлопці не чули його, пливли далі. Сміялися і кричали веселіше і ще голосніше. Раптом з палуби хто - то крикнув: "Акула!» - і все ми побачили у воді спину морського чудовиська. Акула пливла прямо на хлопчиків. "Назад! назад! повернися! акула! » - закричав артилерист. Але хлопці не чули його, пливли далі. Сміялися і кричали веселіше і ще голосніше.


Хлопчики спочатку не чули того, що їм кричали. І не бачили акули, але потім один з них озирнувся, і хлопчики попливли в різні боки. Хлопчики спочатку не чули того, що їм кричали. І не бачили акули, але потім один з них озирнувся, і хлопчики попливли в різні боки.


Але коли дим розійшовся над водою, з усіх боків почувся спочатку тихий гомін. Потім ремствування став сильнішим, і. нарешті, з усіх боків пролунав гучний радісний крик. Старий артилерист відкрив особа, піднявся і подивився на море. Але коли дим розійшовся над водою, з усіх боків почувся спочатку тихий гомін. Потім ремствування став сильнішим, і. нарешті, з усіх боків пролунав гучний радісний крик. Старий артилерист відкрив особа, піднявся і подивився на море.


ЛЕВ МИКОЛАЙОВИЧ ТОЛСТОЙ () (82 роки) «Не знаючи Толстого - не можна вважати себе людиною, яка знає свою країну, не можна вважати себе культурною людиною». М. Горький М. Горький