Dars. Mavzu bo'yicha taqdimot: "Undosh tovushlar". Mavzu bo'yicha taqdimot: Simulyator "Tovushlar va undoshlar Psixologik yengillik va stressdan xalos bo'lish.

Mavzu bo'yicha o'qishni o'rgatish darsining texnologik xaritasi:

"Unli va undosh tovushlar"

1-sinf

Tushuntirish eslatmasi

Dars “Unli va undosh tovushlar” mavzusiga asoslanadi.

"Rossiya maktabi" ta'lim tizimi

Element: savodxonlik o'rgatish

Sinf: 1

Qo‘llanma: V.G Goretskiyning "ABC" darsligi

Darsning maqsadi:

Qisman qidiruv faoliyatini tashkil etish orqali “unli va undosh tovushlar” tushunchasini bering.

Vazifalar:

tarbiyaviy:

    unli va undoshlarning xususiyatlari bilan tanishtiring ;

    so'zlarni ovozli tahlil qilishni o'rganish;

    tovushlarni farqlashni o'rganing: unlilar va undoshlar;

    berilgan tovushni tavsiflash, uning xususiyatlarini nomlash.

rivojlanmoqda:

    fonemik eshitish, diqqat, xotira, og'zaki - mantiqiy, vizual - majoziy fikrlashni rivojlantirish;

    mavjud tajriba va bilimlar asosida talabalar nutqini rivojlantirish;

    kuzatishlar asosida xulosa chiqarish qobiliyatini rivojlantirish.

tarbiyaviy:

    o'qishga qiziqishni rivojlantirish;

    madaniy muloqot ko'nikmalarini singdirish;

    boshqalarning fikrini hurmat qilishni, bir-birini tinglash qobiliyatini tarbiyalash;

    guruhlarda ishlash qoidalarini bilish va ularga rioya qilishga intilish.

Dars turi: Yangi bilimlarni kashf qilish.

Uskunalar: gap diagrammasi uchun kartalar, so'z diagrammasi uchun kvadratchalar, savodxonlik daftarlari, kompyuter taqdimot, ishni baholash uchun doiralar.

Rejalashtirilgan natijalar:

mavzu:

unli va undosh tovushlarni ajrata oladi

shaxsiy:

    o'quv materialiga o'quv va kognitiv qiziqishni ko'rsatadi;

    o'quv faoliyatidagi muvaffaqiyat sabablarini tushunadi

meta-mavzuuniversal ta'lim faoliyati:

tartibga soluvchi

    darsdagi faoliyat maqsadini o‘qituvchi yordamida aniqlaydi;

    material bilan ishlash asosida o'z taxminini (versiyasini) ifodalashni o'rganadi;

tarbiyaviy

    so‘zning tovush tarkibini shakllantirishda belgi-ramziy vositalardan foydalanadi;

    sinf va o'qituvchining birgalikdagi ishining natijasi to'g'risida xulosalar chiqaradi;

kommunikativ

    boshqalarning nutqini tinglaydi va tushunadi;

    juftlikda ishlashni o‘rganadi.

O'qitish usullari:

 Og‘zaki, vizual, muammoli, qisman qidiruv.

Trening shakllari:

      frontal ish;

      guruh;

    • individual.

Dars rejasi:

1. Tashkiliy moment. Ta'lim faoliyati uchun o'z taqdirini o'zi belgilash.

2.. Bilimlarni yangilash va faoliyatdagi qiyinchiliklarni bartaraf etish.

3. O'quv vazifasini belgilash

4. Yangi bilimlarning “kashfiyoti”

5. Birlamchi konsolidatsiya

8. Reflektsiya

Texnologik dars xaritasi

Vaqt

Dars bosqichlari

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

Kalıplanmış

1. Ta'lim faoliyati uchun o'z taqdirini o'zi belgilash. Tashkiliy moment.

Qo‘ng‘iroq baland ovozda jiringladi
Dars boshlanadi.
Quloqlarimiz boshimiz tepasida,
Ko'zlar keng ochilgan
Biz tinglaymiz, eslaymiz,
Biz bir daqiqa ham behuda ketmaymiz

Umid qilamanki, siz yaxshi kayfiyatdasiz va butun dars davomida yaxshi kayfiyatda bo'lishingizni tilayman. Bizning shiorimiz bizga yordam beradi:

Hammaga xayrli kun!

Bizning dangasaligimizni yo'q qil!

Ishlashimga xalaqit bermang!

O'qishlaringizga xalaqit bermang!

Shaxsiy: motivatsiya, o'z taqdirini o'zi belgilash

Normativ: maqsadni belgilash

Kommunikativ: o'qituvchi va sinfdoshlar bilan ta'lim sohasidagi hamkorlikni rejalashtirish

2. Bilimlarni yangilash va faoliyatdagi qiyinchiliklarni bartaraf etish.

Bugun bizning darsimizga mehmonlar kelishdi. Siz ularni tanidingizmi? Ular ham bizning ishimizda qatnashmoqchi. Yon 2.

- Bizning nutqimiz nimadan iborat?

.

\______ _____ _____ .

Slayd 3. Tekshirish.

Qo'shningizga yana pichirlab gapni ayting. Endi sizlardan biringiz bu jumlani aniq va baland ovozda aytasiz, qolganlari esa har safar keyingi so'z chaqirilganda qarsak chalishlari kerak.

- So'zlar nimadan yasalgan?

Qanday tovushlar bor?

Bolalar multfilm qahramonlarini nomlashadi .

Yozma va og'zaki nutq.

Bolalar misollar keltiradilar.

Takliflardan.

Bu taklif.

Doskadagi talaba diagramma tuzadi.

Bolalar ishni bajaradilar.

Bolalar buni qilishadi.

Uch so'z.

Pauzalar.

Tovushlar.

Ovozlardan.

Biz bilmaymiz.

Kognitiv

Normativ

Kognitiv:

Kommunikativ: juftlikda va birgalikda ishlash qobiliyati.

Kognitiv:

mantiqiy: ob'ektni tahlil qilish

3. O'quv vazifasini belgilash

Bilmoqchimisiz? Keling, bu haqda Masha va Mishaga aytaylik

nomli qush.

Bu bizning eski do'stimiz:

U uyning tomida yashaydi -

Uzun oyoqli, uzun burunli

U ov qilish uchun uchadi.

Botqoqlikka qurbaqalar uchun.

Laylak haqida nimani bilib oldingiz?


Biz qanday tovushlarni eshitamiz?

Laylak

Bolalar bayonotlari

Bir kishi doskada, qolganlari matn terish kitobida

Biz bilmaymiz. Turli.

Normativ: maqsadni belgilash.

Kognitiv:

Aloqa

Normativ:

Kognitiv: belgi-ramziy harakatlar (modellashtirish)

Kognitiv: ta'lim muammosini shakllantirish

4. Yangi bilimlarning “kashfiyoti”

    Har xil tovushlar bilan tanishtirish. Unli.

1.– Buni xor deb ayting birinchi bu so'zda tovush va hozir - oxirgi.

Sizningcha, biz xuddi shu yoki boshqacha bu tovushlarni talaffuz qilamizmi?

juda tinch...

Endi balandroq, hatto balandroq.

Og'zingizga nima bo'ladi?

Sinab ko'ring og'zingizni mahkam yoping va bu ovozni ayting ...

Ishladimi?

Ovozli gapirganda, havo o'tadi

Og'zingiz qanday ochiq?

- Talaffuz paytida havo to'siqlarga duch kelmasdan erkin o'tib ketadigan tovushlarni go'yo bo'sh naycha orqali olimlar unlilar deb atashgan.

Jismoniy ta'lim-tarbiya

O'rningizdan turing. Menga ko'rsat.

Qurbaqa qanday sakraydi? U qanday qichqiradi?

Qanday rasm qo'shimcha? Nega?

1.– Qaysi tovushni eshitdingiz, xuddi shunday edi?

Ayting!

Havo o'tadi bepulmi?

laylak.

Olimlar talaffuz paytida to'siqlarga duch kelgan tovushlarni undosh tovushlar deb atashadi.

bilan unlilar.

Dars mavzusini aniqlash:

[ A]

[ T]

boshqacha

Ochiladi

Bolalar versiyalari

Keng

Bolalar harakatlarni bajaradilar

Ko-ko-ko!

Ku-ka-re-ku!

Kwa-kva!

Qurbaqa qush emas

Ovqatlang

Unlilar va undoshlar

Kommunikativ: guruhda ishlash qobiliyati.

Kognitiv: mantiqiy - farazlarni ilgari surish va ularni asoslash;

Kommunikativ: ma'lumotlarni qidirish va to'plashda faol hamkorlik

Kognitiv: o'qituvchi yordamida muammoni shakllantirish va hal qilish

Kognitiv: mantiqiy: xususiyatlarni ajratib ko'rsatish uchun ob'ektlarni tahlil qilish.

Normativ:

rejalashtirish, harakatlar ketma-ketligini aniqlash

Kognitiv: sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish,

mantiqiy fikrlash zanjirini qurish

Kognitiv: mantiqiy: xususiyatlarni ajratib ko'rsatish uchun ob'ektlarni tahlil qilish

Aloqa: og'zaki shaklda nutq so'zlashuvini ongli va ixtiyoriy ravishda qurish;

5. Birlamchi konsolidatsiya

Mashaga yordam bering

1. "So'z ayt" o'yini

Ovoz chiqadi...

Taxmin qiling

Qanday tovushlar mos keladi?

Shivirlash, shivirlash, shivirlash,

Hatto xirillash va shivirlash,

Lekin men ularga qo'shiq aytishni xohlamayman.

Sss... - ilonning hushtak ovozi eshitiladi.

Shh... – yiqilgan barg shivirlaydi.

Jjj... - bog'da arilar guvillab turibdi.

Rrr... - dvigatellar shovqin-suron qiladi.

2. Darslik bo‘yicha 14-15-betlar bilan ishlash.

a) - Turli tovushlarni qanday talaffuz qilayotganingizni kuzating.

b) - Marraga qaysi tovushlar birinchi bo'lib keladi? Slayd 9.

c) - betdagi ular uchun rasm va diagrammalarga qarang. 14. Qizil kvadratlar o'rnida qanday tovushlar talaffuz qilinadi?

Ular uchun betdagi rasmlar va diagrammalarga qarang. 15.

Rasmlar va diagrammalarni moslang.

Bolalar o'ynaydi

Unli

Bolalar taxmin qilishadi

Undosh tovushlar

Bolalar bayonotlari

Juftlikda ishlash

Unlilar

Ular og'izlarida hech qanday to'siqlarga duch kelmaydilar.

Unlilar

Tovushlar soni bo'yicha

Kognitiv: sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish,

mantiqiy fikrlash zanjirini qurish

Kognitiv: sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish,

mantiqiy fikrlash zanjirini qurish

Aloqa: topshirilgan vazifalarga muvofiq nutq bayonotini qurish qobiliyati.

Kommunikativ: juftlikda ishlash qobiliyati; turli fikrlarni hisobga olish

Shaxsiy: fikr bildirish qobiliyatini rivojlantirish. Kognitiv: belgi-ramziy harakatlar (modellashtirish).

Taqqoslash uchun asoslar va mezonlarni tanlash.

6. Bilim tizimiga kiritish va takrorlash.

"Ovozni ushlang" o'yini

O'rningizdan turing

(o'rdak, yo'lbars, eshak, bo'ri, kurka, tulki, boa konstriktor, sichqoncha)

Misha sizni tekshirmoqda.

Ular nima qilishyapti?

Bolalar haqida hikoya yozing. Ularga nom bering. Diagrammalar tuzing. Odamlarning ismlari bosh harf bilan yozilishini unutmang. Buni diagrammada ko'rsating.

Bolalar unli tovushlarni ushlaydilar

Sichqoncha, sabzi, malina, qoshiq, piyoz, ko'lmak.

Bolalar bayonotlari

Bolalar ishni mustaqil bajaradilar.

Kognitiv: mantiqiy ob'ektlarni taqqoslash va tasniflash Normativ: faoliyatni o'z-o'zini nazorat qilish; ish natijalarini o'z-o'zini baholash.

Kognitiv: sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish, mantiqiy fikrlash zanjirini qurish

7. Reflektsiya

2. Suhbat:

Darsning mavzusi nima edi?

Qanday maqsadlar qo'ydingiz?

Siz ularni engishga muvaffaq bo'ldingizmi?

Agar sizni qiziqtirgan bo'lsangiz, hamma narsa aniq, hamma narsa chiqdi

Agar ba'zida shubhangiz bo'lsa, siz xato qilgansiz

Agar siz mavzuni tushunmagan bo'lsangiz, u juda qiziq emas edi

Unli va undosh tovushlarni aytadi. Nutq tovushlarini farqlashni o'rganing

Signallarni ko'rsatish.

Yashil doira

Sariq doira

Qizil doira

Normativ:

adekvat retrospektiv baholash darajasida harakatning to'g'riligini baholash qobiliyati.

Shaxsiy:

ta'lim faoliyati muvaffaqiyati mezoniga asoslanib, o'z-o'zini baholash qobiliyati

Normativ: o'z-o'zini hurmat qilish

Darsning borishi

I Tashkiliy moment. Ta'lim faoliyati uchun o'z taqdirini o'zi belgilash.

Qo‘ng‘iroq baland ovozda jiringladi
Dars boshlanadi.
Quloqlarimiz boshimiz tepasida,
Ko'zlar keng ochilgan
Biz tinglaymiz, eslaymiz,
Biz bir daqiqa ham behuda ketmaymiz

Umid qilamanki, siz yaxshi kayfiyatdasiz va butun dars davomida yaxshi kayfiyatda bo'lishingizni tilayman. Bizning shiorimiz bizga yordam beradi:

Hammaga xayrli kun!

Bizning dangasaligimizni yo'q qil!

Ishlashimga xalaqit bermang!

O'qishlaringizga xalaqit bermang!

II. Bilimlarni yangilash va faoliyatdagi qiyinchiliklarni bartaraf etish.

O'rganilgan narsalarni takrorlash

Bugun bizning darsimizga mehmonlar kelishdi. Siz ularni tanidingizmi? Ular ham bizning ishimizda qatnashmoqchi. 2-tomon.

Keling, Masha va Mishaga aytaylik, siz qanday nutq turlarini bilasiz?

– Og‘zaki va yozma nutqqa misollar keltiring.

- Bizning nutqimiz nimadan iborat?

– Gapimni tinglang va nima deyishimni aniqlang: – Terak barglari sarg‘aygan .

– Bu taklifning konturini kim tuza oladi?

\______ _____ _____ .

3-slaydni tekshirish

Qo'shningizga yana pichirlab gapni ayting.

Endi sizlardan biringiz bu jumlani aniq va baland ovozda aytasiz, qolganlari esa har safar keyingi so'z chaqirilganda qarsak chalishlari kerak.

- Bu gapda nechta so'z bor?

– Og'zaki nutqda so'zlar bir-biridan qanday ajratiladi?

- So'zlarni aytganingizda nimani eshitdingiz?

- So'zlar nimadan yasalgan?

Qanday tovushlar bor?

III. O'quv vazifasini belgilash

So'zning ovozli tahlili

Bugun biz bu muammoni hal qilamiz, nutqimizning barcha tovushlarini qaysi guruhlarga bo'lish mumkinligini va nima uchun ekanligini bilib olamiz.

Bilmoqchimisiz? Keling, bu haqda Masha va Mishaga aytaylik.

Yaxshi. Lekin birinchi navbatda, biz tovushlarni tinglaydigan so'zni taxmin qiling. Bu so'z bilan nomli qush.

Bu bizning eski do'stimiz:

U uyning tomida yashaydi -

Uzun oyoqli, uzun burunli

U ov qilish uchun uchadi.

Botqoqlikka qurbaqalar uchun.

Laylak haqida nimani bilib oldingiz?

Bu so'zni yana ayting.

Keling, tovush tarkibini yozamiz: (diagramma)


Biz qanday tovushlarni eshitamiz?

IV. Yangi bilimlarning "kashfiyoti"

1. Tovushlarning xilma-xilligi bilan tanishish. Unli.

Ovoz tahlili. (guruhda ishlash).

1.– Buni xor deb ayting birinchi bu so'zda tovush

va hozir - oxirgi.

Sizningcha, biz xuddi shu yoki boshqacha bu tovushlarni talaffuz qilamizmi?

Keling, kuzatamiz - birinchi tovushni yana ayting, lekin juda tinch...

Endi balandroq, hatto balandroq.

Og'zingizga nima bo'ladi?

Sinab ko'ring og'zingizni mahkam yoping va bu ovozni ayting ...

Ishladimi?

- Havo tovushlarni talaffuz qilishimizga yordam beradi.

2. Ovozni gapirganda, havo o'tadi to'siqlarga duch kelmasdan, erkin.

Og'zingiz qanday ochiq?

Ammo ular og'izlarini yopishdi va to'siq hosil qilishdi - va hech qanday tovush chiqmadi.

Havoning erkin harakatlanishini ta'minlaydigan tovushlar, to'siqlarga duch kelmasdan, go'yo bo'sh naycha orqali, olimlar qo'ng'iroq qilishdi unlilar.

Ular unlilar deb ataladi, chunki ular doimo ovoz bilan aytiladi.

Jismoniy ta'lim-tarbiya

O'rningizdan turing. Menga ko'rsat.

Tovuq qanday yuradi? U qanday qichqiradi?

Xo'roz qanday yuradi? U qanday qichqiradi?

O'rdak qanday yuradi? U qanday qichqiradi?

Qurbaqa qanday sakraydi? Va u qanday qichqiradi

Qanday rasm qo'shimcha? Nega?

    Undosh tovushlar bilan tanishtirish.

1.– Qaysi tovushni eshitdingiz, xuddi shunday edi? Ayting!

Havo o'tadi bepulmi?

2.– Endi so‘zdagi oxirgi tovushni ayting laylak.

Havo ham erkin oqadimi yoki to'siq bormi?

Lekin bu tovushni tilingiz hech narsaga tegmasdan chiqarishga harakat qiling. Ishladimi?!

Olimlar ularni talaffuz qilishda to'siqlarga duch kelgan tovushlarni undosh tovushlar deb atashadi.

Rus tilidagi undoshlar har doim unlilar bilan birga keladi - shuning uchun ular bilan unlilar.

3. Dars mavzusini aniqlash:

- Darsimizning mavzusini nima deb atash mumkin?

V. Birlamchi konsolidatsiya

Mashaga yordam bering

1. "So'zni ayt" o'yini

Havo og'iz orqali erkin oqadi,

Ovoz chiqadi...

Taxmin qiling Slayd 6.

Qanday tovushlar mos keladi?

Shivirlash, shivirlash, shivirlash,

Hatto xirillash va shivirlash,

Lekin men ularga qo'shiq aytishni xohlamayman.

Sss... - ilonning hushtak ovozi eshitiladi.

Shh... – yiqilgan barg shivirlaydi.

Jjj... - bog'da arilar guvillab turibdi.

Rrr... - dvigatellar shovqin-suron qiladi. Slayd 7.

Unli tovushni undoshdan qanday ajratish mumkin?

a) - Turli tovushlarni qanday talaffuz qilayotganingizni kuzating.

b) - Marraga qaysi tovushlar birinchi bo'lib keladi?

c) -betdagi rasmlar va diagrammalarga qarang. 14.

Qizil kvadratlar o'rnida qanday tovushlar talaffuz qilinadi?

Nima uchun turli xil so'zlar bir xil naqshga ega?

Ular uchun betdagi rasmlar va diagrammalarga qarang. 15.

Rasmlar va diagrammalarni moslang.

VI. Bilimlar tizimiga kiritish va takrorlash.

"Ovozni ushlang" o'yini(tik)

- Endi boshqa so'zlarni aytaman. Agar so'z unli tovush bilan boshlansa, qo'llaringizni qarsak chaling. Agar rozi bo'lsangiz, qarsak chamang.

(o'rdak, yo'lbars, eshak, bo'ri, kurka, tulki, boa konstriktor, sichqoncha). Misha sizni tekshirmoqda.

Darslikdagi rasmlar bilan ishlash 15-bet.

Oldinda kimni ko'ramiz?

Ular nima qilishyapti?

Bolalar haqida hikoya yozing.

Ularga nom bering.

Diagrammalar tuzing.

Odamlarning ismlari bosh harf bilan yozilishini unutmang. Buni diagrammada ko'rsating.

III. Reflkesiya

1. Psixologik yengillik va stressdan xalos bo'lish

Ko'zlaringizni yuming va bugungi darsimizda sodir bo'lgan hamma narsani eslang.

2. Suhbat:

Darsning mavzusi nima edi?

Qanday maqsadlar qo'ydingiz?

Bu maqsadlarga erishildimi?

Hech qanday qiyinchiliklarga duch keldingizmi?

Siz ularni engishga muvaffaq bo'ldingizmi?

Agar siz qiziqsangiz, hamma narsa aniq edi, hamma narsa ishladi, yashil doirani ko'taring.

Agar sizda ba'zida shubhangiz bo'lsa yoki xato qilsangiz, sariq doirani ko'taring.

Agar siz mavzuni tushunmasangiz yoki u juda qiziq bo'lmasa, qizil doirani ko'taring.

Bugun yaxshi ish qildik. Va Masha va ayiq, menimcha, albatta bizga tashrif buyurishadi.

Barcha mashqlar kattalar nazorati ostida bajarilishi kerak. Vazifalar taqdim etilgan tartibda bajarilishi kerak. Mundarijada kerakli bo'limni tanlang va boshlash uchun "boshlash" so'zini bosing. Javobni tanlashda siz rasm yoki raqamni bosishingiz kerak. Yakuniy slayddagi tugmani bosganingizda, siz asosiy menyuga qaytasiz. Simulyator uchta bo'limdan iborat. Birinchi bo'lim unlilar va undoshlar haqida g'oyalarni rivojlantirishga qaratilgan. Ikkinchi bo'lim undosh tovushlar bilan ishlashga qaratilgan. U ikkita kichik bo'limni o'z ichiga oladi: birinchisi qattiq va yumshoq undoshlarni farqlash uchun vazifalarni taqdim etadi, ikkinchisi - ovozli va jarangsiz. Bu ikkala sohada ham olingan bilimlarni amaliyotda qoʻllash uchun oʻquv topshiriqlari va mashqlari mavjud. Ushbu bo'limda o'quv topshirig'ini bajarishda siz klaviaturadagi tugmachalardan foydalanishingiz kerak. Uchinchi bo'lim - bu mavzu bo'yicha yakuniy testlar, bu sizga bolaning ushbu mavzuni qanchalik o'zlashtirganligini tekshirish imkonini beradi. Sizga omad tilayman!

Slayd raqami 1


Slayd raqami 2

Darsning maqsadi: Talabalarni “qattiq va yumshoq undoshlar” tushunchasi bilan tanishtirish; so‘zlarda xatoga yo‘l qo‘yadigan joylarni aniqlash, so‘zlardagi qattiq va yumshoq tovushlarni to‘g‘ri talaffuz qilish ko‘nikmalarini shakllantirish; rus tilida nutqqa muhabbat uyg'otish.


Slayd raqami 3

Nutqni kuzatish Til tovushlari nutq apparatida havo chiqarilganda hosil bo'ladi. Rus tilining undoshlari shovqindan, ba'zilari esa ovoz va shovqindan iborat.


Slayd raqami 4

Qoida Rus tilida undosh tovushlar qattiq va yumshoq, ovozli va jarangsizlarga bo'linadi. Juftlashgan qattiq va yumshoq undoshlar so‘zlarni ajratadi, masalan: ot va ot; kamon va lyuk.


Slayd raqami 5


Slayd raqami 6

Mashq So'zlardagi undoshlarni qattiqlik - yumshoqlik nuqtai nazaridan belgilang. Yozuvda undosh tovushlarning yumshoqligi qanday ko'rsatilgan? Ot, ekish, uchi, sirk, jonli, muzlash, jang qilish, yumshoq, kun, temir yo'l, lotereya, archa o'rmoni, qo'rg'oshin, kuch, shoxlar, iboralar, oy.


Slayd raqami 7

Mashq E harfi bilan ko'rsatilgan unli tovushdan oldin qat'iy yoki yumshoq talaffuz qilinadigan so'zlarni ikki ustunga yozing Atelier, model, muzey, kafe, sviter, tennis, matn, energiya, sendvich, mavzu.


Slayd raqami 8


Slayd raqami 9

Mashq Topishmoqlarni o'qing va toping. Javoblarda undosh tovushlarni nomlang. Ular qanday harflar bilan belgilanadi? Men daryoning tepasida yotaman, ikkala qirg'oqni ham ushlab turaman. KO‘PROQ 2. Qanotlari yo‘q, lekin bu qush uchib, oyga qo‘nadi. RAKET


Slayd raqami 10

Mashq Qaysi so'zlarda tovushlar aralashgan? Ushbu juft so'zlarni yozing, undoshlarning tagini chizing. Aytishlaricha, bitta baliqchi daryoda tufli tutdi, lekin keyin u uyni qarmog'iga tutdi! Masha qo‘g‘irchoqni qo‘lidan tashlab, onasiga yugurdi: U yerda uzun mo‘ylovli yashil piyoz sudralib yuribdi!.. Doktor Mitya amakini eslatib qo‘ydi: Bir narsani unutmang: Yotishdan oldin albatta o‘nta chorva olib boring. CATFISH BEETLE DAMLADI


Slayd raqami 11

Mashq So'zlarni juftlab o'qing. Har bir juft so‘zdagi qattiq va yumshoq undosh tovushlarni nomlang. Qattiq va yumshoq undoshlarni qaysi harflar ifodalaydi? Qaysi harflar undoshning yumshoqligini bildiradi? yuvilgan - shirin ho'kiz - led suzish - lil ariq - bo'kirish burun - ko'tarilgan xursand - qator aravalar - kichik - maydalangan bog' - o'tirish piyoz - lyuk


Slayd raqami 12

Mashq qilish Tanlangan diktant. Qattiq va yumshoq undoshlari boʻlgan, juft tovushlari boʻlmagan soʻzlarni yozing. Va keyin pechka ortidan bir kulrang yuz, uning ortidan ikkinchisi ko'rindi. Bo‘ri bolalari yorug‘likka sudralib chiqib, atrofga alanglab, ehtiyotkorlik bilan piyolaga yaqinlashdi. Bu erda ular allaqachon barcha qo'rquvni unutishgan. Ular bo'laklarni ushladilar va bo'g'ildilar. Ular bir vaqtning o'zida yutib yuborishlari kerak edi. (O. Perovskaya)

Lyudmila Porotikova
Taqdimot "Ovozli tovushlar"

Ovoz so‘z va gap bilan birga tilning asosiy birligidir. Bu bitta artikulyatsiyada talaffuz qilinadigan eng qisqa, keyingi bo'linmas birlikdir. O'zimizda tovushlar hech qanday ma'noga ega emas, lekin muhim semantik farqni amalga oshiradi roli: ular tashqi yaratadilar, ovoz so'zlarning qobig'i va shu bilan so'zlarni bir-biridan ajratishga yordam beradi (bak-bull-bok-buk, limon-estuar, melankoli-taxta). So'zlar miqdori jihatidan farq qiladi tovushlar(qarg'a - huni, bahs - sport, to'plam tovushlar(bir ikki yoki undan ortiq farq tovushlar, joylashuv ketma-ketligi tovushlar(buta - taqillatish, burun - uyqu, gill - barja). Bundan tashqari tovushlar, stress so'zlarni va ularning shakllarini ajratishga yordam beradi (qal'a - qal'a, qo'rqoq - qo'rqoq).

Tovushlar havo chiqarishda nutq apparatida til hosil bo'ladi. Agar havo oqimi og'iz bo'shlig'idan yo'lda to'siqlarga duch kelmasdan erkin o'tsa, u talaffuz qilinadi. unli. Shu bilan birga, vokal kordlari tarang va siljiydi, havo oqimi ularni tebranadi, natijada musiqiy ohang, ya'ni ovoz paydo bo'ladi. Rus tilida 6 unli tovushlar, tilning ko'tarilish darajasi, og'iz bo'shlig'idagi o'rni va lablarning ishtiroki yoki qatnashmasligi bilan farqlanadi. Talaffuz unli tovushlar pozitsiyasiga bog'liq: stress ostida unlilar aniq talaffuz qilinadi, stresssiz holatda ular qisqarishga duchor bo'ladi, ya'ni ular kamroq aniq va kamroq intensiv talaffuz qilinadi.

Mavzu bo'yicha nashrlar:

Maqsad: unli va undoshlarni to'g'ri aniqlash qobiliyatini rivojlantirish. Bolalarga tovushlarni to'g'ri joylashtirish vazifasi beriladi.

Bolalardagi tovush talaffuzidagi kamchiliklarni tuzatish tovushlarni ishlab chiqarish va avtomatlashtirish va fonemik ko'nikmalarni bir vaqtning o'zida rivojlantirishni o'z ichiga oladi.

GCD ning qisqacha mazmuni "Ovozli tovushlar [A], [U], [I]" GCD maqsadlari: Ta'limiy: - [A], [I], [U] unli tovushlarni aniq ifodalash qobiliyatini mustahkamlash; -fonematik tahlil ko'nikmalarini takomillashtirish.

Nutqni rivojlantirish bo'yicha o'quv faoliyatining qisqacha mazmuni "Ovozli tovushlar [A], [O], [E]" Nutqni rivojlantirish bo'yicha GCD konspekti "Ovozli tovushlar [A], [O], [E]" Ta'lim sohasi: nutqni rivojlantirish Ta'lim sohalarining integratsiyasi:.

Darsning qisqacha mazmuni “Unli tovushlar. Unli tovushlarning belgilari. Unli tovushlarning bo‘g‘in farqlovchi roli” 2-sinf Rus tilidagi dars konspektlari Masofaviy ta'lim markazi talabalari uchun "Rossiya maktabi" (2-sinf) ta'lim dasturiga mos keladi.

Maqsadlar: 1. Ta'limiy: [A] [O] [U] [I] tovushlarining eshitish va motorli tasvirini birlashtirish; "L" tovushini alohida, bo'g'inlarda avtomatlashtiring.

Katta guruhda o‘qish va yozishni o‘rganishga tayyorgarlik bo‘yicha o‘tkazilgan darsning qisqacha mazmuni “Tunli tovushlar. Takrorlash" Katta guruhda o‘qish va yozishni o‘rganishga tayyorgarlik bo‘yicha o‘tkazilgan darsning qisqacha mazmuni “Tunli tovushlar. Takrorlash." Maqsad: bolalarni unlilarni ajratishga o'rgatish.