Ekologiska principer i begreppet hållbar utveckling. Presentation om ämnet "begreppet hållbar utveckling" Begreppet hållbar långsiktig utveckling betraktas i flera aspekter

Lektionstyp - kombinerad

Metoder: delvis sökning, problempresentation, reproduktiv, förklarande och illustrativ.

Mål:

Elevernas medvetenhet om betydelsen av alla diskuterade frågor, förmågan att bygga sina relationer med naturen och samhället utifrån respekt för livet, för allt levande som en unik och ovärderlig del av biosfären;

Uppgifter:

Pedagogisk: visa mångfalden av faktorer som verkar på organismer i naturen, relativiteten för begreppet "skadliga och fördelaktiga faktorer", mångfalden av livet på planeten Jorden och anpassningsmöjligheterna för levande varelser till hela skalan av miljöförhållanden.

Pedagogisk: utveckla kommunikationsförmåga, förmågan att självständigt skaffa kunskap och stimulera sin kognitiva aktivitet; förmåga att analysera information, lyfta fram det viktigaste i materialet som studeras.

Pedagogisk:

Att odla en beteendekultur i naturen, egenskaperna hos en tolerant personlighet, att ingjuta intresse och kärlek för den levande naturen, att bilda en stabil positiv attityd mot varje levande organism på jorden, att utveckla förmågan att se skönhet.

Personlig: kognitivt intresse för ekologi.. Förstå behovet av att få kunskap om mångfalden av biotiska samband i naturliga samhällen för att bevara naturliga biocenoser. Förmågan att välja mål och mening i sina handlingar och handlingar i relation till den levande naturen. Behovet av en rättvis bedömning av det egna arbetet och klasskamraternas arbete

Kognitiv: förmåga att arbeta med olika informationskällor, omvandla den från en form till en annan, jämföra och analysera information, dra slutsatser, förbereda meddelanden och presentationer.

Föreskrifter: förmågan att organisera självständigt slutförande av uppgifter, utvärdera riktigheten av arbetet och reflektera över ens aktiviteter.

Kommunikation: delta i dialog i klassen; svara på frågor från läraren, klasskamrater, tala inför publik med hjälp av multimediautrustning eller andra sätt att demonstrera

Planerade resultat

Ämne: känna till - begreppen "habitat", "ekologi", "ekologiska faktorer", deras inflytande på levande organismer, "kopplingar mellan levande och icke-levande";. Kunna definiera begreppet "biotiska faktorer"; karakterisera biotiska faktorer, ge exempel.

Personlig: göra bedömningar, söka och välja information analysera samband, jämföra, hitta svar på en problematisk fråga

Metasubjekt: kopplingar till sådana akademiska discipliner som biologi, kemi, fysik, geografi. Planera åtgärder med ett uppsatt mål; hitta nödvändig information i läroboken och referenslitteraturen; utföra analys av naturliga föremål; dra slutsatser; formulera din egen åsikt.

Form för organisation av utbildningsverksamhet - individ, grupp

Lär ut metoder: visuellt-illustrerande, förklarande-illustrerande, delvis sökbaserat, självständigt arbete med ytterligare litteratur och en lärobok, med COR.

Tekniker: analys, syntes, slutledning, översättning av information från en typ till en annan, generalisering.

Att lära sig nytt material

Hållbarhet koncept

Försämringen av miljösituationen i många regioner på jorden och på planeten som helhet kräver allt mer energiska internationella ansträngningar, enandet av hela mänskligheten för att skydda livet på planeten.

1983 uppmanade FN:s världskommission för miljö och utveckling i sin rapport "Vår gemensamma framtid" att " ny era av ekonomisk utveckling, säker för miljön.”

Kommissionen noterade att "mänskligheten har förmågan att göra utvecklingen hållbar – att säkerställa att dagens behov tillgodoses utan att äventyra framtida generationers förmåga att möta sina behov." En övergång till hållbara former av utveckling som kräver rimliga relationer med miljön är därför nödvändig. Perspektivet på denna väg öppnas av det omfattande programmet "Agenda 21", som antogs vid FN:s konferens om miljö och utveckling i juni 1992 i Rio de Janeiro.

I konferensdokumenten är de två första teserna formulerade enligt följande:

"Alla nationer och alla människor kommer att samarbeta i den avgörande uppgiften att eliminera fattigdom som ett nödvändigt krav för att minska ojämlikheter i levnadsstandard och bättre möta kraven från majoriteten av världens folk."

"För att uppnå en hållbar utveckling och en högre livskvalitet för alla människor bör stater minska och eliminera miljömässigt ohållbar produktion och konsumtion och stödja den nödvändiga befolkningspolitiken."

De återstående teserna av konferensen är direkt eller indirekt relaterade till de två första. I tabell Nr 5 kan du sätta dig in i huvudproblemen som diskuterades vid FN-konferensen i juni 1992.

Människan är en naturlig del av biosfären, den uppstod som ett resultat av dess evolution, och som alla andra arter gäller biosfärens lagar för den.

Mänskligheten kan existera på planeten endast inom ett ganska snävt område av dess parametrar. Som alla andra arter har en person sin egen ekologiska nisch - ett system av relationer med miljön, utvecklingslagar, som en person måste ta hänsyn till i sin verksamhet. Avvikelser från dessa lagar kan leda mänskligheten till katastrofala konsekvenser.

Således står mänskligheten idag inför det viktiga problemet att utveckla en strategi för sin överlevnad på planeten. I detta avseende definierar N. N. Moiseev hållbar utveckling som "implementering

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

STRATEGIER människan, hans väg till noosfärens era, d.v.s. till tillståndet för samutveckling av samhället och naturen." Samtidigt bör samevolution förstås som den gemensamma utvecklingen av sociala och naturliga system, förenade av nära ekologiska
kemiska samband där utvecklingen av ett system beror på utvecklingen av ett annat och
påverkar henne samtidigt. Det bör noteras att inom vetenskapen har problemet med hållbar utveckling ännu inte hittat en entydig förklaring som accepteras av alla vetenskapsmän. Begreppet hållbar utveckling är idag fortfarande i början av sin teoretiska och praktiska bekräftelse.

Den huvudsakliga källan till luftutsläpp är energiproduktion och energiförbrukning

I juni 1997 hölls den ordinarie sessionen för FN:s generalförsamling om miljö och utveckling i New York, tillägnad att diskutera resultaten av 5-årsperioden för upprättandet av hållbar mänsklig utveckling (efter 1992 års konferens i Rio de Janeiro) .

Representanter från över 60 länder deltog i forumet. Den ryska delegationen leddes av premiärminister V.S. Tjernomyrdin. I sitt tal noterade han prioriteringen av problem med ekologi, ekonomi och mänsklighetens överlevnad i utvecklingen av strategiska riktningar för hållbar utveckling av Ryssland.

Förfrågningar och uppdrag

1. Bestäm i ordning av största vikt de sociala och miljömässiga problem som mänskligheten står inför som lagts fram av chefen för Club of Rome A. Peccei

okontrollerad spridning av människor som befolkar planeten;

ojämlikhet i samhället;

hunger och undernäring;

arbetslöshet;

inflation;

energikris;

brist på naturresurser;

föråldrat utbildningssystem;

befolkningens analfabetism;

brottslighet;

missbruk;

kärnvapen;

korruption bland politiker;

byråkrati;

försämring (förstörelse) av den naturliga miljön;

nedgång av moraliska värderingar;

förlust av framtidstro;

missförstånd av risken för miljökatastrofer;

militära konflikter.

Försök att motivera din föreslagna rangordning av moderna problem.

2. Lista upp huvudpunkterna i Agenda 21 och ge din förklaring till dem.

3. Utifrån definitionerna som föreslås i tabell nr 6, formulera din tolkning av begreppet ”hållbar utveckling”.

Vadsådanhållbarutveckling?

HANDLA OMBegrepphållbarutveckling

Hållbar utveckling: en ny strategi för planeten Jorden

17 målVområdehållbarutveckling

Resurser:

S. V. Alekseev. Ekologi: En lärobok för elever i årskurs 9 vid olika typer av läroanstalter. SMIO Press, 1997. - 320 sid.

Presentationsvärd

Ermakova Tatyana och Zhukova Tatyana

Presentationen innehåller material på temat "begreppet hållbar utveckling" och kan användas på lektioner när man studerar ämnet "Globala miljöproblem. Sätt att lösa miljöproblem"

Ladda ner:

Förhandsvisning:

För att använda presentationsförhandsvisningar, skapa ett Google-konto och logga in på det: https://accounts.google.com


Bildtexter:

KONCEPT FÖR HÅLLBAR UTVECKLING: Historia och väsen KONCEPT OM HÅLLBAR UTVECKLING: Historia och väsen Arbetet utfördes av: Ermakova Tatyana och Zhukova Tatyana 396 grupper.

På 80-talet mänskligheten enades om åtgärder för att förebygga föroreningar: konceptet "avfallsfri produktion" uppstod i samhällets praktiska steg för att minska föroreningarna var undertecknandet av ett antal avtal (konventionen om långväga gränsöverskridande luftföroreningar, Helsingfors, 1985; , Baselkonventionen om kontroll av gränsöverskridande luftföroreningar, särskilt farligt avfall och dess bortskaffande, 1987, etc.).

1987 gjorde Världskommissionen för miljö och utveckling, som inrättades tre år tidigare på initiativ av FN:s generalförsamling och leddes av Norges premiärminister Gro Harlem Brundtland, hållbar utveckling till temat för sin rapport med titeln "Vår framtid".

Den internationella kommissionens verksamhet för miljö och utveckling baserades på ett nytt treenigt koncept för hållbar (ekologisk-socio-ekonomisk) utveckling

90-tal bidragit till mänsklighetens förståelse för behovet av att hantera miljöns tillstånd. Behovet av att hitta nya sätt och tillvägagångssätt för att minimera antropogen påverkan blir allt mer uppenbart. Det främsta sättet att minska den teknologiska påverkan i utvecklade länder har varit utvecklingen av miljöeffektiv företags- och miljöledning.

Hållbar utveckling möter dagens behov utan att äventyra framtida generationers förmåga att möta sina egna behov

Hållbar utveckling omfattar två nyckelbegrepp: Behovsbegreppet, inklusive prioriterade behov (nödvändigt för att de fattigaste delarna av befolkningen ska finnas) Begreppet begränsningar som sätts på miljöns förmåga att möta mänsklighetens nuvarande och framtida behov.

Begreppet hållbar utveckling bygger på fem grundläggande principer. 1. Mänskligheten är verkligen kapabel att göra utvecklingen hållbar och långsiktig 2. De befintliga begränsningarna inom området exploatering av naturresurser är relativa 3. Det är nödvändigt att tillfredsställa alla människors grundläggande behov och ge alla möjlighet att förverkliga deras förhoppningar om ett mer välmående liv

4. förena livsstilen för dem med störst rikedom med planetens ekologiska kapacitet 5. Befolkningstillväxtens storlek och takt måste förenas med den föränderliga produktionspotentialen hos jordens globala ekosystem. Konceptet hållbar utveckling bygger på fem grundläggande principer

VAD ÄR MILJÖHÅLLBARHET? Miljömässigt hållbar utveckling – utveckling där människors välbefinnande säkerställs genom att bevara råvarukällor och miljö

Strategin för hållbar ekologisk och ekonomisk utveckling förutsätter ett förkastande av omfattande ekonomisk tillväxt, baserad på idén om naturresursernas outtömlighet och den naturliga miljöns obegränsade möjligheter för självläkning enligt principen om "maximal effekt med minimal kostar."

Ekonomisk, ekonomisk användning av naturresurser inkluderar: omfattande rationalisering av produktionen; dess komplexitet; avfallsminimering; eliminering av förluster; utbredd användning av återvunnet material;

Att lösa miljöproblem Det huvudsakliga sättet att lösa miljöproblem i industriländer har varit utvecklingen av miljöledning Ett miljöledningssystem är en del av ett övergripande ledningssystem, inklusive organisationsstruktur, planering, ansvarsfördelning, praktiska aktiviteter, rutiner, processer och processer. resurser som behövs för utveckling, genomförande, för att uppnå miljöpolitiska mål

MILJÖRAPPORTERING De främsta skälen till att sammanställa miljörapporter är: påtryckningar från konsumenter och allmänhet; krav från aktieägare, investeringsfonder, ledande företag; nya industristandarder; demonstration av företagets agerande för att uppfylla sina skyldigheter; fokusera miljöskyddsaktiviteter inom företaget.

TACK FÖR DIN UPPMÄRKSAMHET

Hållbar utveckling Utveckling är utveckling som möter dagens behov utan att äventyra framtida generationers förmåga att tillgodose sina behov.

("nuvarande användning av resurser med hänsyn till deras obligatoriska tillgänglighet i framtiden")

Begreppet hållbar långsiktig utveckling betraktas i flera aspekter:

Politisk och juridisk aspekt.

Ekonomisk aspekt.

Miljöaspekt.

Social aspekt.

Internationell aspekt.

Informativ aspekt.

Trots miljöinriktningen är problemet med hållbar utveckling generellt sett mer socialt och ekonomiskt

Historien om CSR-utveckling

Sedan 2000 CSR har blivit en av EU:s prioriteringar

I Storbritannien har skapat posten som minister för CSR-frågor.

2005 utropade till EU:s år för socialt ansvar.

Idag är CSR en viktig faktor för att forma politiken i USA, Storbritannien och andra länder.

Definitioner av CSR

Enligt den klassiska definitionen av Europeiska kommissionen speglar begreppet CSR

ett frivilligt beslut av företag att delta i att förbättra samhället och skydda miljön.

CSR - social impact management och mäta denna effekt (grundare av den brittiska expertorganisationen David Logan)

CSR - åtgärder som motsvarar etiska, juridiska, kommersiella och offentliga samhällets förväntningar från näringslivet eller överträffa dessa förväntningar (organiserat av Business for Social Responsibility - BSR)

CSR är ett begrepp enligt vilken verksamhet , förutom att följa lagar och producera en kvalitetsprodukt/tjänst, frivilligt åtar sig ytterligare skyldigheter gentemot samhället.

Europeiska unionens grönbok om sociala frågor definierar företagens sociala ansvar som:

koncept enligt vilka företag integrera socialt

aktiviteter och åtgärder för att skydda miljön i din affärspraxis och dess interaktioner med aktieägare på frivillig basis, med insikt om det ansvarsfullt beteende främjar

affärsframgång

Fem skäl att ta socialt ansvar:

Den sociala frågan kommer att förbli het under lång tid. Den sociala sfären är statens och näringslivets gemensamma ansvarsområde.

Ansvar är oupplösligt förknippat med utöka möjligheter och inflytande.

Företagens resurser, särskilt inom det sociala området, är begränsade. Pressen på näringslivet från myndigheter, ideella organisationer och samhället ökar. Under dessa förhållanden tvingas näringslivet att leta efter mer ekonomiska och effektivare sätt att svara på samhällets sociala förväntningar.

Genom att utvidga den sociala sfären från traditionell hjälp till socialt utsatta till lösningar brett utbud socialt betydelsefulla problem (från omskolning av personal till miljösäkerhet), får näringslivet en seriös kanal för att implementera din huvudsakliga

intressen.

Trycket är fortfarande det främsta motivet för företagens sociala aktivitet. När de allra flesta företag ägnar sig åt socialt betydelsefulla aktiviteter, och man måste göra det, oavsett varifrån detta tryck kommer.

Regeln "Tre D".

Företagens sociala ansvar:

Frivilligt tillägg

Börja

Idag har det blivit klart, som nämnts
HELVETE. Ursul, vad är 2000-talets utbildningsmodell
måste genomgå radikala förändringar och fokusera på dess kärna
inte för det förflutna (konservatism), utan för framtiden
(futurism).
Framtiden är dock i grunden osäker
och alternativt.
Hur förstår du den sista bestämmelsen?

Utveckling av konceptet i framtiden

Och ändå, i det futurologiska tillvägagångssättet är det möjligt att avsevärt
minska framtidens osäkerhet när, från olika
alternativ och sökprognoser är det möjligt att isolera spektrumet
det mest önskvärda och samtidigt det mest realistiska
trender som kan kontrolleras.
Detta är vad som hände med konceptet hållbar utveckling -
en ny modell för den önskade allmänna civilisationsutvecklingen. MED
ur denna synvinkel, modellen för 2000-talets utbildningssystem som
prognostisk utbildning bör fokusera på
modell för hållbar utveckling av civilisationen. Ledande
utbildning syftar till att skapa den önskade framtiden, i
där mänskligheten kommer att utvecklas i oändlighet
samevolution med den återstående biosfären. Samtidigt processen
framtida utveckling av utbildning och andra sfärer av socio-naturliga
verksamhet kommer att leda till bildandet av ett informationsekologiskt samhälle.

1987, FN:s internationella kommission för miljön
miljö och utveckling (ordförande av G. H. Brundtland) i hans
rapporten "Vår gemensamma framtid" efterlyste en "ny era
miljövänlig ekonomisk utveckling
miljö." Kommissionen noterade att "mänskligheten är kapabel
do
utveckling
hållbar

förse
möta dagens behov utan att kompromissa
framtida generationers förmåga att tillfredsställa sina
behov".

FN:s ståndpunkt i miljöfrågor

Således,
övergång till hållbart
formulär
utveckling,
som
behöva
rimlig
relationer med miljön. Perspektiv på detta
Det omfattande Agenda 21-programmet öppnar vägen
århundradet", antogs vid FN:s konferens om miljö och
utveckling i juni 1992 i Rio de Janeiro och material
Internationellt toppmöte "Rio+10" (Johannesburg, 2002).

I konferensdokumenten är de två första teserna formulerade
på följande sätt:
"Alla stater och alla människor kommer att samarbeta i
genomförandet av den kritiska uppgiften att eliminera fattigdom
som ett nödvändigt krav för att minska
ojämlikhet i levnadsstandard och bättre tillfredsställa
krav från majoriteten av världens folk."
"För att uppnå hållbar utveckling och högre
livskvalitet för alla människor, bör stater
försvaga och eliminera miljömässigt oacceptabelt
produktion och konsumtion och stödja det nödvändiga
demografisk politik."
Mänskligheten kan existera på planeten endast i
ganska snävt område av dess parametrar. Som alla andra arter,
en person har sin egen ekologiska nisch - ett system av relationer
med miljön, vars utvecklingslagar för människan
måste beaktas i din verksamhet. Avvikelse från dessa
lagar kan leda mänskligheten till katastrof
konsekvenser.

Överlevnadsstrategi

Alltså mänsklighet
kostar
I dag
innan
Viktig
problem med strategiutveckling
deras överlevnad på planeten. I
kommunikation
Med
detta
N.N.
Moiseev
definierar hållbar utveckling som
"implementering av mänsklig strategi,
hans väg till noosfärens era, d.v.s. Till
tillståndet för samutvecklingen av samhället
och naturen." Samtidigt, under
samevolution (från latinets "co" -
gemensamt)
skall
förstå
gemensam utveckling av sociala och
naturliga system förenade
nära ekologiska band,

som
Evolution
ett
systemet beror på utvecklingen av ett annat
och påverkar henne samtidigt.

Problem

1
2
Slåss med
fattigdom
Det finns 157 miljardärer i världen, nästan 2
miljoner miljonärer och mer än 1,1 miljarder människor,
vars inkomst är mindre än 1 US-dollar per dag. stigar
övervinna
fattigdom:
säkerhet
förtjänst;
fattiga länders självförsörjning och minskning
beroende av rika länder; ökning i antal
arbetande befolkning; hållbar utveckling och
bevarande av naturresurser; förbättring
pedagogisk
system;
planera
familjer;
finansiellt stöd.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Förändra
strukturer
konsumtion
Slösaktig
bild
liv
rik
delar
mänskligheten är en av orsakerna till miljöförstöring och
utarmning av naturresurser. Samtidigt de fattiga
kan inte få det minimum som krävs för livet.
Alternativet är att installera
över hela världen samma konsumtionshastighet som jorden
tål länge.
Det är nödvändigt att minska energi och råvaror
kostnader, utveckla miljövänlig teknik och
etc.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Befolkning och
hållbarhet
1993 var världens befolkning mer än 5,5 miljarder.
människor och, som forskare förutspår, 2020 kommer den att nå
8 miljarder människor. Global demografi
problemen presenteras konventionellt i diagrammet.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Skydd och
förbättring
människors hälsa
Människors hälsa beror på miljöns tillstånd.
Strategiska mål för hälsa år 2000
år:
mobilisera insatser för att bekämpa aids;
bekämpa tuberkulos och andra allvarliga
sjukdomar;
minska barnadödligheten;
skapa effektiva tillståndsövervakningstjänster
folkhälsan;
säkerställa mäns och kvinnors rätt att bestämma
antalet dina barn och tidpunkten för deras födelse;
tillgodose befolkningens behov av dricksvatten,
hälsosam mat;
skydda barns hälsa;
skydda miljön från hälsorisker
utsläpp, avfall.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Hållbar
avräkningar
(urbanisering)
Till år 2000 kommer halva jordens befolkning att leva i
städer. Urbaniseringen av samhället är en del av processen
ekonomisk utveckling produceras 60 % i städer
bruttonationalprodukt. Stadsbefolkningstillväxt
i utvecklade länder och utvecklingsländer är inte samma sak (se.
diagram).
Skydd
atmosfär
Den främsta källan till utsläpp i
energiproduktion och förbrukning.
atmosfär

Detta

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Rationell
användande
landa
Resurser
Markens bördighet minskar på grund av vatten och
vinderosion, såväl som kemisk och fysikalisk
degradering. Bland orsakerna till markförstöring är:
överbetning; utarmning och
utdöende
skog
arrayer;
jordbruks
aktivitet; överexploatering av mark m.m.
Slåss med
förstörelse
skogar
Skogar spelar en viktig roll för att bevara jord och
vatten, upprätthålla en hälsosam atmosfär och biologiska
mångfald
grönsak
Och
djur
fred.
regeringar
skall
utveckla
program
nationella åtgärder för hållbar skogsutveckling
gårdar.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Slåss med
ökenspridning och
torka
Ökenspridning är processen för markförstöring
orsakade av klimatförändringar och mänskliga aktiviteter.
Torra marker är särskilt känsliga för denna process.
De mest uppenbara konsekvenserna av ökenspridning är
försämring av markområden och minskad produktion
mat produkter. Torka och ökenspridning är också
orsaker till fattigdom och hunger.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Skydd och
rationell
användande
hav
Cirka 70% av havsföroreningarna är förknippade med
landbaserade källor, inklusive städer,
industri, bygg, lantbruk och
turism. Haven upplever stor miljöpåfrestning i
som ett resultat av överfiske av fisk och skaldjur (upp till 90
miljoner ton
årligen) och försämring av bankernas tillstånd och
korallrev.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Säkerhet och
rationell
användande
färskvatten
Problemet med sötvatten idag har blivit ett av de
stora miljöproblem. År 2000 borde det finnas
följande uppgifter slutfördes:
tillhandahålla alla stadsbor per person
person med minst 40 liter dricksvatten per dag;
upprätta och upprätthålla standarder för bortskaffande och
neutralisering av kommunalt och industriellt avloppsvatten;
ge invånare i alla landsbygdsområden tillgång till
miljövänligt vatten osv.
Befordran
säkerhet
använda sig av
toxisk
kemisk
ämnen
Kemikalier används över hela världen.
Det finns cirka 10 000 kommersiella kemikalier tillgängliga
även om endast 1 500 av dem står för 95 % av världens
produktion. För närvarande universell
avtal om handel med giftiga och farliga produkter.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Ta bort fasta ämnen
avfall och avlopp
vatten
Snabb ökning av volymerna hushållsavfall och avlopp
vatten i städer utgör ett hot mot folkhälsan och
miljö. Varje år 5,2 miljoner människor, inklusive 4
miljon
barn,

från
sjukdomar,
orsakad av
ohållbart omhändertagande av avloppsvatten och fast avfall. TILL
År 2025 kan mängden avfall öka 4–5 gånger.
Borttagning
radioaktiv
avfall
Faran som radioaktiva
avfall, kräver en minskning av volymen av deras produktion, säker
transport och bortskaffande. Varje år under NPP-drift
200 tusen m3 avfall med låg och 10 tusen m3 avfall med
hög radioaktivitet.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Barnens roll och
ungdom i
säkerställa
hållbar
utveckling
Utvecklingsprogram ska garantera ungdomar
säker framtid, inklusive god hälsa
miljö, högre levnadsstandard,
utbildning och arbete. Ungdomar utgör nästan 1/3
jordens befolkning och i många utvecklingsländer -
hälften av deras befolkning. Utbildningsnivå bör
öka så mycket att år 2000 mer än hälften
pojkar och flickor i alla länder hade möjligheten
skaffa gymnasie- eller yrkesutbildning. I
ungdomsutbildning bör genomföra klasser på
frågor som rör miljöfrågor och
utveckling.

Huvudinstruktionerna för "Agenda 21" (enligt M. Keating)

Problem
Kort beskrivning av problemet
1
2
Vetenskap och
utbildning i
hållbar
utveckling
Vetenskaplig forskning tjänar för närvarande syftena
mänsklighetens överlevnad. På 2000-talet kan det finnas
farliga förändringar i biosfären. Forskare forskar
problem: klimatförändringar, ökad resursförbrukning,
demografiska trender, miljöförstöring, sätt
använda sig av
energi
Och
Resurser,
Plats
forskning om biosfären, miljöns inverkan på människors hälsa och
etc. Programmet ska ge utbildning och
utveckling och bevarande utbildning
miljö för människor i alla åldrar. Ekologisk
utbildning är en nödvändig förutsättning för hållbar utveckling
mänskligheten.

FN:s konferens om miljö och utveckling

I juni 1997 hölls nästa session i New York (USA)
FN:s generalförsamling för miljö och
utveckling, tillägnad att diskutera resultaten av 5-årsperioden för
upprättandet av en hållbar utveckling av mänskligheten (efter konferensen
1992 i Rio de Janeiro). I forumet deltog:
representanter från över 60 länder.

FN:s konferens om miljö och utveckling

Från 26 augusti till 4 september 2002 i Johannesburg (Sydafrika)
Det internationella toppmötet om miljöfrågor hölls
och hållbar utveckling. Välkomna toppmötesdeltagare
FN:s generalsekreterare Kofi Annan sa: "Vi bor i
en planet, ansluten till ett tunt och komplext nätverk
miljö,
social,
ekonomisk
Och
kulturell
relationer som definierar våra liv. prestation
hållbar
utveckling
kommer behöva
manifestationer
stor
ansvar – för de ekosystem som livet är beroende av
av hela planeten, för varje persons öde som en del av en singel
mänsklig
samhällen
Och
Bakom
framtida
generationer.
2002 års toppmöte i Johannesburg ger
möjligheten att återuppta sökandet efter sätt att bygga mer
hållbar framtid."

Beskrivning av presentationen med individuella bilder:

1 rutschkana

Bildbeskrivning:

2 rutschkana

Bildbeskrivning:

I Ryssland under andra hälften av 1800-talet. En egendomlig mentalitet uppstod, nu kallad rysk kosmism. Här är dess huvuddrag: Människan är en integrerad del av naturen; Människan och naturen bör inte stå i motsättning till varandra, utan betraktas i enhet; Människan och allt som omger henne är partiklar av en sak (i ​​detta sammanhang är det inte så viktigt att det för vissa är Gud, och för andra är det universum).

3 rutschkana

Bildbeskrivning:

Redan i början av 1900-talet. V.I. Vernadsky började säga att människans påverkan på den omgivande naturen växer så snabbt att tiden inte är långt borta när hon kommer att förvandlas till den huvudsakliga geologiskt-bildande kraften. Och som ett resultat kommer han att få ta ansvar för den framtida utvecklingen av naturen. Utvecklingen av miljön och samhället kommer att bli oskiljaktiga. Biosfären kommer en dag att övergå till förnuftets sfär - in i noosfären. Det kommer att bli en stor förening, som ett resultat av vilken utvecklingen av planeten kommer att styras av förnuftets kraft.

4 rutschkana

Bildbeskrivning:

"1900-talets biosfär håller på att förvandlas till en noosfär, skapad främst av tillväxten av vetenskap, vetenskaplig förståelse och mänsklighetens sociala arbete baserat på den... En explosion av vetenskaplig kreativitet<...>skapar en övergång från biosfären till noosfären”, skriver Vernadsky på 30-talet. i boken "Scientific Thought as a Planetary Phenomenon".

5 rutschkana

Bildbeskrivning:

Termen "noosphere" föreslogs 1927 av den franske matematikern och filosofen E. Leroy. Noosfären är ett nytt, evolutionärt tillstånd i biosfären, där intelligent mänsklig aktivitet blir en avgörande faktor i dess utveckling.

6 rutschkana

Bildbeskrivning:

Hållbar utveckling möter dagens behov utan att äventyra framtida generationers förmåga att tillgodose sina behov.

7 rutschkana

Bildbeskrivning:

Vernadskys teori om noosfären: människan är inte en självförsörjande levande varelse, lever separat enligt sina egna lagar, hon samexisterar inom naturen och är en del av den. Mänskligheten i sig är ett naturligt fenomen och det är naturligt att biosfärens inflytande påverkar inte bara livsmiljön, utan också sättet att tänka. Inte bara naturen har en inverkan på människan, det finns också feedback.

8 rutschkana

Bildbeskrivning:

Förutsättningar som är nödvändiga för bildandet och existensen av noosfären: 1. Mänsklig bosättning av hela planeten. 2. En dramatisk omvandling av kommunikationsmedel och utbyte mellan länder. 3. Stärka banden, inklusive politiska, mellan alla jordens länder. 4. Början av dominansen av människans geologiska roll framför andra geologiska processer som förekommer i biosfären. 5. Utvidga biosfärens gränser och gå ut i rymden. 6. Upptäckt av nya energikällor. 7. Jämlikhet för människor av alla raser och religioner. 8. Öka folkets roll för att lösa frågor om utrikes- och inrikespolitik.

Bild 9

Bildbeskrivning:

Förutsättningar som är nödvändiga för bildandet och existensen av noosfären: 9. Frihet för det vetenskapliga tänkandet och den vetenskapliga forskningen från trycket från religiösa, filosofiska och politiska konstruktioner och skapandet i det statliga systemet av förhållanden som är gynnsamma för det fria vetenskapliga tänkandet. 10. Ett väl genomtänkt system för offentlig utbildning och en ökning av arbetstagarnas välbefinnande. Skapa en verklig möjlighet att förebygga undernäring och hunger, fattigdom och kraftigt minska sjukdomar. 11. Rimlig omvandling av jordens primära natur för att göra den kapabel att tillfredsställa alla materiella, estetiska och andliga behov hos en numerärt ökande befolkning. 12. Uteslutning av krig från samhällets liv.

10 rutschkana