shqyrtim i hollësishëm i një lexuesi fenomenal. Shqyrtime të librit PRS-T3

Libri i ri nga Sony, nga njëra anë, është i ngjashëm me modelet e vjetra, por, në fakt, është themeluesi i një drejtimi të ri. Është e çuditshme, por në faqen amerikane të kompanisë nuk ka lexues të tjerë (po flasim për serinë PRS), vetëm T1 në variacione të ndryshme. Në fakt, modeli quhet Reader Wi-Fi, me sa duket ata vendosën t'ua lehtësojnë jetën përdoruesve. Kjo është praktikë e mirë. Dhe vetë libri ngjall emocione jashtëzakonisht pozitive, nëse nuk merrni parasysh disa nga skajet e vrazhda karakteristike të librave të Sony, kryesisht në lidhje me formatet.

Projektim, ndërtim

Kohët e fundit, më shumë se një duzinë librash kanë kaluar nëpër duart e mia, ju mund të gjeni komente në faqen e internetit. Unë thashë dhe vazhdoj të them, nëse ju pëlqejnë gjërat e mira, atëherë duhet të zgjidhni lexuesit elektronikë të Amazon dhe Sony, gjithçka tjetër mund të mbështesë një mori formatesh, të funksionojë më gjatë dhe të jetë më e mirë se Kindle ose PRS në të gjitha aspektet. Por ju nuk do të merrni ndjenjën e sendit në duart tuaja. Ky është një realitet i ashpër tregu, dizajni i lexuesve në pjesën më të madhe mungon si një klasë, të njëjtat zanate gri. Në parim, një lexues elektronik është bërë prej kohësh një mjet shtëpiak, dhe nuk ka gjasa të mendoni për pamjen e mikrovalës - por lexuesi është ndoshta në duart tuaja më shpesh. Prandaj, unë personalisht do të zgjidhja më të mirën që është në treg, duke përfshirë edhe pamjen.

Libri në fjalë vjen në një paketë shumë kompakte, fjalë për fjalë asnjë milimetër shtesë. Nuk ka kuti të mëdha. Kompleti përfshin gjithçka që ju nevojitet, për fat të keq, nuk ka asnjë përshtatës rrjeti, asnjë mbulesë. Por ka një majë shkruese, megjithëse kur punoni me ekranin është mjaft e mundur të bëhet pa të. Gjëja e parë që vëreni është se libri është shumë i vogël dhe mund të futet lehtësisht në një xhep xhakete. Dimri po vjen së shpejti dhe të gjithë në Rusi do të veshin veshje të sipërme. Kur lexuesi është në modalitetin e fjetjes, në ekran shfaqet kopertina e librit që po lexoni. Trupi është prej plastike me shkëlqim të zi, pjesa e pasme është material prej kadifeje, është shumë e këndshme ta mbash vegël në duar. Ka një futje metalike nën ekran, kutia nuk kërcasin kur ngjeshet. Në pjesën e poshtme ka një lidhës microUSB, një minijack, në anën e majtë ka një vend për një kartë memorie microSD, të mbuluar me një prizë.




Unë dua të lavdëroj dizajnerët e Sony nga njëra anë, ka ngjashmëri me modelet e vjetra. Nga ana tjetër, çuditërisht, PRS-T1 ka fytyrën e vet, libri është ndryshe nga asgjë tjetër dhe është e këndshme ta mbash në duar. Gjëja është ashtu siç është. Nuk është aq i hollë, është më shumë një efekt vizual për shkak të skajeve të pjerrëta, por edhe butonat këtu janë bërë me mençuri, në disa mënyra edhe PRS-T1 të kujton telefonat inteligjentë Sony Ericsson.



Përmasat 111 x 172 x 9 mm, pesha 168 gram. Ekrani është bërë në të njëjtën linjë me trupin, plastika me shkëlqim rreth tij ndotet natyrshëm, por kjo nuk është shumë e dukshme. Me sa duket, ata vendosën të përforcojnë zonën poshtë ekranit me metal, pasi butonat ndodhen aty. Përveç librit të zi, ka edhe një të kuqe, të bardhë dhe të bardhë me rhinestones. Faqja zyrtare ka disa aksesorë të markës, si kuti me ndriçim, karikues dhe karta dhuratash.



Ekrani

Diagonalja e ekranit (këtu përdoret Pearl) është gjashtë inç, rezolucion 600 x 800 piksele, 16 nuanca gri, teknologjia infra të kuqe me prekje të qartë është e mbështetur. Çfarë është dhe pse është e nevojshme? Për shembull, gjestet tashmë të njohura për zmadhimin mbështeten vetëm "përhapeni" faqen me gishta. Vërtetë, ka një grackë këtu: një simbol i faqes dhe një ikonë e zmadhimit shfaqen në këndin e poshtëm të djathtë, dhe për të hequr qafe këtë, duhet të shtypni butonin e menusë. Ju gjithashtu mund të "trokisni" dhe mbani gishtin tuaj në çdo fjalë, një lidhje me një fjalor me një shpjegim do të shfaqet në fund të ekranit, plus një menu kërkimi në Wikipedia ose Google, duke shtuar një shënim, duke theksuar.



Për mendimin tim, ekrani është afër idealit. Jo i madh dhe jo i vogël, me kontrast, ka mundësi të gjera për zgjedhjen e madhësisë dhe llojit të fontit. Për shembull, nëse në librat e vjetër me dimensione gjithçka ishte e stilit ushtarak, një-dy dhe e kryer, atëherë këtu ka tashmë tetë "divizione". Në të njëjtën kohë, duke luajtur me llojet e shkronjave, mund të arrini lehtësisht shfaqjen ideale për personin tuaj të dashur.



Kontrolli

Në fund ka një buton të energjisë dhe një buton Reset të fshehur në kasë. Nën ekran janë butonat për lëvizje, për të shkuar në menynë kryesore, për kthim prapa, për të thirrur një menu për një program të caktuar. Nuk ka butona të volumit. Ekrani është shumë i përshtatshëm për t'u përdorur, futja e shkrimit të dorës mbështetet, këtu do t'ju duhet majë shkruese e përfshirë në komplet. Ju mund të shkruani adresat e faqeve të internetit në tastierë me gisht pa asnjë problem, vonesat janë minimale. Në përgjithësi, krijohet përshtypja sikur punoni me një smartphone. Eksperiencë interesante.



Por për një libër, lehtësia e rrokullisjes kur e mbani pajisjen me njërën dorë është më e rëndësishme. Jo gjithçka është e qartë këtu. Për shembull, nëse mbani PRS-T1 në dorën tuaj të djathtë, është më e përshtatshme të lëvizni nga faqja në faqe duke rrëshqitur gishtin nëpër ekran. Faqet kthehen shumë shpejt, është e vështirë të bësh një gabim, kështu që gjithçka është në rregull. Por nëse e mbani librin në dorën tuaj të majtë, atëherë do të jetë më i përshtatshëm për të përdorur butonat, më pëlqeu shumë lëvizja e saktë dhe e butë. Shihet se ata kanë punuar shumë në butonat dhe në forcën e shtypjes.

Ekziston një tregues miniaturë i dritës pranë butonit të energjisë, nuk i dëmton sytë dhe në përgjithësi është pothuajse i padukshëm.

Shfletuesi dhe Wi-Fi

Libri ka Wi-Fi dhe, në përputhje me rrethanat, ka një shfletues. Jo vetëm që ekziston një shfletues, por ky shfletues mund të përdoret. Shkallëzon shpejt faqet, ngarkimi nuk kërkon një moment heshtjeje me një cigare dhe kafe, informacioni shfaqet saktë, falë mbështetjes me shumë prekje është e lehtë të "përhapet" faqja për të parë diçka më me kujdes. Libri zbulon shpejt pikat e hyrjes, kujton fjalëkalimet dhe lidhet automatikisht me një rrjet të njohur kur ai është në zonën e aksesit. Në parim, mbështetja Wi-Fi është e nevojshme, me sa duket, në mënyrë që të shkoni dhe të blini libra në dyqanin e markës Reader për Rusinë, kjo nuk është veçanërisht e rëndësishme. Por ka lidhje me bibliotekat publike dhe Google Books.

Karakteristika shtesë

Libri ka një luajtës, kapakët janë të shfaqur, gjithçka është si lexues të vjetër Sony, funksionalitet tipik. Nuk mendoj se pronarët do të dëgjojnë muzikë gjatë gjithë kohës. Gjithashtu, krijimi i shënimeve, një program për të vizatuar ose shkruar ndonjë plan për të pushtuar botën - është më mirë të shkruani me një majë shkruese. Një fjalor, një program për shikimin e imazheve, gjithçka është si librat e mëparshëm.

Menyja përmban lidhje me botimet periodike dhe librat e blerë, kapakët e librave dhe të fundit të hapur shfaqen në desktop, në pjesën e sipërme ka tregues të ngarkimit të baterisë dhe Wi-Fi të ndezur, është për të ardhur keq që nuk shfaqet koha . Kur lexoni, treguesit nuk janë fare të dukshëm, kjo është e çuditshme. Nëse dëshironi të lexoni udhëzimet për përdorimin e librit, atëherë kërkoni manualin pikërisht midis librave, ai nuk është i përfshirë në grup.

Format dhe librat

Kam marrë një mostër amerikane pa gjuhën ruse, mendoj se mjeshtrit së shpejti do të kujdesen për këtë. Tastiera virtuale është anglisht, e kështu me radhë. Mbështet formatet ePub, PDF, TXT, kam provuar të ngarkoj disa libra ePub të shkarkuar nga ueb. Siç mund ta shihni, kopertinat dhe titujt në Rusisht shfaqen saktë dhe nuk ka probleme me leximin. Formatimi, si gjithmonë me lexuesit e Sony, është pak i çuditshëm, përmbajtja shfaqet. Me pak fjalë, gjithçka është në rregull. Ju mund të bëni pa konvertim - natyrisht, vetëm nëse nuk keni një bibliotekë të madhe në FB2. Provova gjithashtu të ngarkoja një PDF, një manual të madh për një orë Casio, në memorie. Madhësia është e vogël, siç mund ta shihni, në meny mund të kaloni pamjen në peizazh, atëherë udhëzimet janë shumë më të përshtatshme për t'u lexuar. Është thjesht e vështirë të lexosh diçka, vizatimi nuk është shumë i shpejtë, kërkon kohë. Këtu nuk ka sensor pozicioni, gjë që nuk është shumë e mirë. Pas vizatimit, mund të lexoni shkronjat e vogla, por papritmas nuk mund të ktheheni në modalitetin horizontal. Për më tepër, kjo vlen vetëm për PDF me libra të rregullt në ePub, gjithçka është në rregull. Sipas mendimit tim, T1 nuk është ideale për PDF, veçanërisht nëse jeni të interesuar të lexoni dhe përdorni dokumente të ndryshme.




Kujtesa

Rreth 1.3 GB memorie është në dispozicion të përdoruesit, kartat microSD deri në 32 GB mbështeten. Sipas mendimit tim, për shumicën e përdoruesve, ruajtja e integruar do të jetë e mjaftueshme për të gjithë kohën e përdorimit të librit, veçanërisht nëse nuk e mbushni kujtesën me muzikë.

Orë pune

Ata premtojnë një muaj "jetë", për mendimin tim, ky është një tregues i mirë - për më tepër, mjaft afër realitetit. Menyja ka një opsion për të fikur plotësisht librin, dhe ekziston gjithashtu një modalitet i fjetjes kur kopertina shfaqet në ekran.


konkluzionet

Cilësimet e librit janë të thjeshta, nuk ka asgjë të veçantë këtu. Mesatarisht, një libër në Moskë kushton rreth nëntë mijë rubla. Në SHBA rreth 150 dollarë. Tani për tani kemi mbipagesën tipike për një produkt të ri, atëherë çmimet do të ulen.

Pjesa më e rëndësishme e rishikimit është përmbledhja. Më pëlqeu shumë libri dhe jam i impresionuar me punën e bërë në Sony. Një nga pajisjet e pakta ku gjithçka është shumë e qetë, e qetë, e shpejtë dhe e këndshme. Le të shohim të mirat:

  • Dizajn origjinal, materiale të mira, montim. Libri futet lehtësisht në një xhep xhakete, të paktën në timin
  • Ekran i mrekullueshëm, i mbështetur me shumë prekje
  • Jetëgjatësi e gjatë e baterisë
  • Për herë të parë shoh një shfletues normal në një libër - për më tepër, nuk është e vështirë të shkarkosh një libër nga Interneti dhe ta hapësh atë në një "lexues". E mrekullueshme
  • Libri është "i shpejtë", kjo vlen për gjethet, dhe punën me menunë dhe gjithçka tjetër - vonesat janë të padukshme
  • Gjithçka është në rregull me kontrollet, mund të lëvizni nëpër të dy butonat dhe duke përdorur aftësitë e ekranit me prekje
  • Hyrja e shkrimit të dorës zbatohet mirë, është mjaft e mundur të shkruani shënime të shkurtra, memorandume dhe të hartoni plane veprimi
  • Ju mund të lexoni skedarë në formatin ePub pa konvertim, gjuha ruse mbështetet

Ka edhe disavantazhe:

  • Koha nuk shfaqet në vijën e treguesit, treguesi i ngarkimit të baterisë nuk është i dukshëm gjatë leximit
  • Leximi i PDF-ve nuk zbatohet shumë mirë
  • Jo të gjitha formatet e librave mbështeten
  • Seti i dorëzimit nuk përfshin një përshtatës rrjeti ose një kasë.
  • Megjithatë, plastika (si përpara ashtu edhe prapa) ndotet lehtësisht, mbani në mend

Është me kënaqësi të madhe që ju rekomandoj këtë libër dhe dua të them një gjë: Sony ishte në gjendje të mbledhë të gjithë përvojën e saj shumëvjeçare në një pajisje. Meny e thjeshtë, format i përshtatshëm, dizajn i lezetshëm, letër e shkëlqyer, PRS-T1 është një kënaqësi për t'u përdorur. Ky libër i vogël ndoshta do t'ju bëjë të shikoni lexuesit elektronikë në një mënyrë të re, veçanërisht nëse keni përdorur më parë një lloj Inchi dhe pajisje të tjera të lira të të njëjtit lloj.

Sergej Kuzmin ()

Informacion në lidhje me markën, modelin dhe emrat alternativë të pajisjes specifike, nëse ka.

Dizajn

Informacion rreth dimensioneve dhe peshës së pajisjes, të paraqitur në njësi të ndryshme matëse. Materialet e përdorura, ngjyrat e ofruara, certifikatat.

Gjerësia

Informacioni i gjerësisë - i referohet anës horizontale të pajisjes në orientimin e saj standard gjatë përdorimit.

110 mm (milimetra)
11 cm (centimetra)
0,36 këmbë (këmbë)
4,33 inç (inç)
Lartësia

Informacion mbi lartësinë - i referohet anës vertikale të pajisjes në orientimin e saj standard gjatë përdorimit.

173 mm (milimetra)
17.3 cm (centimetra)
0,57 këmbë (këmbë)
6,81 inç (inç)
Trashësia

Informacion rreth trashësisë së pajisjes në njësi të ndryshme matëse.

8,9 mm (milimetra)
0,89 cm (centimetra)
0,03 ft (këmbë)
0,35 inç (inç)
Pesha

Informacion në lidhje me peshën e pajisjes në njësi të ndryshme matëse.

164 g (gram)
0,36 paund
5,78 oz (uns)
Vëllimi

Vëllimi i përafërt i pajisjes, i llogaritur në bazë të dimensioneve të dhëna nga prodhuesi. I referohet pajisjeve me formën e një paralelepipedi drejtkëndor.

169.37 cm³ (centimetra kub)
10,29 in³ (inç kub)
Ngjyrat

Informacion në lidhje me ngjyrat në të cilat kjo pajisje ofrohet për shitje.

E zezë
E kuqe
E bardha

SoC (Sistemi në Çip)

Një sistem në një çip (SoC) përfshin të gjithë komponentët më të rëndësishëm harduerikë të një pajisjeje celulare në një çip.

SoC (Sistemi në Çip)

Një sistem në një çip (SoC) integron komponentë të ndryshëm harduerikë, si procesor, procesor grafik, memorie, pajisje periferike, ndërfaqe, etj., si dhe softuerin e nevojshëm për funksionimin e tyre.

Freescale i.MX508
Procesi teknologjik

Informacion rreth procesit teknologjik me të cilin prodhohet çipi. Nanometrat matin gjysmën e distancës ndërmjet elementeve në procesor.

65 nm (nanometra)
Procesori (CPU)

Funksioni kryesor i procesorit të një pajisjeje celulare (CPU) është të interpretojë dhe të ekzekutojë udhëzimet që gjenden në aplikacionet softuerike.

ARM Cortex-A8
Madhësia e procesorit

Madhësia (në bit) e një procesori përcaktohet nga madhësia (në bit) e regjistrave, autobusëve të adresave dhe autobusëve të të dhënave. Procesorët 64-bit kanë performancë më të lartë në krahasim me procesorët 32-bit, të cilët nga ana tjetër janë më të fuqishëm se procesorët 16-bit.

32 bit
Arkitektura e grupit të udhëzimeve

Instruksionet janë komanda me të cilat softueri vendos/kontrollon funksionimin e procesorit. Informacion rreth grupit të instruksioneve (ISA) që mund të ekzekutojë procesori.

ARMv7-A
Cache e nivelit 1 (L1)

Memoria cache përdoret nga procesori për të reduktuar kohën e aksesit në të dhënat dhe udhëzimet e përdorura më shpesh. L1 (niveli 1) cache është i vogël në madhësi dhe funksionon shumë më shpejt se sa memoria e sistemit dhe nivelet e tjera të cache. Nëse procesori nuk i gjen të dhënat e kërkuara në L1, ai vazhdon t'i kërkojë ato në cache L2. Në disa procesorë, ky kërkim kryhet njëkohësisht në L1 dhe L2.

32 kB + 32 kB (kilobajt)
Cache e nivelit 2 (L2)

L2 (niveli 2) cache është më i ngadalshëm se cache L1, por në kthim ka një kapacitet më të lartë, duke e lejuar atë të ruajë më shumë të dhëna. Ai, si L1, është shumë më i shpejtë se memoria e sistemit (RAM). Nëse procesori nuk i gjen të dhënat e kërkuara në L2, ai vazhdon t'i kërkojë ato në cache L3 (nëse disponohet) ose në memorien RAM.

256 kB (kilobajt)
0,25 MB (megabajt)
Numri i bërthamave të procesorit

Bërthama e procesorit ekzekuton udhëzimet e softuerit. Ka procesorë me një, dy ose më shumë bërthama. Të kesh më shumë bërthama rrit performancën duke lejuar që instruksione të shumta të ekzekutohen paralelisht.

1
Shpejtësia e orës së procesorit

Shpejtësia e orës së një procesori përshkruan shpejtësinë e tij në terma të cikleve për sekondë. Ajo matet në megahertz (MHz) ose gigahertz (GHz).

800 MHz (megahertz)
Sasia e kujtesës me akses të rastësishëm (RAM)

Memoria me akses të rastësishëm (RAM) përdoret nga sistemi operativ dhe të gjitha aplikacionet e instaluara. Të dhënat e ruajtura në RAM humbasin pasi pajisja fiket ose rindizet.

512 MB (megabajt)

Memorie e integruar

Çdo pajisje celulare ka memorie të integruar (jo të lëvizshme) me një kapacitet fiks.

Kartat e memories

Kartat e memories përdoren në pajisjet celulare për të rritur kapacitetin e ruajtjes për ruajtjen e të dhënave.

Ekrani

Ekrani i një pajisjeje celulare karakterizohet nga teknologjia, rezolucioni, densiteti i pikselit, gjatësia diagonale, thellësia e ngjyrave, etj.

Lloji/teknologji

Një nga karakteristikat kryesore të ekranit është teknologjia me të cilën është bërë dhe nga e cila varet drejtpërdrejt cilësia e imazhit të informacionit.

E Perla boje
Diagonale

Për pajisjet celulare, madhësia e ekranit shprehet me gjatësinë e diagonales së tij, e matur në inç.

6 inç (inç)
152,4 mm (milimetra)
15,24 cm (centimetra)
Gjerësia

Gjerësia e përafërt e ekranit

3,6 inç (inç)
91,44 mm (milimetra)
9,14 cm (centimetra)
Lartësia

Lartësia e përafërt e ekranit

4,8 inç (inç)
121,92 mm (milimetra)
12,19 cm (centimetra)
Raporti i pamjes

Raporti i dimensioneve të anës së gjatë të ekranit me anën e tij të shkurtër

1.333:1
4:3
Leja

Rezolucioni i ekranit tregon numrin e pikselave vertikalisht dhe horizontalisht në ekran. Rezolucioni më i lartë do të thotë detaje më të qarta të imazhit.

600 x 800 piksele
Dendësia e pikselit

Informacion rreth numrit të pikselëve për centimetër ose inç të ekranit. Dendësia më e lartë lejon që informacioni të shfaqet në ekran me detaje më të qarta.

167 ppi (pikselë për inç)
65 ppcm (pikselë për centimetër)
Zona e ekranit

Përqindja e përafërt e sipërfaqes së ekranit të zënë nga ekrani në pjesën e përparme të pajisjes.

58.77% (përqind)
Karakteristika të tjera

Informacion rreth veçorive dhe karakteristikave të tjera të ekranit.

Kapacitive
Me shumë prekje
Nuancat e ekranit - 16
Pastro ekranin me prekje infra të kuqe

WiFi

Wi-Fi është një teknologji që ofron komunikim pa tel për transmetimin e të dhënave në distanca të afërta midis pajisjeve të ndryshme.

USB

USB (Universal Serial Bus) është një standard i industrisë që lejon pajisje të ndryshme elektronike të shkëmbejnë të dhëna.

Foleja e kufjeve

Ky është një lidhës audio, i quajtur gjithashtu një fole audio. Standardi më i përdorur në pajisjet celulare është foleja e kufjeve 3.5 mm.

Lidhja e pajisjeve

Informacion rreth teknologjive të tjera të rëndësishme të lidhjes të mbështetura nga pajisja juaj.

Shfletuesi

Një shfletues ueb është një aplikacion softuerësh për aksesin dhe shikimin e informacionit në internet.

Shqyrtim i detajuar i një lexuesi fenomenal

14.03.2012

CR ka raftin e vet të librave dhe menaxherin e skedarëve. Zbatimi i këtyre dy elementeve është thjesht i mrekullueshëm. “Ja ku është, ja ku është, rafti i librave të ëndrrave të mia...” (c). Për çdo libër ka një kopertinë, autor, titull, emër, lloj skedari dhe madhësi, dhe, së fundi, % e lexuar dhe datën e hapjes së fundit. Funksionet e kërkimit dhe renditjes janë, natyrisht, të pranishme.

CR kërkon pak më shumë kohë për të hapur skedarë sesa aplikacioni standard i leximit të librave. Kjo është e kuptueshme; Ndërfaqja e programit është më informuese në krahasim me e-lexuesin e Sony-t, i ngjante shumë ndërfaqes së programit e-lexues të Oneext-it të larguar para kohe. Në krye të faqes shfaqet titulli i veprës, numri i faqes, treguesi i baterisë dhe... një orë!

Me dizajnin dhe vizën e autorit, siç mund ta shihni nga pamjet e ekranit, gjithçka është në rregull të përsosur. Por nëse nuk ju pëlqen se si autori i skedarit elektronik ka projektuar këtë apo atë element të librit (titulli, abstrakti, epigrafi), mund ta korrigjoni manualisht përmes menysë - ka cilësime për pothuajse çdo element.

Një tjetër ndryshim i këndshëm midis CoolReader dhe lexuesit të integruar është mbështetja për fontet e palëve të treta Më në fund, unë munda të zbatoja Georgia EInk-un tim të preferuar, të cilin e takova ndërsa lexoja ende në Oneext dhe u dashurova plotësisht duke përdorur Iriver Story. Teksti u bë si zakonisht i qartë dhe i kundërt Jo, unë nuk jam duke bërë fushatë për këtë font, ka mjaft shkronja të mira në internet, për shembull, Kindle ose Libertion, thjesht më pëlqeu më shumë "Georgia" për stilin e saj. m është mësuar tashmë me të Ka shumë cilësime për shkronjat në meny, përveç të qenit më fleksibël në lexuesin e integruar, mund të rregulloni madhësinë e shkronjave (nga 12 në 72 pikë). ndarja e vijave, gjerësia e hapësirës, ​​guximi, etj.

Gjithashtu, përmes menysë, mund të vendosni sasinë e dhëmbëzimit nga skaji i ekranit, të ndryshoni orientimin e ekranit dhe numrin e kolonave të tekstit në faqe, të rregulloni ngjyrën e tekstit dhe sfondin, deri në këtë:

Në përgjithësi, për sa i përket numrit të cilësimeve për gjithçka, CoolReader do të kënaqë edhe lexuesin më të kujdesshëm.

Më pëlqeu që kontrolli i leximit në program mund të personalizohet për t'iu përshtatur shijeve dhe nevojave tuaja. Mund të ricaktoni funksionet e butonave të lëvizjes (mbështeten tre lloje shtypjesh - të shkurtra, të gjata, të dyfishta). Si parazgjedhje, ekrani me prekje është "i ndarë" në nëntë zona prekjeje, secila prej të cilave mund të personalizohet. Zonat e prekjes janë një gjë shumë e përshtatshme që mund ta mbani lexuesin me njërën dorë dhe të përdorni gishtin për të kthyer faqet.

Teksti në faqe mund të zgjidhet duke trokitur dy herë. Pasi të zgjidhni fragmentin ose fjalën e dëshiruar, mund të shtoni një faqeshënues, shënim ose të gjeni përkthimin/kuptimin e tij në fjalor. CoolReader mbështet integrimin me përkthyes të tillë si ColorDict (këtu është lidhja), Fjalori FORA (këtu është lidhja) dhe një sërë të tjerëve. Ato zgjidhen përmes menysë së lexuesit, Colordict tashmë është përfshirë në paketat e zgjerimit. Përveç anglisht-rusisht dhe rusisht-anglisht, mbështeten një numër i madh udhëzimesh përkthimi dhe fjalorësh shpjegues. Bazat e të dhënave të fjalorit StarDict dhe Lingvo funksionojnë. Në fillim përdora Colordict, por tani kalova në Fora, sepse... Ngjyra nuk shkon mirë me format e fjalëve, për shembull, një fjalë në shumës shpesh nuk mund të gjendet. Unë nuk vura re ndonjë problem të tillë me Fora. Është për të ardhur keq, natyrisht, që Coolreader nuk zbaton një "mashtrim" të tillë si përkthimi në fund të faqes (si një lexues standard) ose përkthim ndërlinear, por mendoj se është çështje kohe.

Më pëlqeu mbështetja e Coolreader për katalogët e librave në internet (OPDS) - nuk keni nevojë të hapni një shfletues dhe të shkarkoni një libër, thjesht aktivizoni Wi-Fi, zgjidhni një katalog në internet në Explorer dhe i gjithë materiali i leximit do të shfaqet sikur tashmë ishte ngarkuar në kujtesën e lexuesit - mund të hapni librin që ju pëlqen dhe të lexoni!

Për të lexuar skedarët e skanuar PDF dhe DjVu, përdor aplikacionin Orion Viewer. Ai, si CoolReader, mbështet integrimin me guaskën e pronarit të Sony, duke lëvizur duke përdorur butonat e lëvizjes dhe zonat e prekjes në ekran - gjë që sot e dallon atë nga programet e tjera që punojnë me këto formate "të rënda". Ekzistojnë funksione për prerjen e fushave dhe shkallëzimin, në të cilat faqja është e ndarë në disa fragmente, por ndryshe nga programi i Sony, kalimi midis fragmenteve zbatohet në mënyrë adekuate. Ndër disavantazhet: prerja në përqindje e fushave nuk është shumë e përshtatshme, ndonjëherë kërkon shumë kohë për të zgjedhur në mënyrë të rastësishme vlerën e dëshiruar, përmbajtja e dokumentit nuk funksionon, nuk ka cilësime të ndriçimit të tekstit, si një lexues standard - kjo ndonjëherë është e nevojshme për skedarët e skanuar PDF dhe DjVu. Por duke pasur parasysh se si programi po përpunohet intensivisht, mendoj se shumë shpejt do të eliminohen këto mangësi.

Për të parë dokumentet dhe shënimet e Office 2007-2010, përdor paketën Documents To Go. Ai migroi në Sonya nga tableti im. Ky është një nga paketat më të shpejta dhe më funksionale të zyrës në Android. Moduli Word ka të gjitha funksionet e nevojshme për redaktimin e shkronjave (madhësia, tipi, stili, dendësia, ngjyra, etj.) dhe paragrafët (të gjitha llojet e indenteve dhe rreshtimeve, si në Office "big"), ka fusnota/shënime fundore, kalimi në faqe, faqerojtësit. Shfaqni dhe modifikoni grafikët, tabelat, imazhet, hiperlidhjet, shënimet e tekstit, etj. Në modulin Excel mund të shikoni dhe modifikoni fletëllogaritëse, ekziston minimumi i nevojshëm i funksioneve për redaktim dhe të gjitha formulat e nevojshme, dhe ato janë të rusifikuara, si në MS Excel të rregullt! Një veçori interesante e modulit PDF të kësaj pakete është modaliteti i rikthimit, në të cilin teksti dhe imazhet shfaqen veçmas në faqe. Ka edhe shkallëzim dhe prerje të arave. Ka faqerojtës dhe navigim në faqe sipas numrit. Kjo paketë është e mirë për të gjithë, por butonat e lëvizjes së vështirë dhe lëvizja faqe për faqe duke trokitur në ekran nuk funksionojnë në të, ekziston vetëm një modalitet lëvizës, në të cilin faqet lëvizin vertikalisht.

Menaxheri i skedarëve. Unë përdor EStrongs Explorer. Ky menaxher është i instaluar në tabletin tim dhe më pëlqen shumë. Edhe në ekranin Eink bardh e zi, ndërfaqja e tij duket e mrekullueshme. Ai mbështet të gjitha veprimet themelore me skedarë dhe ka një shikues grafik të integruar, redaktues teksti, arkivues (zip dhe rar), menaxher aplikacioni dhe madje edhe eksplorues rrënjë, i cili ju lejon të shihni dhe modifikoni përmbajtjen e dosjeve të sistemit.

Po, meqë ra fjala, për rrënjën. Mund të merret duke ndezur lexuesin me një paketë të veçantë (të qepur në krye të çdo pakete firmware dhe zgjerimi). Pse keni nevojë për qasje rrënjësore në një libër? Epo, personalisht, së pari, më duhej për të lidhur T1 përmes Wi-Fi me smartphone tim Symbian, përndryshe nuk jeni gjithmonë në zonën e mbulimit Wi-Fi, por ka një sinjal të rrjetit celular pothuajse kudo. Nëse modulet me valë të dy pajisjeve Android janë miq shumë të mirë me njëri-tjetrin, me kusht që njëri prej tyre të mund të funksionojë si pikë aksesi, atëherë pronarët e pajisjeve Symbian duhet të kërcejnë me një dajre. Nëse kjo ka të bëjë me ju, atëherë unë postova udhëzime se si të lidhni Android me Symbian (për një tabletë), për T1 bëhet në të njëjtën mënyrë.

Së dyti, duke përdorur rrënjën doja të hiqja disa aplikacione të sistemit dhe elemente të mbetura nga pjesa e telefonit Android në mënyrë që të liroj RAM dhe memorie për instalimin e aplikacioneve.

Së treti, kërkohet qasja rrënjësore për të instaluar programin Link2SD në lexues, i cili ju lejon të zhvendosni aplikacionet në një kartë memorie. Fillimisht, versioni i OS Android 2.2 i parainstaluar në T1 nuk ka skriptin App2SD dhe, në përputhje me rrethanat, funksioni i transferimit të aplikacioneve në një kartë SD duke përdorur sistemin nuk funksionon. Dhe memoria e caktuar për instalimin e aplikacioneve, siç e kam vërejtur tashmë, është katastrofike e vogël. Programi Link2SD përdor algoritmet e veta për të transferuar aplikacione dhe i transferon ato vetëm në një ndarje Linux të krijuar posaçërisht në kartën e kujtesës (ext2), kështu që më duhej të ndërhyja pak me rindarjen e kartës së kujtesës. Pas manipulimeve të tilla, të gjitha aplikacionet me burime intensive u transferuan me sukses në kartën SD dhe mbetën funksionale. Ky program, padyshim i dobishëm për T1, mund të gjendet në Market ose në direktorinë e programit 4pda (ka udhëzime të detajuara).

Shkurtoret. Ky program ju lejon të vendosni ikonat e aplikacioneve më të njohura në panelin e njoftimeve dhe t'i telefononi ato ndërsa jeni në çdo meny ose ekran të lexuesit elektronik.

Një alternativë e shkëlqyer ndaj programit standard për të dëgjuar muzikë janë aplikacionet PowerAMP (me pagesë) dhe TTPod (falas). Të dy kanë një barazues dhe një parapërforcues që ju lejojnë të rrisni pak nivelin e volumit dhe të përmirësoni cilësinë e zërit. Për të dëgjuar libra audio, është më mirë të zgjidhni diçka të specializuar. Unë përdor Audiobooks MortPlayer. Ky luajtës ndryshon nga ai "i rregullt" duke mbështetur faqeshënuesit për skedarët audio dhe duke mbajtur mend pozicionin e riprodhimit.

Për të kaluar ndërmjet aplikacioneve që ekzekutohen dhe për t'i detyruar ato të mbyllen, unë përdor programin "Sistemi Panel". Nga e gjithë larmia e vrasësve të detyrave/menaxherëve të detyrave, kjo veçohet në atë që shfaq jo vetëm memorien e përdorur nga një aplikacion specifik, por edhe ngarkesën e procesorit. Duke përdorur grafikët, ai shfaq konsumin total të burimeve të sistemit, ka një mjet monitorimi të integruar dhe një çinstalues ​​aplikacioni.

Kjo është në thelb gjithçka që doja t'ju tregoja për këtë e-libër të jashtëzakonshëm. Sony, pa dyshim, arriti të krijojë dhe të sjellë në treg një produkt të mrekullueshëm që ndërthur në mënyrë harmonike një pamje elegante, hollësi dhe kompaktësi, një pjesë teknike produktive, funksionalitet të mirë jashtë kutisë dhe potencialin e fuqishëm të softuerit të sistemit operativ Android. Sigurisht, ka disa llogaritje të gabuara - ka disa miza të vogla në vaj, të cilat, megjithatë, nuk e prishin shijen e mjaltit.

Çfarë defektesh u vunë re?

Disa herë lexuesi ngriu për shkak të skedarëve të librave elektronikë të krijuar me gabime. Ekrani me prekje "kërceu" faqet kur rrotullohej, por pas ndezjes së librit me një version të ri të softuerit, kjo defekt u zhduk.

Mundohuni ta krahasoni këtë pajisje me modelet e tjera që keni përdorur.

Në fakt, gjatë rrjedhës së tregimit, unë e krahasova T1 me librin tim të dytë elektronik - Iriver Story. Sonya është superiore ndaj Iriver në pothuajse të gjitha aspektet: është më e lehtë, më kompakte, ka një ekran më të avancuar dhe pajisje më të fuqishme, softueri i integruar i T1 është zhvilluar më mirë dhe mund të zgjerohet falë aftësive të sistemit operativ Android.

Në anën e Historisë, ka një numër më të madh skedarësh të mbështetur jashtë kutisë, ngarkim më i shpejtë i guaskës pas ndezjes, prania e një mbulese të përfshirë dhe pothuajse gjysma e çmimit (për momentin).

Çfarë tjetër mund të thuash?

E ardhmja i përket librave elektronikë në sistemin operativ Android!

10 pikë. Unë nuk i kam dhënë vlerësimin më të lartë asnjërës prej pajisjeve për të cilat kam lënë komente në këtë portal. Është koha për ta rregulluar ☺. Jo sepse është e nevojshme, por sepse PRS-T1 me të vërtetë meriton vlerësimin më të lartë. Mund t'ua rekomandoj këtë libër lexuesve të rastësishëm dhe atyre të avancuar, të cilët shpesh përdorin cilësime të ndryshme leximi. Nëse dëshironi të përdorni menjëherë të gjitha funksionet e renditura në pjesën e fundit të historisë sime të rishikimit, atëherë ju këshilloj të blini versionin amerikan të librit elektronik, sepse Për momentin, vetëm ai mbështet modifikimet e listuara në tekstin e rishikimit dhe instalimin e softuerit të palëve të treta. Vërtetë, në këtë rast nuk do të keni garanci zyrtare nga Sony, por vetëm nga dyqani ku është blerë libri. Nëse do të paguajmë 2-2,5 mijë rubla (ky është tani ndryshimi në kosto midis një libri "gri" dhe një libri të certifikuar për Federatën Ruse), të gjithë do të vendosin vetë.


Popullariteti total i librave elektronikë nga Amazon nuk do të thotë që prodhuesit e tjerë të e-lexuesve nuk kanë asnjë shans për sukses. Sony ka arritur të nxjerrë në treg një pajisje më të lehtë, më të hollë dhe më të përballueshme, e cila jo vetëm nuk është inferiore në funksionalitet, por edhe në një farë mënyre superiore ndaj konkurrentit kryesor, Amazon Kindle 4 Touch. Si zakonisht, jo gjithçka në këtë rivalitet është aq e lehtë dhe e thjeshtë, kështu që le të njohim heroin e rishikimit tonë - Sony Reader PRS-T1.


Dhe do të doja ta nisja materialin me një ekskursion të shkurtër historik. Megjithëse produktet e Amazon janë aktualisht aq të njohura sa emërtimi i linjës së modeleve të saj është bërë një emër i njohur në shumë vende, le të kujtojmë se Sony ishte i pari që hyri në treg, i cili atëherë sapo kishte filluar të zhvillohej. Jam i sigurt se për shumë nga ata që lexojnë këto rreshta, njohja e tyre me pajisjet e bazuara në letër elektronike filloi me Sony Reader PRS-500, të shpallur në vitin 2006. Gama e modeleve të lexuesve japonezë u përditësua sistematikisht, dhe në 2009 dhe 2010 kompania prezantoi tre modele të faktorëve të ndryshëm të formës dhe niveleve të pajisjeve në treg menjëherë. Sidoqoftë, në shtator të vitit të kaluar, Sony u kthye përsëri në taktikat e saj origjinale të lëshimit të një modeli të vetëm. A është e mirë apo e keqe? Nga njëra anë, tani prodhuesi nuk do të jetë në gjendje të plotësojë nevojat e atyre përdoruesve që kishin nevojë për lexues kompakt dhe relativisht të lirë 5 inç ose, përkundrazi, ishin të gatshëm të paguanin dukshëm më shumë për modelet e mëdha 7 inç. Nga ana tjetër, nëse kujtojmë popullaritetin e pakët të ndonjë faktori tjetër të formës, përveç standardit de facto 6-inç, atëherë vendimi i Sony nuk duket më aq i pajustifikuar.

Tani le të flasim për mjetin kryesor të konkurrencës - koston (po flasim për nivelin e rekomanduar për tregun amerikan). Në momentin e shpalljes Sony Reader PRS-T1 kushtoi 150 dollarë, por pas lëshimit të një Touch të pajisur në mënyrë identike me një çmim prej 139 dollarësh, kompania japoneze e uli çmimin në 129 dollarë. Vlen të përmendet se lexuesi nga Amazon mund të blihet për 99 dollarë (versioni i subvencionuar), si dhe Barnes & Noble NOOK Simple Touch Reader. Sidoqoftë, nëse keni nevojë për një model ekrani me prekje me lexues kartash dhe luajtës audio, atëherë thjesht nuk ka asnjë alternativë të arsyeshme për Sony Reader PRS-T1. Dhe së fundi, përparësia më e rëndësishme e këtij lexuesi në sytë e entuziastëve është se ai përdor sistemin operativ Android, që do të thotë se përmirësimi i softuerit të tij nuk është i vështirë (për udhëzime, ju lutemi vizitoni forumet përkatëse).

Komplet i kompletuar, mbulesë e ndriçuar

Model Sony Reader PRS-T1 vjen në një kuti ultra të hollë, të bërë në ngjyrat tradicionale për këtë linjë. Këto tre ngjyra përdoren për dizajnimin e modeleve - e bardha elegante, e kuqja femërore dhe e zeza klasike. Përveç vetë lexuesit, paketa përmban dokumentacion, një kabllo USB/micro-USB dhe një majë shkruese plastike qesharake. Pjesa e pasme e saj është e rrafshuar dhe e lakuar në formë kapëse në mënyrë që të mund të mbahet si një stilolaps i zakonshëm. Nuk ka asnjë vrimë të veçantë për majë shkruese në trupin e lexuesit, siç ishte me Sony Reader PRS-700. Karikuesi dhe kutia tradicionalisht nuk përfshihen në komplet, ato ofrohen opsionalisht dhe janë mjaft të shtrenjta. Për shembull, në tregun amerikan tarifimi kushton 20 dollarë, një mbulesë e zakonshme kushton 28 dhe me ndriçimin e integruar kushton 50, çmimet tona janë edhe më të larta.

Baza e kësaj mbulese është prej plastike fleksibël me një rreshtim të ndjerë brenda që mbron kapakun e pasmë të lexuesit nga gërvishtjet. E gjithë pjesa e jashtme e mbulesës është e zbukuruar me lëkurë, ndërsa pjesa e përparme e saj është e “montuar” nga disa shtresa lëkure dhe e zbukuruar me një futje margaritari. Si rezultat, pjesa e sipërme rezulton të jetë shumë fleksibël për mbrojtje serioze të ekranit, vetëm anët e larta të bazës e ruajnë atë. Ana e saj e brendshme është gjithashtu e zbukuruar me lëkurë me një prerje karakteristike për një bllok butonash. Sony Reader PRS-T1Është fiksuar në mbulesë për shkak të pjesës së poshtme fleksibël, fiksimi duket mjaft i besueshëm. Është e pamundur të heqësh lexuesin rastësisht për ta bërë këtë, do t'ju duhet të lironi qoshet e rastit një nga një. Drita LED e integruar në mbulesë mundësohet nga një bateri AAA, e cila zgjat 19 orë. Llamba fillon të shkëlqejë sapo ta hiqni nga brazda përkatëse, shufra fleksibël dhe kllapa rrotulluese ju lejojnë të personalizoni natyrën e ndriçimit për t'iu përshtatur çdo kushti. Për të shmangur shkëlqimin, mos e drejtoni rrezen drejtpërdrejt te ekrani ose te skaji i tij me shkëlqim.

Dizajn

Tani le të kalojmë në përshkrimin e vetë pajisjes. Ndryshe nga të gjithë paraardhësit e tij, trupi i PRS-T1 nuk është prej alumini, por nga një plastikë shumë më e zakonshme. Ky opsion bëri të mundur uljen e konsiderueshme të peshës së lexuesit, por i porsaardhuri humbi në mënyrë të pakthyeshme elegancën e natyrshme në modelet e mëparshme të linjës Sony Reader.

Paneli i përparmë është bërë nga plastika me shkëlqim në versionin e bardhë, gjurmët e gishtërinjve nuk duken në të, por në të zezë dhe të kuqe situata me ndotje ndoshta do të jetë më e keqe. Gjerësia e Sony Reader është pak më e ngushtë se Kindle 4, por për shkak të futjes metalike dekorative dhe kthesës gjysmërrethore të skajit të poshtëm, është dukshëm më e gjatë. Poshtë ekranit ka pesë butona të njohur të harduerit: prapa, përpara, shtëpi, mbrapa, menu - ndërsa pjesa kryesore e procesit të kontrollit i caktohet ekranit me prekje.

Baza e kasës është prej plastike me veshje të butë me prekje. Pjesa kryesore e kapakut është e sheshtë dhe vetëm më afër anëve ka rrumbullakime, ndërsa në pjesën e sipërme ka një prerje të dukshme. Në anën e majtë ka një lexues kartash microSD të mbuluar me një prizë, dhe në pjesën e poshtme ka një sërë lidhëse dhe butona standardë. E para është një vrimë e rivendosur e zhytur, më pas ka lidhës mikro-USB dhe një dalje audio 3.5 mm, dhe në fund ka një buton energjie me një tregues. Si rezultat, sipas dizajnit Sony Reader PRS-T1 Duket më shumë si një smartphone Sony Ericsson Xperia me përmasa të mëdha sesa PRS-500 dhe 600 legjendar. Zëvendësimi i aluminit me plastikë nuk i shton pikë në sytë e fansave të lexuesve të mëparshëm nga marka japoneze, por ky model me siguri do ta gjejë blerësin e tij. .

Karakteristikat, ndërfaqja

Sony Reader PRS-T1 ka një grup të plotë të karakteristikave të pajisjes së nivelit të lartë - ekranet me prekje Pearl me bojë elektronike 6 inç, lexues kartash microSD, luajtës audio dhe modul Wi-Fi. Por tipari më i rëndësishëm i produktit të ri është se ai përdor sistemin operativ Android, që do të thotë se është potencialisht i hapur ndaj përmirësimeve të rëndësishme të softuerit duke përdorur firmware alternativ.

Në modalitetin e gatishmërisë, kopertina e librit që po lexoni shfaqet në ekran - ky është mbrojtësi më i mirë i ekranit që kemi parë në librat elektronikë. Nëse dëshironi, mund të vendosni foton tuaj në mbrojtësin e ekranit ose të hiqni fare çdo imazh. Ekrani kryesor përbëhet nga dy desktop dhe rrëshqitja mes tyre nuk mbështetet. Ekrani i dytë shfaq funksionet dytësore si shfletuesi, shënimet, fjalorët, si dhe shikuesit e përmbajtjes multimediale dhe një meny cilësimesh. Kjo e fundit ju lejon të personalizoni sjelljen e aplikacioneve në sa më shumë detaje që të jetë e mundur.

Në krye të tabelës së parë është kopertina, titulli, autori dhe koha e fundit që keni lexuar librin. Pjesa e mesme e dritares tregon tre shtesat më të fundit në bibliotekën tuaj virtuale dhe në fund ka tre pllaka për seksionet Librat, Dyqani, Periodikët dhe Koleksionet. Në secilin nga këto seksione, mund ta shikoni përmbajtjen në formë pllake ose listë dhe ta renditni sipas kohës, titullit, autorit, emrit të skedarit dhe kohës së fundit të hapjes. Nëse ka shumë skedarë, mund të përdorni kërkimin. Butoni më i djathtë sjell menunë e kontekstit, butoni mbrapa ju kthen një hap prapa dhe butoni kryesor ju çon në ekranin bazë - sjellje absolutisht tipike për pajisjet Android.

Faqet mund të kthehen duke përdorur çelësat e harduerit në këndin e poshtëm të majtë të panelit të përparmë ose duke përdorur ekranin me prekje. Thjesht prekja e skajit përkatës të faqes nuk funksionon, duhet të "rrëshqisni" me gisht ose majë shkruese. Nëse dëshironi, në cilësimet mund të ndryshoni drejtimin e tij - nga e majta në të djathtë ose anasjelltas. Dialogu për ndryshimin e llojit të shfaqjes së tekstit thirret duke shtypur butonin Meny, ku mund të zgjidhni një nga shtatë fontet e paracaktuara dhe tetë madhësive. Në menynë shtesë mund të zgjidhni gjithashtu modalitetin e shfaqjes së faqes (origjinale, kolonat, shkallëzimin), mënyrën e prerjes (origjinale, manuale, automatike) dhe cilësimet e ndriçimit dhe kontrastit të ekranit, pavarësisht sa qesharake mund të tingëllojë në lidhje me letrën elektronike. Lundrimi i përmbajtjes, teksti dhe shënimet e shkruara me dorë, si dhe kërkimi dhe ndryshimi i orientimit standard të tekstit janë gjithashtu të disponueshme.

Funksionimi i lexuesit nuk zbuloi ndonjë mangësi serioze mund të bëhen vetëm për përfundimin me shkëlqim të panelit të përparmë dhe vendosjen jo shumë të mirë të çelësave të lëvizjes. Më pëlqeu: ekrani Pearl me kontrast me bojë elektronike, pesha minimale, dizajni në stilin e Sony Ericsson, opsionet e ngjyrave të ndritshme dhe funksionaliteti i mirë për para.

Rishikim video i Sony Reader PRS-T1

Rezultatet

Sony Reader PRS-T1 është i vetmi model aktual i lexuesit me bojë elektronike nga marka japoneze premium. Një lexues elektronik i hollë, i lehtë dhe i bukur me siguri do t'u tërheqë vajzave, por përdoruesit më të avancuar do të vlerësojnë ekranin me prekje infra të kuqe, praninë e një riprodhuesi audio, një shfletues, aftësinë për të rritur kapacitetin e ruajtjes duke përdorur një lexues kartash, një Wi- Moduli Fi dhe, natyrisht, OS Android i përshtatshëm për eksperimentuesit.

Pëlqyer
+ Ekran Pearl me bojë elektronike me cilësi të lartë me sensor infra të kuqe
+ Opsionet e personalizimit për firmware bazuar në sistemin operativ Android
+ firmware zyrtar me rusifikimin dhe mbështetje për formatin FB2 (në shkurt 2012)
+ Trup i lehtë, elegant në tre ngjyra
+ prania e një lexuesi të kartave MicroSD dhe riprodhuesi audio
+ kombinim çmim/cilësi

Nuk i pëlqente
– Paneli i përparmë plastik me shkëlqim
- Kapaciteti i baterisë


Specifikimet Sony PRS-T1

Sony Reader Wi-Fi (PRS-T1) (Wi-Fi/3G) Barnes & Noble Nook
Lexuesi i thjeshtë me prekje
Kostoja (rekomandohet nga SHBA) 129,99 dollarë (149,99 dollarë në kohën e shpalljes më 09.2011, ulje promocionale në 99 dollarë më 12.2011) 139 dollarë / 99 dollarë (speciale);
189 dollarë / 149 dollarë (speciale)
99 dollarë (139 dollarë në kohën e shpalljes)
Ekrani 6" E-Ink Pearl (600×800 pika), 16 nuanca gri 6" E-Ink Pearl (600×800 pika), 16 nuanca gri
Aftësitë shqisore Sensori infra të kuqe me mbështetje me shumë prekje Sensori infra të kuqe me mbështetje me shumë prekje
Kujtesa (gjithsej/e aksesueshme nga përdoruesi) 2 GB / 1,40 GB 4 GB / 3 GB 2 GB / 0,25 GB (1 GB e rezervuar për skedarët e sistemit, 0,75 GB e rezervuar për blerjet e B&N Shop)
Lexues karte microSD Nr microSD
Lidhës mikro-USB, fole audio 3,5 mm mikro-USB
Komunikimet WiFi Wi-Fi (opsionale Wi-Fi + 3G për 40 dollarë shtesë) WiFi
Bateri 1000 mAh 1530 mAh 1530 mAh
Autonomia e shpallur 1 muaj lexim 30 minuta në ditë; duke kthyer 14000 faqe 2 muaj lexim 30 minuta në ditë; 6 javë lexim me Wi-Fi të ndezur 2 muaj lexim një orë në ditë me Wi-Fi të fikur
Formatet e mbështetura të librave EPUB, PDF, TXT AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC (pas konvertimit: HTML, DOC) EPUB, PDF
Formatet e mbështetura të mediave JPEG, PNG, GIF, BMP, MP3, AAC JPEG, GIF, PNG, BMP, AA, AAX, MP3 JPG, GIF, PNG, BMP
Dimensionet dhe pesha 174,6×111×9,5 mm, 167 g 172×120×10,1 mm, 213 g 165×127×11,9 mm, 210 g
Shtoni. funksione Sistemi operativ Android, luajtësi muzikor, shikuesi i fotografive, shfletuesi, fjalorët, mbrojtësi i ekranit, shënimet e shkruara me dorë dhe teksti, dyqanet në internet Sony Reader Store dhe Google Books Altoparlantë stereo, shfletues, fjalor, funksione sociale, MP3 player, funksion Read-to-Me, screensaver Android 2.1, shfletues, fjalor, funksione sociale, mbrojtës i ekranit
Pajisjet Kabllo Micro-USB/USB, majë shkruese plastike Kabllo mikro-USB/USB Karikues, kabllo mikro-USB/USB

Kompania Sony është e gatshme t'u ofrojë njerëzve një shumëllojshmëri të librave elektronikë. Megjithatë, duhet pasur parasysh se në treg ka si modele të vjetra ashtu edhe pajisje të reja. Ato ndryshojnë në parametra. Sistemi i tyre operativ është seria Android.

Çelësat ndodhen më shpesh në panelin anësor. Megjithatë, ka modifikime me butona nën ekran. Mesatarisht, kapaciteti i baterisë nuk i kalon 800 mAh. Një libër elektronik me cilësi të lartë do t'i kushtojë lexuesit rreth 10 mijë rubla.

Karakteristikat e modelit PRS-T2

Lexuesi elektronik Sony PRS T2 merr kryesisht vlerësime të mira nga konsumatorët. Shumë njerëz e lavdërojnë atë për ekranin e tij të gjerë. Në këtë rast, ndryshimi i fontit është mjaft i thjeshtë. Prodhuesi gjithashtu ofron shumë stile. Fatkeqësisht, ky e-libër nuk mbështet skedarë video. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se kapaciteti i baterisë është 650 mAh.

Sipas pronarëve, karikohet për rreth 25 minuta. Çelësat në modifikimin e paraqitur janë të vendosur në panelin anësor. Ky e-lexues nuk ka një altoparlant. Rezolucioni i kësaj pajisjeje është 820 me 450 piksele. Vetë procesori është vendosur në 2.2 MHz. Ju mund ta blini këtë e-libër në dyqane me një çmim prej 12 mijë rubla.

Shqyrtime të librit PRS-T1

Lexuesi elektronik Sony PRS T1 ka qenë shumë i kërkuar kohët e fundit. Para së gjithash, është e rëndësishme të përmendet prania e një organizatori. Nëse është e nevojshme, mund të përdorni përshpejtuesin. Pajisja ka gjithashtu një fjalor të madh. Për sa i përket funksionalitetit, ky e-libër është dukshëm më i lartë se modelet e tjera. Para së gjithash, përdoruesi ka aftësinë për të zgjedhur tekstin. Modeli gjithashtu ka një funksion vizatimi. Ju mund ta blini pajisjen për 15 mijë rubla.

Përshkrimi i pajisjes PRS-950

E-lexuesi Sony 950 merr vetëm vlerësime pozitive nga klientët. Ofrohet një fole kufjesh. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se pajisja mbështet Wi-Fi. Nëse është e nevojshme, stili i tekstit mund të ndryshohet lehtësisht. Në këtë rast, një Russifikues nuk kërkohet.

Modeli nuk ka një akselerometër. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se modeli nuk ka një funksion vizatimi. Sidoqoftë, përdoruesi është në gjendje të bëjë shënime në tekst. Nëse është e nevojshme, mund të blini libra të rinj përmes dyqanit. Përdoruesi mund të blejë librin elektronik të paraqitur me një çmim prej 13 mijë rubla.

Parametrat PRS-900

Ky e-libër është prodhuar me një rezolucion prej 800 me 620 piksele. Sipas pronarëve, kthimi i faqeve bëhet shpejt. Gjithashtu, shumë blerës vërejnë dizajnin interesant të pajisjes. Sidoqoftë, modeli ka ende disavantazhe. Para së gjithash, është e rëndësishme të përmendet mungesa e një funksioni të nënvizuar.

Ky model gjithashtu nuk mund të mburret me një bateri të mirë. Ekrani në pajisje ka një diagonale prej 6 inç. Nëse është e nevojshme, përshpejtuesi mund të ndizet. Modeli përdor gjithashtu një marrës FM. Kufjet lejohen të lidhen me lexuesin elektronik. Ky model nuk ka një altoparlant. Është gjithashtu e rëndësishme të përmendet një fjalor i mirë. E-reader ka gjithashtu një dyqan të madh ku mund të blini shumë libra të rinj dhe interesantë. Kjo pajisje shitet me një çmim prej 9 mijë rubla.

Karakteristikat e modelit PRS-303

Shumë klientë e pëlqejnë këtë libër elektronik. Megjithatë, ai ka vetëm një ekran 5.5 inç. Nga ana tjetër, parametri i rezolucionit është 560 me 400 piksele. Ky e-lexues nuk ka një akselerometër. Një organizator me cilësi të lartë meriton gjithashtu vëmendje. Nëse dëshironi, mund të përdorni një marrës FM.

Ky model ka gjithashtu shumë lojëra. Megjithatë, nuk ka një sistem të leximit të librave. E-libri mbështet të gjitha formatet kryesore të tekstit. Matrica në pajisje është instaluar në serinë Pearl. Sistemi operativ i përdorur është Android. Sipas pronarëve, kthimi i faqeve ndodh shpejt. Gjithashtu, modeli rrallë ka probleme me Wi-Fi. Ky e-libër kushton rreth 15 mijë rubla.

Shqyrtime të librit PRS-T5

Ky e-libër është në kërkesë. Ka shumë funksione. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se pajisja vjen me një numër të madh stilesh teksti. Përdoruesi gjithashtu mund të ndryshojë fontin dhe madhësinë e shkronjave. Fatkeqësisht, pajisja nuk ka marrës FM. Sidoqoftë, organizatori është i instaluar.

E-libri ka gjithashtu disa lojëra. Nëse është e nevojshme, mund të lidhni kufje. Modifikimi i paraqitur nuk ka një sistem leximi. Fjalori i përdorur është bazë, por mund të përditësohet nëse është e nevojshme. Në ditët e sotme, ky e-libër kushton rreth 12 mijë rubla.

Përshkrimi i pajisjes PRS-350

Modeli Sony 350 (e-reader) ka parametra shumë të mirë. Prodhuesi ofron një ekran 6 inç. Rezolucioni i këtij libri elektronik është 820 x 650 piksele. Matrica në pajisje përdoret nga seria Pearl. Sipas pronarëve, bateritë e përfshira në model janë të mira. Pronarët gjithashtu flasin pozitivisht për dizajnin e pajisjes. Nuk ka një altoparlant. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se e-lexuesi nuk ka një akselerometër.

Pikat e forta përfshijnë një fjalor me cilësi të lartë. Ky modifikim peshon saktësisht 180 g Pajisja ka 2 GB memorie të integruar, nga të cilat vetëm 1.7 GB është në dispozicion. Nuk ka një tastierë queer. Një librari e shkëlqyer gjithashtu meriton vëmendje. Pajisja ka një sistem leximi. Lexuesi elektronik Sony PRS 350 kushton afërsisht 9 mijë rubla.

Parametrat PRS-120

Ky e-libër është prodhuar me mbështetje Bluetooth. Kështu, ju mund të shkëmbeni shpejt informacion me miqtë. Problemet lindin rrallë me hapjen e dokumenteve të testimit. Nëse besoni blerësit, atëherë marrësi FM është i mirë. E-lexuesi përdor gjithashtu një përshpejtues. Nëse është e nevojshme, teksti nga ekrani mund të theksohet. Gjithashtu ju lejohet të bëni shënime të vogla në libra. Ky model kushton vetëm 10 mijë rubla.

Karakteristikat e modelit PRS-360

Ky e-lexues Sony është në kërkesë të madhe dhe krenohet me shkathtësinë e tij. Në këtë rast, rezolucioni i ekranit është 600 me 450 piksele. Në këtë kohë, frekuenca e procesorit është rreth 2.1 MHz. Ky model nuk ka një altoparlant. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se pajisja nuk përfshin lojëra. Sidoqoftë, ekziston një fjalor i madh. Modeli ka një funksion nënvizues. E-lexuesi nuk ka një ekran shtesë. Sot kushton rreth 15 mijë rubla.

Shqyrtime të librit PRS-T3

Modeli Sony T3 (e-lexues) merr komente të ndryshme nga përdoruesit. Para së gjithash, pronarët tregojnë për dizajnin interesant të pajisjes. Ata gjithashtu vërejnë butona të mirë lëvizjeje. Modeli ka një funksion vizatimi. Organizatori i librave elektronikë meriton vëmendje të veçantë. Nëse është e nevojshme, mund të përdorni përshpejtuesin. Për të lidhur pajisjen me një kompjuter, ka një lidhës USB në fund të kasës. Lexuesi elektronik Sony PRS T3 nuk është i pajisur me tastierë virtuale.

Pajisja ka një fjalor të madh dhe përdoruesi mund ta përditësojë nëse dëshiron. Sistemi operativ në librin elektronik është vendosur në Android si standard. Bateria e rikarikueshme është përfshirë si standard. Sipas pronarëve, karikohet për rreth 25 minuta. Matrica në pajisje përdoret në serinë Pearl. Nëse flasim për parametrat e librit elektronik, atëherë rezolucioni është 700 me 540 piksele. Foleja e kufjeve ndodhet pranë butonave. Trupi i këtij modeli nuk konsumohet dhe është bërë mjaft i qëndrueshëm. Ndër mangësitë, është e rëndësishme të përmendet mungesa e një marrësi FM. Gjithashtu, modeli nuk ka lojëra. Lexuesi elektronik Sony PRS T3 kushton afërsisht 8500 rubla.

Përshkrimi i pajisjes PRS-910

Ky e-lexues Sony ka gjithçka që ju nevojitet për një kalim kohe të rehatshme. Nëse dëshironi, përdoruesi mund të blejë një libër të ri përmes dyqanit. Modeli ka një procesor 2.2 MHz, dhe sistemi operativ është Android. Çelësat në këtë rast janë të vendosur vetëm në panelin anësor. Imazhi i specifikuar e-libër mbështet.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se modeli ka një funksion të theksuar të tekstit. Megjithatë, shënimet nuk mund të merren. Pajisja ka një fjalor të gjerë. E-libri nuk ka një sistem leximi. Pajisja mbështet skedarët e tekstit në formatet TXT dhe Adobe. Nuk ka lojëra në këtë rast. Ju mund ta blini e-librin e paraqitur me një çmim prej 12,500 rubla.

Parametrat PRS-355

Ky e-lexues Sony ju lejon të ktheni faqet shumë shpejt. Sipas pronarëve, nuk ka probleme me përzgjedhjen e tekstit. Çelësat në këtë pajisje janë të vendosura në panelin anësor. Bateritë e lexuesit elektronik janë të tipit litium-jon dhe kapaciteti i tyre është 700 mAh. Mostra e paraqitur peshon saktësisht 172 g.

Modeli nuk ka një ekran shtesë. Është gjithashtu e rëndësishme të përmendet prania e Wi-Fi, por Bluetooth nuk ofrohet nga prodhuesi. Nuk ka folës në këtë rast. Sistemi operativ i librit elektronik përdoret në serinë Android. Në ditët e sotme mund ta blini këtë model për 13 mijë rubla.

Karakteristikat e modelit PRS-400

Ky e-lexues Sony krenohet me një marrës FM. Modeli gjithashtu ka të instaluara lojëra të ndryshme. Sistemi operativ në pajisje është seria Android. Çelësat në këtë rast janë të vendosura në anën. E-lexuesi i specifikuar peshon vetëm 192 g me bateri. Ekrani i tij është 6.5 inç.

Nuk ka përshpejtues në pajisjen e paraqitur. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se ekziston një sistem për leximin me zë të lartë. Ndër funksionalitetin, është e nevojshme të përmendet nënvizimi i tekstit. Përdoruesi gjithashtu mund të lërë shënime në libër pa asnjë problem. Pajisja e paraqitur nuk mbështet Bluetooth. Ju mund të blini një libër elektronik në dyqane për 12 mijë rubla.