Kalbos temos raida pavasaris. Atvira kalbos raidos pamoka „Mes ieškosime pavasario. Kalbos ugdymo pamoka

Pedagogas GBOU gimnazija №1552 Maskvos miestas Kapitanskaya Elena Aleksandrovna

Tikslas:

  • parodyti klasėje įgytas vaikų žinias ir įgūdžius.

Užduotys:

Mokomasis: patikslinti žodyną šia tema "Pavasaris" , tobulinti kalbos gramatinę struktūrą formuojant ir derinant turinius būdvardžius, tobulinti garso analizės ir sintezės įgūdžius, toliau kurti sudėtingus sakinius.

Lavinimas: lavinti smulkiąją ir bendrąją motoriką, foneminį suvokimą, dialoginę kalbą, klausos ir regos dėmesį, mąstymą.

Švietimas: ugdyti pagarbą gamtai, lavinti eksperimentavimo įgūdžius, lavinti bendradarbiavimo įgūdžius, ugdyti iniciatyvą ir savarankiškumą.

Ugdymo sričių integracija: bendravimas, socializacija.

Programos turinys: Išsiaiškinkite ir įtvirtinkite vaikų idėjas apie gamtos pokyčius pavasarį. Pataisykite pavasario ženklus, pavasario mėnesių pavadinimus. Ugdyti pagarbą supančiai gamtai. Suaktyvinkite žodyną šia tema: "Pavasaris" .

Medžiagos ir įranga: flannelegrafas, rutulys, gyvūnų, paukščių nuotraukos, gėlės, mėnesiai.

Metodiniai metodai: mįslė, klausimai, nuotraukų peržiūra, žaidimai, pasakojimas, netikėtumo momentas, fizinis. minutė.

Žodynas: raktažolė, lašai, atšildytos dėmės, paukščių namelis, ankstyvas, vėlyvas, jauniklių ir paukščių vardai.

Pamokos eiga.

Pedagogas: Vaikinai, paklausykite mįslės:

Anksti ryte jis tampa šviesus
Atšildyti pleistrai čia ir ten.
Upelis kelia triukšmą kaip krioklys
Starkiai skrenda į paukščių namelį.

Po stogais skamba lašai.
Meška su apsnigta pakilusia lova
Saulė visus glosto šiluma.
Kada tai atsitinka?

Vaikai: Pavasarį.

Pedagogas: Teisingai. Ir šiandien aš būsiu pavasarį. Ilgai ėjau link mūsų per žiemos pūgas, šaltus vėjus ir sniego gniūžtes. Dabar mes kalbėsime apie pavasarį. Pažiūrėkite, kokį beržą aš atsinešiau su savimi, bet jis stovi be lapų. Aprengkime savo beržą kartu su jumis ir pažiūrėkime, kuo jis taps. Už kiekvieną teisingą jūsų atsakymą apie pavasarį aš jums duosiu žalią lapą, o jūs priklijuosite jį prie beržo.

(Fonelegrafoje beržo kamienas su šakelėmis. Vaikai pritvirtina po vieną lapą kiekvienam teisingai įvardytam pavasario ženklui).

Pedagogas: Koks pavasaris?

Vaikai: linksmas, raudonas, šiltas, malonus, saulėtas, gražus, žalias, aiškus ... ir tt

Pedagogas: Pažiūrėkite, kaip mūsų beržas tapo žalias. Kaip lapavo Tai reiškia, kad apie pavasarį žinote daug žodžių.

Pedagogas: Kelkitės į ratą, mes su jumis žaisime žaidimą "Pasakyk man žodį" , reikia tik šio žodžio "Pavasaris" (kamuolio žaidimas).

Pavasarį saulė ... (šildo, karšta, glamonėja)
Pavasarį varvekliai po saule ... (tirpti, lašėti)
Pavasarį sniegas slenka nuo saulės kaitros ... (nusistovi, tirpsta)
Pavasarį pumpurai ant medžių ... (paburkimas, sprogimas)

Pavasario upeliai ... (bėk, murk, skambėk)
Paukščių pavasarį ... (grįžta, atvyksta)
Pavasarį paukščiai lizdus ... (vėjas, statyti, daryti)
Pavasario leduose ant upės ... (tirpsta, skilinėja, lūžta, plūduriuoja)

Pavasarį pirmosios gėlės ant atšildytų pleistrų ... (pasirodo, žydi)
Pavasarį žolė ... (prasiveržia, auga, tampa žalias)

Pedagogas: Vaikinai, sėdėkime ant kėdžių. Pavasaris atėjo, prisimink, koks metų laikas buvo prieš pavasarį? Ar bus po?

Koks yra pirmasis pavasario mėnuo? Trečias mėnuo?

Koks mėnuo yra nuo kovo iki gegužės?

Koks mėnuo laukia balandžio? Gegužė?

Jūs žinote, kad pavasaris yra ankstyvas, yra pavasario vidurys ir vėlyvas pavasaris. Kaip manai, koks pavasaris? Dabar mes pažvelgsime į paveikslėlius ir pabandysime nustatyti, kuriam pavasario laikotarpiui jie priklauso. Kodėl taip manai?

Pavasarį taip pat vyksta pokyčiai gyvūnų gyvenime. (Jie žiūri į paveikslėlius su gyvūnų vaizdais ir sako: pavasarį gyvūnai turi jauniklių, žiemos vilną keičia vasara).

Paukščiai: gandras, gegutė, kregždė, varnėnas, bokštas grįžta iš šiltų kraštų, stato lizdus, ​​deda kiaušinius ir juos inkubuoja. (Jie žiūri į paukščių nuotraukas ir pasakoja).

Pavasarį pasirodo gėlės, jos vadinamos raktažolėmis. Pažvelkime į paveikslėlius ir pavadinkime juos. (Ant stalo yra įvairių pavasario gėlių - snieguolės, motinos ir pamotės, plaučių žolės, miegančios žolės, corydalis, anemone - nuotraukos)... Vaikai ateina po vieną, nufotografuoja ir pavadina ant jo pavaizduotą gėlę.

Pedagogas: - Vaikinai, ar žinote, kad negalite skinti gėlių, galite tik grožėtis jų grožiu.

Vaikai: - Taip, mes žinome.

Pedagogas: Pažaiskime žaidimą: raskite papildomą žodį.

  1. Kovo, balandžio, gegužės, gruodžio mėn.
  2. Motina ir pamotė, plaučiai, ramunėlės, snieguolė.
  3. Meškiukas, lapė, voverė, veršelis.
  4. Drugelis, kamanė, bitė, žvirblis.

Pedagogas: - Gerai, vaikinai! Dabar pailsėkime su tavimi.

Fizinės minutės:

Einame kartu per mišką, neskubame, neatsiliekame
Čia išeiname į pievą (eina vietoje)
Aplink tūkstantis gėlių (rankos į šoną)
Čia yra ramunėlių, rugiagėlių,

Plaušiena, košė, dobilai
Kilimas plinta
Ir į dešinę, ir į kairę
Rankos buvo ištiestos į dangų,

Stuburas ištemptas (rankas aukštyn)
Visi turėjome laiko pailsėti.
Ir jie vėl atsisėdo.

Pedagogas: Gerai padaryta, vaikinai! Pažiūrėkite, kokį paveikslą turiu, sukurkime istoriją. (sugalvok istoriją).

Vaikai: - Pavasarį saulė šviečia ryškiai. Sniegas tirpsta. Srautai teka. Atvyksta paukščiai. Žmonės gamina paukščių namelius. Pasirodo pirmosios gėlės. Žydi lapai ir gėlės. Skraido gražūs drugeliai.

Pedagogas: Gerai padaryta, bet kas žino eilėraščius apie pavasarį, gėles, paukščius. (vaikai skaito poeziją)

1 vaikas:

Šalia pušies snieguolė
Žvelgia į dangų - lengvas, švelnus
Kokios snaigės yra žiedlapiai!
Nesikreipk į jį -

Staiga žiedlapiai ištirps! ..

2 vaikas:

Žvirblis susiraukšlėjo
Plunksnos-
Gyvas, sveikas
Ir nepažeistas.

Gaudyti kovą
Saulė
Su kiekviena plunksna
Jo paties.

3 vaikas:

Jei sniegas visur tirpsta
Diena ilgėja
Jei viskas pasidaro žalia
Ir laukuose skamba upelis,

Jei vėjas sušils
Jei paukščiai nemiega,
Jei saulė šviečia ryškiau
Taigi pavasaris atėjo pas mus.

4 vaikas:

Pabudęs iš miego
Šepetys minkšta spyruoklė
Piešia pumpurus ant šakų
Laukuose - bokštų grandinės,

Per atgijusią lapiją -
Pirmasis smūgis griausmingas
Ir permatomo sodo pavėsyje -
Alyvinis krūmas prie tvoros.

5 vaikas:

Žiemą gyveno varlė per jūrą,
Dabar jis grįžo namo.
Ir anksti ryte tyloje
Dainavau apie saulę ir pavasarį.

Pedagogas: Vaikinai, ką prisimenate apie mūsų užsiėmimą?

Vaikai: Mes kalbėjome apie pavasarį, apie gyvūnus, paukščius, gėles.

Jie beržą aprengė lapais.

Žaidė su kamuoliu (vadinami pavasario ženklais).

Skaitome poeziją.

Sukūrė istoriją apie pavasarį.

Pedagogas: Mūsų pamoka baigta. Ačiū visiems.

Vaikų darželis Nr. 26 „Laysan“

Atvira klasė dėl kalbos raidos

tema: „Pavasaris raudonas“

Parengė: auklėtoja

Minnegalieva A.Z.

Naberezhnye Chelny

Tema: „Pavasaris raudonas“

Tikslas: Gramatiškai teisingos vaikų kalbos formavimas, gebėjimas pagal aprašymą sudaryti aprašomąsias istorijas.

Apibendrinti vaikų žinias apie kalbos raidą.

Ugdyti meilę ir pagarbą visiems gyviems ir negyviems.

Sl. Darbas migruojantys, nemigruojantys, vabzdžiai, үrmәkүch, saescan ...

Pradžioje atliekama psicho-gimnastika „Mes įgyjame energijos, saulės galios“.

Pamokos eiga

Mokytoja atkreipia dėmesį, kad pavasaris yra gražus.

Vaikinai, koks metų laikas? (Vaikų atsakymai)

Kaip sužinojai? Taip, pavasaris, pavasarį viskas atgyja, viskas žalia. Žmonės džiaugiasi pavasariu, pasitinka ją dainomis ir eilėraščiais.

Dabar aš jums perskaitysiu eilėraštį ir pasakysiu, apie ką jis buvo:

O, pavasaris raudonas!

Dėl tamsių miškų

Ateik iš mėlynos jūros

Apšviesk mus su saule.

Ateik pas mus, pavasaris, su džiaugsmu,

Su granuliuotais rugiais,

Su auksiniais kviečiais ...

Po eilėraščio mokytojas tęsia:

Apie ką tai buvo?

Kas laukia pavasario?

Iš kur ateina pavasaris? (vaikų atsakymai)

Vaikinai, ar jums patinka pavasaris?

Ir kokia ji? (lietingas, skaidrus, su perkūnija, pasirodo augalai)

Prašome pažvelgti į šį paveikslėlį.

Kokį metų laiką menininkas čia pavaizdavo? (vaikų atsakymai)

Kokius pavasario mėnesius žinote? (individualūs atsakymai)

Vaikinai, koks oras nuotraukoje? Koks šiandien oras lauke? (individualūs atsakymai)

Ką dar piešė dailininkas? Miškas

Vaikai, prašome įvardinti žodžius-giminaičiai žodžiui miškas. (Miškininkas, miškas) Kokias spalvas naudojo menininkas? (vaikų atsakymai)

Vaikinai, ar norite eiti pasivaikščioti po mišką. Dabar apsirengsime ir eisime.

Mokytojas įjungia muziką apie mišką.

Štai ir mes. Miške gražu, kvėpuok giliau, koks švarus oras.

Paukščiai dainuoja, vaikinai, kokie ten paukščiai? Migruojantis ir nemigruojantis

Prašau įvardinti migruojančius: varnėnas, kregždės, šarka, kiaulė, genys.

Pavadinkite nemigruojančius: žvirbliai, zylės, jaučiai ...

Vaikinai, pasakyk man, kokie čia gyvūnai? Laukinis ir naminis

Pavadinkite laukinius gyvūnus. Vilkas, kiškis, voverė, lokys.

Dabar pavadinkite augintinius. Karvė, avinas, kiaulė, arklys.

Puiku, visi atsakėte teisingai.

Vaikinai, ar norite žaisti?

Dabar paaiškinsiu žaidimo taisyklę: kai aš pavadinu paukštį, tu skrendi; o kai gyvūnas, tu trypi.

Gerai padaryta vaikinai! Mes žaidėme gerai. Eikime pasivaikščioti toliau.

O vaikinai, prašau, pažiūrėk čia. Kas čia? Klaidos, musės, skruzdėlės, uodai.

Vaikinai, ar norite tapti vabzdžiais? Žaiskime vabzdžius.

Žaidimas: musė skrido prie ausies (w)

Vapsva skrido netoli nosies (c)

Skrido uodas, skambėjo (h)

Atsisėdo ant kaktos -klaida

Pagavome uodą, paklausykime (h)

Paleisk, pūsk stipriai (ooh)

Jums patiko žaisti, atsisveikinkime su vabzdžiais. Eikime toliau.

O, žiūrėk čia kažkokia trobelė, belskime, vaikinai?

Išeina žaislinis kiškis.

Vaikinai, pasakyk man, iš kokios pasakos šis kiškis?

Kas nutiko pasakoje su kiškiu? (vaikų atsakymai)

Vaikinai, kiškis nori žaisti su jumis. Žaidimas vadinamas, spėk.

Kiškis užduos jums mįslę, o jūs atsakysite.

1. apie pavasarį

2. apie gyvūnus (a, b, c)

3. apie gėles, augalus (a, b)

4. apie klaidas

O, kokie geri kolegos. Visi žaidė gerai. Eime vaikinai.

Vaikinai, pažiūrėkite, kokios gražios gėlės: kiaulpienės, snieguolės.

Vaikinai, ar žinote, kokios buvo pirmosios gėlės? (vaikų atsakymai) ir kokie jie yra (trapūs, minkšti, purūs stiebai ...)

Gerai padaryta vaikinai. Vaikinai, miške turite būti labai atsargūs, negalite veltui skinti gėlių, laužyti medžių šakų, žudyti gyvūnų ir paukščių. Turime saugoti gamtą.

Vaikinai, laikas mums grįžti į darželį.

Ar jums patiko pasivaikščiojimas?

Ką naujo išmokote?

Kas tau patiko?

Ką mes matėme? (individualus vaikų atsakymas)

Pamokos pabaigoje atliekama psicho-gimnastika. Susikabinome rankomis, nusišypsojome vienas kitam, visą sielos šilumą perduosime vienas kitam.

Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė įstaiga švietimo įstaiga darželio numeris 3 „Romashka“.

Edukacinė sritis „Kalbos ugdymas“

Organizuota edukacinė veikla

Tema "Pavasaris".

(atviras peržiūra RMO, vidurinėje grupėje)

Pedagogas:

Shebalova T.B.

Lukojanovo miestas.

Tikslas: Vaikų idėjų apie pavasarį apibendrinimas ir susidomėjimo teatriniais žaidimais ugdymas.

Užduotys:

Švietimo:

1. Išmokite rinkti antonimus. 2. Vesti dialogą.

Kuriama:

    Ugdykite nuoseklią vaikų kalbą.

    Skatinkite vaikų psichinę kalbos veiklą.

Švietimo:

    Ugdyti pagarbų požiūrį, meilę gamtai.

    Suformuokite gebėjimą dirbti komandoje.

Žodyno aktyvinimas :

Pavasaris, pavasario mėnesiai: kovas, balandis, gegužė; pavasario požymiai: darosi šilta, tirpsta sniegas, pabunda medžiai, atsiranda gėlių; saulė, upelis, varveklis, gėlės, paukščiai.

Parengiamieji darbai :

Skaityti eilėraščius ir istorijas apie pavasarį; iliustracijų peržiūra; mokytis eilėraščių, patarlių ir posakių, dainų, žaidimų; teatrinės pasakos „Kaip Kolobokas sutiko pavasarį“ darbas.

Įranga :

paveikslas „Pavasaris“. Diktofonas, kasetė su atpalaiduojančia muzika, Skrybėlės gyvūnams: kiškis, vilkas, lokys, lapė, bandelė .. Skėtis

Bibliografija:

1. V.V. Gerbova „Kalbos raida darželis». Vidurinė grupė- M .: Mozaika - sintezė, 2014 p.59 2. Pavasario atostogų 3-5 metų vaikams scenarijus „Kaip Kolobokas sutiko pavasarį“ Tatjana Evtyukova, ypač vaikų portalui „Saulė“. Paskelbta 2002 m. Vasario 4 d.

Bendradarbiavimas su vaikais.

    Laiko organizavimas.

„Visi vaikai susirinko į ratą,
Aš tavo draugas, o tu mano draugas.
Tvirtai laikykime rankas.
Ir mes šypsosimės vienas kitam “

(Sėskime ant kėdžių).

V. : - Kaip šilta ir lengva šiandien! Koks metų laikas?

D .:- Pavasaris.

V .: - O kokius pavasario mėnesius žinai?

D. :- kovas balandis gegužė.

V .: - Kiek tu žinai apie pavasarį!

V .: - Vaikinai, ar nepainiojate žiemos su pavasariu? - Patikrinkime.

Žiema praėjo, o pavasaris -… - atėjo.

Žiema šalta, o pavasaris - šilta.

Žiemą saulė užšąla, o pavasarį - ... - įkaista.

Žiemą sniego gniūžtės yra didelės, o pavasarį -… - žemos.

Žiemą vanduo užšąla, o pavasarį -… - ištirpsta.

V. : Gerai padaryta, jie teisingai atsakė į viską.

2. Pagrindinė dalis.

Darbas prie paveikslo, nuoseklios kalbos kūrimas. Žodyno atnaujinimas tema „Pavasaris“.

V .: - Vaikinai, atidžiai pažiūrėkite į paveikslėlį.

Dabar atsakyk į mano klausimus:

Koks metų laikas parodytas paveikslėlyje?

D. : - Pavasaris.

V. : - Kaip tu atspėjai? Kokie yra ženklai?

D .: - Saulė šviečia ryškiai. Dangus yra mėlynas. Medžiai vis dar be lapų. Inkstai išsipučia. Nuo stogo lašantys lašai. Sniego žmogus tirpsta. Pudeliai.V. : - Saulėta, ką?

D. : - Ryškus, meilus, malonus, šiltas.

V. : - O kokia žolė?

D. : - Žalia, švelni, maža.

V .: - Pavasario žole vaikšto vėjelis.

V. : - Kaip vėjas kelia triukšmą?

D .:-Š-Š-Š

(kalbos kvėpavimo vystymasis).

V .: - Ir pirmosios pavasarinės klaidos pradėjo maišytis žolėje. Kaip zuja klaidos? -D .:-F-F-F

(kalbos kvėpavimo vystymasis).

Kūno kultūra „Saulėtos gėlės“.

V .: O dabar, vaikinai, mes patys virsime saulėtomis pavasario gėlėmis (įsijungia malonios muzikos garso įrašas).

Sėdime žemėje kaip sėklos (vaikai tupi).

Kylame į saulę, kylame kaip daigai (vaikai atsikelia ir išsitiesia ant kojų pirštų).

Tirpstome kaip gėlės (vaikai išskleidžia rankas į šonus).

Gerai padaryta, vaikinai, kokios saulėtos nuostabios gėlės pražydo mūsų grupėje. Jie žiūrėjo vienas į kitą ir šypsojosi.

Pasaka „Kaip bandelė susitiko su pavasariu“. Susidomėjimo teatro žaidimais ugdymas, nuoseklios kalbos ugdymas.

V. : - Vaikai, ar visi žinote pasaką „Kolobok“?

D .:- Taip.

V .: - O dabar vaidinsime pasaką pavasario nuotaika „Kaip bandelė susitiko su pavasariu“.

(Vaikai, dalyvaujantys gamyboje, vilki kostiumus)

Inscenizacija pagal Tatjanos EVTYUKOVA pasaką „KAIP PASKYLO PAVASARIO KOLONA“

Močiutė: O, kas tai?

Kolobokas: Sveika močiute! Ar laukiate pavasario apsilankymo? Kaip puiku, tai bus linksmos atostogos! Eisiu pavasario keliu.

Močiutė (kreipdamasis į vaikus): Žiūrėkite, vaikinai, bandelė jau trasoje. Rieda ir rieda, o link jo Kiškis.

Kiškis: Sveiki, Kolobok. Aš tave suvalgysiu.

Kolobokas: Nevalgyk manęs, Hare. Aš tau dainuosiu dainą. (Dainuoja)

Aš esu juokingas meduolių žmogus
Aš turiu rožinę pusę
Ir aš riedu keliu
Susipažinkite su raudonu pavasariu
Tada mes būsime visi kartu
Dainas dainuoti ir šokti.

Kiškis: Tu gerai dainuoji, bet vis tiek aš tave suvalgysiu. Nors ... ... Jei atspėsite mįslę, aš jus paleisiu.

Meduolis su meduoliais (kreipdamasis į vaikinus): Vaikinai, ar padėsite man?

Vaikai : Taip!

Močiutė:

Na, paklausyk mįslės iš kiškio:
Srautai bėga greičiau, saulė šviečia šilčiau. Žvirblis džiaugiasi oru - pas mus atėjo mėnesį ...

Vaikai: Kovas!

Kiškis: Teisingai! Gerai, meduoliai, eik toliau ir pasisveikink su pavasariu!

Močiutė: Ir Kolobokas riedėjo toliau. Rieda ir rieda, o link jo Vilkas.

Vilkas: Labas, ruddy meduoliai! Susitikome laiku! Aš toks alkanas ...

Meduolis su meduoliais : Nevalgyk manęs, Vilkai. Aš tau dainuosiu dainą. (Dainuoja savo dainą)

Vilkas: Ei, tu gali gerai dainuoti! Na, jei atspėsite mįslę, paliksiu ją ramybėje.

Močiutė: išgirsk mįslę iš Vilko:

Naktį - šalnos, ryte - lašai, Taigi, kieme ...Vaikai: Balandis!

Vilkas: Teisingai. Na, bėk toliau ir sveikink mane su pavasariu!

Močiutė : Ir Kolobokas riedėjo toliau. Rolls-rolls, o link jo Meška.

Turėti: Meduoliai, meduoliai, aš tave suvalgysiu!

Kolobokas: Nevalgyk manęs, Mishenka. Aš tau dainuosiu dainą, nori?

Vėl dainuoja dainą.

Turėti : Aš vis tiek suvalgysiu. Nors gerai, aš šiandien esu malonus. Jei atspėsite mano mįslę, aš ją paleisiu.

Močiutė : Mįslė iš meškos:

Sodas apsirengęs baltai,
Pirmosios skraido bitės.
Dunda griaustinis. Atspėk,
Koks šis mėnuo?

Vaikai : Gegužė!

Turėti ( nustebęs): Teisingai. Na, paleisk mane. Pasveikink pavasarį!

Močiutė : Lokys išėjo į savo svarbų reikalą, o bandelė toliau riedėjo. Rolls-rolls, o link jo Lapė.

Lapė : Koks rausvas ir skanus. Oho, jis atbėgo pas mane! Aš tave suvalgysiu!

Kolobokas: Bet kas yra, jie neleis jums susitikti su pavasariu! Lapė, tu tokia gudri ir protinga, žinai daug išminties! Padarykime taip: jei neatspėsiu tavo mįslės, suvalgyk mane, o jei atspėsiu, tu mane paleisi. Gerai?

Lapė: Gerai, pabandyk atspėti.

Močiutė : Mįslė iš lapės: Palaidas sniegas tirpsta saulėje, Vėjas pučia šakose, Garsesni paukščių balsai…. Taigi ji atėjo pas mus ...

Meduolis su meduoliais (susimąstęs):

Vaikai, padėkite man dar kartą!

Vaikai: Pavasaris!

Lapė: Teisingai, Pavasari. Ech, likau be pietų. Bet aš nelaužysiu savo žodžio, neliesiu tavęs. Pasveikink pavasarį! (Lapė bėga)

Pedagogas: Na, ką, bandelė, sutikau pavasarį? Bet pavasaris jau atėjo. Pavasaris atėjo !!! Tai pasakos pabaiga, bet kas gerai klausėsi! (Menininkai nusilenkia)

3. Paskutinė dalis. Atspindys.

V .: - Vaikai, apie kokį metų laiką mes šiandien kalbėjome?

D. : - Apie pavasarį.

V. : - Kokius pavasario mėnesius žinai?

V. :- kovas balandis gegužė.

V. : - Kokius pavasario ženklus žinai?

D. : - Pavasarį darosi šilčiau, saulė kaitina žemę, pasirodo gėlės ir žolė, tirpsta sniegas, atvyksta paukščiai iš šiltų kraštų.

D. : - Gerai padaryta, visi šiandien padarė gerą darbą.

Žaidimas „Žvirbliai ir lietus“ (ugdant gebėjimą veikti pagal įsakymą, ugdant gebėjimą chore deklamuoti poeziją, telkiant vaikų komandą).

Vaikai blaškosi, ploja rankomis, štampuoja po tekstu:

Žvirblis nuo beržo į taką, šokinėk!
Nebeliko šalčio chik-čiulbėjimo !!!

Prie signalo "Lietus praėjo, skubėk namo!" visi bėga ir slepiasi po skėčiu, kurį laiko suaugęs žmogus.

(parengiamoji grupė)

Tikslas:

Padėti apibendrinti idėjas apie pavasarį kaip metų sezoną, apie gyvūnų, paukščių gyvenimą, apie oro sąlygas pavasarį; suformuoti teigiamai emocingą požiūrį į pavasario gamtos grožį.

Edukacinės užduotys:

Išplėskite ir suaktyvinkite vaikų žodyną šia tema; įtvirtinti žodžių darybos ir linksniavimo įgūdžius; sustiprinti gebėjimą atsakyti į klausimus visu sakiniu.

Vystymosi užduotys:

Nuoseklios kalbos, artikuliacijos, smulkiosios ir bendrosios motorikos lavinimas. Kalbos ir judesio koordinacijos ugdymas, atminties, dėmesio, mąstymo ugdymas.

Edukacinės užduotys:

Skatinti aktyvumą, iniciatyvumą, savarankiškumą,

kūrybiškumas, vaizduotė.

Įranga:

Dalykų nuotraukos (saulė, upelis, atšildytos dėmės, žolė, pumpurai, vabzdžiai, paukščiai), paveikslai iš serijos „Paukščiai“ (gegutė, lakštingala, bokštas, varnėnas, kregždė, genys, kurtinė), raktažolės (snaigė, motina ir pamotė, krokusas, lumbagas, plaučių žolė, anemonas), lėlė Snieguolė, garso įrašai: P. Čaikovskis „Metų laikai. Pavasaris “,„ Paukščių balsai “, paveikslas„ Ankstyvas pavasaris “.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Vaikinai, pasveikinkime savo svečius. Šį saulėtą rytą, tikiuosi, kad esate geros nuotaikos, šypsokimės vienas kitam ir pradėkime. O šiandien kalbėsime apie nuostabų metų laiką - apie pavasarį.

(Skamba P. Čaikovskio muzika „Metų laikai. Pavasaris“.)

2. Pokalbis.

Žiūrėk, mes turime svečią - Snieguolę. Vaikinai, jis niekada nematė pavasario. Pasakykime jam, kas tai yra?

Koks pavasaris mūsų rajone? (Šalta ir šilta, lietinga, saulėta, linksma ir pan.)

Pavasarį noriu pasakyti tik meilius žodžius.

Žaidimas „Pasakyk tai meiliai“.

Aš pasakysiu saulę, o tu meiliai - saulę, šaką - ..., medį - ..., lapą - ..., upelį - ..., balą - ..., debesį - ..., žolė - ... Šauniai padirbėta!

Dabar leiskimės į pavasario kelionę. Kokiu transportu važiuotume, kad viską gerai pamatytume? Vaikų atsakymai... Žinoma, traukiniu.

Taigi, eikime. Ir mes kviečiame savo svečius kartu.

Kol važiuojame liežuvio pagalba, prisiminkime kai kuriuos pavasario ženklus.

Artikulinė gimnastika:

saulė vis labiau šildo, ant namų stogų auga ilgi varvekliai („adata“), visur skamba skambantys pavasario lašai (den-den-den), atsiranda balos („blynas“), pumpurai sprogsta ant medžių (" arklys “), paukščiai vėjo lizdus („ puodelis “).

Pirmoji stotis yra geras oras.

Išeikime pasivaikščioti. Pavasario saulė mus pasitinka. O kas yra saulė pavasarį? (Apvalus, geltonas, auksinis, švelnus, šiltas ...)

Pasakyk man, vaikinai, kas pavasarį pažadins saulę? Ir mano nuotraukos jums padės. Išdėstykite juos eilės tvarka.

Žaidimas "Kas už ko slypi?"

Pirmoji nuotrauka - „saulė“.

Vaikai ant grindų išdėlioja paveikslėlius: saulėje atšildytus pleistrus-žolės pumpurus-vabzdžius-paukščius. Vaikai kuria istoriją: Saulė sušildys - sniegas ištirps - upeliai tekės - pasirodys pirmosios atšildytos dėmės - išaugs jauna žolė - išsipūs pumpurai - pasirodys vabzdžiai - skris paukščiai.

Gerai padarei, gerai padarei! O tu, Snieguolė, viską prisimeni?

Pavasarį gamta pabunda iš žiemos miego. Ką veiki pabudęs? Teisingai, nusiprausite veidą. Žemė, augalai, žolė taip pat nori nuplauti. Bet kaip? Jie laukia šilto pavasario lietaus. Jis viską nupraus ir duos visiems atsigerti.

Pirštų žaidimas „Lietus“:

Lašas, lašas, lašas,

Kas eina gatve?

Lašas, lašas, lašas,

Ar jis dainuoja šią dainą?

Lietus, lietus, smagiau,

Lašinkite, lašinkite, nesigailėkite.

Sodai nuplauti

Gėlės šypsosi.

Tu ir aš būsime laimingi.

Paslėpkime nuo lietaus priekabose. Eikime toliau.

Kita stotis yra Lesnaya.

Mes, vaikinai, patekome į pavasarinį mišką. Kokie medžiai auga miške? Vaikų sąrašas. Susukite ant vienos kojos ir paverskite bet kokiu medžiu.

Vaikai atlieka užduotį.

Matau lieknus beržus, galingus ąžuolus, tvarkingas eglutes. Mieli medžiai, pajuskite, kaip saulė švelniai šildo, kaip pabundate po ilgos žiemos, renkate pavasario sultis iš motininės žemės, pumpurai išsipučia ant jūsų šakų ir pasirodo pirmieji švelnūs lapai ir jaunos adatos. Kuo tu laimingas? Kaip jautėtės? Vaikų atsakymai.

Pasukite vieną koją ir pasukite į save.

Ir štai pirmosios gėlės! (Lentoje yra raktažolių nuotraukos.) Pavadinkite jas. Vaikų atsakymai.

Kvėpavimo pratimai:

Įkvėpkime kartu su jumis šių gėlių kvapo. Pažiūrėkite, kaip aš tai darau. Lėtai įkvėpkite oro per nosį, sulaikykite kvėpavimą ir iškvėpdami pasakykite: „Kaip skaniai kvepia gėlės“. ( Pakartokite dar vieną kartą.)

Vaikinai, užmerkite akis, klausykite, kokie tai garsai? (Grojamas „Paukščių balsų“ garso įrašas.)

Į mišką atskrido daug paukščių. Kaip vadiname iš šiltų kraštų grįžtančius paukščius? Vaikų atsakymai. Pasirinkite migruojančių paukščių nuotraukas.

Vaikai pasirenka paveikslėlius - roką, gegutę, varnėną, kregždę, lakštingalą ir paaiškina savo pasirinkimą.

Kiek atsirado lizdų! Suskaičiuokime.

Žaidimas „Grafas“.

Vienas - lizdas, du - lizdai, trys - lizdai, keturi - lizdai, penki - lizdai.

Kodėl žmonės myli paukščius? Kaip galime padėti paukščiams pavasarį? Vaikų atsakymai.

Kodėl tu nematai gyvūnų? Jie visi labai užsiėmę. Ką tu manai? Vaikų atsakymai.

Grįžtame į miestą, sėdame į traukinį.

Žaidimas „Ką? Kuris? Kokios rūšies?"

Pažaiskime su žodžiu „pavasaris“: pavyzdžiui, mėnuo (koks?) Ar pavasaris, diena - ..., saulė ..., spinduliai - ..., dangus - ..., upeliai - ..., oras - ..., lietus - ..., gėlės - ...

Kita stotis yra „Vaikų darželis“.

Sėdi ant kėdžių. Pakalbėkime apie tai, kaip viskas pasikeitė pavasarį mieste.

Pokalbis apie paveikslą „Ankstyvas pavasaris“.

Koks metų laikas parodytas paveikslėlyje? Kaip tu atspėjai?

Ką galite pasakyti apie medžius, paukščius?

Ką matai paveikslėlyje? Kur atsirado vaikai, ką jie veikia?

Kokia vaikų nuotaika?

Kokią nuotaiką tau sukelia šis paveikslas?

Išvada.

Apie kokį metų laiką šiandien kalbėjome?

Prisiminkime, ką šiandien veikėme, kur dėjome?

Šauniai padirbėta! Puikiai atlikote visas užduotis. Manau, kad mūsų svečias Snegovičius yra laimingas, dabar jis žino, koks nuostabus metų laikas yra pavasaris. Ir jis jums paruošė nedidelę staigmeną - spalvotus ledo gabaliukus - priminimą apie jo mylimą žiemą, tačiau jie tokie ryškūs, tarsi pavasaris juos būtų nudažęs savo spalvomis. Padėkite sau. Ir atsisveikiname su savo svečiu iki kitos žiemos.

Kalbos ugdymo pamoka „Pavasaris ateina“

Sudarė R. N. Shoglyaeva .

Tikslas: Išsiaiškinti ir susisteminti vaikų idėjas apie pavasario gamtos pokyčius per rusų literatūros klasikų poeziją.

Užduotys:

Išsiaiškinkite ir susisteminkite vaikų idėjas apie pavasario pokyčiusgamta.

Formuokite daugiskaitos daiktavardžius iš vardinių ir genityvinių atvejų.

Ugdykite nuoseklią kalbą, žodžiu-loginis mąstymas.

- Lavinti bendrus ir smulkiosios motorikos įgūdžius, klausos ir regos dėmesį, atmintį, mąstymą.

Ugdyti pagarbą gamtai.

Parengiamieji darbai: stebint vaikščiojant pavasario ženklus, skaitant eilėraščius ir istorijas apiepavasaristemos iliustracijų peržiūra.

Pedagogas:Sveiki mieli svečiai!Pirmiausia pasveikinkime vieni kitus. Dėl Būkite geros nuotaikos padovanosime vienas kitam mieliausią, saulėtą šypseną.

Saulė pabudo ir saldžiai žiovauja, (pakelk rankas)

Saulė suteikė tau spindulį (pasiekite apskritimo centrą)

Saulė skalavo tavo skruostą, (paglostyk delnais skruostus)

Labas rytas palinkėjo! (prispauskite delnus prie krūtinės)

Vaikai, aš jums paruošiau mįslę. Atspėję, sužinosite, apie ką šiandien kalbėsime savo pamokoje.

Ji ateina su meile
Ir su savo pasaka.
Su stebuklinga lazdele
Mojuoja
Snieguolė miške
Žydės. (Pavasaris)

Teisingai, vaikinai, pavasaris. Koks meilus ir švelnus žodis - pavasaris! Pavasaris visiems atneša gyvenimo džiaugsmą ir kūrybos džiaugsmą! Šis jausmas apima visus žmones: kompozitoriai rašo muziką, menininkai - savo paveikslus, poetai - poeziją.

Pažvelkite į šį portretą (1 skaidrė Orestas Kiprenskis) Kas jame pavaizduotas? Dabar perskaitysiu A.S. Puškinas apie pavasarį, o tu klausai ir įsivaizduoji viską, apie ką poetas rašo.

Varomas pavasario spindulių

Nuo aplinkinių kalnų jau yra sniego

Išbėgo purvini upeliai

Į nuskendusias pievas

Skaidri gamtos šypsena

Pasveikina metų rytą per sapną. (A. Puškinas)

Pedagogas:Ar matėte pavasarį? Kaip manote, kokią nuotaiką perteikė poetas?

Vaikų atsakymas:Poetas perteikė džiaugsmingą, linksmą nuotaiką.

Pedagogas:Mes su jumis perskaitėme daug eilėraščių apie pavasarį, ir jie visi džiugina. Kodėl manai?

Vaikų atsakymas:Šalta žiema baigėsi. Visi džiaugiasi pavasario atėjimu. Saulė šviečia ryškiau. Atšildytos dėmės, pasirodo pirmosios snieguolės. Paukščiai grįžta iš pietų ir dainuoja linksmas dainas.

Ar pastebėjote, kaip lauke šalta. Šiandien prie įėjimo į mūsų miestąruppu radau šią gražią dėžutę. Kaip manote, kas jame yra?

(Vaikų atsakymai)

Pažiūrėkime ten. O, kažko ji neatidarys(Mokytojas bando atidaryti dėžutę)

Gal visi turėtų ploti rankomis?(Vaikai su mokytoja ploja rankomis, dėžutė neatsidaro)

Gal visi turėtų jai daug pūsti?(Visi vaikai pučia ant dėžutės ir ji lėtai atsidaro)

Pažiūrėkime, kas jame slypi. Čia slypi laiškas. Įdomus! O kas yra laiške ir kas iš jo?Klausyk: „Vaikinai, padėkite! Sniego karalienė mane užbūrė! Išlaisvink mane nuo jos šalčio! Atlikite jos užduotis, kitaip žiemą turėsite visus metus “.

Vaikinai, kas, jūsų manymu, parašė šį laišką?( Pavasaris)

Ką mes darome?(reikia pagalbosPavasaris, atlikti sniego karalienės užduotis)

1. „Atspėk pavasario mįslę“

1. Brooksas skambėjo, rokai skrido.

Bitė į avilį atnešė pirmąjį medų.

Kas pasakys, kas žino, kada tai atsitiks?( Pavasarį)

2. Namų atšilimas prie varnėno - jis be galo džiaugiasi.

Kad turėtume pašaipą, padarėme ...(Paukščių namelis)

3. Ant šakos yra kažkieno namas, jame nėra durų, nėra langų.

Paukščiai ten gyvena šiltai, namas vadinamas taip ...(Lizdas)

4. Ledas yra ant upės,

Taigi tai ...(Ledo dreifas)

2. Žaidimas „Ketvirtasis yra papildomas“

(Skaidrės)

3. Žaidimas „Pasakyk teisingai“ (su kamuoliu)

Ar pumpurai ar lapai patinsta?

Ar putoja paukščiai ar voveraitės?

Ar tirpsta snaigės ar ašaros?

Ar srautai murkia, ar klykia?

Ar pumpurai ar lapai žydi?

Ar skraido vabzdžiai ar paukščiai?

Ar atsibunda ežiukai ar zuikiai?

Dienos trumpėja ar ilgėja?

Žaidimas "Pasakyk man, ką, ką, ką?" (su kamuoliu)

Saulė (kas?) -pavasaris, šviesus, šiltas, švelnus, spinduliuojantis, ...

Debesys (kas?) -balta, šviesi, puri, graži, ...

Piktžolė (ką?) -pirma, jaunas, žalias, švelnus, kvepiantis ...

Fizminutka "Vesnyanka"

Saulė, saulė, auksinis dugnas,

(vaikai eina ratu).

Dega, dega, aišku, kad neužges!

Sode tekėjo upelis,

(vaikai bėga ratu).

Skrido šimtas bokštų,

(vaikai mojuoja rankomis stovėdami).

Ir dreifai tirpsta, tirpsta,

(vaikai tupi vietoje).

Ir gėlės auga.

(vaikai keliasi lėtai).

Kiekvienas sezonas ateina pas mus su savo spalvų palete. (2 skaidrė) Pažiūrėkite į šią nuotrauką ir pasakykite, kokiu metų laiku savo paveiksle pavaizdavo garsus menininkas Isaacas Levitanas?(Ankstyvas pavasaris)Atspėjai? (Mėlynas dangus; daug šviesos; šviesi, šilta kovo saulė; sniegas jau patamsėjo po saulės spinduliais; vis dar ploni, drebulės lapai be žalumynų; paukščiai dar neatvyko, paukščių namelis tuščias ...)

Pedagogas:Kitoje užduotyje turime sukurti spyruoklės skydą, naudodami eilėraščius.Dabar paruošime pirštus.

Pirštų gimnastika

La - la - la, pavasaris atėjo pas mus

(ploti rankomis)

Žiūrėk, miške šilta.

(suspaudžia ir atlenkia pirštus)

Pel - Pel - Pel, lašantys lašai

(smogdamas į delną smiliumi)

La - la - la, žydėk, žeme!

(pasidarykite „žibintuvėlius“)

Čia,dabar mes pasiruošęsukurkite spyruoklės skydą.Ir mums tai padės kompozitoriaus Piotro Iljičiaus Čaikovskio parašyta muzika „Snieguolė“.Kas pirmas pradės?

5. „Eilėraščiai apie pavasario ženklus“

Kas pirmas pradės?

5. „Eilėraščiai apie pavasario ženklus“

(vaikai pritvirtina nuotraukas prie skydelio)

Vaikas:Šiluma saulėje.

Pavasarisperima savo teises.

Kai kuriose vietose upės gelmės aiškios

Apačioje matosi žolė.

- Pirmasis ženklas Pavasaris - Saulė šilta, Malonus

Vaikas: Ikipavasarį inkstai patinsta

Ir lapai išsirito.

Pažvelkite į klevo šakas

Kiek žalių nosių!

Štai dar vienas ženklasPavasaris- įjungtamedžiai pučia pumpurus

Vaikas:Ding-ding-ding, lašai dainuoja.

La-la-la, varnėnas dainuoja.

Ding-la-la, tiesą sakant

Žiema baigėsi!

- Kitas ženklas Pavasaris - paukščiai grįžti į gimtąjį kraštą

Vaikas:Auga per sniegą.

Saulės spinduliams gėlė.

Mažas ir snieguotas, -

Mėlyna snieguolė.

- Kitas ženklas Pavasaris - išvaizda snieguolės .

Vaikas: Sniegas tirpsta, upeliai teka.

Ant kelių yra balos.

Netrukus pasirodys skruzdėlės

Po žiemos šalčio.

- Koks kitas pavasario ženklas? Teisingai - upeliai . Gerai padaryta ir susidorota su šia užduotimi.

Pedagogas:Gerai padaryta, vaikinai, jie susidorojo su visomis užduotimis. Ir pagaliau išlaisvintiPavasaris iš žiemos burtų, tarkim:

Eik šalin, žiema pilka!

Jau gražuolės Pavasaris

Auksinis vežimas

Skuba iš kalnų aukštumų!

(Vaikai chore deklamuoja eilėraštį)

Pedagogas:Mes puikūs! Sunaikino Sniego karalienės raganavimą ir paleido į laisvęPavasaris. Pavasaris ateina, - pavasario kelias!

Ar jums patiko pamoka? Kas tau labiausiai patiko? Gerai padaryta, vaikai. Ir tu man labai patikai. Džiaugiuosi, kad esi toks protingas, malonus, užjaučiantis.